Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3496

Příspěvek od nosuh »

juh píše: 08. 01. 2024, 00:47 Jediné, čo sa dá kúpiť je shrnovač sněhu, alebo hrablo, prípadne niečo na tento spôsob.
Supr, tohle na me nikde nevyskocilo..diky popremejslim
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3497

Příspěvek od nou »

Ja som si na ometanie kopuly kúpil hlavu metly a 2m násadu a potom to zoskrutkoval v 90 stupňovom uhle. Takže mám také metla hrable.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3498

Příspěvek od nosuh »

nou píše: 08. 01. 2024, 08:49 Ja som si na ometanie kopuly kúpil hlavu metly a 2m násadu a potom to zoskrutkoval v 90 stupňovom uhle. Takže mám také metla hrable.
Zrovna u kopule bych laicky rek, ze se to pekne sveze dolu samo, ze tam toho moc nezustane..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3499

Příspěvek od vla »

Bože, kam ta doba spěje, to si fakt neumíte vymyslet a udělat hrablo z latě a kousku prkna? (omlouvám se kolegovi, který to zvládl :D )
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3500

Příspěvek od Homer »

Kdo si dovede postavit takový hezký domeček, určitě zvládne i případné odstranění sněhu z jeho střechy.
Sníh na kopuli problém není, ale pokud máte kolem ní římsu jako já, tak z ní je třeba sníh odstraňovat pro zajištění volné štěrbiny po obvodu pro větrání. To pokládám za docela zásadní.
Při silném větru a drobných sněhových vločkách se občas stane, že něco zavěje i do kopule kolem pojezdových kol - tak 1-2x za zimu, někdy ani to ne. Ale to je jiná věc.

Na střeše domečku takováto vrstva sněhu kritická určitě nebude, ale já osobně bych sníh přeci jen shazoval. Pokud je sníh mokrý, něco váží, to zná každý, kdo někdy sníh odhazoval. V případě potřeby lezu doma na obě pultové střechy pergoly a kolny a sníh shazuji. Není nutné krov ( zde i celý domeček ) zbytečně zatěžovat a pojezdy střechy rovněž ne - pokud tam člověk ještě může vylézt a zdarma si zacvičit :-).

To teleskopické hrablo vypadá dobře, mám podobný teleskopický vehement na čištění FV panelů od sněhu ( ze země, nikoliv na střeše ), koncovka je ovšem jakési froté pro čištění skla.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3501

Příspěvek od nou »

nosuh píše: 08. 01. 2024, 09:45 Zrovna u kopule bych laicky rek, ze se to pekne sveze dolu samo, ze tam toho moc nezustane..
Ak sa sneh aspoň trochu topí tak hej rýchlo sa to zosunie. Takže mám to hlavne na odpratanie snehu z okolo kopule.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 145
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3502

Příspěvek od aston »

Čiste hypoteticky, má význam stávať stĺp ak by na ňom teleskop permanentne nebol, ani závažia nie? Ušetrilo by mi to iba cestu s montážou a trojnožkou, predpokladám že stálosť PA bude otázna a moc si tým nepomôžem.
Pýtam sa z dôvodu že perspektíva zakrytia prístreškom v budúcnosti je mizivá. Ako alternatívu zvažujem nejaký vozík na ktorom by som zo záhradného domčeku vyviezol celú zostavu na pozorovacie miesto.
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3503

Příspěvek od mirkovacik »

Ma. Podla mna velky zmysel. Presne tak som to spravil ja.
Betonovy stlp je stabilnejsi ako trojnozka. Polarny kolik je vzdy na jednom mieste aj rovina je fixna, takze PA je len male doladenie. A pokial to mas na zahrade, tak ked je par dni po sebe pekne, tak to len zakryjes. Nevyhodou je, ze mas fixne miesto - niekedy pre nejaky objekt by sa hodilo ist do ineho kuta zahrady.

Ja som sa pre betonovy pilier rozhodol chvili, ked som daval trojnozku na zem, ked predtym prsalo... to sa nijako nedalo ustavit - PA sa rozhodil len tym, ze sa dalekohlad pretocil z vychodu na zapad. Takisto - bezne druhy den som PA musel robit znova, ked som to nechal vonku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3504

Příspěvek od MilAN »

aston píše: 18. 02. 2024, 11:57 predpokladám že stálosť PA bude otázna a moc si tým nepomôžem.
Já jsem naopak přesvědčený, že právě ustavení lze zajistit celkem bez problémů. V čem by měl být problém?
v Alt ose se s ničím nehýbe a v AZ ose lze jeden ze šroubů pojistit kontramatkou a jen dotahovat ten druhý do předem fixované polohy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3505

Příspěvek od mirkovacik »

A mozno taketo minimalisticke riesenie by si dokazal zrealizovat.

Alebo astrobudku:
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3506

Příspěvek od MMys »

Ustavit precizně montáž (nebo zkontrolovat ustavení) je dnes otázka dvou až tří minut od oddeklování dalekohledu a zapnutí kamery, A to přímo pomocí hlavního přístroje i kamery, kterými se fotí. Žádný dodatečný HW netrřeba a přesnost je pod 10".

Tedy vozík s celou nadrátovanou sestavou, pouze vyvezený, vyšroubované patky aby se zvedl z koleček, a ustavit je v pohodě.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 994
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3507

Příspěvek od ok1in »

Ta astrokadibudka je boží... :D
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 849
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3508

Příspěvek od mirkovacik »

MMys píše: 18. 02. 2024, 13:04 Ustavit precizně montáž (nebo zkontrolovat ustavení) je dnes otázka dvou až tří minut od oddeklování dalekohledu a zapnutí kamery
No to áno. Ked všetko dobre ide. Hlavne, ked je montáž v dobrej východiskovej polohe.

Ja osobne - može byť aj preto, že som večný začiatočník, ktorý sa von dostane 3x do roka, a teda tá prax nie je moc veľká - som s tým mal dosť problémov. Keď som postavil trojožku, niekedy som to trafil tak, že pól bol mimo zorného poľa hľadáčika/guiding kamerky. Potom to bolo trocha na dlhšie. (Hlavná kamera je DSLR pripojená na Raspberry PI, vyčítavanie na tom trvá aj 10 sekúnd, preto som to robil cez hľadáčik.) Na krčenie sa pod polárnym hľadáčikom zasa treba tmu, aby už polárka bola vidieť.

Pilier mi to pomohol vyriešiť. Aj keď je pravda, že som ho postavil s tým, že raz okolo toho bude kadibudka. Techniku viem vyhodiť von na pilier ešte za svetla a hneď ako trocha vyjdú hviezdy, dá sa spraviť PA.

Pri tom vozíku by šlo spraviť betónové pätky v teréne (bez toho, aby vyčnievali a zakopávalo sa o ne). Potom by si vozík umiestnil tak, že podpery by šli presne na pätky v teréne a keby si si dobre nastavil výšku podpier po zafixovaní (vždy na rovnako), tak by si dosiahol, že po zafixovaní podpier by bola montáž temer dobre a na PA by stačilo naozaj iba pár minút.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3509

Příspěvek od MMys »

To je škoda. Ustavování přes SharpCap (běhá ale jen na Windows) je úplně jiná liga. Počáteční poloha může být snad i 10° od pólu, astrometrie se hned chytla. A to už snad trefí i slepej.

Místo toho zoufale pomalého RPi bych na takovouhle permanentní sestavu dal nějaké miniaturní PC, rázem máš k dispozici na výběr hromadu SW bez omezení, a hlavně nesrovnatelný výkon na cokoli. I DSLR bude vyčtená bleskově, a s hledáčkem + kamerkou budeš mít ustavování prakticky s obrazem v reálném čase.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3510

Příspěvek od nosuh »

Jj, sharpcap ustaveni je pecka..objevil sem ho kdyz sem potreboval presne ustavit EQ8R v budce ( nema polar hledacek). A tedka uz nechapu, jak nekdo muze ustavovat bez tohodle..rychly, presny, max 2min a hotovo a jedes primo pres snimaci kameru..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět