Plössl

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zdendas
Příspěvky: 17
Registrován: 29. 06. 2005, 04:24

Plössl

#1

Příspěvek od zdendas »

nevite nekdo jaky je rozdil mezi okulary Super Plössl a jenom Plössl?
Diki za odpoved.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Plössl

#3

Příspěvek od MilAN »

GaN napsal: http://www.ayton.id.au/gary/Science/Ast ... pieces.htm
http://web.quick.cz/frantabilek/vybaven ... .htmlNevím asi z toho nebudeš chytřejší. Na prvních stránkách se sice dozvíš, že Superplössl je lepší, má 5-6 členů ale máš u toho obrázek Plössla , symetrického , 4 čočkového. Na druhém odkazuje jen Plössl.
Zkus tady na fóru funci hledat a příspěvky od Zdenka a Plössl. ( je to starší, uveď dobu 1000 dnů, to by mohlo stačit.
jinak rozdíl mezi těmi okuláry může být v kvalitě, nebo poštu členů nebo vůbec žádný. Je to věc výrobce a označení , někdy pěkně matoucího


lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Plössl

#4

Příspěvek od voko »

Moje připomínka (spíše praktického rázu) k rozdílu je následující:
S mým dalekohledem jsem dostal 4čočkový okulár Meade Super Plössl (52°) 26 mm a dívání se přes něj je příjemné a přirozené i pro toho, kdo není příliš navyklý dívat se do okuláru (t.j. vzdálenost výstupní pupily "tak akorát").
Pak jsem si pořídil sadu od Celestronu, kde jsou okuláry označené jen Plössl (také 4čočkové, 52°) a na rozdíl od výše popisovaného mají větší vzdálenost oční pupily, takže pro toho, kdo není zvyklý se do okuláru dívat, je to někdy docela problém (zvlášť u kratších ohniskových délek).
Proč jsou při stejném zorném poli a počtu členů jedny označeny jako "Super" a druhé ne, nevím, nezkoumal jsem to, ale v té vzdálenosti oční pupily (a tedy příjemnosti pohledu do něj) tam rozdíl je. ???
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Odpovědět