Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#691

Příspěvek od Artaban »

mino07 : No, už jen tak 10-20 otázek a kupuješ Dobsona :) To zaclonění pomůže jen částečně. Na 90mm průměr, jsi naložil víc, jak 3D a to kolikrát nedá ani dobrá optika.
Je třeba si uvědomit, že albedové a jiné útvary na Marsu, jsou mnohem méně kontrastní, než podrobnosti na Měsíci. To hodně zvyšuje nároky na kvalitu optiky.
Navíc, je Mars už docela malej. Když by měl Mars průměr nějakých 15", tak zvětšením 150x se zacloněním na těch 90mm, bys měl šanci něco málo zahlédnout. Za těchto podmínek a s tím co máš, to nepůjde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Zverimex
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 01. 2019, 10:56
Bydliště: Chropyně- Kroměříž
Věk: 31

Re: Poraďte vhodný okulár

#692

Příspěvek od Zverimex »

Dobrej lidi ;) již delší dobu pročítám fórum ale nedostalo se mi uspokojivé odpovědi,která by mě vážně přesvedčila že z toho velkého množství informací co tu je. To je srovna ta správná. V prvé řadě si nejsem uplně jistý jestli koupit kvalitnější barlow či jen koupit okuláry. Mám sky-watcher dobson 254/1200. Dále je tu moc typů na okuláry ale který opravdu vybrat v cenové hladině 3000-4000kč? Okuláry bych chtěl použí zejména na planety DSO až později. Zárověn nechci kupovat levné a nekvalitní okuláry které bych za rok vyměnil na to nejsem dost bohatý abych si jich kupoval tolik :lol: . Filtry zatím neřeším až někdy později až budu mít napozorováno až tedy na polarizační filtr má smysl nebo jít do klasického šedého filtru na měsíc? Díky moc za každou eadu už se tady s tím trápím dlouho a ne a ne si vybrat abych neudělal chybu ve výběru. Momentálně mi přijdou nejrozumnější celestron x cell LX prodávají různé průmery a od stejnou modelou řadu i barlow čočku.
Sky-watcher Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Poraďte vhodný okulár

#693

Příspěvek od gunaroid »

No, rad na planetární okuláry tady najdeš dost a dost, ale logicky každý má trochu jiné preference, takže těžko dostaneš jednotný závěr :roll:
Osobně nedám dopustit na okuláry Omegon LE, používal jsem 6 mm verzi s Dobsonem 150/1200 a neměl jsem si nač stěžovat. Komfort pozorování je parádní, cena přijatelná. Filtry na planety nepotřebuješ, jediný filtr který je běžnému smrtelníku skutečně k něčemu užitečný je kvalitní UHC na deep sky objekty.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#694

Příspěvek od Artaban »

Zverimex: Omegony jsou dobrý, ale je otázka, jak hodně chceš planety pozorovat a tím pádem, to naznačí, jestli budou stačit na hodně dlouho, nebo je časem budeš měnit. Taky jsem tak to kupoval, ale časem jsem šel do ještě lepších, které už doufám měnit nebudu :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Zverimex
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 01. 2019, 10:56
Bydliště: Chropyně- Kroměříž
Věk: 31

Re: Poraďte vhodný okulár

#695

Příspěvek od Zverimex »

Dily moc za rady :) takže pokud chci fakt nějakou kvalitu na celý život tak mám koupit nějaký lepší televue? O těch filtrech zatím vůbec neuvažuji akorát časem UHC profi. Mám vyhlídnutý tento polarizační filtr http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-o ... ml...stojí zato do něj jít? A jakou řadu zvětšení by jste mi doporučil k mýmu dobsonovy?
Sky-watcher Dobson 254/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#696

Příspěvek od MilAN »

Tak nejsou jen TeleVue okuláry, a déle je otázkou, jak širokoúhlé okuláry. A také, jestli rozlišovat okuláry na DSO a planetární . Jinak si ale myslím, že hodně dlouho nepoznáš rozdíl mezi velmi dobrými okuláry OmegonLE a špičkovými, ačkoliv rozdíl v ceně určitě poznáš.
A pokud jde o ten polarizační filtr, jsem přesvědčen, že ho u tohoto průměru dalekohledu moc nepotřebuješ. A pokud, tak úplně něco jiného, než ten dvojitý. Určitě dva solo polarizáky, každý jiného průměru. Nebo jeden neutrální (šedivý) filtr vhodné propustnosti.
Základní řadu okulárů bych volil tak , aby pokryla zvětšení tak od 50 x do 250x . Na to stačí 4 okuláry. je jen otázkou, jak moc širokoúhlé.
A bez komakorektoru s větší šířkou pole poroste dost i koma.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte vhodný okulár

#697

Příspěvek od vla »

Já bych to momentálně stejně jako Milan s kvalitou okulárů na planety za každou cenu nepřeháněl. Důvody jsou jednoduché, jako začátečník rozdíl kvality asi moc nepoznáš, planety jsou a budou ještě na pár let nízko nad obzorem, takže zázraky v pozorováních nelze očekávat a výrobci dodávají na trh stále kvalitnější okuláry s tím jak se vyvíjí technologie. Osobně jsem si kdysi koupil TV Radiany jako jedny z nejlepších okulárů obecně. Na planety to tehdy byly minimálně od TV nejlepší co se dalo sehnat. Dneska o nich už nikdo nemluví, jsou výborné, ale jelikož se již nevyrábí je možné, že jejich náhrady jsou lepší a tohle bude stále pokračovat. Takže kupovat špičkové okuláry na planety má dle mě několik let čas, rozdíly jsou obecně od nějaké střední třídy při dobrém výběru minimální. Ono nakonec se ukáže, že když jednou dvakrát za rok chytíš špičkový seing uvidíš věci běžně zcela nevídané i docela levnou optikou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Poraďte vhodný okulár

#698

Příspěvek od Zelvak »

Zdravím,

prosím o radu. V poslední době přemýšlím o koupi okuláru Omegon LE Planetary 3mm. Jde o to, že momentálně mám možnost zvětšit maximálně 150x (SW Planetary 6mm), a chtěl bych zkusit víc. Nějakou "lepší" barlowku jsem po přečtení příspěvků na AF vypustil z hlavy. Navíc jednu barlowku mám - tu levnou SW s velkou barevnou vadou, kterou nepoužívám. Dám tedy na Vás, že lepší je za ty peníze koupit okulár.

Narážím na problém, jestli se výše zmíněný okulár vyplatí kupovat teď, když mám 130/900 newtona. Nebo jestli mám počkat, až v budoucnu koupím plánovaný 200/1000 newton. Zkrátka jestli to na 130tku nebude už zbytečný. Nebo jestli to nebude zbytečný celkově i třeba na tu 200vku. Ostatních faktorů jsem si vědom (seeing, planety jsou nízko atd.).
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#699

Příspěvek od Artaban »

Zelvak: Ten dalekohled to nedá ani náhodou a kupovat ho dopředu, je zbytečný. Taky si nekupuješ benzín v očekávání benzínového auta, když máš zatím nafťáka :)
300x je málo používaný i s 200mm dalekohledem. Kup si 5mm okulár a pak se hodí i k dalším dalekohledům.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Re: Poraďte vhodný okulár

#700

Příspěvek od Jupiter66 »

Mám teleskop Teleskop Meade Adventure Scope 80mm

Není úplně vhodný na sledování planet, řekl bych, ale stejně to zkusím - je nějaký okulár, se kterým bych pro tenhle teleskop mohl vidět více detailně platy jako jupiter/saturn ?

Jsou k němu v základní sadě akorát Hyugens 1,25“ (H 18mm a H 6mm) :)

Díky
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#701

Příspěvek od Artaban »

Jupiter66 : Obávám se, že ani sebelepší okulár moc nepomůže. Refrák (achromát) má moc krátké ohnisko a vady optiky moc víc neumožní. Než do okuláru, by bylo lepší investovat do vhodnějšího dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Re: Poraďte vhodný okulár

#702

Příspěvek od Jupiter66 »

Artaban píše:Jupiter66 : Obávám se, že ani sebelepší okulár moc nepomůže. Refrák (achromát) má moc krátké ohnisko a vady optiky moc víc neumožní. Než do okuláru, by bylo lepší investovat do vhodnějšího dalekohledu.
ok ok, ale někteří mi říkali, že je snadný kupovat další a další teleskopy a že bych měl možná zkusit vytáhnout z toho, co mám, maximum, zkusit lepší čočky, možná i barlowovi atd.

Tak jsem si říkal, že za zeptání nic nedám :)
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Poraďte vhodný okulár

#703

Příspěvek od gunaroid »

Vytěžit maximum, to je určitě dobré, ale těžit se dá spíše v oblasti, pro kterou je daný dalekohled určen. A k pozorování planet prostě tenhle dalekohled moc není.
Na druhou stranu, umím si představit pohodlnost pozorování s H 6mm... určitě lze vykoumat okulár s lepším komfortem, který by zároveň byl využitelný i po budoucím upgradu na nějaký rozumnější dalekohled, např.
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3988.html
ale je potřeba brát v úvahu, že se zvětšením poroste barevná vada a planety postupně přestanou být koukatelné. Limitní zvětšení je v tomto případě subjektivní záležitost. Prostuduj tenhle topic:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=38&t=13158
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#704

Příspěvek od Artaban »

Jupiter66 píše: ale někteří mi říkali, že je snadný kupovat další a další teleskopy a že bych měl možná zkusit vytáhnout z toho, co mám, maximum, zkusit lepší čočky, možná i barlowovi atd.
Ale kdo to říkal. Ty ho znáš? Spíš platí jen to, o malém zvětšení. Malé zvětšení a široké pole. Skoro by se dal použít i docela slušný a né moc levný okulár, byť cena samotného dalekohledu je, jak hračka z hračkářství. Mám 80mm hledáček a už jsem se párkrát zakoukal nějak déle a ubral tak času hlavnímu dalekohledu. Ten pohled je docela pěkný a má své kouzlo.
Velké zvětšení, je ale náročná disciplína pro optiku, seeing a kolimaci. Snad nikdy to není na 100 % OK. No a achro 80/400 má hned nějakých 80% fuč díky krátkému ohnisku.
Takže ten 5mm, nebo 4mm okulár sice zvětší obraz, ale spokojenost moc nečekej.
Při pozorování Měsíce to bude snad trochu použitelné, ale planety víc detailů nepřinesou.
Když je optika kvalitní, tak na Jupiteru při zvětšení asi 100x zkušený planetář dokáže rozpoznat trochu víc, než jen SEB a NEB. Při horší optice a méně zkušenostech zůstává spíš jen ten SEB a NEB.
Sice to moc smysl nemá, ale můžeš uděla clony, nebo clonu asi 65mm a zaclonit objektiv. Barevná vada bude nepatrně menší. Jistě taky menší rozlišovací schopnost, ale asi o ani nepoznáš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Jupiter66
Příspěvky: 9
Registrován: 16. 06. 2019, 15:34

Re: Poraďte vhodný okulár

#705

Příspěvek od Jupiter66 »

Ok ok, takže chápu pointu - žádný lepší okulár pro ten můj není, protože cokoliv přiblíží víc planety zase zvýší chromtickou vadu...

tu vidím víceméně už teď na okrajích měsíce i s tím, co mám, to je fakt.

Před chvílí jsem koukal na Saturn a Jupiter... oni jsou docela rozpoznatelný když to člověk nepřiblíží ale naopak to zmenší na malou tečku a chvíli na to kouká, tak ví, co to je... Ale je fakt, že když to přiblížím víc, rozplizne se to v takový flek :)
Odpovědět