Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5866

Příspěvek od stmare »

Podle mě nejde o 5cm nárust průměru, ale o 1.44x větší plochu, zatímco cena je 1.66x větší. To nekoresponduje, ale u refraktorů je situace ještě horší, bylo by to minimálně 2x tolik...
Podle mě průměru není nikdy dost a vždy chce člověk vidět víc.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5867

Příspěvek od kuceraz »

Ber největší průměr, jaký si můžeš dovolit ale především také jaký dokážeš transportovat.
Moje 254/1250 je maximum co do auta na zadní sedačky můžu dát (pokud se nebavíme o skládacích dobsonech) - nějakou 300/1500mm bych tam už docela určitě nedal a to nemám malé auto.
A pokud budu porovnávat oblohu z města/vesnice (i v oblasti s doboru oblohou) s 300mm a nebo výjezd někam pár desítek od velkých měst s 250mm, troufám si říct, že 250ka transportovaná daleko od města vede.
Oobloha v oblasti s dobrou oblohou (mluvím o českém Podyjí) z vesnice s veřejným osvětlením a po odjetí mimo města je velký rozdíl.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7204
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5868

Příspěvek od Artaban »

kuceraz píše: Moje 254/1250 je maximum co do auta na zadní sedačky můžu dát (pokud se nebavíme o skládacích dobsonech) - nějakou 300/1500mm bych tam už docela určitě nedal a to nemám malé auto.

Tak to máš asi ještě kratší auto, než je krátká Felicia, protože kolega L@dis v ní převážel Dobson 300/1500 plnotubus. ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5869

Příspěvek od L@dis »

Artaban píše: 28. 08. 2023, 09:14 Tak to máš asi ještě kratší auto, než je krátká Felicia, protože kolega L@dis v ní převážel Dobson 300/1500 plnotubus. ;)
Přesně tak.
Sedačka spolujezdce se úplně zklopila, zadní vyhodila a vešel se tam plnotubus i s originální krabicí. Za řidiče šla bedínka a vešla se mi tam i pozorovací stolička, lehká svačinka, pití a kufřík s okuláry. Pak už zbylo místo jen na mě. Jednou mě při ceste z Konojed zastavili policajti v Benátkách (pomalu jedoucí auto ve 4h. ráno jim bylo podezřelé) a když mě viděli uvnitř naskládaného, tak mě po preventivní dechové zkoušce s úsměvem nechali pokračovat směrem k domovu.

Do Fabia Combi je to teď úplná pohoda :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5870

Příspěvek od vla »

Proč řešíte přepravu, když tazatel bydlí v perfektním místě a přepravovat nechce? Leda snad, že by si chtěl vyzkoušet horší podmínky? Ohledně velikosti bych doporučil třístovku, nebo i více a dal bych si inzerát zde do bazaru , protože dalekohledy jsou naši mazlíčci, stav bývá zpravidla perfektní a ceny o třetinu až polovinu nižší než nové kousky. Pokud tedy tazatel nemá preferenci nového zařízení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5871

Příspěvek od kuceraz »

Artaban píše: 28. 08. 2023, 09:14 kuceraz píše: Moje 254/1250 je maximum co do auta na zadní sedačky můžu dát (pokud se nebavíme o skládacích dobsonech) - nějakou 300/1500mm bych tam už docela určitě nedal a to nemám malé auto.

Tak to máš asi ještě kratší auto, než je krátká Felicia, protože kolega L@dis v ní převážel Dobson 300/1500 plnotubus. ;)
Píšu na zadních sedačkách - ale máte pravdu, že to je řešitelné jejich sklopením a natažením přes kufr, tam už neomezuje asi nic, takže moje poznámka je bezpředmětná.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
TheChosen
Příspěvky: 44
Registrován: 02. 08. 2022, 11:24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5872

Příspěvek od TheChosen »

Mam 200mm , nelituji ze jsem nesel do 250mm (f/4.7 je horsi nez f/6) ale vazne uvazuji o plnem tubusu 300mm. Do auta (i30 hatchback) se mi vejde uplne v pohode kdyz sklopim zadny sedacky.

Takze za me, urcite ber 300mm. Prumer zrcadla nenahradis vubec nicim.

V Polsku GSO sezenes za cca 1000 EUR vc postovneho. Coz je muj favorit na budouci nakup.
https://ts2.shop/cs/optika/13598-gso-do ... m-crf.html
SW 200mm DOB, 100mm Spotting Scope, AngelEyes 40,32,26mm 2" 72°, 20,15,9,6mm 1.25" 68°, SVBony 7-21mm Zoom, Seelang Baader 200mm filtr; AngelEyes 2",1.25" UHC, Sony IMX415 3840x2160@30FPS; SVBony UV/IR cut, RDF+Green Laser combo
Uživatelský avatar
vavro.foto
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 02. 2014, 16:51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5873

Příspěvek od vavro.foto »

Ďakujem všetkým za reakcie.

Bývam prakticky v horách s perfektnou oblohou, preto som sa rozhodol došetriť na tú 300ku. Ďakujem všetkým za vyjadrenie :)
Ladames
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 09. 2023, 10:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5874

Příspěvek od Ladames »

Dobrý deň, po X rokoch sa chcem opäť vrátiť k tomuto koníčku a zvažujem kúpu nového teleskopu. Pred pár rokmi som vlastnil newtony SW 254/1200 a SW 150/750 a teraz premýšlam nad newtonom SW dobson 305/1500 FlexTube alebo achromátom SW 150/1200 na EQ5. Cenový strop je cca 1500 eur.

Pri achromáte ma láka hlavne asi jednoduchší transport, vyšší kontrast a nepotrebnosť kolimácie či chladenia. Nie som si istý ale kvalitou optiky a ako zle je na tom tento teleskop s ohľadom na CA.

Plusom dobsona by bol zasa priemer no bojím sa využitia v mojich podmienkach, pozorovalo by sa najmä v oblasti s menšími mestami so svetelným smogom. Do hôr to mám celkom ďaleko...

Teleskop by bol používaný na vizuálne pozorovanie planét, Mesiaca, DSO a slnečných škvŕn.

Budem vďačný za akúkoľvek radu a skúsenosť.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5875

Příspěvek od MilAN »

150/1200 určitě ne na montáž EQ5. To by bylo za trest. A zapomeň na omílaný mýtus, že velký dalekohled nevyužiješ ve městě. Větší průměr je vždy, za daných podmínek , přínosem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5876

Příspěvek od armichael »

Ahoj,
mám Flextube 300/1500 a pozorujem zo záhrady za Znojmom, takže nejaký ten, niekedy nemalý svetelný smog tu je. Ale ak je atmosféra čistá, tak v pohode.
No a k ďalším veciam (z vlastnej praxe)
- oveľa jednodnoduchšia príprava na pozorovanie (a následné upratovanie) je s Dobsonom než s takto veľkým refrákom
- kolimácia je občas potrebná, ale nerobím ju pred každým pozorovaním
- chladenie nepoužívam, ale to je mojimi podmienkami - Dobson je zavretý v búde takže teplotné rozdiely nie sú natoľko výrazné ako keby bol v dome
- pre otvorené konštrukcie je vhodný nejaké krytie - to hlavne v chladnom počasí aby si zabránil turbulenciám od telesného tepla, a taktiež aby si si nedýchol na sekundár a nezahmlil si ho. Buď sa predáva povlak na mieru, ale poslúži aj čierna karimatka.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
18kacena18
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 10. 2023, 20:56
Bydliště: Holíč
Věk: 36

vyber teleskopu - zaciatocnik

#5877

Příspěvek od 18kacena18 »

Momentalne si vyberam moj prvy astro dalekohlad, teda som uplny zaciatocnik, ale cim viac si studujem informacie o nich, tym viac si neviem vybrat :o
Ak by ste mi vedeli nieco dobre doporucit na zaciatok, budem Vam moc vdacna.

Urcite by som chcela zrkadlovy dalekohlad a rada by som sa naucila ovladat paralakticku montaz. Aj Dobson je vitany.
Ako zaciatocnik, mi postacia sledovat dobre viditelne planety, mesiac az niektore mlhoviny.
Vacsina pozorovania bude prebiehat na zahlade, obcasne vo volnej prirode mimo mesta.
Moj budget do 300-350eur.

Nieco som si uz nasla, ktory je podla vas lepsi:

1. Hvezdársky ďalekohľad Omegon N 150/750 EQ-3
https://www.astroobchod.sk/telescope_om ... q_3_13764/

2. Hvezdársky ďalekohľad Binorum Expression 150/750 EQ3
https://www.astroobchod.sk/telescope_bi ... tMEALw_wcB

Este raz Vam pekne dakujem za kazde odporucanie.
Katarina
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: vyber teleskopu - zaciatocnik

#5878

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

oba tyto dalekohledy nejsou moc dobrý a to kvůli poddimenzované montáži. Obecně na vizuální pozorování se doporučuje dobson, vyhneš se krkolomným polohám u okuláru. Dobsony +/- v tvojí cenové hladině se prodávají i zde na bazaru.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: vyber teleskopu - zaciatocnik

#5879

Příspěvek od Stanislavxyz »

Kataríno (snad je tam ta čárka nad "i" správně), Váš výběr není moc šťastný a to z různých důvodů. Jak již poznamenal kolega Ondra- paralaktická montáž není na vizuální užití u Newtonů zrovna ideální a tyto levné teprve ne. Obecně zde doporučujeme Newtony na Dobsonově montáži, konkrétně 150/1200.

Zde: http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... lasic.html ho snad mají skladem a vejdeme se do stanovené ceny. (Ano, ATC je poněkud svérázná firma, ale já sám proti ní nic nemám a nevím o levnější "stopadesátce" na našem trhu.)
Pokud nespěcháte - a trpělivost je velmi dobrá vlastnost u astro amatérů - sledujte nabídky v bazarech. Stejný přístroj tak můžete pořídit ještě levněji.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Alamrob
Příspěvky: 182
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5880

Příspěvek od Alamrob »

Prosím, tyto dva NEBRAT! (Myslím ty, na které jsou odkazy v původním dotazu). Kromě slabé montáže mají oba kulové zrcadlo, takže kvalita obrazu bude mizerná (obzvlášť při f/5) a navíc neumožní větší zvětšení, potřebné právě na planety.

Moje rada je buď počkat, jestli se něco vhodného neobjeví zde v bazaru (ale v tom případě je nutné kupovat od zkušených kolegů, u kterých je pravděpodobné, že je dalekohled v dobré kondici a kteří i přispějí radou - moje zkušenost při koupi z bazaru od nezkušených astronomů je, že i když optika i mechanika dalekohledů jsou nepoškozené, tak je vždy něco uvolněné nebo špatně seřízené a začátečníkovi to může až znemožnit pozorování - a to si myslím, že je důvod k tomu, že se ze začátečníka nestane zkušený astronom. Začátečník si třeba ani neuvědomí, že z nepoužitelného dalekohledu, který se nedá zaostřit a neudrží okulár v zaostřené poloze, se stane vynikající pozorovací pomůcka třeba jen utažením dvou červíků na okulárovém výtahu - a tak dalekohled prodá dalšímu začátečníkovi, který dopadne úplně stejně.)

Nepíšete, jak se mimo město budete dostávat, jestli autem nebo jinak.

Pokud budete pozorovat hlavně ze zahrady a mimo město jezdit autem, pak Vašemu rozpočtu nejlépe odpovídá tento - nic lepšího asi není:
https://www.dalekohlady.sk/teleskop-skywatcher-dobson-6

Jestli chcete raději tu paralaktiku, jak píšete, tak prvním nejmenším dalekohledem, který se na slabých nohách netřese a už je dost velký na to, aby skutečně hodně ukázal z krás oblohy a má kvalitní optiku, je tento, ale to už násobně přesahuje váš rozpočet:
https://www.dalekohlady.sk/teleskop-sky ... 50-750-eq3

Asi by šel použít i nějaký menší, ale to musí mít člověk jistotu, že má kvalitní parabolické zrcadlo a přiměřeně pevnou montáž. Obvykle ty menší dalekohledy prodávané dohromady s montáží, mají tu montáž poddimenzovanou a pak se při pozorování klepou.

EDIT: S některými odpověďmi mne už předběhli předchozí přispívající ;)
EDIT 2: Dovolím si trochu nesouhlasit s kolegy přede mnou o problému dalekohledů newtonova typu na paralaktické montáži a to, že se okulár dostává do nepohodlných poloh (nejdříve okulár a pak i astronom :D ). To je pravda, ovšem dalekohledy, ze kterých nejspíše vybíráte, tedy dalekohledy do průměru 150 mm, s manuálním nebo maximálně motorovým ovládání (tedy bez GoTo) se dají lehce pootočit v kruzích (po povolení těch kruhů), které je drží na liště, a tím dostat okulár do pohodlné polohy. U větších už je to otáčení nepohodlné anebo dokonce nemožné, hlavně kvůli hmotnosti, ale u průměru 150 bych se toho otáčení nebál - z vlastní zkušenosti.
Odpovědět