Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#766

Příspěvek od MilAN »

třeba proto,že ventusky je česká předpověď
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#767

Příspěvek od Psion »

Já nevim co máte všichni proti počasí vždyť je skoro pořád krásně :)
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Počasí

#768

Příspěvek od LukasNestak »

Má význam rozkladať výbavu, keď je takáto predpoveď?
Přílohy
pocasie.jpg
pocasie.jpg (189.2 KiB) Zobrazeno 2965 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#769

Příspěvek od MilAN »

Ale tady nejsi ve vlákně astrohumoru ...
Leda by tvoje astrovýbava prokoukla oblačností :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Počasí

#770

Příspěvek od LukasNestak »

Aj som uvažoval čito vložiť do toho vlákna :)
Ale podobne blbé počasie sa už veľmi dlho ťahá. Buď je nízka, alebo vysoká oblačnosť, prípadne silno fúka. Až mi je divné, kedy to stihnete všetko nafotiť. V mojich podmienkach som mal za celú zimu iba zopár požiteľných nocí. Verím že to na jar bude lešie "aj keď to tak zatiaľ nevyzerá".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Počasí

#771

Příspěvek od Roman (Rick) »

Zima je proste taká = naprd :lol:. Odhliadnuc od predpovedí, ktorých presnosť sa blíži náhodnému tipu, keď už aj je konečne jasno, pokaziť to zvykne zase hmla. Tí čo majú v okolí kopčeky cca 1000 mnm a viac, môžu skúsiť vybehnúť nad hmlu, či nízku oblačnosť. My, čo máme v okolí len nížiny si veľmi nenavyberáme. Jar býva už podstatne lepšia, častokrát s peknou priezračnou oblohou, hlavne po prechode fronty (a mizerným seeingom :D), leto samozrejme vedie, čo sa počtu jasných nocí týka, aj nocí s dobrým seeingom (raj pre planetárnikov :)), ale pre fotičov deepsky objektov je tu zas problém s astronomickou nocou. Jeseň je často najlepšia = relatívne teplo do októbra, niekedy aj novembra, dlhé noci, často stále aj seeing praje ... Toľko aspoň moje skúsenosti z podunajskej nížiny ;).
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Počasí

#772

Příspěvek od LukasNestak »

Nedá mi to, tak ja to dnes asi skúsim :)
Po 12tej by to mohlo byť dobré, len ten dážď o 22 nemusí sprísť. Už ma vážne hnevá že nemám nič nafotené.
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_ ... esto=31951
https://www.ventusky.com/?p=49.19;19.75;6&l=rain-1h
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Počasí

#773

Příspěvek od Svart »

Malej dotaz k počasí a podmínkám obecně: Mám nastavený docela přísný kritéria, pokud jde o to, zda má cenu vyjíždět na kopec a stavět celou sestavu na focení DSO. Čekám na absolutní jasno, i přes to do poslední chvíle hlídám pohyby mraků na snímcích z ČHMÚ, vítr max. do 3-4 m/s a absolutně bezměsíčná noc, ani srpek, nic. Takže si umíte představit, že se mi to moc často nesejde.
Jak to máte vy, jakou máte při focení toleranci na podmínky? A co ten Měsíc? Znamená pro vás jakákoli jeho přítomnost nad obzorem totální STOP, pokud jde o rozumný focení DSO? Stojí za to zkoušet fotit dso i pokud je Měsíc např. pouze v srpku? Totiž mám za to, že stačí i srpek, aby vpodstatě nasvítil komplet celou oblohu, udělal halo, nasvítil veškerej zbývající opar a kontrast oblohy je totálně v čudu. Díky za reakce.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#774

Příspěvek od MilAN »

Jde přeci o to, co fotíš, čím fotíš a na co fotíš. Pokud budu chtít fotit klasické RGB pomocí DSLR nebo OSC kamerou a budu chtít dosáhnout maximální dosah a budu fotit nějaké mlhoviny , tak toho moc nepůjde a kromě několika dnů kolem novu ( tak +/- 5 dní)a průzračné oblohy a při výjezdu ještě s přiměřeným větrem bych musel spát.Pokud nepůjde o extrémně slabé mlhoviny nebo nebudu trvat na maximálním dosahu, tak se ty podmínky dost zmírní.
A protože tohle nefotím, - navíc fotím z města, kde je toho světla o mnoho víc, než máš ty - tak fotím monochromatickou kamerou. Se světelným objektivem s úzkopásmovými filtry nebo s dlouhoohniskovým objektivem bez filtrů.A to prakticky kdykoliv, kdy se alespoň částečně vyjasní a bez ohledu na Měsíc. Ale samozřejmě tomu musí odpovídat i výběr konkrétního objektu. A zrovna tak, pokud jde o jevy, kdy si nemohu vybírat čas - ten je dán konkrétní události, tak fotím i za nemožných světelných i oblačnostních podmínek.
Ale to je určitě úplně něco jiného, než chceš ty. Ale ani tak bych to nepřeháněl s těmi limity, které si stanovuješ.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Počasí

#775

Příspěvek od Svart »

Díky, tvůj příspěvek mi trochu objasnil, proč někteří fotí častěji nebo i za těch podmínek, kdy já bych ani neuvažoval vyrazit, a to i přesto, že mají pokročilejší aparatury. Totiž předpokládal jsem, že pokročilejší techniky focení (které mě ještě daleko přesahují) musí mít naopak ještě vyšší nároky na počasí a podmínky, a že tedy se svým obyčejným DSLR jsem možná zbytečně vybíravej. Teď vidím, že můj předpoklad byl chybnej a že vyhýbaní se mrakům a Měsíci u DSO není až tak od věci - asi právě proto, že je to jen obyč. DSLR, max. s UHC filtrem.

Díky.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#776

Příspěvek od MMys »

Ono to není tak striktní, třeba Měsíc nevadí u úzkopásmového focení, s 3nm filtry můžeš i při úplňku. Zrovna tak třeba snímání v R kanálu je mnohem tolerantnější na aktuální fázi měsíce, než v modrém. Noční měsíčná obloha je modrá stejně jako ta denní. Pokud to není extrémně slabý objekt, jde to i mezi novem a čtvrtěmi. Samzořejmě závisí i na stavu oblohy (zákal, prach a páry v atmosféře). Takže typicky když vyjedu, a ještě zvečera rusí úzký měsíc, začnu fotit v R kanálu, nebo H-alfu, a po západu přejdu na L,G,B. Z tohoto pohledu je výhodnější mono kamera. Umožňuje lépe využít různé stavy oblohy.

Já osobně využívám i období, kdy chodí občas mraky. Prostě to pustím, a co se nepovedlo pak přeberu. Pokud dokážeš naskládat více expozic i za ne úplně ideálních podmínek, ve finále to po složení bude obvykle za nějaké roumně dlouhé období lepší, než když bys čekal na ty ideální podmínky, a pak těch dat měl málo.

Sazmořejmě je rozdíl, jestli s tím musíš vyjížeět, a nebo jestli jen otevřeš pozorovatelnu. Ale myslím, že si ty podmínky dáváš moc přísné. Tímhle toho moc nenafotíš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Počasí

#777

Příspěvek od Svart »

Vyjíždím na lokace mezi 3 až 15km vzdálenými, tahání věcí a stavba taky něco trvá, takže proto jsem na počasí hodně upjatej, aby mělo skutečně cenu zahájit akci. A taky proto, že bez pointace jsem potřeboval jistotu aspoň 4 hodin konzistentních podmínek, abych stihl nasolit mračno (kratších) expozic, aby pak z toho bylo aspoň pár "dobrých". S pointací to bude jiná.

No to čarování s Měsícem to bude skutečně pro úzkopásma. Zkusím kouknout na škálu u UHC filtru, zda by taky nepomohl něco měsíce odstínit, u focení vodíkovejch cílů :D
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Počasí

#778

Příspěvek od astar »

To Svart .
Také vyjíždím jako ty a sleduji družicové snímky a rozhoduji se úplně na doraz. Musím mít jistotu , že alespoň několik hodin to vydrží. S tím Měsícem i při barevném focení to není až tak tragické . Při jasnosti -8 stoupne u mne jas pozadí o cca 1/3 a 50° daleko ( 500 na 650 ADU -300sec) . Při -9 je to skoro 900-1000 ADU - to už je moc . Mé pozorovací období aktuálně začíná 25.3. až 8.4. ( min 4 h focení ) . Pak už záleží jen na počasí .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#779

Příspěvek od MilAN »

Svart píše:V Zkusím kouknout na škálu u UHC filtru, zda by taky nepomohl něco měsíce odstínit, u focení vodíkovejch cílů :D
S tou H-alfa je tu u UHC filtru ošemetné. To jsou podle určení vizuální filtry a buď tam H-alfu nějak mají nebo jen okrajově. Propouštějí obě pásma OIII a H-betu - na to jsou přesně určeny A potom - většinou neořezávají oblast za H-alfa - takže tam bude dost rušivého světla a závoje i neostrosti v případě , že není dalekohled čistě zrcadlový. Není to filtr zrovna na focení a jak je na grafech vidět, , kromě OIII a H-beta to je u každého výrobce jiné, a zrovna tak podle várek a data výroby. A atest na křivky nedostaneš, takže o svém filtru toho moc nevíš-
http://www.astroamateur.de/filter/uhc.html
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Počasí

#780

Příspěvek od Bill »

Aktuální Baader UHC-S by měl být i na focení:

Visual and photographic UHC-S Nebula filter
Planeoptically polished for the highest image quality.

Ale je otázka, zda se tomu dá věřit...
PN je stejný #2458275 jako v předešlém příspěvku :-(
Obrázek
M:736 750 113
Odpovědět