První pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#271

Příspěvek od Yarkho »

Artaban píše:To já jsem opatrný, když třeba řídím auto. Co se týče okulárů, tak potřebuju nějakou řadu okulárů, která umožní využít výkon dalekohledu v různém seeingu. Neumím si představit, že bych z opatrnosti měl zvětšení jen kolem 170x a dost.
Myslel som to tak, že byť opatrný pri nákupe drahších okulárov. Za nedorozumenie sa ospravedlňujem.

A čo sa týka sád okulárov, radšej budem už mlčať :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#272

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše:A čo sa týka sád okulárov, radšej budem už mlčať
Ále, to nemusíš a omlouvat taky ne. Je to debata a to k tomu patří ;) Je to lepší, než když se někdo na něco zeptá a už se neozve. Případů tu je dost a kdo sem chodí častěji, tak má přehled o které třeba z poslední doby jde. Někteří debatují jen v bazaru, pak se tu na něco zeptaj a bez další své reakce hned zase bazar ,,Koupím okulár. Prostě než do něčeho nasypou peníze, tak si nechají poradit a tím celá debata končí. Nějaké procento členů AF tak prostě funguje.
Nás zkušenější jistě potěší, když začátečník napíše report o svém první nadšeném pozorování a pokud se pak na něco zeptá, (jako právě třeba kolega Feon) tak se rádi podělíme o naše zkušenosti a třeba i detailnějším zbůsobem, když bude třeba.
Tady šlo jen o to, že strašit začínající, že velká zvětšení jsou zbytečná, tak s tím já úplně nesouhlasím. Jistě jsou málo používaná, ale většina z nás něco kolem 300x, nebo i víc má a občas to prostě zkusí :)
V případě kolegy Feona, jsem to myslel tak, že doporučuji ohnisko asi těch 7mm a časem 5mm. Tahle dvě ohniska s 200mm dalekohledem budou na planety a Měsíc celkem dost používána. 5mm hlavně na Měsíc a příští rok na Mars. Tahle dvě ohniska bych určitě v mé řadě chtěl. Nejdříve bych koupil okulár 7, nebo 8mm a tu pětku časem taky. V odkaze na kresby, který jsem dal, jsou taky použitá zvětšení. Jasně to ukazuje, jáká zvětšení používáme.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: První pozorování

#273

Příspěvek od MilAN »

Jenže začínat s pozorováním s okulárem 250x může vést akorát ke znechucení.Ono se těžko vysvětluje, že to je vynikající okulár, jen ho použiješ až na podzim a teď se do něj nedá dívat. Každý je totiž natěšený, že vymění setový okulár za nějaký dobrý pro větší zvětšení a najednou je výsledek horší než se setovým okulárem s menším zvětšením. Většina optiky u nás ukáže při zvětšení právě někde na úrovi těch 170x prakticky všechno, co je v jejich silách - takže na to bych měl mít v první řadě právě ten dobrý okulár. Na ty další je zkraje čas.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#274

Příspěvek od Feon »

Dakujem vsetkym za reakcie, myslim ze ste sa vsetci zhodli akurat na najblizsom kandidatovi - 7-8 mm. Pri vybere by som sa urcite zameral viac na kvalitu ako nakup viacero kusov za nizsiu cenu. Vzhladom na to, ze som toho este moc nenapozoroval, je to skor vyhlad na najblizsie mesiace... Momentalne studujem tipy na
DSO co napisal Artaban (som typ, co potrebuje vediet na co sa pozera a vediet aspon zakladne suvislosti :roll: )
Ako je to (okrem kvality spracovania) so zornym polom okularov - cim sirsie, tym lepsie? Alebo aj tu platia vynimky a specificke urcenie?
Artaban: daju sa niekde stiahnut sablony pre kreslenie pozorovanych objektov - myslim prazdnu kruznicu s nejakou tabulkou pre vyplnenie casu, kordinatov, teleskopu a pod.?
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#275

Příspěvek od Yarkho »

U okulárov je okrem veľkosti zorného poľa podstatná i poloha oka (vzdialenosť výstupnej pupily), ktorá súvisí s komfortom pozorovania. Nie je zriedkavé, že "lepšie" okuláre majú vzdialenosť výstupnej pupily okolo 20mm, t.j. oko na okulár netreba "nalepiť".

Odporúčam zájsť niekam, kde Ti pred kúpou umožnia jednotlivé okuláry vyskúšať priamo na oko. Komfort pozorovania je dôležitý, a preferencie sa u jednotlivých ľudí lišia.

Príjemná veľkosť zorného poľa je okolo 70 stupňov. (To sa v spojitosti s vzdialenosťou výstupnej pupily dosahuje u okulárov konštrukcie modifikovaného Erfle typu - Nagler-ov a nasledovníkov. Platí sa za to potrebou viacerých šošoviek, t.j. okulár je väčší a ťažší ako setové Plossly.) V kategóriách vyššia stredná a špičková trieda je široká ponuka (Baader Hyperion, Baader Morpheus, rôzne varianty TeleVue, Pentax XW, Vixen SSW, ...), pričom niektoré dosahujú závratné ceny. Z hľadiska komfortu pri pozorovaní sú výborné Baader Hyperion (68 st.) i Morpheus (76 st.), ktoré nosím so sebou i keď beriem niekam ďalekohľad pre verejnosť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#276

Příspěvek od Artaban »

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#277

Příspěvek od Feon »

Yarkho, Artaban: dakujem za rady aj vlakno na kreslenie - taketo nieco som hladal. Najblizsie vyjasnenie sa v mojich koncinach pred poklada v noci z piatku na sobotu. To je ale akurat spln :evil: - chystal som sa na odporucane DSO aj ked viem ze svetelne podmienky nebudu idealne. Mam sancu aspon na tie najjasnejsie? M81, M13, M57.... asi skusim, popripade budem aspon vediet porovnat s lepsimi podmienkami :roll:
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#278

Příspěvek od Artaban »

Feon: Bude to velká bída. Když už, tak vyber objekty co nejdál od Měsíce. Spíš kulové a otevřené hvědokupy, než mlhoviny a galaxie. Můžeš přidat jasné dvojhvězdy abys vůbec něco viděl. No a k ránu planety když vydržíš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#279

Příspěvek od Feon »

Artaban píše:Feon: Bude to velká bída. Když už, tak vyber objekty co nejdál od Měsíce. Spíš kulové a otevřené hvědokupy, než mlhoviny a galaxie. Můžeš přidat jasné dvojhvězdy abys vůbec něco viděl. No a k ránu planety když vydržíš.
Ano, snazil som sa vybrat tie co najdalej, zaroven ale v piatok tocim sluzobne zapadne Slovensko - Kosice a spat, s prichodom domov okolo 21.00. Tak mozno predsa len zalahnem a privstanem si o 4.00 na Saturn a Jupiter.
V kazdom pripade prva skusenost - tych noci vhodnych na pozorovanie je ovela menej, ako by som kedy povedal. V minulosti sa mi zdalo, ze tie hviezdy svietia furt :lol:
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#280

Příspěvek od Feon »

Tak mám za sebou aj prvé mimo záhradné pozorovanie DSO. Prinieslo pekné momenty aj trochu sklamania.
Pozitíva:
Som rád, že sa mi zatiaľ darí nájsť to, čo si doma pripravím že by som rád videl. Zatiaľ sú to ale najjasnejšie odporúčané objekty, ktoré sú povinnou jazdou. Fajn je, že ma stále nadchýňajú a teším sa na ne. Už na záhrade som si ponachádzal, guľové aj otvorené hviezdokopy (M3, M13) a nejaké tie galaxie M81, M82. Tieto som si zopakoval aj na víkendovom výjazde (vyhladávanie už po pamäti) + najväčšie prekvapanie pre mňa bola nová planetárka M57 v Lýre, ktorá bola krásne viditeľná.
Ďalším pozitívom bolo, že mi nechýbalo nič, čo som potreboval a ani som nič počas pozorovania nestratil :lol:
Vybrané miesto bolo ideálne dostupné autom, len bolo treba predčasne ukončiť párty poľnej zveri, aby bolo kde rozložiť dobsona. Časovo mi to vyšlo aj s cestou a balením na nejaké 4 hodinky - ukončil som kvôli počasiu a viditeľnosti.
Negatíva:
Myslel som, že vybrané miesto bude viac odtienené od okolitých sídiel. Celkovo sa mi viditeľnosť tento víkend zadala horšia (aj napriek novu) než rýchle pozorovania zo záhrady (s výnimkou tej M57). Prikladám to zmene počasia, po chladnom máji bol v sobotu prvý letný hic, a zdalo sa mi, že vzduch sa chvel brutálne. Jupiter bol už okolo 1:00 hod dosť vysoko, ale aj tak sa triasol a skoro sa nedalo zaostriť. Podobne to bolo s M31 v Andromede, ktorá ale bola oveľa nižšie nad obzorom. Navyše sa mi zdalo, že je nejaký opar alebo čo, obzor okolo veľkých miest (BA, TT, SC) bol dosť jasný. Celkovo som čakal nejakú väčšiu, tmu - červenú čelovku som nepoužil vôbec, videl som na všetko. Nakoniec sa zdvihol vietor a prišla aj vysoká jemná oblačnosť, tak som to zabalil.
Lesson learned:
Začína mi chýbať ten 7-8 mm okulár ;) setové zväčšenie Super Plossla 10 mm (120x) je fajn, ale mal som pocit, že tá M57 by chcela (aj zniesla) ešte trošku zväčšiť. Na Bodeho galaxiu aj Cigaru som zas naopak ocenil druhý setový okulár 25 mm, pretože boli pekne v jednom zornom poli. Väčšie zväčšenie ale vďaka seeingu nebolo nič moc.
Pozeral som nejaké možnosti a zatiaľ mám troch kandidátov: Baader 8mm Hyperion Modular Eyepiece 1.25" and 2" - 68° Field, Explore Scientific 6.7mm 1.25" Wide Angle eyepiece - 82° FoV, OKULÁR CELESTRON #93422 X-CEL LX 7mm
Potrebujem výškovo nastaviteľnú stoličku :? .
Zatiaľ mi pre vyhladávanie v teréne stačila mobilná aplikácia Safari s červeným nočným módom, ale pre prípravu doma naviac využívam "Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom" a otočnú mapku zo Supry (toto všetko beriem zo sebou aj von).
Mám vytlačené aj šablóny pre kreslenie DSO, ale začnem niečo skúšať najskôr zo záhrady, kde je aj aké-také zázemie.
Skúsim nájsť ešte nejaké iné miesta na pozorovanie, ale aj aktuálnemu dám ešte šancu, či to nebolo tak negatívne ovplyvnené seeingom.

Možno moje "skúsenosti" pomôžu ďalším začiatočníkom ;)
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: První pozorování

#281

Příspěvek od Artaban »

Feon: Vedeš si dobře. Podmínky budou někdy lepší a někdy holt horší. Z okulárů bych dal přednost ES 6.7mm. Co se týče DSO, tak bude určitě dobrý a to i díky širšímu zor. poli. U planetárního pozorování myslím bude taky stačit. Sice to není vyloženě planetární okulár, ale levnější okuláry za asi půlku ceny s polem kolem 60st. taky nejsou na planety nejlepší. Ortho-okuláry jsou sice na planety kvalitní a ani nejsou většinou moc drahé, ale zor. pole mají malé. Lepší okuláry pak zase už stojí nejméně 2x tolik, co ten ES.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#282

Příspěvek od Yarkho »

Astronóm ako má byť :)
Obloha v okolí veľkých miest nebude nikdy ideálna kvôli svetelnému smogu - mne na západ žiari Praha a miestne logistické centrum. Transparencia oblohy sa nanešťastie veľmi mení s poveternostnými podmienkami.

U okulárov by som šiel do ES, ale zvážil by som Baader Morpheus-y, 76st. zdanlivé pole, pre mňa ideálny komfort pozorovania kvôli vzdialenosti výstupnej pupily, no a na planéty sa rozhodne dajú použiť tiež. Hyperiony sú síce modulárne, ale v poľných podmienkach ich už rozoberám, je to nepraktické, nehovoriac o tom, že sa mi dnu dostali nečistoty, ktoré boli potom stále zaostrené.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#283

Příspěvek od Feon »

Artaban píše:Podmínky budou někdy lepší a někdy holt horší.
Yarkho píše:Obloha v okolí veľkých miest nebude nikdy ideálna kvôli svetelnému smogu - mne na západ žiari Praha a miestne logistické centrum. Transparencia oblohy sa nanešťastie veľmi mení s poveternostnými podmienkami.
No niečo na tom bude, včera večer stihla prehrmieť búrka a okolo 21:30 sa úplne vyjasnilo, tak som si povedal, že skúsim ešte otestovať seeing aspoň zo záhrady (nakoniec som zostal až do polnoci, kým ma nevyhnal pes, že zajtra treba vstávať do práce :D ). Podmienky podľa mňa oveľa lepšie ako noc predtým, škoda, že som išiel len tak na rýchlo a nezačal som aj s pokusmi na kreslenie. M13 aj M3 jedna báseň, pohľad ako z knihy. Jupiter tiež len minimálne záchvevy.
Skúsil som, napriek všadeprítomnému pouličnému osvetleniu aj M51. Našiel som, ale viditeľnosť slabá - viac menej dve jadrá jedno väčšie a jedno menšie (NGC 5195?) a okolo jemný náznak rozmazaného hala. Podľa svietivosti by mala byť jasnejšia ako M82, ale predpokladám, že vďaka väčšej ploche sa javila ako oveľa slabšia ako "Cigara". M81 aj M82 boli pekne vykreslené aj napriek pozorovaniu zo záhrady s náznakom predelenia M82 v strede. Použiteľné bolo včera aj zväčšenie 120x.
Artaban píše:Z okulárů bych dal přednost ES 6.7mm. Co se týče DSO, tak bude určitě dobrý a to i díky širšímu zor. poli. U planetárního pozorování myslím bude taky stačit. Sice to není vyloženě planetární okulár, ale levnější okuláry za asi půlku ceny s polem kolem 60st. taky nejsou na planety nejlepší. Ortho-okuláry jsou sice na planety kvalitní a ani nejsou většinou moc drahé, ale zor. pole mají malé. Lepší okuláry pak zase už stojí nejméně 2x tolik, co ten ES.
Myslím, že ten ES, zoberiem, našiel som teraz aj nejakú akciovú cenu, čo ma prekvapila, tak asi nemám čo váhať. Momentálne mám pocit, že mi chýba väčšie zväčšenie a som celkom aj zvedavý, či postrehnem rozdiel vo vyššej kvalite, a ako na mňa zapôsobí širšie zorné pole...
Potom porozmýšľam čo ďalej (či ešte nejaký 4,5 mm, alebo radšej niečo kvalitnejšie okolo tých 11 mm ako náhrada za setový SP - ale to všetko má ešte čas).
Yarkho píše:U okulárov by som šiel do ES, ale zvážil by som Baader Morpheus-y, 76st. zdanlivé pole, pre mňa ideálny komfort pozorovania kvôli vzdialenosti výstupnej pupily, no a na planéty sa rozhodne dajú použiť tiež.
Ten Morpheus vyzerá tiež celkom fajn, ale monetálne už trochu nad finančné možnosti...
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: První pozorování

#284

Příspěvek od Yarkho »

Okuláre zo série sa robia parfokálne (pri výmene netreba príliš preostrovať), plus veľké zorné pole je návykové. Okulár v predajni vyskúšaj, pokiaľ Ti bude vyhovovať a kúpiš jeden, je potom jednoduchšie dokupovať z rovnakej série.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: První pozorování

#285

Příspěvek od Feon »

Hodím ešte do tejto témy prvé skúsenosti s novým okulárom. Tak, ako som písal vyššie, zakúpil som k setovým okulárom (SP 25 mm a 10mm, zorné pole 52°) aj okulár ES 6,7 mm so zorným polom 82°. Cez víkend som využil obe noci na pozorovanie, ale na nešťastie len zo záhrady, keďže neboli časové možnosti na presun min. do vinohradov. Vďaka tomu som ale zistil niekoľko vecí:
1) pouličné osvetlenie ma začína fakt štvať :D , predtým mi moc nevadilo, ale teraz, keď sa už rozpozerám a potom náhodou zavadím o pouličnú lampu, je to rana do hlavy.
2) pozorovaniu neprospieva ani susedova opekačka s párty osvetlením - najskôr som sa zľakol, že nový okulár má nejakú vadu alebo zle začiernené vnútorné časti, lebo sa mi objavovala v okulári svetelná škvrna. Potom som ale zistil, že svetlo preniká do oka z boku - keď som si ešte zaclonil gumovú očnicu rukou, všetko bolo OK.
1,2) - nesťažujem sa, keď chcem tmu mal som sa vytrepať mimo obec - len konštatujem, ako sa u mňa ako začiatočníka vyvíjajú priority ;)

K pozorovaniu - najskôr DSO - najväčší "wow" efekt som zažil pri gulovke M13 - to zväčšenie v kombinácii so širokým zorným poľom bola paráda, naozaj ako v kine som okom prechádzal dokola a vyskakovali stále nové podrobnosti. Druhý krát to bolo, keď som našiel planetárnu hmlovinu "Činka" M27. Tiež som takú plasticitu a celkovú kompozíciu nečakal. Celkovo zisťujem, že sú pre mňa hmloviny dosť atraktívne na pozorovanie (stále sa vraciam aj k prestencu M57 v Lýre).
Galaxie - tu stále čakám na výraznejšie detaily - zatiaľ to nezmenil ani nový okulár. Pripisujem to tomu, že som dosial nemal naozaj tmavú oblohu - väčšina pozorovaní zo záhrady (Mesiac v splne a jednotlivých štvrtiach) a jedno mimo (Mesiac v nove), ale s dosť výrazným svetelným znečistením a slabým seeingom. Jednotlivé galaxie nachádzam, ale vidím skôr ako jasný stred s jemným svetelným halom dookola. Skôr pozorujem s menším zväčšením 48x (SP 25mm), kde je zaujímavá celková kompozícia s malým fliačkom (aj keď bez detailov).
Trošku dúfam , že je to aj momentálnym ročným obdobím, keď sa zotmie dosť neskoro a už okolo 3tej sa brieždi...
Mesiac a planéty - s novým okulárom paráda (aj keď stále je zväčšenie menšie ako sa zvykne používať pre planéty - 179x), zorné pole dodáva pozorovaniu iné kvality. Mesiac z piatku na sobotu jedna báseň, včera sa už vzduch veľmi po horúcom dni vlnil. Jupiter včera nič (veľmi rozvlnený bez detailov), zato predvčerom krásne detaily + som si počkal na prechod Europy popred Jupiter a vedel som ju rozlíšiť vrátane tmavšieho olemovania vľavej polovici Europy (tieň na povrchu Jupitera?).

Celkovo som počas týchto dní používal najviac setový SP 25mm a potom nový ES 6,7 mm. Tretí okulár SP 10mm iba minimálne aj to len kvôli porovnaniu s novým okulárom. V každom prípade, vďaku zhoršenému seeingu, som veľmi ocenil ten 25mm - a to nielen na vyhladávanie ale aj na pozorovanie najmä galaxií.

A ešte jedna nová skúsenosť objavená vďaka lepšiemu okuláru - farebne kontrastné dvojhviezdy. V literatúre som sa dočítal že jedna z najkrajších farebných dvojhviezd je Izar (epsilon)v súhvezdí "Pastiera". Najskôr som len horko ťažko rozlíšil dvojhviezdu (asi kvôli seeingu - ťažko sa aj zaostrovalo) ale neskôr to už išlo a dal sa rozlíšiť aj rôznosť farieb aj keď som si predstavoval výraznejší kontrast. Potom som ale náhodou narazil na Albireo (beta) v súhvezdí "Labuť" a tam sa "wow" efekt dostavil :shock: Sú od seba ďalej alebo bol lepší seeing ale farebný kontrast sa mi zdal ďaleko výraznejší. Takže dvojviezdy zaradím do repertoára :lol:

Posledná skúsenosť: ku kresleniu som sa stále nedostal. Je veľa vecí, ktoré by som chcel skúsiť zakresliť, ale ešte sa mi zdá, že ten čas chcem využiť na pozretie toho a ešte toho a ešte tamtoho. Navyše sa bojím že pozerať, zapnúť čelovku - zakresliť, a znovu pozerať dá oku zabrať najmä pri galaxiách a hmlovinách. Tak dúfam, že raz keď sa už do sýta vynadívam, začnem sa sústrediť na zakreslenie pozorovaného.... 8-)
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Odpovědět