Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#1

Příspěvek od Vabra »

Tak zase jedna ducharinka kousek od jizniho polu.

Chameleon, temne a reflexni mlhoviny, IC 2631, Be142,144:


Zaslouzilo by si to trochu vice expozic, ale buhvi zda se tam jeste nekdy podivam...

Technicko-takticka data jako obvykle:
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 205193.jpg
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#2

Příspěvek od Vabra »

Jeste jednou totez v sirsim pohledu:



TT: http://astrofotky.cz/gallery.php?show=. ... 209421.jpg

Tady uz bylo expozic snad dost... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#3

Příspěvek od MaG »

Pavle čekal jsem, že tu temnou mlhovinu u jižního pólu jak je na širším záběru vlevo dole vzal někdo z vás detailně. To je jedna z mála věcí, co znám a fotil bych Místo toho jsi neváhal vyfotit další duchařinu :-)

Tvoje fotky se mi líbí obě dvě. Máš nějaké vysvětlení pro ten pruh zhruba svislým směrem (trochu šikmo zleva doprava a jakoby dvojitě) u levého okraje? Je to reálná mlhovina?

A ještě dotaz, jak si řešil prach v technice během příprav na focení? Používal jsi každou noc nový flatfieldy?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#4

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nechcem zbytočne vytvárať nové vlákno, ktoré tu aj tak nebude často aktívne, tak posielam sem. Ide o test pri svitaní = 10x1 minúta detailu temnej hmloviny v Chameleónovi. Taktiež som sa úplne netrafil na to najfotogenickejšie miesto. Zaujímavá oblasť temných hmlovín, možno bude motiváciou pre tunajších atrofotografov, cestovateľov ;). Viac info na klik:

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#5

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pridám ešte jeden pohľad zoširoka. 2x10min, cez L filter, 127mm TeleVue umiestnený v Austrálii.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#6

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pridávam farebnú verziu. 12x5min L, 4x5min R, 3x5min B filter cez TeleVue 127mm f5 v Austrálii. Viac na klik.

Obrázek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#7

Příspěvek od MMys »

Já se asi odstěhuju :( :( :(

Neuvěřitelné, za tak krátký čas. Nepředpokládám, že ty hnědé mlhoviny jsou nějak jasnější než ty naše v Býku, Cepheu a podobně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#8

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak to áno, je to neskutočné, čo tá Bortle 1 obloha urobí. Jednoducho na všetko stačí zlomok času, čo u nás. A čo sa spracovania týka, ide proste len o stretch dát, žiadne lovenie hmloviny utopenej vo svetelnom znečistení. Ale netreba to brať zas tak pesimisticky. Sám vieš, že oblohu môžeš dohnať dlhšou celkovou expozíciou. U náš to už lepšie nebude, ale koho baví fotiť, bude fotiť aj naďalej a toto riešiť až tak nebude. S objektami južnej oblohy je to už od nás problém, ale zas mne osobne stačí týchto pár objektov. Popravde, čoraz menej ma baví fotiť znova a znova, to čo tu (či inde) bolo nafotené na 1000 spôsobov. Mám v pláne cvaknúť ešte jeden podobný objekt na južnej oblohe, v lete, a tým aj ukončím moju éru astrofotenia (teda, nejakú tú nočnú krajinku s mliečnou dráhou si občas dám, ale budem sa viac venovať ďalším mojim koníčkom) :).
Naposledy upravil(a) Roman (Rick) dne 10. 02. 2019, 21:24, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#9

Příspěvek od MMys »

Asi máš pravdu. Mě zase baví tu astrotechniku stavět (sobě a třeba i jiným) a následně používat, a i zpracovávat ta data (byť z mizerných podmínek). A vždycky, když se mi podaří z toho něco parádního vylovit, mám z toho radost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
novo
Příspěvky: 356
Registrován: 21. 01. 2011, 15:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#10

Příspěvek od novo »

Preto som sa rozhodol spojiť všetky tieto veci o ktorých hovoríte dohromady. Byť pod dobrou oblohou, sice nie až tak južnou ,ale "osahat si jí" osobne, nazbierať dáta a potom s neskutočnou radosťou dostať z výsledku čo sa len dá. Tá La Palma nie je až taká dokonalá, dole v 1000 m.n.m. Athos ,ale páči sa mi tam a mám to tam rád a malý kúsok juhu tam vidím tiež. ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#11

Příspěvek od Psion »

Já myslím, že v ČR je astronomie i trochu extrémní sport, nejen tím, že je drtivá většina nocí zataženo nebo svítí Měsíc, ale i focení v mrazech apod. Představte si, že máte každou noc jasnou a MSA 21.9, to by snad ani člověka za čas nebavilo :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#12

Příspěvek od Cztwerec »

Ono už začíná být extrémní i focení planet (delší dobu) díky výšce, Slunce (nulová aktivita), Měsíce (buď nevyjde seeing, nebo vychází podmínky na stejnou fázi)...

Co zbývá? Hromada věcí. Dvojhvězdy, planetky, hvězdokupy, Venuše, Uran, Neptun... Jen asi to počasí je fakt k ničemu, ale to je zima, naše šedivá středoevropská zima. Kdyby byl člověk pořád pesimista, nebo naopak obráceně, padali mu data a snímky v podstatě do klína každou noc, byla by to ještě zábava? :) to je přeci o trpělivosti. A s tím jaké podmínky mám, přece musím počítat. U nás bohužel. Mě naopak udivuje a motivuje, jak tady z těch podmínek někdo dokáže vydolovat lepší/srovnatelné snímky jako pozorovatel z lepší destinace.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#13

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, netreba to brať zas tak tragicky ;). Ako som už písal inde, proste koho to baví samotné fotenie, upgrady, hranie sa s technikou, či proste byť vonku pod tmavou oblohou, ten bude fotiť aj naďalej (hoci v našich mizerných podmienkach), kto len súťaží a potrebuje byť prvý, najlepší, tomu ten pokrok, lepšia technika, lepšia obloha, bude "trhať žily". Veď je to len o tom, čo vás baví. Mnohí pozorovatelia dajú prednosť svojmu koníčku pred fotením, hoci okom toho (hlavne pri deepsky objektoch) nikdy neuvidíme toľko, ako ccd kamerou. A, aj u nás sa dajú spraviť super snímky, nemusí sa iba cestovať na Tenerife, či prenajímať ďalekohľady v Austrálii. Ja sa vždy rád pokochám pekným snímkom či už planét, alebo deepsky objektami nasmímanými v našich končinách i v zahraničí. Veď pomysleli by sme si pred 5-10 rokmi, že by od nás bolo možné nasnímať tak pekné "duchariny", alebo, že by malo zmysel fotiť so sústavou, ktorá má rozlíšenie 0,5"/px? Alebo, že budú stačiť 30-60s exopzície na nafotenie objektu (dnešnými cmos)? Kedysi, keď som tu začínal s fotením planét (a to nás tu bolo fakt len zopár) obyčajným, lacným kompaktom, tak to bolo ozaj také objavovanie niečoho nového, snaha o vydolovanie maximálneho množstva detailov, lebo povedomie bolo také, že na Jupiteri sa dajú odfotiť dva oblačné pásy, maximálne náznak červenej škvrny. Dnes už takmer každý s aspoň 200mm newtonom s dnešnými kamerkami spraví solídne snímky Jupitera, či iných planét a môžeme tak priamo z balkóna fotiť zaujímavosti, či už v aktivite oblačnosti Jupitera, alebo napr. oblačnosti na Venuši cez UV filter atp. Čo sa deepsky objektov týka, tu veľa zaujímavého nevidím = proste si človek nakúpi techniku a už len zbiera hodiny a hodiny expozícií, objekt za objektom, ako na páse, aby nafotil to isté, čo tu už bolo 100x (ja viem, dať to dokopy, aby všetko šlapalo ako má, zaberie čas, ale potom je to len o zbieraní hodín). Škoda, že nám nie sú prístupné senzory citlivé na IR, napr. 3-10um, kde bežné deepsky objekty vypadajú úplne inak (a dosť napovedia o podstate objektu), alebo filtre na pozorovanie Slnka v EUV, to by už bolo zase niečo nové, čo by ma motivovalo pokračovať v astrofotografii. Aj preto sa teraz viac zaberám spracovaním dát zo sond ako Akatsuki, WISE, SDO a iných ...

Poprosím Vás, nechcem tu žiadny flame, je to len taký môj pohľad na vec. Mňa už to fotenie po tých rokoch proste nemotivuje, mám v pláne ešte jeden objekt južnej oblohy a s týmto druhom fotenia končím. Budem si viac užívať ten čas pod jasnou oblohou a venovať sa len pozorovaniu (aj preto ten rozpredaj techniky = k pozorovaniu mi zatiaľ stačí binar a pár očí. A, mám niekoľko ďalších koníčkov, ktoré som zanedbával a ktorým sa konečne budem venovať viac).

Prajem jasnú oblohu ;).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Romane, ja tě plně chápu, já začínal s Olympusem C 500 na planetách a kamerka Neximage od Celestron byla skok někam jinam, schválně jestli někdo ví co to bylo za kamerku? Bylo pro mě tehdy nádherné vydobýt něco víc než jen snímek celého disku Měsíce. Prostě teď je taková doba, ale musím říct, že bych to dnešním začínajícím přál prožít znovu... Protože ta technika předbíhá nejen člověka, ale i jeho ducha :) Neumíme sami zastavit. A neumíme se kochat i málem. A to možná ty umíš!

Já to udělal obráceně, prodal jsem hodně věcí kolem focení denního a chci se naplno věnovat Měsíci. Každý to má jinak.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Chameleon a Moucha temne a reflexni mlhoviny

#15

Příspěvek od John2y92 »

Tak se mi taky podařilo pořídit tyhle krásky na výletě na jih. Bohužel to mám blbě vycentrované, ale centroval jsem to ručně a po minutové fotce tam stejně nebylo nic vidět. Popravdě to byl jeden z hlavních cílů, protože prachovky jsou moje nejoblíbenější, takže mám radost i za to co mám. Rád uslyším kteroukoli kritiku, protože je to teprve podruhé co jsem takový objekt zpracovával, první byla Iris.

Na klik astrofotky a popis
Obrázek
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Odpovědět