Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla v Jindřichově Hradci

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#61

Příspěvek od Homer »

Ale VŠICHNI v celé ČR se deklarují jako ti nejlepší hospodáři a pokud má někdo jiný názor, musí to ( keď už máme, čo sa dá robiť, hentú demokraciju - ako vravel major Terazky ) dokázat a především přesvědčit zastupitele a voliče v místě o svém oponentním názoru.
My si zde můžeme vyprávět dle libosti, to na věci nic nezmění.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#62

Příspěvek od peta62 »

To je naprosto nesmyslne obhajvani neobhajitelneho. Oni dali 57 milionu za montaz a dalekohled s prislusenstvim a nejsou to schopni ani spustit. Tady nejake "budou jedni dokazovat, že je využita maximálně a druhá že minimálně". Ne, neni vyuzita vubec. Zcela prokazatelne. Staci je postavit k dalekohledu, at jej namiri na nejaky objekt a je dokazano. Takze se investovalo 57 milionu do veci, ktera se nepouziva. Jak u jsem psal, kdo nechce uznat slovo skoda, musi uznat minimalne ze se to vyplytvalo. Zcela prokazatelne. Navic u nekterych vecech se ani nemusi presvedcovat volici ci zastupitelstvo, staci policie. Neposoudim, zda toto je ten pripad.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#63

Příspěvek od MilAN »

Ale ono to je přeci trochu jinak. Těch 57mega stála celá přestavba hvězdárny včetně planetária. Dalekohledy s montáží - to je jen nepatrná cena z celku. A jako celek je to kulturně vzdělávací zařízení. Pro ně je pak snadná obhajoba. Dělají přednášky, projekce v planetáriu, něco pro děti .... K popularizaci astronomie "stačí " sál, přednášející a nějaké obrázky. . A dokonce budou dělat i pozorování pro veřejnost - nejlépe Binarem. A že ne hlavním dalekohledem ? To se dá okecat, třeba počasím, nefunkčním dalekohledem ....
Jediný smysluplný tlak mohou udělat místní nadšenci do astronomie, mající zájem smysluplně využívat vybudovanou techniku.
..............
P.S.: stelární oddělení na Ondřejově také "fungovalo " po dobu 11 let bez funkčního dalekohledu a nikomu to moc nevadilo :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#64

Příspěvek od Homer »

Peta62: Kolego, jsem poslední, kdo by takový případ obhajoval. Ale na rozdíl od Vás vím o čem mluvím. Už to opětovně popsal Milan Antoš a tak se to v případě nějaké stížnosti i odehraje.
Chápu Vaše rozhořčení, ale znova opakuji s Milanem, že investice existuje, nikdo ji nezničil ani neukradl, jsou tam k tomu určeni zaměstnanci a "nějak" fungují. Že si zrovna Peta62 myslí něco jiného, na věci mnoho nezmění. No tak si počkejte na veřejnou schůzi zastupitelstva a svoje názory tam tlumočte starostovi, dalším radním a zastupitelům.
Tady se opravdu přesvědčujeme zbytečně.
Definice pojmu "škoda" ( část delšího textu, k našemu případu ):

Škoda označuje v českém právu újmu, kterou osoba (tzv. poškozený) utrpí na svém majetku nebo penězi ocenitelných majetkových právech v důsledku protiprávního jednání jiné osoby (tzv. škůdce).
Rozlišují se dvě složky škody: skutečná škoda, která představuje hodnotu, o kterou byl v důsledku protiprávního jednání škůdce zmenšen majetek poškozeného, a ušlý zisk (lucrum cessans), což je majetkový prospěch, jehož by poškozený jinak pravděpodobně dosáhl, nebýt škody.

Zkuste stanovit, vyčíslit škodu, o které píšete - tedy vzniklou nedostatečným užíváním vybavení hvězdárny. Jako laik stavař, se domnívám, že o "škodě" nelze hovořit.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#65

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše: 06. 02. 2024, 16:48 .... Těch 57mega stála celá přestavba hvězdárny včetně planetária. Dalekohledy s montáží - to je jen nepatrná cena z celku....
To jsem spatne pochopil, myslel jsem, ze to bylo jen na veskere prace okolo dalekohledu. Pokud bude fungovat vetsina investice, je to vyrazne horsi dokazovani.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#66

Příspěvek od Homer »

Peta62: paráda, vysvětleno.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#67

Příspěvek od Ekolog »

Jindřichohradecká hvězdárna. Nedávno se tam po odchodu dříve zmíněných astronomů dostal známý do kopule. Jeho jméno nemohu uvést. Dalekohled zaparkovaný v poloze, kde se neparkuje, tubus newtona nezakrytý, zrcadlo zaprášené. Když chodí okolo hvězdárny vždy je kopule otočená proti západu a směru převládajících srážek.
Když jsem tam byl naposled, vím, že kopule zafoukává a občas nahoře nedoléhá, když se nedá pozor na její uzavření nebo na správné natočení. Občas tam pak zateče a může zatéci jak do dalekohledu, tak i do montáže. Nová osádka zachází s vybavením nikoliv s péčí řádného hospodáře.
Myslím, že pan Martin Myslivec si při případném servisu docela užije.
Jsem zvědavý jak dlouho bude vybavení kopule funkční.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#68

Příspěvek od Artaban »

Je to prasárna!
My ještě dalekohledy zakrýváme celtou na čtyřkolky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#69

Příspěvek od kuceraz »

Ekolog píše: 08. 02. 2024, 22:32 Dalekohled zaparkovaný v poloze, kde se neparkuje, tubus newtona nezakrytý, zrcadlo zaprášené.
Cizí věc některé jedince holt vůbec nepálí.
Osobně si nedokážu představit, že bych se takto nezodpovědně choval k věci v takové ceně, tím spíše, když není moje.
Zanedbávat můžu svoje věci (nedělám to), ale zanedbávat věci cizí, to bych se styděl.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#70

Příspěvek od Homer »

Ekolog, Kuceraz:

Když takhle to má nastaveno obyčejně ten, kdo něco vybuduje vlastním úsilím. Kdo se nechá pouze nainstalovat k hotovému a navíc zjistí, že vrchnost je k dění lhostejná, či má dokonce od vrchnosti krytí, pak se chová takhle. Jarda Heršálek by mohl barvitě popsat stav jičínské hvězdárny.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#71

Příspěvek od Ekolog »

Hvězdárna byla povýšena na kino. Představitelka bývalého vedení centra, která to všechno způsobila, která z hvězdárny dostala jak mladé lidi, kteří měli převzít po čase fungování hvězdárny a rozuměli tomu, která odtud dostala po delším působení i staré astronomy, se kdysi nechala slyšet, že návštěvníci nemají zájem o pozorování dalekohledy, ale jen o planetárium. V planetáriu současná posádka neumí udělat přehled aktuální oblohy, neznají oblohu, neumí mluvit o souhvězdích. Umí jen pustit film a číst z papírku. Aby vysvětlili astronomické náležitosti, co umí planetárium, to neznají. Dotazy návštěvníků v kopuli a planetáriu neumí zodpovědět.
Tu paní co to způsobila, znám od mala. Vždy byla problémovým jedincem, už jako mladá. Její syn se stal vedoucím hvězdárny. Astronomii nerozumí, o astronomii se nezajímá, tipuji, že mu jde úplně o něco jiného, než o astronomii.
V teorii vohnoutů Jindřichohradecká hvězdárna postoupila na 4. stupeň. Teď čekám už jen až se to sesype. To ovšem bude za cenu nevratné destrukce vybavení, odlivu návštěvníků a posměchu celé astronomické veřejnosti.
Prostě velký pomník jednoho velikášského starosty za peníze města a EU.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#72

Příspěvek od dex »

Podstatné bude to "návštěvníci nemají zájem o pozorování dalekohledy, ale jen o planetárium".
Zkoušel jsem si hrát na AI a posbírat na internetu reakce na tuto hvězdárnu, nakonec jsem se omezil jen na recenze na firmy.cz a googlu.
Na googlu hodnocení 4.8 hvězdičky z 5, málohvězdičkové recenze byly několik let staré (hlavně kvůli rekonstrukci hvězdárny).
Před 2 roky se sice někdo divil, že u hvězdárny je svítící sídliště, ale v posledních měsících lidem vadí naopak, že je hvězdárna daleko od centra.
Jinak v poslední době samé pozitivní recenze (včetně "Petře si borec" - z webu hvězdárny mi ale není jasné, kdo tomu vlastně šéfuje, nesjpíš někdo na rezervace@vkcjh.cz).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#73

Příspěvek od Karell »

Prosím některé z vás, omezte výběr používaných slov na ta ne vulgární. Děkuji za pochopení
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#74

Příspěvek od hades »

Pánové, vy všichni, kteří jste se stavem hvězdárny nespokojení, co vše jste udělali pro to, aby to nedospělo tam, kam prorokujete? Mně to tak připadá, že nic. Jenom si tu vyléváte srdíčko jako parta chlapů u piva v hospodě.
Já se omlouvám, že to takto musím napsat, ale vyloženě mě to štve. Osobně je mi ta hvězdárna volná, proto sám nic neudělám, ale vám to asi vadí. Tak s tím něco udělejte, konejte, čiňte se.
Protože tady tou několikastránkovou diskuzí nic nevyřešíte...
Ekolog píše: 09. 02. 2024, 10:59 ...Teď čekám už jen až se to sesype....
A toto je přesně to, co nesmíte dopustit... nesmíte čekat s rukama založenýma v klíně. A pokud čekat budete, tak je vám ta hvězdárna volná tak jako mně.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#75

Příspěvek od MilAN »

Naprostý souhlas !
Nikdo jiný než místní, kterým na něčem záleží , s tím nic nezmůžou. Psal jsem to již v příspěvku č. 607, a nic bych v něm neměnil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět