EQ6-R SynScan

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#301

Příspěvek od hades »

MilAn: oddeklované jsme to neměli, to se rovnou přiznám. Nikdy jsem to ani u své montáže neoddělával.
A to, že to není moc utažené, jsme zkoušeli přejezdem kolem celé osy, na přejezdovou rychlost (ručka, nastavení 9). Kdyby se to zaseklo, uvolnili bychom to. Ale protože se to nezasekávalo, jen to dělalo průběžně trochu jiné zvuky, tak jsme to nechali. Kontrola, zda tam není vůle, jsme dělali rukou.
Vidíš v tom postupu nějakou botu?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#302

Příspěvek od MilAN »

Pokud si kolega stěžuje, že se to kouše, tak je někde chyba, ne? A nebo se to jen domnívá a nemá to zjištěné?
(viz přísp.č. 291)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#303

Příspěvek od hades »

Jedna z teorií, proč se to kouše, bylo špatné seřízení vůlí. Tak jsme je seřídili lépe, protože vůle tam byly. Bohužel to neodstranilo problém. Samozřejmě jsme zkoušeli přejezdy a montáž se nekousala. Ale nezkoušeli jsme je s plným zatížením, to byla určitě chyba, jen jsme to užitečné zatížení neměli po ruce.
Takže další krok bude zkontrolovat, co se děje s proudem a napětím při přejezdech.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#304

Příspěvek od MilAN »

Pokud neproblikává kontrolka, zřejmě nebude v napájení problém. Ani při občasném problikávání nedochází k výpadkům. Rovněž to, že se z montáže při přejezdech ozývají strašné zvuky neznamená, že dojde k výpadkům. A spíš než k odstraňování vůle bych se zaměřil na to, aby tam vždy nějaká spíš byla.
Jen si nemyslím, že rychlými přejezdy se na to dá přijít. Leda by se to kouslo na fest.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: EQ6-R SynScan

#305

Příspěvek od peta62 »

Jen pro jistotu dve otazky. Kdyz jste to s Lukasem rozebirali, zkouseli jste take zda nechodi ztuha a nepotrebovala by promazat ? A predpokladam ze ty testy jsou provadeny na dobre vyvazene soustave, je to tak ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: EQ6-R SynScan

#306

Příspěvek od vla »

Hades: Ty máš přeci kvalitní baterku, proč ji k tomu nepřipojíš? Nějak se mi nechce věřit, že se montáž nějak porouchala, zvláště poté co jste ji připojili místo na jednu starou baterku na dvě paralelní staré baterky a hned to bylo výrazně lepší. Bez zátěže nezlobí, takže bych řešil i se zátěží a zkusil různé způsoby rozvážení. Mírné rozvážení v jedné poloze nemusí znamenat stejné rozvážení v jiné poloze. Zpravidla nemáme veškeré zařízení v jedné ose, na které je těžiště, dalekohledy bývají nad sebou, výtahy nevtonů a kamery taky jdou mimo mechanickou osu, takže těžiště se vůči mechanické ose v různých polohách zařízení mění.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#307

Příspěvek od hades »

MilAn: možná bychom tam měli nějakou vůli dát. Respektive by bylo optimální mít montáž reálně naloženou, udělat přejezd a v místě, kde se to zasekne, to zkusit povolit. A pak tu proceduru opakovat
peta62: nerozebírali jsme to, jen jsme ladili vůle. A to vyvážení tam nebylo, montáž byla zcela bez vybavení a bez závaží - to už teď vím, že byla chyba
vla: já jsem to měl napájené LED zdrojem 12V/6,3A, takže ten problém s baterkama se nemohl projevit. Od začátku jsme byli domluvení, že poladíme vůle, k nějakému měření napětí nebo proudu jsme se nedostali.

Svou montáž už mám zase složenou a budu ji testovat v terénu, až počasí dovolí. Jsem docela zvědavý, nakolik ji můj zásah pomohl nebo ublížil :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#308

Příspěvek od Jackxl »

Včera jsem to zkoušel s novou baterkou. Zasekává se to pořád. Oddělal jsem kryty motorů a když se to kousne, tak motory stojí.
Krytky šneků se mi nepodařilo oddělat.
Možná že ta vůle je až příliš malá, nebo to chce v okolí os vyčistit a namazat. Kouslo se to např. při aligmentu na Altair v 21h.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ6-R SynScan

#309

Příspěvek od MilAN »

Vůle je zcela určitě malá, to je ale jasné od prvopočátku.
Nějak mi nedochází ta snaha, eliminovat vůli. Nic se tím nevylepší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: EQ6-R SynScan

#310

Příspěvek od hades »

Mě by zajímala jedna teoretická otázka, kterou si asi dnes večer zkusím zodpovědět:
Když se mi montáž kousne při přejezdu, dejme tomu rychlostí 600x, je možné, že se při přejezdu nižší rychlostí nekousne? A nekousne se tím pádem ani při siderické rychlosti?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#311

Příspěvek od Pidrman »

hades píše: 30. 08. 2022, 13:39 Mě by zajímala jedna teoretická otázka, kterou si asi dnes večer zkusím zodpovědět:
Když se mi montáž kousne při přejezdu, dejme tomu rychlostí 600x, je možné, že se při přejezdu nižší rychlostí nekousne? A nekousne se tím pádem ani při siderické rychlosti?
Já myslím, že právě obráceně. Když je rychlý přejezd, tak šnek točí více otáček = větší setrvačný moment. Pokud se při takové rychlosti kousne ( může dojít i k poškození ) , tak při pomalém rychlosti by se mělo úplně zablokovat ( nemá energii na překonání odporu ).
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#312

Příspěvek od jsvatek »

Všechny zdravím,
tak po dlouhé době, jsem se vrátil k pozorování. Bohužel mám stále problém ve správném zobrazovaní skutečného směru dalekohledu ve Stellarium.
Asi takhle, někdy se mi to povede ale většinou ne a já skutečně nevím kde dělám chybu, jako dnes večer.
Pozici dalekohledu bych měl mít správně viz níže uvedené foto, cca směr Polárka ale ve Stellarium se směr dalekohledu ukazuje úplně jiným směrem viz další foto. Několikrát jsem zkoušel montáž pootočit vypnout/zapnout a výsledek je stejný a najednou se směr ukáže správně a já doopravdy nevím jak se to podařilo.
Můj postup:
- zapnu montáž
- spustím QEMOD, zkontroluji správné nastavení souřadnic místa pozorování
- spustím Stellarium, zkontroluji správné nastavení souřadnic místa pozorování
- ve Stellarium připojím dalekohled a většinový výsledek viz další foto.
Pozice dalekohledu
Pozice dalekohledu
20220830_200556.jpg (373.41 KiB) Zobrazeno 1681 x
Směr dalekohledu ve Stellarium
Směr dalekohledu ve Stellarium
ScreenShot002.jpg (65.88 KiB) Zobrazeno 1681 x
Nastavení QEMOD
Nastavení QEMOD
ScreenShot003.jpg (128.38 KiB) Zobrazeno 1681 x
A najednou správný směr dalekohledu
A najednou správný směr dalekohledu
ScreenShot004.jpg (113.07 KiB) Zobrazeno 1681 x
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#313

Příspěvek od Pidrman »

Když končíš pozorování, vracíš dalekohled do parkovací polohy a až teprve potom ukončuješ EQMOD + stellarium ?

Pokud parkuješ dalekohled, vrací se na polárku ?
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: EQ6-R SynScan

#314

Příspěvek od Pidrman »

Jo a jeden tip. Otoč dalekohled v kruzích aby kamera byla dole. Zmenšíš tím páku.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
jsvatek
Příspěvky: 93
Registrován: 05. 07. 2022, 22:01
Bydliště: Mělník
Věk: 59

Re: EQ6-R SynScan

#315

Příspěvek od jsvatek »

Tak to nejspíš nedělám, nejdříve vypnu programy a před demontáží dalekohledu ustanovuji montáž směr polárka, což je základní poloha dalekohledu.
Za typ umístění kamery moc děkuji.
Odpovědět