Re: Satelitní telekomunikační systémy SpX - Starlink

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#616

Příspěvek od MaG »

Zaměřil jsem se v noci i na Starlinky na dráze +/- 550 km. Vesměs platilo, že jsem musel nejprve vědět, kde letí, pak byl vidět i okem. V okolí zenitu cca mag 4,5 - 5,5. Jiná liga jsou vláčky. Ti, kteří nás kritizovali, že Starlinky nebudou vadit zapomněli na dvě věci. Na vláčky na nízkých drahách a na to, že Musk nebude chtít mít družice na dráze na 450 km. Většina má být pod 400 km, takže hotovo, vymalováno..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#617

Příspěvek od Mash »

Tak dneska v 21:37 odstartovala další várka, a v 21:54 už to letělo nad Prahou, ale do zejtra se to určitě roztáhne a bude další lajna bordelu.
Upřímnou soustrast všem astro-fotičům
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#618

Příspěvek od Karell »

Pozoroval jsem to triedrem a začalo se to rozpadat ještě při tomto pozorování. A kolem létaly nějaké menší části (úlomky).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#619

Příspěvek od MilAN »

Pozoroval jsem to také. Malý triedr 8x30, takže žádné moc podrobností. Viděl jsem 2 jasné body hodně blízko sebe , ale ne úplně za sebou a bočně na každé straně po 1 slabém . Při prvním pohledu mě napadlo , že vidím snad letadlo, ale nic neblikalo, rychlost odpovídala nízké dráze, tak sjem to chvíli sledoval . Na nasvětlené části oblohy víc nešlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#620

Příspěvek od Psion »

Možná je pomalu čas se zamýšlet kam klesne cena naší astro techniky a co budou dělat firmy vyrábějící astronomické kamery apod., ono to asi nebude úplně sranda. Už jsem četl několik zamyšlení na zahraničních forech, zda novou techniku vůbec pořizovat apod.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#621

Příspěvek od Cztwerec »

Tak na tohle nepotřebujeme hlubší zamyšlení, ani zahraniční fóra abychom si řekli, že to je nezvladatelný trend. Včera jsem ukazoval na společném pozorování přítelkyni jak to hezky lítá v lajně, myslel jsem, že se jí to bude líbit, tolik pohyblivých hvězd... Řekla mi bez přemýšlení: " to je strašný, co to tam je? ". Všiml jsem si jediného pozitivního jevu. Mezi lidmi kteří kolikrát ani nemají páru co se tam nahoře děje, moc nadšení se situací nesdílí. Možná i v této době, kdy nás Covid 19 (omlouvám se za psaní o stokrát omíláném tématu, ještě že to není Marburg) kosí jako další páka přírody, si více někteří lidé uvědomují, jak tu planetu bezohledně ždímáme a že pomalu, ale jistě díky těmto bezstarostným magorům, kteří vidí jen zisk vlastně zhoršujeme podmínky celkově.

Na různých článcích které vyšli o Starlinku je v diskuzích, které se zájmem sleduji spíše negativní nálada. V poměru tak 1:20 (poz./neg) názorům. Víte, trošku jsem o tom přemýšlel, zazněl tam názor, že pokrok zabíjí. "Internet prý sebere práci lidem, benzín zdraví všem, elektřina je zlo. A vidíte, vše je v pohodě a všichni to používáme..." Co na to říct. Já jsem svým přesvědčením vlastně pohan. Internet jedním práci dal, druhým vzal, benzín (a jízda autem) možná vzal zdraví mnoha lidem, kteří do určité doby chodili pěšky a hýbali se, elektřina - na ní jsme závislí jako na drogách, stačil by jeden blackout a ta naše skvělá, vyspělá a nezlomná civilizace by skapala jak nic. Vše bylo a je moc rychlé. Je to asi vážně na mnohem hlubší úvahu a musím, říct, že jsem včera propadl určité skepsi, že to lepší ani nebude, když jsem viděl ten hnůj na obloze. A ani to, že dostaneme od přírody přes hubu na tom zisku a pohodlí nic nezmění. A když máš peníze můžeš vše. Třeba si koupit nebe, které nikoho ani nemůže být. Je stejně neuchopitelné jako příroda. Ta hranice nezná.

Teď bylo 50 let výročí tohoto snímku, na kterém je vážně vidět, jak jsme malí a Země křehká.
Earthrise.jpg
Earthrise.jpg (23.83 KiB) Zobrazeno 1693 x
Omlouvám se za OT. Ale musel jsem reagovat. :lol:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 831
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#622

Příspěvek od PetrŠ »

Tak včera jsem také pozoroval Starlink7 z Konojed. Dvacetdva minut po startu, tedy 21:52 se objevil zhruba v Hyadach a pokračoval přes Blížence do Raka kde vletěl do stínu. Povedlo se mi ho asi minutu udržet v zorném poli 150mm newtona při zvětšení 30x. I když k odpojení těch 60 placek došlo teprve zhruba 7 minut před pozorováním, byly už vidět jako shluk bodů. Těsně za nimi letěl jasný, asi poslední stupeň Falconu 9 a po stranách další dva body. Tak máme nahoře další várku tohoto bordelu.Od dětství jsem velký fanda kosmonautiky. Narodil jsem se v roce posledních expedic na Měsíc, ale tohle mě děsí a znepokojuje.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#623

Příspěvek od g »

Stanislaw Lem vtipně stanovil vyspělost tech. civilizace podle množství odpadu, kterým dokáže zaneřádit okolí. Evidentně jsme pokročili na úroveň znečišťování hvězdné soustavy.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#624

Příspěvek od Yarkho »

Cztwerec píše: Víte, trošku jsem o tom přemýšlel, zazněl tam názor, že pokrok zabíjí. "Internet prý sebere práci lidem, benzín zdraví všem, elektřina je zlo. A vidíte, vše je v pohodě a všichni to používáme..." Co na to říct. Já jsem svým přesvědčením vlastně pohan. Internet jedním práci dal, druhým vzal, benzín (a jízda autem) možná vzal zdraví mnoha lidem, kteří do určité doby chodili pěšky a hýbali se, elektřina - na ní jsme závislí jako na drogách, stačil by jeden blackout a ta naše skvělá, vyspělá a nezlomná civilizace by skapala jak nic.

Ak aj budeme mať úžasný internet zadarmo a všade od StarLinku, opýtal by som sa - pri súčasných cenách broadbandu - aký prírodný zdroj môžeme obetovať nabudúce, aby som mesačne ušetril 20-30 Eur?

A keď neuvidíme nejaký asteroid, ktorý sa s nami zrazí, lebo celé nebesá budú plné StarLinkov, to bude lacnejšie?


Čo je skutočne desivé, je absencia ráznejšej akcie zo strany IAU. I petícia profesionálnych astronómov proti StarLinku sa v ČR dočkala asi 10 podpisov (!) profesionálnych astronómov, z toho 5 bolo od nás zo slnečného oddelenia.

Následne prišlo odporúčanie od iniciátorov petície - žalujte na Medzinárodnom súde pre ľudské práva. Nezávisle som dostal rovnakú odpoveď od kamarátky právničky.

A to ju mám podať sám?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#625

Příspěvek od Cztwerec »

Já do toho klidně půjdu, řekni mi kde a jak co mám udělat. Už bych měl rozjeté druhé soudní řízení já se toho nebojím.

Ale upřímně si myslíš, že bychom to dokázali? Já věřím i v nemožné, ale tohle je velké sousto. Držet hubu a krok ale neumím celý život. Proto mě hodně lidí asi nemusí :D

Tady je do nebe volající ta bezmocnost.

Muím říct, že mě zaujala diskuze zde:

https://www.kosmonautix.cz/2020/03/jak- ... starlinku/

Ten pan Majer, jestli já ho někdy už nepotkal...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#626

Příspěvek od juh »

Ten odkazovaný článok na kosmonautix.cz má dnes už asi taký zmysel, ako keď si v Prahe sadnete k Vltave a na internete budete hľadať aplikáciu, ktorá vám ukáže, kedy potečie voda ...
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#627

Příspěvek od stana85 »

Taky mě udivuje vlažný přístup IAU a jiných světových organizaci. Čekal jsem že se strhne větší vlna nevole a odporu.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 596
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#628

Příspěvek od palkog »

Pri vyhodnocovani snimok z celooblohovej kamery som narazil aj na prelet Starlink 5. Prelet 19.4. okolo 21.00 LSEC - trvalo to mozno 45 min. Prikladam fotku aj video. Medzi fotkami je 60s pauza (kamera sluzi hlavne na monitoring oblohy - teda nemusim snimat stale), preto su stopy rozsekane.
Prelety su pomerne pravidelne - jeden pred polnocou cez zenit a potom dalsi po polnoci nad severny obzorom (tam vidno obcas aj jasne zablesky a nie len stopy).
Přílohy
starlink.jpg
starlink.jpg (748.27 KiB) Zobrazeno 1529 x
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#629

Příspěvek od MaG »

Dneska jsem se zaměřil na právě vypuštěnou šestou šedesátku družic. Zajímalo mě, jak budou vidět, když jsou jen nějakých 10 až 20 stupňů nad obzorem. Díky konfiguraci vůči Slunci byly nejjasnější při průletu Orionem, což bylo musím uznat velmi hezké a fotogenické, škoda, že nezůstanou u sebe. Ostatně jsem natočil videjko, tak posuďte, kdo nestihl, nebo neviděl.

Na videu je zajímavá ještě jedna věc, a sice, v době, kdy říkám Starlink šestý start, tak vlevo podél stromu proletí objekt. Pokud jde o něco reálného, muselo by jít o meteor.

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: satelitní telekomunikační systém SpX -Starlink

#630

Příspěvek od Cztwerec »

juh píše:Ten odkazovaný článok na kosmonautix.cz má dnes už asi taký zmysel, ako keď si v Prahe sadnete k Vltave a na internete budete hľadať aplikáciu, ktorá vám ukáže, kedy potečie voda ...
Mám z toho stejný pocit :D
Lectorem iustus...
Odpovědět