ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#121

Příspěvek od zuzi »

Může někdo doplnit spotřeby RPi ? Intel NUC při použití SSD a při provozu na volnoběh bere cca 0,46 A na 12 V. V plné zátěži si vezme 1,5 A ( při burn cpu). Docela by mě zajímalo srovnání, protože mi tohle přijde jako parádní výsledek pro cestovatelské použití.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#122

Příspěvek od Aletel »

Dělal jsem nějaká měření na Raspberry Pi 3B ještě v začátcích, když jsem se učil rozchodit INDI projekt.
Ty spotřeby proudu jsou podobné 0.5A až 1.5A při napájení 5V. Hlavně jsem kontroloval teploty procesoru v různých režimech - pro zmínky, jak se RPi 3B rád přehřívá, a že je potřeba intenzivně chladit -.
Se spuštěným KStars a provozu přímo z Raspberry, teplota nepřesáhla 60°C v letních měsících a okolní teplotě 30°C. Jinak tomu bylo, pokud se spouštěl zároveň webový prohlížeč Firefox, tam teplota ráda lezla k 80°C. V provozu jako vzdálený server, je odběr proudu na minimu a teploty v rozmezí 38°C do 50°C (dle okolní teploty). Po těchto testech a vzhledem k využití jako vzdálených serverů, jsem odpojil a odmontoval ventilátorek (kdo má chuť čistit nánosy prachu a pylu na tišťáku?) a provozuji druhý rok tři RPi jen s pasivním chladičem a v hliníkové case.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#123

Příspěvek od zuzi »

Jo to je pěkně, ale je to na 5 V, takže výkon (příkon) je méně něž poloviční. Nicméně díky za info, myslím že to může pomoct někomu v tom, jakou cestou se vydat.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#124

Příspěvek od biker.fm »

Odber 0.5 - 1.5A je stejny jak na RPI tak i NUCu (ten ted pouzivam). RPI pri INDI dostacuje svym vykonem, jedine omezeni je USB2. Z toho duvodu pouzivam NUC.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#125

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

K napájení RPi3B mám pouze jeden poznatek - zkusil jsem ho dát na televizi a napájet z USB portu pro externí disky s proudem max 1A a při zátěži se restartovával. Pokud po něm budete chtít maximální výkon byť po dobu několika vteřin, tak 1.5A je kritické minimum.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#126

Příspěvek od Dansemacabre »

MMys píše:Mimochodem, nemáte někdo zkušenost, jak se chová Raspberry při práci s mnohamegapixelovými snímky (16-20Mpix), jako produkuje třeba ASI 1600, ASI 071 a podobné CMOS kamerky. Jak rychle je to vyčtené, jak rychle uložené, jak dlouho trvá astrometrie a podobně.
Jelikož od zakoupení AsiAir před 11 týdny je permanentní neprostupná oblačná deka, mohl jsem zatím novou hračku zkoušet jen doma (takže pořád nemám vyzkoušený platesolving a pod). Snímky s maximálním rozlišením z ASI1600 při Bin1x1 to vyčítá stahuje prakticky hned. Nebyl problém ani když jsem tam do fronty nasypal 50 expozic po 5 sekundách. Jediný co je tam nepříjemný, že se na snímky nedá rovnou podívat - mobil neumí číst FITS. Živý náhled je stejně svižný jako na PC.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#127

Příspěvek od Dansemacabre »

ZWO vydalo testovací beta verzi softu pro AsiAir - přidali podporu DSLR. Polar Alignment zatím stále chybí.
1.0.9 beta https://astronomy-imaging-camera.com/…/ ... 9_Beta.apk
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#128

Příspěvek od biker.fm »

Dansemacabre píše:ZWO vydalo testovací beta verzi softu pro AsiAir - přidali podporu DSLR. Polar Alignment zatím stále chybí.
1.0.9 beta https://astronomy-imaging-camera.com/…/ ... 9_Beta.apk
Neni lepsi do te krabicky Raspberry dat kartu s INDI projektem ? A jako bonus zdarma dostanes Polar Alignment. A to se vyplati :-D
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#129

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky za hodnotný názor, tady máte klíčenku. :roll:
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#130

Příspěvek od biker.fm »

Tim jsem jen chtel rict ze kdyby sis nahral na kartu INDI, nemusel by jsi resit ze jeste to ci ono v ASIAIR neni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#131

Příspěvek od hades »

A připravil by se o výhody AsiAIR, třeba ovládání přes nativní mobilní aplikaci
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#132

Příspěvek od peto »

Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#133

Příspěvek od Dansemacabre »

Kolegové, už mnohokrát zde někdo zmínil, že Stellarmate nebo Indi je lepší, levnější a já nevím co ještě... Ano, je to možné. Ale tady jsme ve vlákně o Asiair, tak už to tak prosím nechme.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#134

Příspěvek od Dansemacabre »

Pár dojmů z ostrého provozu.

pozitiva:
- Uživatelská jednoduchost.
- Zapnutí a nastavení focení bylo o dost jednodušší než s notebookem. V podstatě za tři minuty od ustavení montáže už jsem fotil
- Náhled ostření automaticky zvětšuje zvolenou hvězdu a počítá nejlepší FWHM
- Kalibrace autoguidigu trvá chvilku a aniž bych v tom šteloval (nechal jsem to v továrním nastavení), je přesnost guidingu subjektivně lepší než v PHD2. Na první dobrou jsem s 284mm ohniskem na Star Adventureru sekal krásné 60sec expozice. Třeba se povedlo jen náhodou fakt dobře ustavit, ale tohle se mi jinak předtím snad nikdy nepovedlo.
- Platesolving je hotový za 3 sekundy a rovnou umí poslat polohu do Sky Safari
- Focení i guiding jsou krásně autonomní - nastavil jsem sekvenci, zapnul guiding a pak v klidu odpojl mobil a šel pryč. Krabička dělá svou práci bez dalších zásahů.
- Na 10.000 mAh powerbanku to běželo 4 hodiny a myslím že by ještě další 2 mohlo (pořád blikaly 2 tečky)
- Dosah Wifi je extrémní, 5G je znát. Nechal jsem sestavu na zahradě na kopci a šel se domů ohřát (cca 50m a dům je napůl zastíněný svahem), přičemž Air měl pořád dvě čárky signálu, takže jsem ho dál ovládal z tepla během koukání na seriál.

co mě štve:
- Nebyl jsem schopný na SA zprovoznit dithering (jen v RA, stejně jako pointace). Místo dither stepu to házelo hlášku "wait settings" a odmítalo dělat další expozice.
- Pokud se během focení aplikace natvrdo vypne, pak po opětovném startu a připojení se přenastaví gain kamery na hodnotu 100. Lepší tedy appku nevypínat a nechat běžet na pozadí a jen vypnout wifi.
- Problematické připojení k montáži EQ6. Sice lze ovládat montáž přes SkySafari, ale v Air aplikaci to zlobí, zasekává se a odpojuje. Údajně je třeba nejprve přes ručku ustavit na hvězdy a pak to začne běhat - nevyzkoušeno.
- Aplikace Air neumí prohlížet pořízené fotky. na displeji je vidět poslední snímek, ale nejde listovat jinými snímky na kartě a například třídit nepovedené expozice.

co mě štve extrémně:
- Naprostá ignorace ZWO stran hlášených bugů. Na jejich bug report fóru jsou už desítky různých vláken, ale uživatelé si tam povídají v podstatě jen sami se sebou. ZWO sice pracuje na updatech a nových funkcích, ale zjevně má vlastní agendu a na user reporty kašle. Uživatelský manuál je tragický a plný protikladů, nikde nelze kloudně zjistit další info (třeba co znamená to "wait settings" místo ditheringu).

Případné komentáře, že všechny zmíněné bugy má indi nebo Stellarmate už dávno zmáklé, si prosím nechte pro sebe. Díky ;) I přes nedostatky komunikace ze strany ZWO pořád věřím, že to softwarově vychytají a brzo z Airu bude plnohodnotná alternativa. Jen doufám, že místo toho nevydají verzi 2.0 a nepošlou všechny uživatele současné krabičky do háje, jako to udělali s defektními filtry.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#135

Příspěvek od hades »

Díky za postřehy. Mě by jen zajímalo jak je to realizované uvnitř, co na té malině vlastně běží. Dá se k tomu připojit napřímo, že bys na to třeba pověsil klávesnici, myš a monitor? Co jsem tak letmo prohledal web tak je to postavené na INDI a uvnitř poběží buď přímo Ekos nebo něco hodně podobného
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět