USB-ST4 převodník

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#16

Příspěvek od juh »

@Pete. Samotný USB Autoguider Interface ti je na dve veci ... Aj keď ho budeš mať:
1. nezaobídeš sa bez PC alebo NB,
2. nezaobídeš sa bez pointačnej kamery s hľadáčikom.
To všetko budeš potrebovať, aby si s ním mohol ovládať montáž. A ak budeš mať pointačnú kameru s ST4 výstupom, k čomu ti je potom USB Autoguider Interface? Ten by si potreboval jedine v prípade, ak by pointačná kamera nemala ST4 port.
Alamrob
Příspěvky: 183
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Polární ustavení EQ montáže

#17

Příspěvek od Alamrob »

Nechci do toho vnášet zmatek, ale nedorozumění nejspíš plyne z toho, že Pete popsal to, co chce, jen částečně. Myslím, že věc se má takto:
Pete v tomto okamžiku NECHCE kupovat kamerku s ST-4 portem ani hledáček (protože do toho nechce v tomto okamžiku dávat více peněz, než kolik stojí ten převodník - kamera s novým hledáčkem vyjde mnohem dráž), do kterého by se vložila a sloužila jako autoguider. Má nějakou kameru, která má jen USB připojení a k nějakému objektivu nebo možná "hledáčku" je připojená, takže i bez nového hledáčku a nové kamery je schopen získat obraz části oblohy, kde bude pointační hvězda. Kameru nejspíše chce zapojit do počítače (přes USB kabel) a přes nějaký pointační software ovládat dalekohled. A právě na to pak potřebuje ten převodník USB-ST4 - aby mu ten software montáž pointoval, když z počítače jde signál přes USB, ale montáž potřebuje ST-4. Ví, že ST-4 kabel zapojuje do ručky a ne nikam k motorům na montáži.
Úprava 1: Ale to by Pete musel potvrdit, že to tak je, jak jsem to popsal.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#18

Příspěvek od Pete »

Ano, je to tak jak píše Alamrob. Jako hledáček jsem chtěl použít další teleobjektiv a USB kameru (na bázi IMX477).

Tato kamera má mít vcelku nízký šum i při slabém osvětlení. Pokus při osvětlení ColorCheckeru (dle SF cca 1Lx) na ISO100 a expozici 120s (kit zoom C20D@55mm při F4,5?).
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#19

Příspěvek od juh »

To je potom o niečom inom. Otestuj si, koľko hviezd pochytáš touto zostavou pri expozícii 1 - 2 sec. Z toho potom musíš vychádzať, či to má nejaký zmysel. Pri tom čase by sa tam malo zachytiť aspoň niekoľko hviezd, ktoré môžu byť použiteľné pre pointáciu.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#20

Příspěvek od Pete »

K dispozici mám EF 100/2,8 USM, který by měl proti tomu kit obj. něco světla přidat. Nevím nakolik bude ohnisková vzdálenost "hledáčku" a rozlišení kamery pro pointaci dostatečné, kdyžtak je mohu zvýhodnit zmenšením ohniskové vzdálenosti primárního objektivu (EF 70-200/2,8L IS).

Dopl.
Tady někdo tuto kameru použil na M13(180s) a M57(120s) na 150/750mm Newtonu, pokud to pomůže k představě o její citlivosti.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#21

Příspěvek od juh »

Je to nejaká kamera určená pre Raspberry, alebo je to nejaká kompaktná web kamera, alebo je to len nejaký modul zakúpený na ebay / aliexpress / ... ?
Je to farebný čip. Oproti monochromatickému, ktorý je vhodnejší na pointáciu, pochytá maximálne 1/2 fotónov. Expozície rádovo v desiatkach sekúnd sú pre pointovanie nezaujímavé. Treba vychádzať z toho, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku, expozičná doba rádovo max. v sekundách. Dlhšie časy nedávajú na EQ-5 zmysel.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#22

Příspěvek od Pete »

Jde o MiPi kameru (Raspberry Pi High Quality Camera), doplněnou o Arducam CSI na USB UVC adaptér (aby její použití nebylo omezeno jen na Raspberry). Mám kromě jiných ještě Raspberry Pi Global Shutter Camera, ta má pouze 1,6Mpx (3,45x3,45um pixely). Krátké expozice noční oblohy při různých citlivostech se chystám vyzkoušet (pokud tedy oblačnost dovolí), chápu že to je pro úspěšnou pointaci jeden z klíčových faktorů.

Dopl. Asi bych mohl sestavit 35mm/F1.0 (EF 50/1,4 + Viltrox EF-MFT speedbooster 0,71x) kdyby ta 100/2,8 byla pomalá, ale to bych si musel pomoci s duct tape. Na pixelovou ostrost bych si při 12Mpx na 1/2,8" sensoru (crop factor 5,5x) moc nevsadil.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#23

Příspěvek od juh »

Raspberry Pi High Quality Camera má na pointovanie zvytočne veľa pixelov (12 Mpx). Celé to bude treba vyčítať a spracovať rádovo v sekundách. Na pointovanie sa bežne používajú kamery do 2 Mpx. To by spĺňala skôr tá druhá kamera, ale tá má pre zmenu nižšie QE. Pred tým, ako s tým začneš niečo robiť, odporúčam prečítať si k tomu aspoň túto diskusiu: Raspberry Pi HQ Autoguiding?
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#24

Příspěvek od Pete »

Ta odkazovaná diskuse toho moc nepřinesla. Je to z období krátce po relase kamery (2020), takže vcelku logicky se v ní řeší problémy se SW podporou/kompatibilitou.

Měl přišel zajímavý tento čerstvejší projekt PiFinder (z loňska), který používá rPi a zmíněnou kameru k real-time snímání hvězdného pole a jeho vyhodnocení k získání informace o skutečném směrování teleskopu(hledáčku). Podle podmínek zmiňuje expozici 0,25-1,5s pro získání dostatku hvězd pro vyřešení problému hvězdného pole. Pokud vyjdeme z předpokladu, že pointace bude patrně o jasnějších hvězdách nemusely by pro pointaci být expoziční časy tolik odlišné. Také zmiňuje, že variantě s kamery Global Shutter s většími pixely stačí expozice cca poloviční.
https://magpi.raspberrypi.com/articles/ ... h-pifinder
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#25

Příspěvek od MilAN »

A máš někde vyčteno, že tato kamera bude spolupracovat s pointačním programem (PHD-2) ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Polární ustavení EQ montáže

#26

Příspěvek od juh »

@Pete: Ak som správne pochopil obsah článku z tvojho linku, nepojednávajú tam o pointácii v tom zmysle, o ktorom tu píšeme. To o čom sa tam píše, je v podstate to, čo tu označujeme pojmom plate solving. Pointácia je korekcia chodu montáže na základe zistených odchýlok od požadovaného nasmerovania ďalekohľadu, prípadne obektívu s kamerou. V tom článku sa popisuje nasmerovanie ďalekohľadu na dané miesto na oblohe, čo je v podstate funkcionalita GoTo, alebo plate solvingu. Na toto ti ovládanie montáže cez ST4 port nebude fungovať. Cez ST4 sa dajú robiť len mierne korekcie chodu montáže. Nevieš ním spraviť posun ďalekohľadu na požadovanú pozíciu.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#27

Příspěvek od Pete »

2 juh: Já vím, že to řeší zcela jiný problém, ale zaujaly mne tam zmíněné expoziční časy. Pro 12Mpx 0,25-1,5s (pro 1,6Mpx Global shutter údajně cca poloviční). Nevím jaký je požadovaný framerate snímání obrazu u pointačních SW, ale zde zmíněné až jednotky frame/s mi daly určitou naději.

2 MilAN:
Existuje řešení, které tuto kameru připojenou k Raspberry Pi zpřístupní přes síť a ASCOM driver astro softwaru ve Windows. Zrovna PHD2 je zmíněn mezi těmi testovanými.
https://github.com/IanCassTwo/rpicam-ascom-alpaca
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#28

Příspěvek od Pete »

Oblačnost včera pokusy nedovolila, tak jsem aspoň dříve zmiňované kombinaci (kameře do Win10 zpřístupněné zkrze rPI5), předhodil Stelarium ze SF.

Dnes dorazil CSI USB Arducam adapter, který má z rPI HQ camery udělat UVC class zařízení. Vypadá to, že PDH2 kameru vidí jak přes WDM-style webcam tak přes volbu OpenCV 1 webcam.

Pozn. Vypadá to, že ten Arducam CSI USB adapter je kompatibilní pouze na moduly postavené na bázi IMX477.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#29

Příspěvek od Pete »

Trochu se to probralo. Neměl jsem dřívě žertoval s tím F1.0. Nakonec jsem s "hledáčky" EF400/5,6(EF200/2,8) neuspěl (asi se mi nepodařilo zaostřit). S EF50/1,4 jsem byl již úspěšnější.

Ertl Elektronics ST-4 to USB auto-guider adapter dle GLS již dorazil z Landsberg am Lech do Prahy, další pokusy budou asi až s ním.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 36
Registrován: 10. 01. 2004, 22:11
Bydliště: Praha
Věk: 54

Re: Polární ustavení EQ montáže

#30

Příspěvek od Pete »

USB auto-guider adapter dorazil, vypadá to že po sériovém kanálu akceptuje některé příkazy standardu Meade LX200. Pokud se v Putty připojeném na virtuální "COM port" adapteru zašlou příkazy (:Mn# :Ms# :Me# :Mw# :Qn# :Qs# :Qe# :Qw#) zapíná a vypíná pohony v jednotlivých osách/směrech (rychlostí jež je zvolena na ručce pohonu). Takže minimálně toto funguje. Pokusy oslovit montáž z PHD2 přes zmíněný adaptér zatím bez úspěchu.

Původní dojem, že že "ST-4 je obsolete" bych upravil na "ST-4 bez PulseGuidingu je dead".;-)
Odpovědět