Čištění optiky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2272
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dlouhé ED refraktory

#511

Příspěvek od peta62 »

Mozna by to chtelo nejake mereni ztraty mirnym zaprasenim nez zacnu oponovat Pepovi. Navic odrazivost jsem videl uvadet spise u zenitovych zrcatek nez u zrcadel v dalekohledu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1157
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Dlouhé ED refraktory

#512

Příspěvek od mike »

Pokud bude prach způsobovat problémy, tak bych je nečekal ve zhoršení odrazivosti - kdyby mělo být prachu tolik, aby pokrýval procento (nebo dokonce několik procent) plochy zrcadla nebo čočky, asi málokdo by dokázal nevyměknout a nechat ho tam. :-) Potenciální problém vidím spíš v případě, že je ten prach nasvícený, ale to se týká spíš denního pozorování, v noci by to mohlo dělat problémy třeba kdyby tam byla nějaká lampa, která je mimo záběr, ale svítí na optiku.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dlouhé ED refraktory

#513

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: 28. 04. 2023, 10:11 Navic odrazivost jsem videl uvadet spise u zenitovych zrcatek nez u zrcadel v dalekohledu.
Možná to zrovna teď moc výrobci neuvádějí, ale odrazivost u nových zrcadel záleží na způsobu napařených odrazných a ochranných vrstev a ty se velmi liší cenou. Dříve standard 83-85%, dnes špičkových 97% . Běžně se dnes používá na primárech 92-93%, při individuálnější výrobě lze i zvolit ( i s cenou ) . Jaké vrstvy se napařují v Číně = při hromadné výrobě , se bez měření asi nedozvíme, u individuální výroby, kde je cena již tak značně vysoká, se pak používá maximální odrazivost -kupujeme špičkový produkt.
U zenitových zrcátek, kde se ve velkém liší ceny, je potřeba uvádět přesnost plochy a odrazivost - jak jinak je od sebe odlišit a zdůvodnit, proč jsou o tolik dražší než jiné :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jardastanek
Příspěvky: 48
Registrován: 02. 12. 2022, 09:28

Re: Dlouhé ED refraktory

#514

Příspěvek od jardastanek »

Mám měsíc starý zalomený achromát 150/F15. Objektiv i zrcadla Zeiss. Objektiv poloAPO, zrcadla 115 a 65 mm l/20. Zatím je to celé odkryté, i když objektiv má krátkou rosnici a z druhé strany asi 100mm válcový kryt stejně jako obě zrcadla. První den byl venku asi 6 hodin bez krytek a všichni ptáci v okolí se přiletěli vysrat na můj dalekohled. Když jsem to odpoledne uklízel, úplně jsem se zhrozil, co tam bylo flákanců od hmyzu a ptáků. Hned jsem si nechal vytisknout krytky a všechno očistil. Bez krytek bych to ven už nevytáhnul. Ve výrobě je už uhlíková skořepina, která to seshora přikryje celé.
Netvrdím, že mírné zaprášení je totální tragédie, ale tvrdit, že prach a jiné nečistoty ničemu nevadí, je hovadina. Dneska bydlím ve městě, kde se z 90% topí plynem, ale když jsem bydlel na vesnici, kde se topilo uhlím a dřevem, tak můj 40 cm Newton na sobě měl za dva měsíce mastnou vrstvu od sazí. Čistil jsem zrcadlo 4x za sezónu a byl to sakra rozdíl, když jsem ho vyčistil. Rukáv to trochu zlepšil, ale není nad uzavřený tubus.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2272
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dlouhé ED refraktory

#515

Příspěvek od peta62 »

To bude mozna tim, ze ptaci letaji i delaji ve dne a my dalekohledy vytahujeme v noci. Navic ptaci radi stromy, my otevrene prostory.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 887
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dlouhé ED refraktory

#516

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pánové, pánové. S politováním musím konstatovat, že diskuse se vede ve špatném vlákně. Od příspěvku č. 150 včetně se totiž patrně nejedná o ED objektivy, což je v nesouladu s názvem tohoto tématu. Jistým dílem za to můžu i já, jelikož jsem se dotazoval na dlouho ohniskový refraktor zmíněný výše, kterýžto ovšem zřejmě také není z nízko rozptylových skel.

Proto, ačkoliv je to rozprava zajímavá, poprosil bych moderátory a především diskutující o přesun na vhodnější místo. Tam bych rád dále v debatě pokračoval.

ad psionův lomený refraktor- o tom se tu "bouřlivě" již debatovalo. Konstrukce (jako všechny) má své výhody a nevýhody. Za mě nevýhody převažují (parazitní světlo, čtyři vrstvy prachu proti jedné, tudíž čtyři čištěním potenciálně poškozené plochy proti jedné...) Vlastně mě napadá jediná výhoda a to (snad) rychlejší temperace.

Však hlavní je, aby dalekohled přinášel svému majiteli potěšení.

jardastanek: Souhlasím s Vámi.

peta62: Jenže v noci se Slunce špatně pozoruje... A budu-li pedantský, tak ptáci létají i v noci. Zejména když migrují. Ale to není podstata problému, že ano.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2272
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Čištění optiky

#517

Příspěvek od peta62 »

Vyhod je vice, Pepa je demonstroval. Treba snadny pristup k liste skrz dalekohled pri upinani :D Netreba drzaku, nosi se za konstrukci. Ta temperace bude asi hodne rychla. Stejne jako SCT je dalekohled kompaktni, lehky. Uz pred rokem, kdyz jsem ho videl na MHV poprve, mel na nej Pepa obal pro pripad potreby, konstrukce je prizpusobena na jeho pridelani.

Ja vim, take jsem si to uvedomil pri psani. Ale na slunecni dalekohled se mi ptak nikdy nevydelal a to ho mam na balkone do ovocne zahrady. Slunecni dalekohledy take nejsou otevrene.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11673
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#518

Příspěvek od Psion »

Existují i studie, které řeší zaprášenou optiku, ale asi je to jedno, každý si svůj argument najde. Otevřené sluneční dalekohledy se rovněž používají a při používání jiného řešení než fólie se uvnitř zhorší do 30 minut, díky tepelnému záření, seeing, což se u otevřeného tubusu nestane. Nakonec, každý se mohl o kvalitě obrazu v otevřeném dalekohledu přesvědčit :)
jardastanek
Příspěvky: 48
Registrován: 02. 12. 2022, 09:28

Re: Čištění optiky

#519

Příspěvek od jardastanek »

peta62 píše: 28. 04. 2023, 13:46 Vyhod je vice, Pepa je demonstroval. Treba snadny pristup k liste skrz dalekohled pri upinani :D Netreba drzaku, nosi se za konstrukci. Ta temperace bude asi hodne rychla. Stejne jako SCT je dalekohled kompaktni, lehky. Uz pred rokem, kdyz jsem ho videl na MHV poprve, mel na nej Pepa obal pro pripad potreby, konstrukce je prizpusobena na jeho pridelani.

Ja vim, take jsem si to uvedomil pri psani. Ale na slunecni dalekohled se mi ptak nikdy nevydelal a to ho mam na balkone do ovocne zahrady. Slunecni dalekohledy take nejsou otevrene.
Nikdo tu nezpochybňuje výhody příhradové konstrukce dalekohledu. Bavíme se o tom, že otevřený dalekohled se dvěma zrcadly bude brzy špinavý k nepoužití.
Je vidět, že si moc slunečních dalekohledů neviděl, když tu tvrdíš, že jsou uzavřené. Ta kukátka typu LS60-LS80 uzavřená jsou, ale většina dlouhoohniskových speciálů je zalomená a otevřená. Ptačí a zejména hmyzí exkrementy jsou hodně nepříjemná věc, protože obsahují kyseliny, které poškozují pokovení. Prach je opravdu ten nejmenší problém. Kdybys někdy zavítal na fóra, kde tato témata probírají lidé, co opravdu vědí, o čem mluví, možná bys změnil názor.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11673
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#520

Příspěvek od Psion »

Podám hlášení za kolik let bude optika špinavá k nepoužití, počítám tak v roce 2030 :) jo a když se někdo zabývá astronomií jenom 40 let, většinou neví o čem mluví :D
jardastanek
Příspěvky: 48
Registrován: 02. 12. 2022, 09:28

Re: Čištění optiky

#521

Příspěvek od jardastanek »

Tak ono záleží na tom, jak často ten dalekohled vytáhneš ven. Jestli to máš jen na předvádění na společných akcích, nebo ho máš venku denně po celou sezónu. V tom prvním případě tomu tvému odhadu i věřím, v tom druhém už nikoli. Já se astronomií sice nezabývám 40 let. Měl jsem dvě dost dlouhé přestávky kvůli rodině, ale i těch mých deset let statčí k tomu, abych věděl, jak to venku chodí, zejména přes den. Okna u nás totiž meju já. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24353
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Čištění optiky

#522

Příspěvek od MilAN »

No, já ti nevím, ale když nepozoruji, mám objektiv i zrcadla zadeklovány. A je jedno, jestli ve dne nebo v noci :), a to i v kopuli
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11673
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění optiky

#523

Příspěvek od Psion »

Ještě jsem nezažil, že by mi pták podělal dalekohled, ale jeden případ znám u člověka, který zacházel s dalekohledy jako hnojem. Ono když má člověk hodně dalekohledů a díky našemu počasí se dostane na řadu dalekohled 10x v roce a to zaprášení optiky nebude vůbec kritické. Navíc prach je to nejmenší, horší je pyl. Zatím jsem nikdy u žádného dalekohledu optiku nečistil vyjma 400 mm dobsona, kterého jsem prodával a chtěl jsem, aby byl jako nový.
jardastanek
Příspěvky: 48
Registrován: 02. 12. 2022, 09:28

Re: Čištění optiky

#524

Příspěvek od jardastanek »

MilAN píše: 28. 04. 2023, 18:26 No, já ti nevím, ale když nepozoruji, mám objektiv i zrcadla zadeklovány. A je jedno, jestli ve dne nebo v noci :), a to i v kopuli
Nevím, z čeho si vydedukoval, že někdo skladuje techniku nezakrytovanou. Psal jsem o tom, že je užívána skoro každý den po celou sezónu. Užívána = odkrytována.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5418
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Čištění optiky

#525

Příspěvek od vla »

V česku nám každý den opravdu nehrozí, spíš je úspěch 3x - 4x za měsíc.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět