M27

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: M27

#646

Příspěvek od MMys »

Homer:
Jenže ty struktury tam jsou jen při použití úzkopásmových filtrů, tedy s mono kamerou a Ha a OIII. Mají velmi nízký kontrast, a k jejich vizualizaci je nutné potlačit to kontinuum. Tedy barevnou kamerou byť na stejném přístroji to neuděláš.

Pavebo:
Parádní, byť na můj vkus jsou ty "cucky" hmoty v mlhovině možná až příliš přeostřené. Jak jsi to namíchal, že ti vyšly šedé, bílé ? Mě vycházejí do červena, H-alfa tam dominuje. Leda bys stretchnul OIII podstatně více, pak vyyjde mox červené a modrozelené šedo-bílá, podle intenzity.

http://hvbo.cz/data/uploads/galerie/mlh ... B_full.jpg
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: M27

#647

Příspěvek od Homer »

Jj Martine, fotka mi hned přišla trochu "přetažená" či jak bych to nazval, ale ty struktury mne na 6 hodin expozic dostaly. Jsem si vědom své "jenom" barevné kamerky, ale nevěděl jsem, že se s mono a úzkopásmovými filtry dá s touto světelností za 6 hodin vydolovat tento výsledek.

Začíná se mi rýsovat, jaký bude u mne za čas další postupný krok a na co budu šetřit :-).
Díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: M27

#648

Příspěvek od Pavebo »

Psal jsem vážnou odpověď, leč mezitím mi to sežralo AF výpadkem přihlášeni, takže jenom poznámka k aktuálnímu posunu:

Homer: je fajn, že člověk, který si ani nevšimne že je to úzkopásmová fotka odhalí její “přetaženost” 😂

MMys: Edit
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: M27

#649

Příspěvek od Homer »

Pavebo,

několik poznámek:
1) učený z nebe nespad´ a to ani Homer, ba ani Pavebo
2) každý z nás najde na této Zemi někoho dalšího, kdo jej významně převyšuje a to Homer i Pavebo
3) kdysi jeden člověk podrobil kritice tvorbu známého herce. Ten se ohradil tím, že kritik hercem není a tudíž není oprávněn jej
kritizovat. Kritik odpověděl - nemusím být šéfkuchařem, abych poznal dobré jídlo.

Diskutovaná fotka je "přetažená", ale má detaily, kterých jsem svým vybavením nedosáhl, to je vše, na co jsem reagoval. Martin mi to výše vysvětlil a tak doufám, že se další ironie v debatě oprostíme.
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: M27

#650

Příspěvek od saros »

Pavle, mě se ta tvoje fotka líbí moc, právě pro tu žlutooranžovou barvu na okrajích mlhoviny. Připomíná mi to večerní oblohu s obláčky. Napřed jsem myslel, jestli jsi tam nenamíchal nějakou SII (ale ta v M27 asi moc není?). Až pak jsem si všiml, že píšeš Bicolor. Ta oranžová vznikne nějakou nelineární úpravou křivek (méně modré a více zelené z OIII v místě, kde je intenzivní červená H alfa?
Ještě jsem se chtěl zeptat, proč jsou hvězdy uvnitř mlhoviny výrazně ostřejší, než okolo ní? Je to jen různým zpracováním středu snímku oproti okraji? Mě nejvíc kazí ostrost nepravidelný chod a vibrace samodomo montáže ve větru. S tím žádné zázraky nenadělám.
Přeju spoustu jasných nocí a těším se na další tvoje fotky.
Mojmír
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: M27

#651

Příspěvek od MilAN »

Problém s barvami je v tom, že se nemůžeme na problém dívat jako na školní případ aditivního míchání základních barev. Tady se nemíchá R a B ani R a G. OIII . I když postup má název bicolor, a je to výstup ze 2 filtrů, tak se ve skutečnosti míchají všechny 3 složky RGB . OIII odpovídá míchanému BG ( azurová) a ty slučujme se složkou R. Navíc každá složka bicoloru v jiné intenzitě a v jiném poměru v daném místě snímku.
Někdy to dopadá ve výsledku hezky, někdy to dopadne nehezky . A to dokonce ani nemusí záležet na zpracování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: M27

#652

Příspěvek od Pavebo »

Saros:
Dík, Mojmíre. Bikolor je relativně volná disciplina, ve které mi jde hlavně o vytažení struktur a detailů. Barevné zpracování v tom může pomoci. Barevné podání jsem udělal míšením obou emisí tak, abych vytáhnul především středové struktury a použil širší paletu barevných tónů, aniž bych je povinně zalil kečupem. A pokud je jasný střed lehce ostřejší, to je moje asi tak 15 let stará mantra.
Pokud zlobí chod montáže a nárazový vítr, je nemožné udělat dobrou fotku. Přeju ti vyřešení problému.
Ať se daří,
Pavel

Edit: starší fotka, kde jsem k takovému zpracování směřoval:

https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 286328.jpg
Odpovědět