EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#406

Příspěvek od mirkovacik »

Ahojte, zasekla sa mi noha od montaze (eq6-r pro), nejde vysuvat ani zasuvat, resp. ide mega tazko. Aj ked vysroubujem aretovaci sroub. Akoby bola vnutorna trubka stale dotlacana...
Co s tym sa da, prosim?
Obrázek

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

janb1968
Příspěvky: 64
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

ujíždění EQ6R montáže - v čem je problém?

#407

Příspěvek od janb1968 »

Ahoj, stalo se mi už několikrát, že během noci mi začne "ujíždět" montáž EQ6R. Na začátku focení běží pěkně, korekce v deklinaci reagují rychle a drží to odchylku kolem 0,5-0,6". Pak se ale začne dít tohle:
IMG_0904.PNG
IMG_0904.PNG (1.06 MiB) Zobrazeno 1634 x
IMG_0905.PNG
IMG_0905.PNG (1.07 MiB) Zobrazeno 1634 x
jakoby tam byl backlash. Ale přitom když to zkouším rukama, tak tam žádnou vůli v deklinační ose necítím. Dost mě to irituje, protože pak vyhážu dobrou polovinu snímků, kde jsou hvězdy zdvojené (v případě, že během expozice dojde k tomu velkému skoku z jedné odchylky na druhou) nebo příliš protažené (pokud to přechází pomaleji).

Pointace montáže je dobrá (pod 1' od nebeského severního pólu) a ve vyvážení zatížení montáže to taky není.

Zdá se mi, že se to stává, když venkovní teplota klesne blízko k nule - jako by se tam něco uvolnilo.

Máte tip, co s tím? Že by přece jen backlash a mám tu osu ještě víc dotáhnout, i když tam žádný backlash necítím?

Díky moc, Honza
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: ujíždění EQ6R montáže - v čem je problém?

#408

Příspěvek od vla »

Já bych ji spíš povolil.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2351
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: ujíždění EQ6R montáže - v čem je problém?

#409

Příspěvek od nosuh »

A nemuze to byt spatnym vyvyzenim? Kdyz to na zacatku jede pekne, pak se to dostane do nejaky polohy, kde to najednou uz neni vyvazeny a montaz to nda..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ujíždění EQ6R montáže - v čem je problém?

#410

Příspěvek od MilAN »

Jak píše vla - povolit. Je přeci vidět, že se to snaží a pak to jde skokem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3439
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#411

Příspěvek od hades »

//přesunuto do vlákna EQ6-R
Udělej jednoduchý test: nalož plně montáž jako by jsi fotil, RA osu nastav na 0 a ručkou (nebo softwarem) začni otáčet deklinační osou v celém rozsahu. Můžeš zvolit klidně nejvyšší rychlost nebo trochu pomalejší (třeba 128x). Poslouchej, jaké zvuky bude montáž vydávat. Pokud se ten zvuk nebude měnit, není to dotažením.
Jsem si téměř jistý, že máš Dec osu příliš dotaženou, a jak uvádí kolegové, dojde k poskočení. A to poznáš podle zvuku, že nebude homogenní, ale bude kolísat.
A pokud tam nemáš žádnou vůli, to není dobře. U své montáže mám v Dec docela velkou vůli, záměrně, aby nedocházelo k zasekávání.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 847
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím poraďte

#412

Příspěvek od midars »

mirkovacik píše: 24. 04. 2023, 14:46 Ahojte, zasekla sa mi noha od montaze (eq6-r pro), nejde vysuvat ani zasuvat, resp. ide mega tazko. Aj ked vysroubujem aretovaci sroub. Akoby bola vnutorna trubka stale dotlacana...
Co s tym sa da, prosim?
Viděl bych to na reformaci horního konce trubky nohy (konec, který se již nevysouvá) tím pojistným šroubem, který byl utažen příliš velkou silou.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#413

Příspěvek od mirkovacik »

No ja Ti neviem. Ano, zatiahol som silno. Ale pozri, ta vnutorna rurka je akoby stale pritlacena na jednu stranu vonkajsej rurky, na tu oproti sroubu, aj ked sroub je vysroubovany. A ono to nie je tak, ze by sa dala v nejakom rozsahu posuvat a v inom uz nie. Horko tazko som vysunul tu vnutornu nohu von, bola zasunuta uplne dovnutra ani tak sa nedala hybat, iba tazko som ju dostal tolkoto von, mozno 20 cm. Tam vnutti bude nejaky mechanizmus, asi sroub netlaci priamo na vnutornu trubku a to vnutri sa mozno nejako sprajclo... nechcem to rozoberat, bojim sa, ze daco vyskoci von a uz to neposkladam.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5422
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Prosím poraďte

#414

Příspěvek od vla »

Normálně to rozeber, nic tajemného na tebe nevyskočí. Nebo jsi čekal, že ti někdo poradí jak to spravit bez rozebrání?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím poraďte

#415

Příspěvek od MilAN »

Čekal bych pod šroubem podložku nebo segment. Takže vyšroubovat šroub, prokapat olejem. A hlavně se není určitě čeho bát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Prosím poraďte

#416

Příspěvek od mirkovacik »

vla píše:Normálně to rozeber, nic tajemného na tebe nevyskočí. Nebo jsi čekal, že ti někdo poradí jak to spravit bez rozebrání?
Mozno ci niekto nema skusenost, ako to rozobrat a zlozit, naco dat pozor.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 857
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: EQ6-R SynScan

#417

Příspěvek od mirkovacik »

Tak som sa odhodlal, ze to rozoberiem. Su tam take 4 cerviky, tie som vysrouboval a nic. Vobec nic. Nic sa nepovolilo, nicim neslo pohnut... Skusil som po tom pobuchat, potahat, potocit, hlavne po tej vnutornej trubke, ozval sa daaky zvuk a trubka ide opat hybat. Cerviky s tym nic nemali spolocne. Zasekol sa mechanizmus vnutri a teraz po troche nasilia povolil... trubky nie su deformovane, maju svoju volu, vnutorna sa moze aj otacat a nic nikde nedrhne. Zjavne je tam vnutri nejaky mechanizmus, ktory je tym aretacnym sroubom zvonka dotlacany. Alebo nejaku rolu zohrali zmeny teploty...

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku


Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#418

Příspěvek od MilAN »

Nevím, proč v tom celou dobu hledáš nějaký mechanismus. Je tam maximálně podložka nebo segment pod šroubem. Pokud šroub vyšroubuješ, uvidíš to tam.
Ale hlavně, že už ti to funguje !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#419

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Jaká verze ovladače pro EQMOD funguje ?

Můj postup je následující:
Používám Cartes du Ciel nebo Stellarium.
Po zapnutí programu připojím dalekohled s EQ6-R přes EQMOD2 (jednička nejde). Odparkuji.
Natavím v eqmodu, že chci Star Alignment na ApendOnSync.
V programu vyberu hvězdu a dám přejezd. Dalekohled najede úplně mimo, rozdíl cca jako mezi Deneb a Vegou a dokonce i více.
Když pak přes eqmod (asi ten ascompad) najedu na správný objekt a následně dám v programu Synchronizovat, tak ve Stellariu se
nestane vůbec nic, tedy ani u eqmodu se neobjeví hvězda v seznamu. V Cartes du Ciel mi to vyhodí chybu error SyncToTarget.
Snímek obrazovky 2023-05-20 233902.png
Snímek obrazovky 2023-05-20 233902.png (16.16 KiB) Zobrazeno 485 x
Pokud dělám něco blbě, tak napište co dělám blbě. Díky.
PS: Při použití ručky to najede hned skoro přesně, ale potřebuji použít eqmod kvůli PHD.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#420

Příspěvek od MilAN »

Zkus popsat, jak to máš zapojené ( přes ručku, kabelem EQDIR, Wi-Fi....). EQMOD fungují všechny verze, žádný EQMOD2 neexistuje - to máš možná v PS tak nainstalované. Prostě: ASCOM + EQDIR + připoijení jednou z možností. A pokud ovládáš dalekohled ručkou a pointuješ přes ST-4, není potřeba žádné propojení přes EQMOD.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 17. 06. 2023, 13:03, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět