Rubinary a DSLR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Rubinary a DSLR

#91

Příspěvek od Homer »

Pokračování - protože se rád ptám znalých lidí pro své vlastní poučení, napsal jsem dnes panu profesorovi ohledně diskutovaných objektivů dotaz a už mám odpověď. Vlastní Rubinar 10/1000 mm, Rubinar 5.6/500 mm, užívá je tak, jak je koupil, bez úprav a oba považuje za perfektní. Dále má 3M-5a 8/500mm a 3M-6a 6.3/500 mm a i tyto hodnotí jako slušné kvality. Z toho sám pro sebe usuzuji, že Rubinary jsou opticky lepší.

Z uvedeného pro mne dále vyplývá, že optika u Rubinarů je zřejmě obecně kvalitní a pokulhávala kompletace objektivů, kterou lze dodatečně více či méně napravit, jak dokládá LKamarád.
Jde už "jen" o to, kdo to opravdu umí a zda je ochoten se tím zabývat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24326
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rubinary a DSLR

#92

Příspěvek od MilAN »

Byly prý velké rozdíly v kvalitě zboží prodáveném doma a zboží na export. A i export se rozlišoval- vybrané zboží šlo na západ. U nás se hodně zboží prodávalo dovezené z Ruska jejich důstojníky ( od barevných TV počínaje, optikou a fotoaparáty konče). Proto možná tak velký rozdíl v kvalitě u našich amatérů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Rubinary a DSLR

#93

Příspěvek od Homer »

Ano Milane, souhlasím. Ty časy si taky dobře pamatuji, na "západ" mířilo vždy to protříděné, kvalitní zboží. Ono by se tam ani jiné neprodalo. RVHP potom konzumovala ten zbytek.
Stále mám takový pocit, že čertovo kopýtko nebude v optice, ale v kompletaci objektivů. Možná odpolední směna víc nasávala než ta ranní :-).
Problémy s mechanikou zde nakonec před těmi 5 roky zmiňuje i Sirius_758 - jeho příspěvky si musím znova pozorně přečíst.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubinary a DSLR

#94

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, Láďa napsal, že verze 3M-5a a 3M-6a za moc nestály a pan profesor má slušnou kvalitu. Prostě bude to kus od kusu. V tom mnou uváděném odkazu jsou praktické zkušenosti a další odkazy. Mimo jiné se dočteme:

Nastavení nebo uvolnění optiky:
Bohužel je optika levných ruských dalekohledů většinou napjatá (myšleno skřípnutá). Bez této úpravy je kvalita pro vizuální pozorování často velmi zklamání až nepoužitelná! To znamená, že kdo se toho nechce ujmout a nezná nikoho, kdo by to dělal, měl by se tohoto zařízení vyvarovat, nebo by si měl koupit dražší řadu A-Code. Ta je o něco dražší, stojí asi o 100 euro více a má být prý jen uvolněná "normální tonna". Uvolněním šroubů všech optických montáží se většinou kvalita podstatně zlepší. Občas se dokonce dostanou do obchodu zařízení od známých astronomických firem, která jsou tak silně napjatá, že je nelze použít ani vizuálně ani fotograficky. Obrázek vpravo ukazuje takový příklad, zařízení: MAK 1000, zakoupeno v únoru 2014. Fotografie není rozmazaná, obraz byl opravdu takový! Hlavní zrcadlo bylo tak napjaté, že zařízení bylo v dodané verzi kvůli těžkému astigmatismu nepoužitelné.


https://www.strickling.net/russentonne.htm

Jeden MTO-11CA jsem si objednal a můžu si hrát, rozebírat a testovat, abych tady jen neteoretizoval :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3418
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Rubinary a DSLR

#95

Příspěvek od hades »

Láďa Kamarád je docela aktivní na Facebooku: https://www.facebook.com/ladislav.kamarad.9
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2265
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Rubinary a DSLR

#96

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše: 23. 04. 2024, 17:14 Byly prý velké rozdíly v kvalitě zboží prodáveném doma a zboží na export. A i export se rozlišoval- vybrané zboží šlo na západ. U nás se hodně zboží prodávalo dovezené z Ruska jejich důstojníky ( od barevných TV počínaje, optikou a fotoaparáty konče). Proto možná tak velký rozdíl v kvalitě u našich amatérů
Oni dokonce mivali zcela oddelenou vyrobu pro doma a zahranici, rozdilne byly i platy.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 913
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Rubinary a DSLR

#97

Příspěvek od LKamarad »

Ty Rubinary (1000, 500/5,6 a 300/4,5) umím udělat na "difrakční limit" ... Těch 500/5,6 jsem zatím udělal 4 kusy a 1000 asi 5 kusů ....
Je to ale šílenej vojeb v tisícinách mm v mnoha stupních volnosti.
Zatím jsem "pustil" několik málo Rub. 1000 a fotografové, co měli to štěstí, byli nadšení :D
Mám ještě pár kousků "surovejch" ve skříni ale zatím není čas ani energie štelovat další, neb to člověka total "vycucne" ... ;)
Hodím sem pár linků na testy ale až zprovozním nefunkční FTP na můj web .....
Jinak žádný Rubinar nelze bez totální repase, náročného centrování a zásadního mechanického "zpevnění" použít, neb jsou tam (a je jedno zda je to exportní či standardní výroba) zásadní tragické konstrukční fauly ....
Jinak Rubinar 1000 vydá na 20 - 30 hodin a 500/5,6 na +- 15 hodin "jebačky" .... 8-)

Iá iáiáiá I já
Kvok (cvok) :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubinary a DSLR

#98

Příspěvek od Psion »

Díky za report, tak nějak si to pamatuju z nějaké diskuze, tedy pokud má někdo 3 originální Rubinary a jsou skvělé, pak je to hodnocení čistě subjektivní.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 913
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Rubinary a DSLR

#99

Příspěvek od LKamarad »

Subjektivní je od toho, kdo má ony "originální skvělé Rubinary" - i kdyby měl neskutečný štěstí na kusy, tak po vychladnutí pod nulu nebo přehřátí nad 40 st. C budou stejně v prdeli, neb je těsně na zrcadlo silikonem nalepen po vnějším obvodu hliníkový kroužek (matice), mterej se postará o deformaci primáru vlivem rozdílný tepelný roztažnosti materiálů ... :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubinary a DSLR

#100

Příspěvek od Psion »

V těchto případech je subjektivní hodnocení u uživatelů diametrálně odlišné. Často si někteří uživatelé stěžovali, že dostali refraktor TMB se Strehl 0.93 a jejich kolegové mají 0.96, ale sami nepoznají rozdíl mezi 0.92 a 0.97 :) Základ je optické měření.

Ten výše uvedený návod na základní odstranění některých problémů je asi použitelný pro běžného uživatele. Ty jsi Láďo perfekcionista v dobrém slova smyslu, takže to seřízení děláš dokonale. Stejné to je jako seřídit binokulár a jeho hranoly, tak se s tím člověk bude jebat desítky hodin, aby to bylo dokonalé.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 913
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Re: Rubinary a DSLR

#101

Příspěvek od LKamarad »

To co popisuje v tom "návodu" je naprostá nedotažená amatérština a navíc hodnocení kvality "testy" jsou také mimo mísu už jen proto, že to ukazuje na "makro" záběru a asi nechápe, že tyto skla nejsou na makro korigována (jsou na nekonečno a nemaje FLE, tak se na jinou vzdálenost nutně "rozhodí) - na blízko slušně funguje snad jen Tamron 8/500 novější verze BB .... Též odstranění zarážky fokusu a šroubování "za nekonečno" nutně zkurví obraz (v opačném gardu jak makro) - tudíž ten, kdo to publikoval je pouze iniciativní blb (nebezpečný zdroj volných Dementionů) .... :lol:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubinary a DSLR

#102

Příspěvek od Psion »

:lol: jinou odpověď jsem ani nečekal
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Rubinary a DSLR

#103

Příspěvek od Homer »

Pro mne z posledních příspěvků a nějaké mé mailové korespondence vyplývá toto:
- potíž u Rubinarů je tedy v mechanice, nikoliv v optice - potvrzuje se to, co jsem tušil
- zřejmě existují kusy, které jsou znatelně lepší než jiné. V tomto ohledu nemám proč nevěřit letití zkušenosti
prof. Druckmullera. Proč tomu tak je, je nakonec vedlejší.
- lidé ( firmy ), kteří umí "poštelovat" Rubinar 10/1000, se hledají velice obtížně. Osobně jsem dosud nikoho nenašel. Buď jsou staří,
nebo se zabývají jinými typy optických přístrojů.
- bude otázkou, zda má, při pracnosti deklarované kolegou LKamarádem, smysl se tím dál zaobírat.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11627
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubinary a DSLR

#104

Příspěvek od Psion »

Asi pro zábavu proč ne. Když se člověk do toho více začte, tak byly celkem 3 typy s ohniskem 1000, první byl mizerný a nikde jsem jej ani neviděl, druhá verze byl MTO 11 nebo 11CA a třetí s názvem Rubinar 10/1000, který má lepší optiku, ale mechanicky horší. Tolik jsem vyčetl z webu. Nyní je otázka zda se bavíme o Rubinaru nebo MTO.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2883
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Rubinary a DSLR

#105

Příspěvek od Homer »

Naprostá většina toho, čím se v této oblasti zaobíráme, je pro zábavu. Jak já, tak prof. Druckmüller ( on i další zde jmenované typy zrcadlových objektivů ) vlastníme Rubinar 10/1000 Makro, o jiném typu jsem nepsal. Ovšem z nás všech diskutujících jen pan profesor tento objektiv používá i pro vědecké výstupy. A jak vidno, stačí to.
Odpovědět