Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#361

Příspěvek od nosuh »

Ahoj,
ma nekdo zkusenost s vymenou LRGB od Astromika za Baadera? Jedna se mi hlavne o vetsi reflexe u G a B filtru u Astromiku II. Jsou u toho Baadera mensi? Nekdo mi kdysi rikal, ze a nova generace BAaderu je o poznani lepsi..
U tech astromiku to mam vyzkousene, ze to cca funguje, kdyz zaostrim jen na Lku a RGB jsou ostre taky. Protoze mam ale uzkopasmo Baadery, ma nekdo vyzkousene, ze se ty LRGB filtry chovaji stejne, tzn. ze se nemusi presostrovat?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#362

Příspěvek od MilAN »

Ono také bude záviset na tvé aparatuře, jak velkou barevnou vadou trpí. Už to rozhodne, jestli budeš muset přeostřovat. Tlouštka filtrů v sadě by mohla být stejná ( ???)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Filtry

#363

Příspěvek od hokle »

Já mám LRGB od Astronomiku a Narrow od Baadera a musím kvůli tloušťce filtru přeostřovat, ale hlavně ladit i OAG.

Baader má podle specifikace stejné tlouštky:
Baader L-RGB CCD-Filterset 1¼“
FILTER THICKNESS (WITHOUT CELL) 2 mm

Baader CCD Narrowband-filterset 1¼" H-alpha 7 / OIII / SII for Full-Frame-CCD
FILTER THICKNESS (WITHOUT CELL) 2 mm
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#364

Příspěvek od nosuh »

NO prave resim, ze kdyby LRGB Baadery mely stejne zaostreni jako maji ty narowbandy od Baadera (Ha/O/S), co uz mam, tak by stacilo mozna ostrit jen jednou :) A kdyby se zmensily navic ty reflexe u G a Bcka, tak bych sfouknul 2 muchy najednou..
Jinak ty moje Astromiky reflektuji takto :
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=240
To Milan: mam N200/800
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#365

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše: To Milan: mam N200/800
Ale máš tam refrakční prvek - komakorektor,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#366

Příspěvek od nosuh »

dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#367

Příspěvek od Jackxl »

Zdar.
Čtu jak rúzní lidé haní nebo vychvalují rúzné filtry a značky, ale má někdo opravdové porovnání například v podobě
snímků od firmy Binorium, Baader, Astronomik apod. ?
Nebo charakteristiky filtrů od různých značek ?
Né jenom řeči, ale i důkazy ?
Posuzování filtů může být čistě subjektivní a každému může připadat rozdíl jinak.
Mě by například zajímalo, jak vypadá M42 s UHC od Binorium a jak od Astronimiku,
singleshot se stejnou expozicí.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#368

Příspěvek od MilAN »

Na to může existovat jednoduchá odpověď nebo taková prapodivná s minimem "pravdy"
1/Objektivně lze posoudit filtry pouze podle změřených křivek spektrální propustnosti.
Podstatné je , aby to byly změřené křivky, ne jen deklarované obrázky od výrobců¨a prodejců, které jsou více či méně jen informativní. Navíc se často mění během roků výroby. K porovnání je potom potřeba nastudovat spektrální charakteristiku objektů, které budeme pozorovat a podle křivek posoudit , jaký bude který filtr mít vliv na konkrétní objekt.
2/ vizuálně porovnávat je dost problém. Záleží na objektu, přístroji a světelných podmínkách u pozorovatele, a samozřejmě i na očích pozorovatele. Tady už nelze moc zevšeobecňovat a tak tvrzení, že daný filtr je lepší , je hodně individuální a je potřeba to také tak brát.
3/ u fotografie je porovnání podle výsledků opravdu potřeba brát jen jako informaci, bez nějaké větší váhy. Každý filtr odblokuje něco ze spektra, každý snímač má nějakou křivku spektrální citlivost a pro vytvoření barevné fotografie je potom potřeba manipulovat se všemi charakteristikami barevných složek , aby výsledek byl nějak koukatelný. Samozřejmě, lze udělat fotku jednoho konkrétního objektu, jedním přístrojem ze stejných /podobných podmínek a zpracovat jednou osobou co nejvíce stejným postupem .Ale je jasné že výsledek srovnání platí právě jen při zachování všech vstupních podmínek a že to porovnání jak by vyšlo, vůbec nemusí platit pro jiného a po jiný objekt.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 14. 03. 2019, 10:37, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Filtry

#369

Příspěvek od Roman (Rick) »

Okrem toho, nikto aj tak nepovie, či ten daný filter nemá problém napr. s odleskami v O III ... To užívateľ zistí, až keď natrafí na daný kus. Alebo môže mať šťastie, ako ja, že natrafí na kus s minimom odleskov. Videl som tu mnohých ako prestriedali Astronomik, Baader, Astrodon ... Je to vždy tak trochu lotéria, aj keď máš k dispozícii všetky tie laboratórne krivky priepustnosti aj vzhľadom na to s akou technikou budeš daný filter používať (refraktor/reflektor, ccd/cmos kamerka, prípadne korektor/reduktor ...).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#370

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Okrem toho, nikto aj tak nepovie, či ten daný filter nemá problém napr. s odleskami v O III
To mi povídej. Tahle hra mi trvala zhruba 3 roky a cca 6-7 různých kousků než jsem našel nějaký použitelný :-(
A samozřejmě jsem si nejdříve myslel, že to je optikou. Teprve až to začal dělat i Newton, tak jsem to začal více řešit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#371

Příspěvek od Jackxl »

A co filtry Denkmeir ?
Třeba tento UHC: https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_15534/
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#372

Příspěvek od MilAN »

Chceš pozorovat nebo fotit ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#373

Příspěvek od Jackxl »

Hlavně fotit, občas možná i kouknu okem. Tuším, že pro Ha to nebude úplně ono.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24264
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#374

Příspěvek od MilAN »

H- alfa tam nebude vůbec.
Ono by to tak nějak z definice mělo být. Ale Těština je dobrá : Oblast používání filtru: ..., Vodíkovy mlhoviny, ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#375

Příspěvek od Bill »

Jackxl píše:Zdar.
Čtu jak rúzní lidé haní nebo vychvalují rúzné filtry a značky, ale má někdo opravdové porovnání například v podobě
snímků od firmy Binorium, Baader, Astronomik apod. ?
..................
Mě by například zajímalo, jak vypadá M42 s UHC od Binorium a jak od Astronimiku,
singleshot se stejnou expozicí.
Tady je srovnání O3 Baader č.2 a Astrodon č.2 z mých testů. Je to singleshot 300sec:
Baader_Astrodon_O3.JPG
Baader_Astrodon_O3.JPG (105.64 KiB) Zobrazeno 2828 x
Baader č.1 byl mnohem horší - ten jsem hned vyreklamoval. Baader č.3 byl srovnatelný s č.2 a Baader č.4 - nejnovější byl výrazně lepší. Ale pořád horší než Astrodon. Zkoušel jsem i Astronomik - má jinou tloušťku, tak se to hůř porovnávalo. Astrodon č.1 byl hodně starý z bazaru - byl také docela dobrý, ale byl poškrábaný, takže jsem nakonec pořídil ten nejdražší...
M:736 750 113
Odpovědět