Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4184
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

#1

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj,
zkousim nemozne, ale co kdyby nahodou nekdo (nebo o nekom vedel) co by ho mel na prodej.
Standa
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4184
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

#2

Příspěvek od biker.fm »

Poptavam jen ten double stack.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
seestar
Příspěvky: 62
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

#3

Příspěvek od seestar »

Máš na mysli doublestack s dvojicí tlakových etalonů, nebo s náklopným etalonem před objektivem? Ten druhý s BF3400 jsem dnes viděl v Drážďanech ve foto bazaru. Cena je ovšem astronomických 18.000,-€. Ta první varianta není moc dobrá. Měl jsem pár týdnů půjčeného Lunta DSII - 80 s BF1800 a nevím, jestli se mi vůbec někdy povedlo ten DS správně naladit. Když byly dobře vidět protuberance, povrch byl jak vyblitý a když byl pěkně konrastní povrch, protuberance jsem skoro neviděl. Kolem disku jsou patrné silné odlesky a s filtrem, který Lunt prodává, obraz silně ztmavne. Varianta s náklopem vepředu tyto necnosti nemá, ale za poloviční cenu pořídíš ISTAR 230mm s double stackem a uvidíš věci, o kterých s LS100DS můžeš jen snít.
Už bych do kolimovaného slunečního teleskopu s F7 nikdy nešel. Dobrá je LS60 na celodisky, ale na detaily povrchu je mnohem lepší telecenrický systém a teleskop s dlouhým ohniskem. Podívej se na Solarchat, tam najdeš spoustu informací a různých variantách slunečních speciálů. Je tam i inzerce, kde se občas objeví zajímavé kousky.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4184
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

#4

Příspěvek od biker.fm »

Ozvalo se mi par lidi s ruznym inabidkami. Ja jsem moji poptavku nevhodne formuloval.

Mam Lunt LS100THa (single stack) z vyroby. A ted poptavam samostatny stack aby jsem mel ve finale dva. Poptavam tedy to co je na obrazku.
Přílohy
Lunt-Solar-Systems-Filters-Double-Stack-Filter-DSII-fuer-Sonnenteleskop-LS80MT-LS100MT.jpg
Lunt-Solar-Systems-Filters-Double-Stack-Filter-DSII-fuer-Sonnenteleskop-LS80MT-LS100MT.jpg (73.16 KiB) Zobrazeno 228 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a maly triedr Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
seestar
Příspěvky: 62
Registrován: 02. 01. 2024, 10:16

Re: Lunt Solar LS100THa/DSII Double-Stack

#5

Příspěvek od seestar »

To jsi tedy hodně ulít. Nevím, kdo z toho textu pochopil, že sháníš etalon. :) Na LS100 potřebuješ průměr 55 stejně jako na LS80. Napiš Ludesovi z APM a ten ti ho sežene. Umí sehnat skoro všechno, i když to není hned. Nicméně ti tu investici stejně nedoporučuju. Zaplatíš minimálně 70 tisíc za něco, co ti přidělá víc starostí než radosti.Mrkni na ten Solarchat, tam se to řešilo několikrát a resumé bylo vždy stejné. Našetři si a kup si 100mm tilt dopředu. To je úplně o něčem jiném, ale pod 8000€ ho asi neseženeš. Ludes ho měl v nabídce asi půl roku za 9000€ jako použitý kus. Lepší cesta je sehnat 90mm tilt Coronado. Těch 10mm apertury oželíš a získáš skvělý sluneční teleskop. Na Německých fórech bývá dost často, ale je to taky kolem 4000€. Znám kluka, co ho má na LS80 a dělá s tím nádherný fotky.
Odpovědět