Koupě nebo výroba červené svítilny

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Koupě nebo výroba červené svítilny

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Nakolko sa celkom zaujmavo rozbehla diskusia okolo vyroby a optimalizacie tak jednoduchecho zariadenia akym je "cervena svitilna". Zalozil som tu na to temu.

Videl som predavat pero na pisanie, ktore ma na hrote cervene svetlo - zaujimavy napad - i ked bolo (podla mna) prilis silne a nedalo sa regulovat.

Osobne som uvazoval nad vyrobou jedneho svetla publikovaneho ako inzerat v S&T.
Ide o kusok priehladneho plexi, kde je vyryta kruznica a zboku je nasvietena cervenou ledkou. Pri vhodnom priemere kruznice a mierke mapy, je to ukazovatel velkosti zorneho pola a osvetlenia mapy zaroven.

Ja osobne pouzivam (uz dnes) klasicku celovku Petzl Zoom (horolezci a jaskyniari poznaju). Ale da sa pouzit lubovolna celovka. Zaujimave je, ze priemer reflektora celovky je presne priemer fotografickeho filtra M49. Mam jeden taky tmavo cerveny a pouzivam ho pri pozorovani a ruky mam volne. Osvedcila sa mi hlavne pri priprave pred pozorovani vonku v noci - zaroven sa uz oci adaptuju.
Uživatelský avatar
Go3go
Příspěvky: 4
Registrován: 19. 11. 2005, 04:24

Koupě nebo výroba červené svítilny

#2

Příspěvek od Go3go »

[Kup si martanky a mas to aj cervenu prepisku :-/
Gotrigo
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Koupě nebo výroba červené svítilny

#3

Příspěvek od MilAN »

Pavuk_ napsal:
Ja osobne pouzivam (uz dnes) klasicku celovku Petzl Zoom (horolezci a jaskyniari poznaju). Ale da sa pouzit lubovolna celovka. Zaujimave je, ze priemer reflektora celovky je presne priemer fotografickeho filtra M49. Petzl vyrábí i čelovku Tactikka a Tactikka plus, která má již odsuvný červený filtr integrovaný v sobě.
http://www.vertical.cz/GoodsDetail_LS.a ... nguageID=1
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 795
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Koupě nebo výroba červené svítilny

#4

Příspěvek od Miloš Žák »

Ja pouzivam tohle:
www.zakov.wz.cz/vybaveni/obrazky/celovka.jpg
Je to celovka Varta z Hypernovy za 500Kc. Ma jednu zarovicku, jednu modrou a dve cervene LED. Intenzita svetla nejde regulovat. Napajena je tremi AAA clanky. Je prijemne mala a lehka, a dobre drzi na hlave.
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Koupě nebo výroba červené svítilny

#5

Příspěvek od M. Krupa »

Zakov napsal: Ja pouzivam tohle:
www.zakov.wz.cz/vybaveni/obrazky/celovka.jpg
Je to celovka Varta z Hypernovy za 500Kc. Ma jednu zarovicku, jednu modrou a dve cervene LED. Intenzita svetla nejde regulovat. Napajena je tremi AAA clanky. Je prijemne mala a lehka, a dobre drzi na hlave.

Já taky používám čelovku (ale levnější - 120Kč), a trochu jsem si jí musel upravit:


http://www.astromik.org/vybaveni/celovka/

Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Koupě nebo výroba červené svítilny

#6

Příspěvek od Janek8 »

Sakra lidi, zkuste trochu kutit. Ja jsem koupil v elektru jednu diodu (obyc, ne supersvitivou), otocny tyrystor 1 kiloohm, vypinac a pouzdro na dve AA baterky. Cele jsem to zapojil, spajel a omotal izolepou. I s cestou do obchodu to zabralo hodinu a stalo to padesat korun.

Muzu plynule regulovat jas. Diodu mam na ohebnem dratu co drzi polohu, takze si muzu svitit primo na mapu a nemusim ji drzet v zubech. Sice to nevypada moc hezky (klubko izolepy ze ktereho trci vypinac a regulator jasu), ale v noci je tma a mam presne co potrebuji.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Koupě nebo výroba červené svítilny

#7

Příspěvek od Myzer »

Mala zaujimava poznamka k cervenym baterkam - neexistuje taky jas cerveneho svetla, ktory by zabezpecil dostatocne citanie z atlasu a zaroven neporusenie adaptacie oci v tme! Je to vzdy kompromis, ak vyhladavam nejaky objekt v mape a chcem si posvietit, musim hned pocitat s tym, ze plne adaptovany budem az po 5 minutach. U nas to ale vacsinou neplati, pretoze vdaka vsetkym tym svetlam tu plne adaptovani nie sme asi nikdy. Ale napriklad na La Palme je potrebne tento fakt zohladnit.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Honza17
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 01. 2006, 00:01

Koupě nebo výroba červené svítilny

#8

Příspěvek od Honza17 »

Janek8 napsal: Sakra lidi, zkuste trochu kutit. Ja jsem koupil v elektru jednu diodu (obyc, ne supersvitivou), otocny tyrystor 1 kiloohm, vypinac a pouzdro na dve AA baterky.
tyrystor??? Asi myslis potenciometr nebo trimr!
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Koupě nebo výroba červené svítilny

#9

Příspěvek od Janek8 »

Honza17 napsal:

tyrystor??? Asi myslis potenciometr nebo trimr!

Jo, trimr. >:(
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Koupě nebo výroba červené svítilny

#10

Příspěvek od Libcz »

Já mám normální zadní blikačku na kolo na 2AAčka. Stejně ji mít musím, tak proč nevyužít Ale asi si ubastlim něco svoje, v tomhle souhlasím s Jankem8
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Koupě nebo výroba červené svítilny

#11

Příspěvek od css94381672 »

Myzer napsal: neexistuje taky jas cerveneho svetla, ktory by zabezpecil dostatocne citanie z atlasu a zaroven neporusenie adaptacie oci v tme!čistě teoreticky by nemělo jít o jas, ale o vlnovou délku --- rhodopsin je citlivý na vlnové délky od 380-650nm, namximum je kolem 500nm. Čípky jsou naproti tomu citlivé na světlo až do vlnových délek 780nm (individuální rozdíly). Pokud bys měl diodu vydávající světlo o délce řekněme 700nm, pak by mělo být jedno, jak intenzivní je to světlo...
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Koupě nebo výroba červené svítilny

#12

Příspěvek od VK »

To je pravděpodobně pravda, ale zpravidla nemáme k disposici přístroj, který by dokázal spolehlivě a dostatečně přesně zjistit spektrální vyzařovací charakteristiku takového svítidla.

A ty červené diody možná vyzařují trochu i na takových vlnových délkách, které narušují i adaptaci tyčinek na tmu. Praktická zkušenost lidí, kteří v noci skutečně pozorují a používají to, je taková, že červená dioda opravdu trochu ovlivňuje adaptaci při opravdu velké tmě.

Proto se používá regulace jasu a je dobré si to vyrobit sám, přesně na míru potřebám vizuálního nočního pozorování.

V. K.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Koupě nebo výroba červené svítilny

#13

Příspěvek od Janek8 »

Delaji se dva druhy diod. Jedny jsou temne rude, druhe trochu do oranzova. Takze spravny druh diody jde poznat rovnou v obchode.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Koupě nebo výroba červené svítilny

#14

Příspěvek od VK »

Janek8 napsal: Delaji se dva druhy diod. Jedny jsou temne rude, druhe trochu do oranzova. Takze spravny druh diody jde poznat rovnou v obchode.
A víš něco bližšího o těch temně rudých? Jakou mají spektrální vyzařovací charakteristiku?

V. K.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Koupě nebo výroba červené svítilny

#15

Příspěvek od MP »

VK napsal:
A víš něco bližšího o těch temně rudých? Jakou mají spektrální vyzařovací charakteristiku?Jde patrne o ten nejstarsi, uplne puvodni typ LED z GaAs. Tedy monochromaticke, vlnova delka cca 665nm. Malo ucinne, oko je na ne malo citlive, takze pro milovniky tmy optimalni ( i kdyz myslim, ze nejlepsi svetlo = zadne svetlo ).

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět