Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1576

Příspěvek od Zbych »

Ty fóliové, alespoň za mne, jsou lepší Explore Scientific Solarix (https://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/p ... solarix-a4) – lépe se s nimi dělá, protože jsou silnější a tužší a tolik se nekrabatí (Baader folie tenká) a navíc je obraz Slunce příjemně oranžový (v Baader fólii bílý).

Pak existují ještě skleněné chromové filtry, např.: http://www.atc-astro.eu/eshop/slunecni_1.html. Prostě možností na sluneční fotosféru je více.
Pazuzub
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 08. 2017, 09:14

Re: Výběr dalekohledu

#1577

Příspěvek od Pazuzub »

Bezva, to si koupím, děkuju. Jinak sem si koupil ten Bresser condor a má užasnou optiku. Nadherně sem viděl jupiter i jeho dva hlavní oblačne pásy a tolik detailů a kráterů sem na mesíci ještě neviděl. Ještě sem zvědav jestli s ním rozliším i Saturnuv Titan ale veřím že asi jo. A to ostření jak je krásně jemný :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7205
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1578

Příspěvek od Artaban »

Pazuzub píše: 17. 09. 2022, 17:00 Jinak sem si koupil ten Bresser condor a má užasnou optiku
Ani náhodou nemá úžasnou optiku. Je to jen krátký achromát. Hlavní je ale spokojenost a třeba by bylo zbytečné utrácet víc, než je nutné ;) .
Lepší optiku má ten Vixen. Tam je ED sklo. Zase má ale trochu menší průměr objektivu.
Dva hlavní oblačné pásy na Jupiteru jsou vidět i v malém levném dalekohledu.
Největší měsíc Saturnu v pohodě uvidíš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Pazuzub
Příspěvky: 41
Registrován: 13. 08. 2017, 09:14

Re: Výběr dalekohledu

#1579

Příspěvek od Pazuzub »

Artaban píše: 17. 09. 2022, 17:19
Pazuzub píše: 17. 09. 2022, 17:00 Jinak sem si koupil ten Bresser condor a má užasnou optiku
Ani náhodou nemá úžasnou optiku. Je to jen krátký achromát. Hlavní je ale spokojenost a třeba by bylo zbytečné utrácet víc, než je nutné ;) .
Lepší optiku má ten Vixen. Tam je ED sklo. Zase má ale trochu menší průměr objektivu.
Dva hlavní oblačné pásy na Jupiteru jsou vidět i v malém levném dalekohledu.
Největší měsíc Saturnu v pohodě uvidíš.
Akorát má celkem velkou chromatickou aberaci ale ty detaily, parada. Ten jupiter byl nadherný, takový malý solární system:) Mám prave rad tyhle monokulary. Lze je využít krasně v přirodě a i jako takový solidní zaklad pro astronomii a porád jsou relativne skladný. Žadný monstra. Ten Titan už není tak snadný, celestronem ultima 80 sem jej rozeznal jen ztěží. Dva oblačne pásy sem rozeznal i pres yukon 20-50x50 ale to se nedá moc srovnat:)
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#1580

Příspěvek od smurf »

Jakej nejmenší dalekohled je potřeba, aby v něm bylo fakt něco vidět? Myslím nějaký mlhoviny a galaxie. Teď bylo pár nocí jasno, tak jsem si půjčil od známýho 15cm tlustej s čočkama, ale neviděl jsem v tom nic. Teda hvězdy ano, ale jinka nic. Byl měsíc, tak jsem koukal na měsíc, ale strašně se to třese a ten obraz je takovej divně zabarvenej do modra. Stálo to přes dvacet tisíc a mě to přijde dost k ničemu. Dá se vůbec koupit něco, co nestojí balík a je s tím něco vidět?
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1581

Příspěvek od mike »

Záleží na definici toho "něco vidět". Něco vidět je i v 10x50 triedru a Galileo něco viděl s refraktory o průměrech 38 a 51 mm, jejichž optika z dnešního pohledu nestála za nic. Za sebe můžu říct, že 127mm achromatem jsem už viděl většinu galaxií Messierova katalogu a ty, které zatím ne, jsem až na asi dvě výjimky ještě nezkoušel. Nějaké detaily struktury jsou spíš výjimka (M104, M82), ale přinejmenším tvar byl jasně patrný u většiny. Mlhovin zatím moc nebylo, ale z hlavy si vzpomenu na M42, M43, M78, M16, M17, M8, M20 a NGC281, tedy pokud nebudu počítat planetárky.

Hodnocení je ale samozřejmě relativní, z pohledu někoho, kdo je zvyklý na 250mm zrcadlo, by to, co je vidět v mém dalekohledu, nestálo za řeč a ve 400mm toho bude vidět ještě víc a ještě lépe. Ale 150mm refraktorem by "něco" být vidět určitě mělo - a na Měsíci sakra hodně. Hodnocení "strašně se to třese" samozřejmě moc nesouvisí s průměrem a optikou, to je spíš problém montáže (a stativu).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#1582

Příspěvek od smurf »

Montáž je pevná dost, ale ten obraz se třepe tak, že to skoro nejde zaostřit a ostrý je to jen kraťoučké chvilky, jinak je to jak pod vodou. Propstě se na to dlouho koukat nedá a nic z toho není. Buď je měsíc prťavej a skoro nic na něm nevidím, nebo je velkej, ale zase to třese. Měl jsem 4 různý okuláry, ale ani s jedním to nebylo dobrý. Prostě nějak nechápu, jakej to má smysl, když z toho akorát za chvíli bolí voči.
Na krabicích daleholedů jsou obrázky galaxií, ale vidět je přes to prd. Myslel jsem, že bych si něco postavil, nebo koupil, ale jakej to má smysl, vyhodit hodně peněz a pak nic nevidět. Nebo ty ze zrcadlama jsou lepší? Dám klidně i padesát, ale chci něco vidět. Ne jen třesoucí se tečky.
Kolik je teda minimum za něco, co bude fungovat?
Tady někdo prodává dalekohled za 45 tisíc. Prej je stršně dobrej. Tohle : https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 740978.jpg
je v tom fakt vidět, nebo je to zase jen nějaká propagační fotka? Kdyby to bylo vidět, tak ho koupím.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#1583

Příspěvek od Bill »

smurf píše: 16. 11. 2022, 07:46 Montáž je pevná dost, ale ten obraz se třepe tak, že to skoro nejde zaostřit a ostrý je to jen kraťoučké chvilky, jinak je to jak pod vodou.
To je seeing - vliv atmosféry. Prostě někdy je lepší, někdy horší, někdy špatný. Na to žádný dalekohled nepomůže. Taky je třeba aby byl dalekohled vytemperovaný (měl stejnou teplotu jako okolí) a nesmí být v okolí ani nic vyzařující teplo. Rozhodně se nedá pozorovat třeba z teplého pokoje otevřeným oknem.

Ne seeing je i předpověď - ale je to jako s každou předpocědí počasí. Někdy vyjde, někdy taky ne. Lepší seeing bývá typicky spíše jaro/léto, ale samozřejmě jsou výjimky. Extrémně dobý seeing je jenom pákrát za rok.
Naposledy upravil(a) Bill dne 16. 11. 2022, 08:19, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1584

Příspěvek od mike »

smurf píše: 16. 11. 2022, 07:46 Montáž je pevná dost, ale ten obraz se třepe tak, že to skoro nejde zaostřit a ostrý je to jen kraťoučké chvilky, jinak je to jak pod vodou.
Tak to spíš zní jako špatné atmosférické podmínky ("seeing"). Proti tomu nepomůže lepší dalekohled, jen počkat na lepší nebo se přestěhovat někam, kde jsou častěji.
Tady někdo prodává dalekohled za 45 tisíc. Prej je stršně dobrej. Tohle : https://astrofotky.cz/gallery.php?show= ... 740978.jpg
je v tom fakt vidět, nebo je to zase jen nějaká propagační fotka? Kdyby to bylo vidět, tak ho koupím.
Není to propagační fotka, ale je to fotka, podle popisu je složená ze 78 expozic po jedné minutě. Taková fotka při dobrém zpracování vždy ukáže mnohem víc detailů, než je vidět naživo. V tom 300mm dalekohledu bude za dobrých podmínek Jupiter vidět pěkně, ale takhle ne, to nejspíš v žádném dalekohledu na zemském povrchu.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#1585

Příspěvek od Bill »

smurf píše: 16. 11. 2022, 07:46 Na krabicích daleholedů jsou obrázky galaxií, ale vidět je přes to prd.
Nesmíš se dívat na fotografie pokud nechceš fotit. Pro představu, co může být vidět dalekohledem za dobrých podmínek, je dobré se mrknout na kresby - třeba tady:

https://www.deepskylog.org/index.php?in ... tarrynight

Ještě lepší je zajet na nějaké společné pozorování do okolí. Není nad vlastní zkušenost!

I malým delkohled je toho vidět hodně - ale pro slabší objekty je třeba vyrazit do pořádné tmy, pro planety a Měsíc je zapotřebí chytnout dobré podmínky.
M:736 750 113
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#1586

Příspěvek od smurf »

No hezký, takže jestli to dobře chápu, tak abych viděl něco, co aspoň trochu připomíná ty fotky na krabicích, tak bych si musel koupit půlmetrový zrcadlo za 100 litrů a za dalších 50 litrů slušný okuláry, nejlíp s tou bino hlavou. Je to tak?
Fotit teda nechci. Foťák mám, ale stejně fotím mobilem.
Když ono to všechno vypadá tak jednoduše. Hezký krabice s úžasnejma obrázkama galaxií a ve skutečnosti je to podvod.
Já nejsem žádnej astronom a ani se tím nehodlám stát. Dělám trochu do techniky a tak mě napadlo, koupit ty zrcadla, co prodává ten kluk z Pardubic a nějak to dodělat. Brácha má v garáži dílnu se sostruhem a velkou vrtačkou. Teď vidím, že by to asi k ničemu nebylo. Stejně bych viděl jen tečky.
Našel jsem nějaký inzeráty v Německu a v Rakousku. Mám to tam kousek, ale všechno to stojí balík. Čtvrtmetrový zrcalo s tou dřevěnou montáží na kolečkách za 2300 euro. Okuláry to je tak 200-300 euro za kus a ta bino hlava 700 euro.
Zkusím napřed někde kouknout, co je s tím fakt vidět, protože to už je hodně peněz.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 739
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Výběr dalekohledu

#1587

Příspěvek od Ondra_z_hor »

smurf píše: 16. 11. 2022, 07:46 Montáž je pevná dost, ale ten obraz se třepe tak, že to skoro nejde zaostřit a ostrý je to jen kraťoučké chvilky, jinak je to jak pod vodou. Propstě se na to dlouho koukat nedá a nic z toho není.
Přesně moje řeč. Vizuálové vykoukaj leda tak sem tam šmouhu a proto je lepší fotit :lol: Samozřejmě humor.

Určitě je fajn se připojit na hromadné pozorování, nevím odkud jsi, ale téměř pokaždé když je jasno kolem novu je někdo v Konojedech. Můžeš sledovat zde ve vláknu - viewtopic.php?t=22000&p=490216#p490216 . Společné pozorování dá člověku dobrý přehled o tom, co kterou technikou lze vidět a dozvíš se mnoho užitečných věcí. Ještě bych doplnil, aby člověk něco vykoukal, musí si tak nějak vytrénovat oko. Trochu se tomu pověnovat. Chce to trpělivost, klid a taky slušnou tmu a uvidíš co všechno uvidíš. Kdyžtak tě rádi přivítáme v Konojedech ;)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#1588

Příspěvek od Bill »

smurf píše: 16. 11. 2022, 09:04 No hezký, takže jestli to dobře chápu, tak abych viděl něco, co aspoň trochu připomíná ty fotky na krabicích, tak bych si musel koupit půlmetrový zrcadlo za 100 litrů a za dalších 50 litrů slušný okuláry, nejlíp s tou bino hlavou. Je to tak?
Ne. Ani tak ne. To jsou fotky s expoziční dobou nejméně desítky minut a spíše hodiny. Lidské oko neumí integrovat (na rozdíl od snímače/filmu) dopadající fotony. Ale i tak je dalekohledem vidět spoustu pěkných věcí - jen opravdu ne jak na krabici.
M:736 750 113
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#1589

Příspěvek od smurf »

Já bydlím kousek od Krumlova a Konojedy jsou dost daleko. To já se poptám tady v okolí. On tu někdo bude, kde se podívám.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#1590

Příspěvek od mike »

Bill píše: 16. 11. 2022, 09:17 Lidské oko neumí integrovat (na rozdíl od snímače/filmu) dopadající fotony.
Možná by to mohla (pro někoho) řešit EAA. Ale praktické zkušenosti s tím nemám, takže nevím, jestli to spíš nekombinuje nevýhody vizuálního pozorování a astrofotografie. Asi to bude jako se vším ostatním: každý si musí zkusit sám, jestli mu to bude vyhovovat.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět