Nové pokovení

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nové pokovení

#91

Příspěvek od PetrŠ »

Uvidíme jak to dopadne. Zatím tady byly s Turnexem dobré zkušenosti. Asi si teď budu zrcadlo víc hlídat a za pár let pojede znovu. Je zbytečné procházet o výkon kvůli degradovanému pokovení.
Příští týden bude doma, tak dám vědět jaký bude rozdíl.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#92

Příspěvek od MiniMistr »

Jelikož to pokovení v Turnexu vychází levně, neřešil bych to a po pár letech ho zase obnovil.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 316
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Nové pokovení

#93

Příspěvek od Osel »

Jste mě tady v té debatě naladili to udělat taky. Dalekohled už má něco za sebou, rosa to je u mě běžná věc i když vyhřívám jako o život. A na focení to určitě taky bude mít vliv. A můj dotaz, jak se tam pak správně udělá ten kroužek na středu aby se mohlo kolimovat ?
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nové pokovení

#94

Příspěvek od PetrŠ »

No prostě si uděláš značku uprostřed zrcadla. Já si kružítkem udělal šablonu o stejném průměru, položil na zrcadlo, a označil střed. Je jedno jestli tam dáš nálepku, nebo si tam uděláš bod.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Nové pokovení

#95

Příspěvek od Michal1 »

g píše: 05. 10. 2023, 00:13 Jsou to už asi 3-4 roky, mnoho jsem nedohledal. Zjišťoval jsem jen teoreticky, obava o nové pokovení se týkala mého špičkového newtona s kvalitou křemenného povrchu lepší než 1/10 lambda o kterém jsem uvažoval jako o finálním přístroji. Komunikoval jsem s výrobcem ICS a tam mi řekli, že pokovení vždy mírně zhorší vlastnosti opravdu špičkového zrcadla (doporučili pokovit co možná nejpozději). Rovnoměrnost důležité velmi tenké vrstvy je zaručena pouze iontovým pokovením. Rozhodně mi doporučili na planetární pozorování a dvojhvězdy standardní odraznost a ne silné multivrstvy po vzoru OO, který pokovuje také (ovšem nevěřím jim po zkušenostech s jejich kvalitou po roce ca 2010).
https://www.orionoptics.co.uk/mirror-recoating/

V době mého dotazu iontové pokovení v HU zajišťoval: Telescope Austria, ale nyní jsem nedohledal.
Radili mi obrátit se na:
https://www.spacewalk-telescopes.de/en/ ... oating.php
A také na observatoř v Hamburku, nevím však, zda používají IBAD:
https://www.physik.uni-hamburg.de/hs/su ... plant.html
Nyní jsem vyhledal:
Novými postupy se pyšní i zde:
http://www.astro-optyka.pl/uslugi/?lang=en
Postaru, ale nejspíš kvalitně zde:
https://www.taurustelescopes.com/pl/powloki/

princip:
https://korvustech.com/ibad-ion-beam-as ... eposition/
http://www.galaxyoptics.com/reflectivec ... vices.html
Pokovení s iontovou asistencí nabízí i mirro-sphere, výrobce optiky s vynikající pověstí:
http://mirro-sphere.com/traitement-sous ... -vide.html
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nové pokovení

#96

Příspěvek od PetrŠ »

Zrcadlo mám zpět. Dojmy jsou poněkud rozporuplné. První problém je, že v Turnexu evidentně nenašli dost velkou nádobu na smytí původního pokovení vcelku. Takže to do něčeho ponořili jednou půlkou a pak zrcadlo otočili. Ta linie je tam teď znát i přes nové pokovení. Bohužel došlo i k odkápnutí hliníku, u kraje je od toho zhruba 3mm skvrna. Pan Kořínek z toho byl nešťastný, protože i když na to každého upozorňuje, tak u mne se to skutečně stalo, zdá se, že k tomu dochází nejvíce u okraje komory a mé zrcadlo ji v podstatě vyplnilo, největší průměr co zatím dělali byla tuším 350mm. Na obraz to mít vliv nebude, ale je to nepříjemné. Vzhledem k tomu všemu mi to nechal v podstatě za náklady. Ještě pošlu sekundár který jsem nestihl demontovat když jsem tam vezl primár.
Vidím to tak, že zhruba za tři roky zkusím třeba ty poláky, dělají 96% odrazivost a SiO2.
První dojmy z testu zrcadla po pokovení.
Normálně mě to vyděsilo. Hvězdy nešly doostřit, tvary měly taky prapodivné. Když mi mozek začal zase fungovat, zjistil jsem, že byla moc dotažená jedna packa co drží zrcadlo. Ufffffffff. Povolení pomohlo, ale celý večer byl děsivý seeing a jako bonus vítr, takže budu testovat za lepších podmínek.
Zatím můžu říct, že u NGC 6888 (Srpek) a Stephan's Quintetu viditelné zlepšení proti původnímu stavu. Jestli je sekundár stejně bídný jako byl primár, tak se s novou odrazovou vrstvou dá očekávat další zlepšení.
lafatpav
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Nové pokovení

#97

Příspěvek od lafatpav »

Zdravím, v otázkách pokovení zrcadel jsem zatím úplný nováček a po pročtení tohoto vlákna bych vás chtěl poprosit o názor - radu. Koupil jsem postarší 200/800 fotonewton a samozřejmě jsem předpokládal, že si ho po předchozím majiteli napřed vyčístím, umyji zrcadla atd. Ale už po vyndání primárního zrcadla jsem se lekl, že to nebude bohužel jen prach. Ačkoliv jsem jej několikrát po sobě omyl a opláchl a hodně prachu zmizelo, zůstavají na něm bohužel takové drobné menší či větší bílé flíčky a i skoro celý povrch je takový jako "zamlžený". Oproti sekundárnímu, které se mi opravdu povedlo omýt a je čisté, primární se mi moc nezdá. Zkusil jsem to vyfotit, takový ten "povlak" co je vidět v pravém horním rohu je v podstatě po celém zrcadle.
Obrázek
I obraz v něm se mi zdá takový jako "zamlžený", hádám že s každým takovýmhle neduhem jde dolů kontrast.
Chtěl jsem se vás tedy prosím zeptat, protože dolů to nejde a o prach ani špínu se nejedná, zda je to zralé na překovení? Nedokáži odhadnout, o jak moc by byl obraz v takovémhe zrcadle horší, jak moc by bylo při focení poznat, že zrcadlo vypadá jak vypadá. Dalekohled jsem chtěl používat primárně na focení, takže je mi jasné, že každý problém zrcadla bude hrát roli, ale dalo by se odhandnout jak moc? (zatím s tím nemám zkušenosti a nepoznám to :-( ). Je to podle vás zralé na překovení, nebo se s tímhle dá ještě celkem obstojně fotit? Díky všem.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Nové pokovení

#98

Příspěvek od nou »

Opláchol si to nakoniec destilovanou vodou? Lebo ono to môže byť len obyčajný vodný kameň.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#99

Příspěvek od MiniMistr »

Ty malé flíčky ano - to je po oplachu vodou ( já oplachuji pouze obyčejnou vodou a nevadí mi to.)
Ale kolega upozorňuje na ten velký flek vpravo nahoře, to není kámen, to je něco hodně velkého a špatného. Já bych pokovoval.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nové pokovení

#100

Příspěvek od PetrŠ »

Zkusto ze strany pokovení prosvítit silnou žárovkou. Jestli je to hodně degradované, tak z druhé strany uvidíš zkrz pokovení to co já na videu stranu zpět.
viewtopic.php?t=21616&start=75#p510322
lafatpav
Příspěvky: 105
Registrován: 10. 04. 2023, 12:28

Re: Nové pokovení

#101

Příspěvek od lafatpav »

Destilkou jsem právě oplachoval poctivě několikrát a i po několikerém omytí bohužel flíčky zůstaly. Ano, na první pohled to vypadá jako vod. kámen, ale při bližším pohledu je to spíš jako zoxidovaná vrstva Al. A pak je tam navíc ten "mléčný" povlak, vypadá to skoro jak námraza po celé ploše zrcadla, co je vidět na fotce právě v tom rohu. Při prosvětlení se ukázala malá mapa jen ve středu, jinak nic, ale už jsem domluvil pokovení a jede to dnes do Turnexu ;)
Odpovědět