ZWO ASI 294 MC Pro

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#61

Příspěvek od juh »

Pekne napísané, súvisle, ...

Keď ste už použili môj príspevok ako podklad k svojej prezentácii, môžete mi prosím napísať, kde som v mojom príspevku písal niečo o "odmáznutí"? Ďakujem.
Je tam síce požité slovo "odčíta", ale to má v tomto kontexte v slovenčine úplne iný význam, odčíta = prečíta sa, zistí sa určitá hodnota.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#62

Příspěvek od MMys »

Ale já chápu. Z obrazu se odečte (tedy zjistí, změří) barva pozadí, ta se invertuje (obvykle doplněk do 255) a pak se použije jaké nějaká vrstva úprav třeba v Photoshopu. Léta před tím, než jsem začal používat PixInsight (který to při operacích ABE či DBE mimodhodem dělá úplně stejně, buď odečtením nebo dělením) jsme to přesně tak dělal. A ta úprava se volí tak, že to buď přímo odečte (přičte invertované), a nebo neutralizuje nějaku multiplikativní operací.

Mimochodem, co dělají různé aplikace vrstev matematicky v Adobe PS je hezky popsané třeba zde:
http://www.deepskycolors.com/archive/20 ... modes.html

V prvním příapdě (odečtení, respektive přičtení invertované hodnoty) to pozadí ztmavne rovnou (ještě se tam musí přičíst konstanta, aby to nebylo úplně černé).

Ve druhém případě, pokud se použije multiplikativní korekce, se jen srovná odstín pozadí do neutrálu, jas víceméně zůstane stejný. Ale to nyní již neutrální pozadí stejně ztmavíš při editaci obrazu v něajkém následujícím kroku (úrovně, křivky) aby bylo tmavé a dalo se na to rozumně koukat.

A obojí vede ke stejnému výsledku, prostě střední hodnota pozadí - signálu z oblohy - se sníží (posune, odmaže, odečte ve smyslu - matematické operace, i u nás v čestině má slovo odečíst dva významy) ale jeho šumová složka pocházející od fotonového šumu tam zůstane.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#63

Příspěvek od juh »

A ako to odporúčate riešiť pri fotení OSC kamerami, keď je v okolí kombinácia osvetlenia LED + halogen + klasické žiarovky + žiarivky + Na výbojky + Hg výbojky ? LPR odchyti Na + Hg, ale čo ten zvyšok, ktorý už dnes má prevahu? Aspoň v mojom okolí.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#64

Příspěvek od Bill »

Na znečištění oblohy se podílí dost velké okolí - určitě desítky km. U nás jsou LED v převaze spíše na vesnicích, ale ty moc znečištění neudělají. Ve velkých městech prozatím převažují HPS. Ale je otázka, jak to bude vypadat za pár let.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#65

Příspěvek od MMys »

To nemá ždáné elegantní řešení. LED mají spojité spektrum, a tam nemá LPR filtr smysl. Zrovna tak ty zářivky s luminoforem a všechny ty metal-hallidové výbojky.

U emisních mlhovin je řešením snímat přes UHC co pouští OIII, H beta, i H-alfa (třeba Astronomik UHC CCD) nebo jsem někde i viděl multi-bandpass mlhovinový filtr, co pouští všechny emisní čáry mlhovin a nic jiného. Ale chce to dobrou optiku co kreslí všecky barvy stejně, bez nutnosti přeostření.
A pak udělat kombinaci s kratšími expozicemi bez filtru, aby hvězdy měly barvy.

Hvězdokupy nejsou problém, tam stačí kratší expozice, a nemusí se moc lovit z pozadí.

Galaxie a různé temné prachové mlhoviny jsou neřešitelná záležitost. Na to je prostě potřeba vyrazit za tmou, nebo to přemoci hrubou silou mnoha desítek hodin expozic.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#66

Příspěvek od juh »

Na svetelnom znečistení sa určite podieľa dosť veľké okolie, lenže ja bývam na okraji dediny, kde už dnes už máme výlučne LED osvetlenie. V nedávnej minulosti to bola kombinácia LED + Na + Hg. Zatiaľ to neplatí aj pre okolité dediny a mestá, kde je to stále zmes rôznych typov osvetlenia. Výsledok je potom taký, že spektrum výsledného LP sa mení podľa toho, kam mieri ďalekohľad. Tú rôznu farbu spektra vidieť aj vizuálne. Na výsledom obrázku mám vo výsledku nejaký priemer toho farebného spektra z rôznych častí oblohy.

Vybehnúť za tmou, to je jasné, ale napríklad teraz mám dlhodobo také debilné obdobie, že to nie je možné.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#67

Příspěvek od MMys »

Tak se přeorientuj na úzkopásmo. I tam je hromada parádních objektů, i hodně obtížných a neokoukaných. Jen je potřeba to vyměnit za mono kameru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#68

Příspěvek od juh »

Sme vo vlákne o OSC kamere.

Mimochodom, nekupoval som ju prioritne na fotenie DSO.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#69

Příspěvek od MMys »

Já vím,
jenomže s ní to moc řešení nemá, v zásadě jediné, které používám já i u mono snímání. Tedy útok hrubou silou v řádu desítek hodin expozice.
Jakou tam máš vlastně oblohu, Bortle stupnice, jas v mag/arcsec2 ? Od toho se dost odvíjí, co s tím lze dělat. Já funguji s oblohou někde mezi 20.6-21.0 MSA. Podle aktuálních podmínek.

Síla těchhle moderních CMOS kamer je především v nízkém vyčítacím šumu, takže se zužitkují hlavně pod tmavou oblohou, ty mono verze na úzkopásmo, a pak i třeba při mikroskopii, třeba i té fluorescenční, kde je pozadí tmavé.

RGB foto na mizerné obloze ta kamera většinou nijak neusnadní, protože je úplně fuk, jestli máš klasickou CCD s vyčítacím šumem 8-12e-, a nebo tuto, se špičkovou hodnotou vyčítacího šumu někde lehce nad 1 e-, když světlé pozadí bohužel vyprodukuje fotonový šum v mnoha desítkách e- :(
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#70

Příspěvek od hades »

Taky se zeptám: na místě, kde normálně fotím, mi aplikace Clear Outside píše Estimated sky quality 21.02 Magnitude, Class 4 Bortle. Bude mít nějaký zásadní přínos, když začnu jezdit na jiné místo, které má Estimated sky quality 21.53 Magnitude, Class 4 Bortle?
Chci začít fotit bez CLS filtru, mám jenom UV/IR cut. Jak bych měl nastavit GAIN a OFFSET? A jak dlouhé expozice si budu moct dovolit? Tuším že jednoduchá odpověď neexistuje, budu si to muset vyzkoušet. Přesto bych byl rád za nasměrování, přece jenom přechod z DSLR na chlazenou kameru mě vrhá do nových vod a nerad bych strávit následující půlrok zkoušením od nuly po stovku
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#71

Příspěvek od MilAN »

Tahle čísla z aplikací znamenají jen to, že si někdo dal práci zpracovat nějakou databázi. Prakticky podávají jen informacii, jak je na tom tvoje lokalita v porovnání s jinou.
Podle podmínek se mi v mé lokalitě mění změřené hodnoty zhruba v rozmezí 0,8mag až 1 mag . A 1/2 mag je opravdu hodně znát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#72

Příspěvek od juh »

MMys píše:... Jakou tam máš vlastně oblohu, Bortle stupnice, jas v mag/arcsec2 ? ...
Nemeral som to, nemám čím. clearoutside.com mi píše že Est. Sky Quality: 21.55 Magnitude. Class 4 Bortle. 0.26 mcd/m2 Brightness. 88.61 μcd/m2 Artificial Brightness.

Podľa lightpollutionmap.info sa môže Sky Quality pohybovať niekde okolo 21.00 Magnitude

Edit: Tak ešte úprava, lightpollutionmap.info mi pre vrsvu ATLAS 2015 uvádza SQM 21.60 mag./arcsec2, Brightness 0.248 mcd/m2, Artif. bright. 77.2 μcd/m2, Ratio 0.451, Bortle class 4

Pôvodne som to tam pozeral len podľa farby na mape na vrstve VIIRS 2018
Naposledy upravil(a) juh dne 22. 03. 2019, 15:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#73

Příspěvek od astar »

Ahoj Lukáši.
Pokud přejedeš pod oblohu o 0,5mag tmavší , tak jas pozadí bude cca 60% původního . Nebo obráceně na světlejší obloze budeš muset exponovat 1,6x déle na stejný výsledný šum . Když by si se dostal na 21,8 mag tak by stačila poloviční doba.
Bude to na př. podobné jako když složíš 20 a 10 snímků eventuálně 16 a 10 , podle toho můžeš usoudít jaký je to rozdíl.
To je matematika , skutečnost bude malinko jiná ,ale bude s tím korespondovat.
Mám odzkoušeno na stejném objektu, rozdíl 0,5mag odpovídá výše uvedenému ,jinak bych to sem nepsal. Říci , že je to hodně znát, je dost zavádějící . Každý má jiné měřítko pro významu hodně .
Lokalitu focení jsem vybral podle mapy světelného znečištění . Rozhodující je kolik ADU mi pozadí vytvoří ve snímku .
Při nízkých deklinacích to může být i víc jak 2x než v zenitu.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#74

Příspěvek od MilAN »

astar píše: Říci , že je to hodně znát, je dost zavádějící . Každý má jiné měřítko pro významu hodně .
Dobře, počítat umíme snad podobně. Tak si vezměme 300 mm dalekohled a 400 mm dalekohled. Nedovedu si představit, že bych měl napsat něco jiného, než že ten rozdíl v tom, co vidím je velký. Vím, že to je trochu jiné číslo a také vím, že u toho fotografování je tím problémem pozadí. U toho vizuálu si s tím můžeme volbou zvětšení ještě trochu pohrát.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASI 294 MC Pro

#75

Příspěvek od MMys »

juh píše:
MMys píše:... Jakou tam máš vlastně oblohu, Bortle stupnice, jas v mag/arcsec2 ? ...
Nemeral som to, nemám čím. clearoutside.com mi píše že Est. Sky Quality: 21.55 Magnitude. Class 4 Bortle. 0.26 mcd/m2 Brightness. 88.61 μcd/m2 Artificial Brightness.

Podľa lightpollutionmap.info sa môže Sky Quality pohybovať niekde okolo 21.00 Magnitude

Edit: Tak ešte úprava, lightpollutionmap.info mi pre vrsvu ATLAS 2015 uvádza SQM 21.60 mag./arcsec2, Brightness 0.248 mcd/m2, Artif. bright. 77.2 μcd/m2, Ratio 0.451, Bortle class 4

Pôvodne som to tam pozeral len podľa farby na mape na vrstve VIIRS 2018
V tom případě tady ale řešíme celkem zbytečné věci. Na obloze, která má v průměru 21-21.5 MSA, je tahle OSC kamera celkem v pohodě použitelná bez jakýchkoli LPR filtrů.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět