Vixen SLV x TV Delite

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vixen SLV x TV Delite

#1

Příspěvek od vla »

Porovnával jsem tyto okuláry a nějak mi nevyšel jasný výsledek z hlediska kvality zobrazení ( beru to tak, že obě řady jsou od výrobce stejně kvalitní a tak stačí porovnat jedno ohnisko). Porovnáno bylo zvětšení 1,5 D a k tomu binar s apo optikou, oba tubusy stejná kvalita optiky. Takže okamžitý bezprostřední pohled bez přendávání okulárů, což mělo zajistit relativně stejné podmínky. Rozdíly jsou v mechanice, ergonomii, váze atd, ale to bych zde řešit nechtěl. Zajímá mě, jestli se najde někdo, kdo porovnával tyto řady okulárů a k jakému případně došel výsledku.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
vrenn
Příspěvky: 58
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Vixen SLV x TV Delite

#2

Příspěvek od vrenn »

Měl jsem možnost zkusit kdysi SLV 2.5 + 4 a nějaký čas jsem měl Delite 4. U mě šlo o cca 2D a víc. Přišly mi také srovnatelně ostré. SLV jsou horší na jasné objekty (měsíc), odráží se v nich trochu světlo => vnitřní stavba není na úrovni Delite. Na cokoliv tmavšího si troufám říct (vzhledem k výhodné ceně SLV), že je to asi jen o tom, jestli si je člověk ochoten připlatit za větší zorné pole Delite. Osobně jsem v těchto ohniskových vzdálenostech skončil u TOE, které jsou lepší než obojí, a u 5 + 7 (což je zhruba těch 1.5D a trochu míň) u Nikon NAV-SW, které jsou lepší též (což ví málokdo. Přijde mi, že jsou v západním světě celkem neznámé).
Jinak z těch dvou bych volil Delite.
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII, SG2.1x42H
David1
Příspěvky: 203
Registrován: 17. 07. 2021, 16:20

Re: Vixen SLV x TV Delite

#3

Příspěvek od David1 »

Nedávno som sa pozeral na mesiac s Vixenom SLV 6mm a po ňom s Delite 4mm. Kvalita obrazu v SLV nebola zlá, ale veľmi mi vadili odlesky o ktorých píše aj Vrenn. Tieto odlesky sú citeľné aj pri pozorovaní jasnejších hviezd. V Delite sa mi zdal obraz lepší ako v SLV a bez rušivých odleskov. Takže za mňa ten rozdiel v cene je za kvalitu obrazu, neprítomnosť rušivých odleskov a samozrejme väčšie zorné pole.
Vixen SD 103S, SW ED100/900, TS Optics 72/432 SD APO, SW 150/750 achro, okulare TV Plossl + Delite, Fujiyama HD Ortho, Meade HD60, Barlow Takahashi 2x a TV 2x,3x
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Vixen SLV x TV Delite

#4

Příspěvek od vla »

Já to uzavřu asi takhle, odlesků jsem si nějak nevšiml, ovšem na nekontrastních objektech (Měsíc téměř v úplňku) byl De-lite lepší v kontrastu zobrazení mini kráterů. Ve Vixenu jsem viděl vše co v De-lite, ale ten kontrast na hranách mini kráterků tam u Vixenu nebyl tak výrazný. Takže nakonec o fous vítězí De-lite. V konečném rozhodnutí jsem zohlednil i ergonomii okuláru a tam mi naopak více vyhověl Vixen.Ale chci to na planety, takže ten fous kontrastu rozhodl pro řadu TV. Díky diskutujícím za poznatky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět