ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#181

Příspěvek od astrolama »

Ano ve stellariu. Snad se to neukládá někam do montáže, to by byla celkem zábava.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
TomKocanda
Příspěvky: 330
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#182

Příspěvek od TomKocanda »

Me teda home sedí, takže jsem to nemusel řešit ale postup je popsaný tady:
https://saltwaterwitch.com/blog/settin ... am5-mount
Což je asi tak jako ty screenshoty o pár příspěvků výš. A home by měly být základní hodnoty (referenční pozice) od kterých to počítá, protože encodery tam nejsou myslím.
Nicméně, když se AM5 zapne, tak tu aktuální polohu považuje za home - takže před vypnutím se do opravdové home má přesunout, jinak to příště bude blbě. Alepoň to jsem někde četl a snažím se to dělat. Dofotím, dám home a pak to povypínám.
Pořád někdo ve skupinách nadává, že chybí možnost uživatelsky definované parkovací polohy (nejen o 90 stupňů) protože to koliduje u lidí, co mají hvězdárnu a teleskop by nebyl natočený tak, aby do něj střecha nevrazila. Ale o chybě v nastavení home jsem ještě nečetl.
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#183

Příspěvek od astrolama »

Nemáte někdo bin soubor fw 1.3.7? Chtěl jsem se zaregistrovat do fóra ZWO ale aktivační link co mi příjde mailem je prý buď použitý nebo vadný mi to píše. Prostě když už se nedaří, tak se to hold s...
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11621
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#184

Příspěvek od Psion »

astrolama píše: 19. 04. 2024, 16:40 Tohle uplně odporuje všemu co jsem si do teď myslel. Když montáž najíždí na objekt, tak svůj pohyb musí odněkud počítat. A když to není od Home tak odkud?
Kalibrace na tři hvězdy je základ pro to, aby montáž věděla, kde se na obloze objekty nachází. Vůbec nepotřebuje pro tohle nějakou home pozici. Aby ale montáž věděla, kde je nějaká definovaná poloha na osách má na osách tzv. index, neboli značku nulové polohy, což se používá pro definovaný návrat do nějaké polohy. Z této polohy vychází i při výpočtu polohy předpokládané první hvězdy pro alignment, nicméně to neznamená, že tuto polohu nutně potřebuje úplně přesně. Nicméně je nelogické, že když nalezne indexy, tak nenastaví stupně ALT a AZ na výchozí hodnoty.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#185

Příspěvek od astrolama »

Je mi celkem jedno jestli se té poloze říká Home nebo jakkoliv jinak. Žádnou kalibraci na 3 hvězdy nedělám a silně pochybuju o tom, že to někdo dělá. Očekávám, že polar alignment v SharpCapu je dostatečně přesný na to aby mi to na objekt najelo tak aby byl v zorném poli (má 3°) a né někde několik stupňů mimo. Však když mi to fungovalo před pár měsíci, tak nevidím důvod proč by to nemělo fungovat teďka, ustavuji to pořád stejně.
Tento postup mi funguje i u velké montáže a zrovnatak tam žádný alignment na 3 hvězdy nedělám, pokud od toho nepožaduji super přesnost najetí objektu doprostřed. To bych si spíš zprovoznil plate solving.

Navíc Kalibrace na tři hvězdy je základ pro to, aby montáž věděla, kde se na obloze objekty nachází není uplně pravda. Nechci se tu povyšovat nad ostatní, ale už jsem z toho co jsem zde na AF vyčetl za dobu co tu jsem. Tak Alignment na více hvězd je sférická trigonometrie a kompenzuje případnou nepřesnost ustavení na pól. SharpCap mi ukazuje ustavení okolo 1', vím asi to nedá brát jako dogma ale dá se tomu věřit aspoň přibližně.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
TomKocanda
Příspěvky: 330
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#186

Příspěvek od TomKocanda »

S asiairem se kalibrace na hvezdy nedela vubec. Jen polární ustavení (s all sky to nemusí byt ani na polarku) a AA otočí montaz tam, kde by objekt mel byt, udela plate solving a poopravi polohu tak, aby byl cíl uprostred. Na hvězdy se vubec nekalibruje - to jsem naposledy delal s vidlici Meade. AM5 funguje bez toho, takze to musi z něčeho brát informaci o natočení os a protoze encodery tam nejsou, tak to bude brát od nejake referenční značky (na Meade byl na plechovem kruhu výstupek, který přerusil světlo IR diody.
AM5 ma v obou osách podobný výstupek, který přeruší světelnou bránu (taky IR) ale protoze to cele neni nijak moc presne, tak elektronika montaze ma v eeprom uloženo o kolik kroku zpatky se ma otočit pro přesný home. Takze tahle korekce se opravdu ukládá do montaze pro každou osu. A pak uz to jen počítá kroky. Encoder tam neni.
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24325
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#187

Příspěvek od MilAN »

Asi to bude nutno opakovat každý měsíc.
Jsou dvě nezávislá funkce montáže :
- hodinový pohon
- GoTo

A pro každou je potřeba udělat něco jiného.
- Aby dobře fungoval hodinový pohon, je potřeba ustavit hlavu montáže, tak , aby RA osa směřovala na pól. K tomu slouží funkce polárního ustavení.
Tím je zabezpečeno, že během dlouhé expozice nebudeš docházet ke stáčení pole a nebude potřeba dělat velké korekce při pointaci. Není to ale
prostředek k tomu, aby mohlo správně fungovat GoTo.
- K tomu je potřeba mít alespoň přibližně definovanou výchozí pozici, obvykle nazývanou jako Home poz. , a provést alignment na 2 nebo 3 hvězdy (
v případě pevně instalované montáže stačí alignment na 1 hvězdu)

Tohle je naprosto obecný postup pro všechny montáže. Co si z toho dělá která montáž sama (Home pos., indexy, Plate solving, referenční hvězdy.....) je dáno výrobcem a typem montáže. Ale je dobré znát obecné principy, aby člověk pochopil, co montáž vyžaduje, co dělá- a pokud něco nefunguje, aby byl schopen identifikovat proč a nebo co udělal špatně. A pokud to chceš ignorovat, tak se nediv :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#188

Příspěvek od astrolama »

Proč by to bylo potřeba opakovat? Já nerozporuji, že jsou to 2 funkce, jen tu píšu, že ta montáž najede kamsi vedle. Výchozí poloha je dána, běžně se o ní píše v návodech a diskuzích, já vycházím z toho stejného, dám GOTO a objekt nikde. Nebo pokud to zrovna v mém případě je jinak a mám tu výchozí polohu nějak hnutou oproti ostatním, tak to ale není můj problém. Navíc nevím jak tu výchozí polohu mám najít. Před pár měsíci s předchozím firmwarem jsem žádný alignment na 2-3 hvězdy nedělal a problém to nebyl. Zkus tohle Milane vysvětlit mě troubovi.
Jo a vlastně ani nevím jak bych ten alignment na více hvězd dělal, na SW montážích je to v ručce, tady nic takového nevidím.

PS: tou mojí větou Očekávám, že polar alignment v SharpCapu je dostatečně přesný na to aby mi to na objekt najelo tak aby byl v zorném poli
jsem chtěl naznačit to, že kdyby PA byl významě mimo, tak by to najelo na objekt taky mimo, byť bych startoval ze správné polohy. Není to tak?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
TomKocanda
Příspěvky: 330
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#189

Příspěvek od TomKocanda »

Možná to uz tady nekde problehlo ale tady je docela podrobný článek s rozborkou AM5:

https://www.cloudynights.com/topic/853364-am5-teardown/
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24325
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#190

Příspěvek od MilAN »

astrolama píše: 19. 04. 2024, 21:35 PS: tou mojí větou Očekávám, že polar alignment v SharpCapu je dostatečně přesný na to aby mi to na objekt najelo tak aby byl v zorném poli
jsem chtěl naznačit to, že kdyby PA byl významě mimo, tak by to najelo na objekt taky mimo, byť bych startoval ze správné polohy. Není to tak?
Nastavení na pól bude dostatečně přesné. . Pól jako takový bez dalšího směrování je ale definován jen svojí deklinací.- čili od něho není problém nastavit DEC objektu . Ale jakou má rektascenzi? Jak ji od toho bodu chceš bez něčeho dalšího nastavit ? Proto jsou ty další postupy. A já ti nepíšu, že máš dělat nějak alignment na 2-3 hvězdy. Na to má ta tvoje montáž svoje postupy. Takže se s nimi pořádně seznam. A ty už ti tu kolega popsal.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11621
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#191

Příspěvek od Psion »

astrolama píše: 19. 04. 2024, 21:35 PS: tou mojí větou Očekávám, že polar alignment v SharpCapu je dostatečně přesný na to aby mi to na objekt najelo tak aby byl v zorném poli
jsem chtěl naznačit to, že kdyby PA byl významě mimo, tak by to najelo na objekt taky mimo, byť bych startoval ze správné polohy. Není to tak?
Ano, pokud chci najíždět na objekty bez alignmentu pouze s polárním ustavením, budou tam vždy nějaké nepřesnosti dané přesným polárním ustavením a přesností montáže případně dalšími nepřesnostmi dané průhybem částí uchycující dalekohled na montáži. Tyhle nepřesnosti se pak dají vyrovnávat funkcí synchronizace pozorovaného objektu. Tedy pokud první objekt je mimo zorné pole, tak se najede správně a funkce "Sync" to srovná. Používám obě možnosti, tedy jak bez ustavení tak ustavení na 3-5 hvězd, když chci větší přesnost.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24325
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#192

Příspěvek od MilAN »

astrolama píše: 19. 04. 2024, 21:35 kdyby PA byl významě mimo, tak by to najelo na objekt taky mimo, byť bych startoval ze správné polohy. Není to tak?
,
Ale protože polární ustavení nebývá až tak mimo, tak je rozhodující startovní poloha. Od ní se odvíjí výpočet.
(Zatím co chyba polárního ustavení je v jednotkách arcmin, ,startovací poloha stanovená od oka bude klidně s chybou několika málo stupňů.)
Uživatelé přeceňují potřebu ustavení a podceňují home pos.- tedy v návaznosti na GoTo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#193

Příspěvek od KpS »

@astrolama: Vyzkoušel bych dvě věci.

1. Po zapnutí montáže najeďte podle oka na správnou "Home position" a montáž vypněte.
2. Kalibrace přes mobil se údajně nepovede, pokud by rozdíl byl větší než 5°. Zkuste ji měnit po kouskách.
Karel
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#194

Příspěvek od astrolama »

1. Dělal jsem
2. Tohle je pravda, při větší odchylce se jen suše objeví hlášení, že je to mimo rozsah a můžu jen ťuknout na zpět a pokračovat v nastavování.
Zeptám se, má tu někdo přístup na ZWO forum a může se tam přihlásit, jestli by stáhnul firmware 1.3.0 z tohoto odkazu https://bbs.zwoastro.com/d/16322-am5-la ... d-for-test
a byl by ochotný mi to poslat? Mě se tam nejde zaregistrovat.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 580
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#195

Příspěvek od astrolama »

Tak kdyby to někoho zajímalo po downgrade firmware na 1.3.0 (díky Tomášovi) se Home Calibration chová opět korektně, výchozí hodnoty stejné jako u MMys, TomKocanda, KpS.
Jakmile tam nahraju 1.3.7 začne Home Calibraton být závislý na mechanické poloze os, to je ona chyba. Teď mi to nedělá hodnoty se drží.
Jsem zvědavý co mi ze ZWO odpoví.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět