Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3556

Příspěvek od embeathome »

@ Milan - podla toho co sa tu na fore pise, tak tie dalekohlady su nahouby. Skoda ze si uz nepamatam ktore to boli a nemam ani link. Na kazdu blbost sa najde kupca, to je pravda. A potom su ludia, trebars ako my, co si dame vediet prostrednictvom for, ze co nekupovat alebo co ano, pripadne na co si dat pozor. A je to tak vo vsetkom.

Dodrzal som pravidla fora, uviedol som moju situaciu, co planujem, kolko chcem minut, atd atd, a vlastne som sa az na 1 odpoved dozvedel, ze nemam byt lenivy, vlastne ze co tu otravujem, ved to tu uz vsetko je 1000x popisane. Ok, ale potom nechapem, preco neni toto vlakno zamknute s poznamkou ze ved precitajte si cele vlakno, nema zmysel sa tu nieco pytat.
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3557

Příspěvek od MilAN »

Není žádný způsob jak zamezit tomu, aby se tu, co 2 dny , neobjevil dotaz typu : jsem začátečník, poraďte co si mám koupit za dalekohled.
A zrovna také odpovědi : kup si Dobsona 150/1200, 200/1200-
K tomu není potřeba číst tisíce příspěvků, stačí se podívat na poslední 2 - 3 stránky. Nic jiného se tu nedozvíte. Každý, kdo se pohybuje na internetu v diskusích tak ví, že se čtou od konce :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3558

Příspěvek od Artaban »

embeathome píše:Dik za tip, pozrem. Tento kusok ale asi moc nebude na prenasanie hore-dole.

A co ten stativ co mam, ten asi nevyuzijem ?
Máš domek, tak není velký problém přenést větší dalekohled. Je ze dvou kusů, tak nosit se dá, pokud máš trošku sílu. Proto je taky ale dobrý, je někde vidět a třeba si to zkusit. Pak třeba půjdeš do 200mm Dobsona, nebo něčeho jiného. Je to ale jen návrh co největšího dalekohledu za ty peníze, protože pak prostě uvidíš víc.
Ten stativ unese jen malej dalekohled, tak pokut ti bude stačit něco malého, proč ne.
PS: Debata, proč si informace začátečník nenajde sám, tu je každou chvilku a řeší to něco? Ne.
Dnes jsou lidi naučený, že pokrok je rychlý a že třeba už Dobsony jsou překonaný, nebo tak něco. Prostě chtěj poslední supr model a starším věcem nevěří. Tak to ale moc není a klidně budu za blbce, když budu mít čas a náladu.To, že jsou dnes lidi líný, s tím souhlasím, ale do jednoho koše všechny házet nechci.Stává se často, že z kraje jednoduchá otázka a jednoduchá odpověď-Dobson, se debatou posune úplně jinam a účel byl splněn, nervy ušetřeny a peníze taky.
Je na každém, jak tady chce debatit.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3559

Příspěvek od hades »

OT: Lidi jsou líní odnepaměti, na svých školeních říkám, že jedním z hlavních motorů pokroku je lidská lenost.
FAQ by to tady potřebovalo jako sůl, samozřejmě zamčené s odkazem do této diskuze.
Číst vlákno o tisíci příspěvcích bude chtít málokdo (nejenom kvůli lenosti ale kvůli nedostatku času).
Když si vzpomenu na své začátky tak základním problémem bylo, že jsem se na spoustu věcí ani neuměl zeptat, neznal jsem nic, tak jsem nevěděl, co nevím :D
A nakonec: místní starousedlíci často reagují podrážděně na mnohokrát se opakující dotaz, to je přirozené, taky jsem to dělával, když jsem před lety dělal moderátora na fóru PCt. Je ale třeba si uvědomit, že to, že vy něco víte, neznamená, že to ví jiní a že si to dokáží najít - nemají to tady pročtené křížem krážem (to souvisí s předcházejícím řádkem).
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3560

Příspěvek od MilAN »

Jo, my jsme naše hobby ale nezačínali koupí něčeho, o čem nic nevíme
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3561

Příspěvek od Carloss »

To je dost často omyl. Začátečník si dost často pořídí něco, o čem nic neví právě proto, že to chce zkusit, zjistit, co to teda je a co to umí... Současně se "proškolí" v problematice, aby zjistil. co všechno neví a potřebuje vědět... A čím dál víc tu problematiku zkoumá zjištujě, že místo aby věděl víc a víc, tak zjišťuje, že je čím dál víc toho, co neví a potřeboval by. Jenže na to pak přestává být čas, tak se ptá...
SW - N 150/750, EQ 3-2
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3562

Příspěvek od hades »

MilAN píše:Jo, my jsme naše hobby ale nezačínali koupí něčeho, o čem nic nevíme
Není můj případ :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3563

Příspěvek od Karell »

s0f píše:Dosť by mohlo vyriešiť, ak by sa založil FAQ topic s označením ako dôležitý, aby bol navrchu. ...
hades píše: FAQ by to tady potřebovalo jako sůl, samozřejmě zamčené s odkazem do této diskuze.
Z toho důvodu je to vlákno "ČTĚTE - První informace pro začátečníky". Po mnoha letech tady odhadnu, že ho čte jeden jediný nově příchozí ze sta. A to už vůbec nezmiňuji pravidla fóra. Tam ten poměr bude ještě horší.
Kikinss
Příspěvky: 2
Registrován: 10. 01. 2019, 21:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3564

Příspěvek od Kikinss »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dalekohled pro začátečníky. Přečetla jsem si nějaké články o tom, jaký vybrat, ale spíše mě zajímá jakého výrobce dalekohledu se mám zaměřit. Moje cenová relace je do 40 000kč. Jestli mi prosím poradíte koho zvolit.Děkuji
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3565

Příspěvek od Artaban »

Kikinss : Vítej na AF. Rozhodně Supra Praha http://www.supra-dalekohledy.cz/
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3566

Příspěvek od Shark »

Ahoj Kikinss :
Určitě bych se zaměřil na tyto dva prodejce
:arrow: Supra Praha (p.Zahajský) http://www.supra-dalekohledy.cz/
:arrow: Dalekohledy Matoušek (p.Matoušek) http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/home.asp?idk=1
v obou firmách dostaneš velice dobré a cenné informace (S p. Zahajským i p. Matouškem jsem měl možnost jednat o koupi astronomického materialu vždy poradili na výbornou :P )
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Kikinss
Příspěvky: 2
Registrován: 10. 01. 2019, 21:00

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3567

Příspěvek od Kikinss »

Děkuji za info
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3568

Příspěvek od Stratus »

Velmi dobrý prodejce, ale i výrobce některých astro dílů je také ATC, viz http://www.atc-astro.eu/eshop/
Uživatelský avatar
spiky
Příspěvky: 83
Registrován: 16. 01. 2019, 20:20
Věk: 31

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3569

Příspěvek od spiky »

zdravim, ma doma niekto SkyWatcher Star Discovery 150/750 Newton a vie sa podelit o skusenosti?
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3570

Příspěvek od s0f »

To by teda zaujímalo aj mňa, môže niekto prosím vysvetliť (skôr než si vpálim guľku do hlavy) ako môže SkyWatcher Star Discovery 150/750 Newton na lepšej montáži a statíve a s GOTO stáť menej než SW 150/750 manual na EQ3-2?
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Odpovědět