Flextube na EQ montáži

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Flextube na EQ montáži

#1

Příspěvek od Samuelson »

Dobrý den, zanedlouho si budu pořizovat prvního dobsona (8” nebo 10”) a vzhledem k tomu, že bydlím v hodně zprasené oblasti (myslím světelným smogem), každé moje pozorovaní se bude konat alespoň 5km od místa bydliště. Tudíž mi Flextube přijde ideální, kvůli “praktickým” rozměrům. Zároveň bych však chtěl v budoucnu experimentovat s astrofotografií a proto bych se chtěl zeptat, jestli tu někdo nemá zkušenosti s nasazením upevňovacích kruhů na zadní část Flextube teleskopu. Nebude to příliš nevyvážené? Bude to řekněme EQ-6 zvládat? Děkuji.
Pokud se tu na tuhle otázku již někdo ptal tak se omlouvám, ale nenašel jsem.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flextube na EQ montáži

#2

Příspěvek od MilAN »

V případě, že to budeš chtít později i na astrofoto, tak Flex tube není zrovna šťastné řešení. Vyvážit to půjde, musely by tam být ale dlouhé lišty. Ten vysouvací systém zase není tak tuhý,aby vyhověl i pro foto. Šel bych určitě do Dobsona plnotubusu. Je i lehčí a při transportu se vejde jak 8, tak i 10" bez větších problémů do auta.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Flextube na EQ montáži

#3

Příspěvek od Samuelson »

No on je právě problém v tom, že auto nemám a veškerou výbavu nosíme s kamarádem pěšky a nebo se vozítek ČSADčkem.
V současné době nosím Newton 150/750 se stativem i závažím v tašce a nemám problém s tím nějakých 5 kilometrů ujít. Opravdu je to s tou tuhostí tak špatné? Bojím se, že plnotubus se nemůže do žádné tašky vejít... jedině nějaký kufr za tisíce korun.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flextube na EQ montáži

#4

Příspěvek od MilAN »

Vždyť ten Flextube je jen o 20/30 cm kratší, zato těžší a bachratější. Na nošení ještě horší než plnotubus. A s vlastním boxem je to to samé - s tím nemáš problém ? To se do ničeho nedá dát ani nijak složit. Máš tušení, jak to je neskladné a nositelné ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Flextube na EQ montáži

#5

Příspěvek od Samuelson »

Tušení právě nemám, protože jsem dobsona nikdy neměl, ale měl jsem za to, že to je ikea style. Bedínka nepřichází v rozloženém stavu?
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
olašnikov
Příspěvky: 60
Registrován: 30. 12. 2011, 12:57
Bydliště: Olomouc Slavonín
Věk: 45

Re: Flextube na EQ montáži

#6

Příspěvek od olašnikov »

Ano je to skládačka.
Při opakovaném rozebíráni bedny se ti vydřou závity v překližce a nastane problém. Vruty prostě na opakované rozebírání a skládání nejsou vhodné.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Flextube na EQ montáži

#7

Příspěvek od Samuelson »

Dobrá, děkuji za odpověď.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flextube na EQ montáži

#8

Příspěvek od MilAN »

Ona to není vůbec překližka, je to dřevostříska a je to určené k jednomu sešroubování. Čili to přijde rozložené a pouze se to sešrouboje. S rozebíráním se nepočítá a určitě to nejde doporučit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Flextube na EQ montáži

#9

Příspěvek od rob.kr »

Mám vyzkoušené na SW 300/1500 flextube, že to nejde. Spodní část plného tubusu je příliš krátká pro vyvážení, lišta musí přesahovat, což je problematické, nelze ji dát přímo na tubus, ale kousek dál, tím se prodlužuje rameno. Každopádně uchycení kruhu blízko konce tubusu je problematické samo o sobě, nemá na to dostatečnou tuhost. Řešením by momentálně mohlo být pořízení ultralightu (píši SZ) a později začít s menším refraktorem a menší montáží (pro focení s 200 je ideální EQ6, pro 250 už je i ta tak akorát).
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4113
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Flextube na EQ montáži

#10

Příspěvek od biker.fm »

A ma vubec smysl davat newtona na EQ montaz ? Newton, tedy dobson tak na poncetku by jsem doporucil. A co se tyce experimentovani s focenim, EQ montaz a maly refraktor pro zacatek. Nebo refraktor radeji nahradit objektivem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Flextube na EQ montáži

#11

Příspěvek od Samuelson »

Asi máte pravdu. Už jen z finančního hlediska si myslím, ze mně osobně se Poncetova plošina vyplatí nejvíc.
S tím flextube si to budu muset ještě rozmyslet, nechce se mi věřit že plnotubus je po upevnění foťáku opravdu pozorovatelně tužší. Myslím si že mnohem větší problémy způsobí vůle u okulárového výtahu. Ve váze je rozdíl maximálně 2 kg, což mi nepřijde nijak markantní, zato rozdíl 30cm je, řekl bych, docela veliký. Máte někdo osobní zkušenosti s focením skrze Flextube?
Děkuji.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Flextube na EQ montáži

#12

Příspěvek od MilAN »

Potom ale nezbývá, než se jednou v reálu podívat na plnotubus a flextube. protože pokud píšeš, že nevěříš, tak tě o tom nemá kdo a jak přesvědčit. Okulárové výtahy - dvourychlostní od SW patří mezi ty hodně dobré a tuhé.. Horší je to s pavouky sekundáru a nejhorší je to s torzí přední části u Flextube. A pro focení to bude na paralaktiku + pár kg navíc + pár kg navíc na protizávaží,a to nejen kvůli celkové hmotnosti, ale kvůli většímu celkovému průměru dalkohledu a tím větší vzdálenosti jeho těžiště od RA osy
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Flextube na EQ montáži

#13

Příspěvek od Samuelson »

Ano, rozumím, to s tím pavoukem je pro mě nová informace, děkuji. Pokud bych se tedy rozhodl pro plnotubus, je zde problém s boxem, který je nerozmontovatelný, tudíž bych s ním stejně moc daleko nedošel. Řešení nabízí Dobson od Bresseru, který má bednu rozebírací, protože jí drží pohromadě několik kovových částí. Projížděl jsem foruma bohužel jsem nenašel žádnou přímou recenzi. Našel by se zde někdo, kdo by mi řekl své zkušenosti s jejich optikou? Jak dobře funguje jejich kolébka a okulárový výtah bez Crayfordu? děkuji.
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Odpovědět