Šroub na stativový závit

Otázky, rady, tipy, návody...
Alien
Příspěvky: 223
Registrován: 06. 02. 2003, 19:52

šroub na stativový závit

#16

Příspěvek od Alien »

Bezva, díky.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 416
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: šroub na stativový závit

#17

Příspěvek od decmen »

Dlouho si s tím lámu hlavu až jsem našel toto vlákno. Můžete mi někdo potvrdit, že na fotošroubech a stativových šroubech je skutečně Whitwortův závit? Potřebuju si vyrobit šrouby, které budou mít hlavu na 10-ku klíč (M6) a přitom budou se stoupáním jako fotošroub (do kulové hlavy).
Pokud je fotošroub skutečně W1/4" , pak si objednám toto a jsem spokojený.
Děkuji za reakce.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: šroub na stativový závit

#18

Příspěvek od juh »

Fotografické statívové závity sú buď 1/4-20 UNC, alebo 3/8-16 UNC. Rozdiel medzi Whitwortom a UNC je hlavne vo vrcholovom uhle závitu 55° vs 60°. Stúpanie majú rovnaké a keďže sú tam určité výrobné tolerancie, tak sa väčšinou dajú kombinovať, ale nemusí to byť pravidlo. V tom eshope predávajú aj nástroje pre výrobu UNC závitov.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 416
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: šroub na stativový závit

#19

Příspěvek od decmen »

Pokud jsem dnes dobře gůglil, tak právě Withwort má vrchol.úhel 55° oproti metrickému, který má 60°.
Např. tady mají jak očka tak závitníky withwort.

edit: no na wiki je to ještě podrobnější a rozebrané UNC, UNF atd., ale vychází mi z toho, že ten fotošroub by měl být fakt W1/4".
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šroub na stativový závit

#20

Příspěvek od juh »

Áno, Whitworth má vrcholový uhol 55°. UNC je viac podobný metrickému závitu a obidva majú vrcholový uhol 60°. Fotozávit má tiež 60°, takže Whitworth to určite nie je. A potom ešte Whitworth nemá úplne rovnaké stúpanie, ako má UNC. 1/4" Whitworth má 19 závitov na palec, kdežto UNC má 20 závitov na palec. Je to rozdiel len niekoľko stotín mm na závit, ktorý sa stratí pri krátkych závitoch, ako sú napríklad fotošróby, ale pri dlhých šróboch je to už problém. HIstoricky to bolo tak, že v minulosti sa na statívoch používal Whitworth, ale dnes sa už používa UNC. Nejaká kompatibilita tam je, ako som písal, ale geometricky sú úplne iné závity. Overoval som si to aj šablónou pre Whitworth na mojom fotografickom statíve novšej výroby.
Viac k tomu je tu Tripod (photography)
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: Šroub na stativový závit

#21

Příspěvek od Tramvajak »

Dobrý den,

vubec se v tom nevyznám, ale koupil jsem witworth šroub, který byl průměrem nejblíže otvoru v kameře. Již jsem mnohokráte použilpro různé kamery a vždy to bylo bez potíží. Bohužel si nepamatuji jak byl šroub v prodejně označen.

T.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šroub na stativový závit

#22

Příspěvek od juh »

Aby som to ešte trochu domotal a poopravil, čo som napísal v poslednom príspevku #20. Pozeral som k tomu aj nejaké normy. Existuje niekoľko noriem, kde sa používa Whitworthov závit. V podstate sa dajú rozdeliť na dve skupiny a to na upevňovacie (šrobové) závity (W, BSW, BSC, ...) a trubkové závity (G, R). V oboch skupinách existuje závit s označením 1/4" a 3/8", ale líšia sa rozmermi a stúpaním. Upevňovacie W závity majú v prípade 1/4" stúpanie 20 závitov na palec a ich stúpanie sa zhoduje so závitmi UNC. Trubkové závity s označením 1/4" majú stúpanie 19 závitov na palec, ale ich priemer je viac ako dvojnásobok oproti W a UNC (Je to v podstate Whitworth s jemným stúpaním. A to je to, v čom mám vždy guláš, lebo 1/4" trubka má viac ako 1/2" vonkajší priemer a niečo okolo 1/3" vnútorný priemer, v závislosti od toho, akú hrúbku má stena trubky. Z akého dôvodu to označujú ako 1/4"? Netuším a ani ma to nejak extra nezaujíma. Vonkajší priemer začína sedieť s metrickým systémom až od 1"). Stúpanie upevňovacích závitov som si overoval na 1/4" W závitníku. Stúpanie má zhodné so šablónou s označením 20G (tz. 20 závitov na palec). Potom mám doma nejaké skrutky, čo som kupoval u číňana, ktoré mi predával ako 1/4" Whitworth. Stúpanie sedí, je tam 20 závitov na palec, ale profil závitu sa nezhoduje s 1/4"-20 W, steny závitu majú iný sklon podobný metrickým závitom. Číňan mi predal 1/4" UNC skrutky ako 1/4" Whitworth. Ale pre zmenu mi tie UNC skrutky presne sedia do dier, o ktorých ich výrobcovia tvrdia, že sú to fotozávity.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 543
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Šroub na stativový závit

#23

Příspěvek od rys »

A aby to nebylo tak jednoduché, tak se ještě dělají závity, kterým v práci říkame ( kočkopsi). To má průměr i stoupání jako Whitworth, ale vrcholový ůhel mají jako metrika 60°. A mají označení UNF. To jsou asi, co popisuješ ke konci textu.
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 416
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: Šroub na stativový závit

#24

Příspěvek od decmen »

Nakonec to až tak složité nebylo, jen člověk musí hledat všude možně. Objednal jsem zde a i cena oček je dost příznivá. Možná se to bude někomu v budoucnu hodit. Nejsem strojař a tak jsem se zase dozvěděl něco nového. :)
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šroub na stativový závit

#25

Příspěvek od juh »

@rys Určite je to UNF? UNC má pri 1/4" závite 20 závitov na palec (stúpanie 1.270 mm) a to sa zhoduje so štandardným Whitworthom (s tým šróbovým). Podľa normy by mal byť UNF palcový závit s jemným stúpaním a napríklad pre 1/4" závit má 28 závitov na palec (stúpanie 0.907 mm). Potom existuje ešte UNEF, čo je palcový závit s ultra jemným stúpaním a ten má napríklad pre 1/4" až 32 závitov na palec (stúpanie 0.794 mm). Je to obdoba, ako sa používa u metrických závitov, je tam nejaký štandard, a potom sú závity s jemným stúpaním.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 543
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Šroub na stativový závit

#26

Příspěvek od rys »

Jo máš samozřejmě pravdu, takto je to i v tabulkách. My jsme v práci řešili závity na staré veterány.( Toto mi nedošlo). Tam byly závity kteté nebyly ani v tabulkách, dokonce jsme naměřili vrcholový ůhel 57°. Tak se omlouvám za mýlné info.Jinak v těch Whitworthech je docela zmatek. Zlatá metrika.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šroub na stativový závit

#27

Příspěvek od juh »

Áno, súhlas. Ak s tým človek bežne nepracuje, tak sa Whitworth javí ako dosť veľký zmätok. A aby v tom bol ešte väčší zmätok, tak sa vymyslel Unified Coarse standard (to sú tie UNC, UNF a UNEF), čo je podľa mňa nejaký hybrid medzi Whitworthom a metrickým štandardom.
Uživatelský avatar
vojtechK
Příspěvky: 11
Registrován: 26. 05. 2023, 09:23
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Věk: 45

Re: Šroub na stativový závit

#28

Příspěvek od vojtechK »

Také jsem dlouho hledal. Nechal jsem si od soustružníka vyrobit šroub pro uchycení SkyMastera na stativ a dal jsem tam závit W 1/4''-20 (whitworth, 20 závitů na palec) a sedí jako p*del na hrnec.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Whitworth ... z%C3%A1vit
APM 70-45 SD Apo, APM UFF 18 a 10 mm, Celestron Trailseeker 8x42 ED, Celestron Skymaster 25x70, Vanguard Alta+ 264 AP
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2283
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Šroub na stativový závit

#29

Příspěvek od juh »

Aby som to nejak rozlúskol, či Whitworth, alebo UNC. Ak má niekto naďalej pochybnosti, nech si naštuduje normu ISO 1222, posledná revízia je tuším z roku 2010. V nej sú definované presné rozmery používaných závitov na fotoaparátoch a na fotografických statívoch.

Norma sa ďalej odkazuje na ďalšiu normu ISO 68-2 (ISO 68 — normalizovaný ISO profil závitu; Part 1: Metric screw threads, Part 2: Inch screw threads; tie dve časti sú fakticky to isté, len jedna je v mm, druhá je v "), na túto normu sa odkazujú ďalšie normy, ktoré sú zhruba zhrnuté na wikipedii:
Odpovědět