Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#676

Příspěvek od MilAN »

Volil bych 6mm. A tenhle Omegol LE je z nich asi nejvhodnější jak kvalitou, tak i ergonomii pozorování. Je to velmi příjemný typ okuláru na pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
paju
Příspěvky: 40
Registrován: 05. 07. 2018, 14:22

Re: Poraďte vhodný okulár

#677

Příspěvek od paju »

Děkuji, Omegon objednán :)
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#678

Příspěvek od mino07 »

dobry vecer je krasna obloha -8stupnov a snad by aj ten seeing mohol bit ok.skusim pihladat tu kometu tak ako ste mi radili.mam vyrobene 3 kruhy z kartonu 80 90a 100mm tak budem sa stym hrat co to urobi z farebnou vadou.len kde to namierit ked mesiaca niet a mars ako som cital v inom vlakne je tam daka Buuurka a neda sa zaostrit asi nicim...a dokedy bude???to zrejme nikto nevie.artaban asi taku peknu fotku marsu ako si mi poslal z r.2012 tak lahko neurobis ...
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#679

Příspěvek od mino07 »

v inej sekcii som vcera cital ako ste hodnotili Planetarne okulare.hodnotenia sa dost lisili.snad kazdy ma neaku vadu ci uz je to male pole odlesky maaky obraz alebo nekresli dobre k okraju ....artaban odporucil si mi baadera ortho classic 6.ale kolega v sekcii planetarne okulare ho ohodnotil ze je Smejd vraj prevzaty z ineho mizerneho okularu kson ortho....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#680

Příspěvek od Artaban »

mino07 ty pořád špekuluješ, jak kdybys ses chystal na nějaké vědecké pozorování :)
Zatím můžeš zaclonění zkusit na tom Marsu. Dej zvětšení 150x a porovnej barevnou vadu. DSO samozřejmě bez zaclonění. Kde jsi četl, že Baader ortho, je šunt? Špička v okulárech to sice není, ale ukazujou slušně.
mino07 píše:mars ako som cital v inom vlakne je tam daka Buuurka a neda sa zaostrit asi nicim...a dokedy bude???to zrejme nikto nevie.artaban asi taku peknu fotku marsu ako si mi poslal z r.2012 tak lahko neurobis ...

Nějakou dobu jsem Mars nepozoroval, ale v poslední době bouře značně zeslábla a vidět bylo několik albed adt. Už je ale moc malej a je třeba větší dalekohled na alespoň nějaký detaily.
Jinak to není fotka, ale moje kresba a takové detaily jsou za lepších podmínek vidět běžně.
Mars bude pomalu stoupat a pěkná pozorování nás v budoucnu jistě čekají.
A abych tě natěšil na pozorování, které se může uskutečnit za pár let :) tak jukni na mou kresbu, jak jsem viděl sopku Olympus Mons ( ten světlý flíček). zvětšení bylo 275x a diam. 13,86"
http://planety.g6.cz/wp-content/gallery ... mar_kd.jpg
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte vhodný okulár

#681

Příspěvek od vla »

Ono je to poměrně jednoduché, čím levnější okulár koupíš, tím spíš bude mít nějaká omezení, která někomu vadí, nebo spíš na ně upozorňuje, protože to někde četl. Takže pokud chceš ty obecně lépe hodnocené připrav si na jeden kousek aspoň 5000 Kč. Když ti tady na foru někdo nějaký okulár doporučí a není to úplný začátečník, lze mu věřit. Každý kdo forum aspoň trochu průběžně sleduje měl by už mít vyhmátlé ty nejzkušenější, kteří prakticky dávají rady se zárukou, protože info mají z vlastních zkušeností a ne vyčtené někde na netu. Rovněž máme celkem kliku, že prodejci, kteří se specializují na prodej astrotechniky jsou solidní a umí poradit dle potřeb dotyčného zájemce, nikoli dle svého zisku, tihle určitě. Supra, Dalekohledy. cz.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#682

Příspěvek od Artaban »

Jo, jak piše kolega vla a jen tak mimochodem. Tu sopku, jsem několikrát pozoroval tím to levným okulárem, který jsem ještě mnoho let dál s úspěchem používal, http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3989.html dokud jsem si nepořídil binohlavu, kde používám právě ty ortha, nebo TV Delite. Ortha mají lepší kresbu detailů, než ten levný SW.
PS: A jako můžou velice dobře ukazovat, některé levné okuláry, tak to samé platí o dalekohledech.
Tvůj achromát 120/600, je na planety hodně krátký, ale pokud bys měl tenhle http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2517 levný achromát, který by se dal sehnat i v bazaru, za dobrý peníz, tak bys koukal, jak slušně ukazuje, byť bar. pořád ještě má. V jeho možnostech,ta sopka je, když bude v rukou zkušeného. Tím achro 120/600 ani náhodou. U zrcadel to pak může být Dobsonem 200/1200.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#683

Příspěvek od mino07 »

ok artaban mas pravdu spekulujem a snazim sa tu ziskavat skusenosti za hlavne tvoje rady a trpezlivost vazim si to...ten dlhoohniskovy refrak som mal vyhliadnuty ale rozmyslel som si to.lebo bol odost drahsi a nevedel som ze to bude az taky rozdiel ako pises.ten okular baader ortho som cital v sekci planetarne okulare strana okolo 5.a budem sa s tymto mojim dalekohladom hrat skusat tuningovat ho mam kopu casu aj kupim este neake okulare ved ked nebudu fungovat v tomto achromate budu krasne kreslit v neakom dobsone alebo inom lepsom.ten hexofax aj niekto ponuka?lebo ja tu sledujem kto co predava ...ozaj mam barlow lens 2krat to som zabudol spomenut aj som ho pouzil ale neviem co je zac obraz sa o nieco zhorsil nikto ho nespomina len ine baader ..powermate atd.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#684

Příspěvek od Artaban »

Ahoj mino07 :) : Dobře, že máš snahu získat zkušenosti. Naše rady, jsou jen vodítka, aby začátečník třeba zbytečně neutratil za blbosti a dejme tomu rychleji pokročil. První, co je nutné, krom vody a jídla :), je co nejkvalitnější objektiv. Okulárama mu moc nepomůžeš. Proto neutrácej za další a další okuláry. Pořiď si ty nejdůležitější a radši si šetři na dalekohled s lepší optikou.
Okuláry Baader ortho Classic, nejsou tak špatné. Mám ohniska 18 a 10mm a na ose kreslí velice dobře. Kraje nejsou tak ostré, ale mám dalekohled s ohniskem téměř F10 tak to tak nevadí.
Být tebou tak na ně zapomenu a koupím si komfotnější okulár. Okulár ten achromát stejně nevylepší.
Jako naprostý začátečník ani stejně nepoznáš nějakou supr kvalitu. Hlavně pozoruj a jednou si koupíš dalekohled, který ti bude vyhovovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#685

Příspěvek od Artaban »

mino07 píše:.ten dlhoohniskovy refrak som mal vyhliadnuty ale rozmyslel som si to.lebo bol odost drahsi a nevedel som ze to bude az taky rozdiel ako pises.
A ještě jedna věc pro příště, až budeš kupovat jiný dalekohled. U astronomie a taky optiky, je lepší nemyslet, ale co nejvíce vědět ;). Za dlouhou dobu, co s tímto koníčkem blbnu, se mnohokrát a mnohokrát stalo, že když si někdo něco jenom myslel, tak to bylo přímo opačně :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Carloss
Příspěvky: 69
Registrován: 10. 08. 2018, 19:12

Re: Poraďte vhodný okulár

#686

Příspěvek od Carloss »

Já bych jen dodal, že zkušenosti na forech nezískáš. Ty získáš pod oblohou. Zde získáš vědomosti. Ale hodí se obojí, to rozhodně.
SW - N 150/750, EQ 3-2
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#687

Příspěvek od mino07 »

dobry den zas ma nieco napadlo .radite mi kvalitnu optiku tym urcite myslite ED alebo Apo u sosovkovych.mam montaz az3 viem neni to nic moc bolo by mozne nato namontovat iny tubus ze by som usetril...
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#688

Příspěvek od mino07 »

mohol by niekto ohodnotit okulare baader hyperion versus explore?ohniska 5 az 8.Vase skusenosti.co som sa docital hypiky maju maksi obraz a odlesky.. explore ostry obraz ...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#689

Příspěvek od Artaban »

mino07 píše:dobry den zas ma nieco napadlo .radite mi kvalitnu optiku tym urcite myslite ED alebo Apo u sosovkovych.mam montaz az3 viem neni to nic moc bolo by mozne nato namontovat iny tubus ze by som usetril...
Ty se nápady jen hemžíš člověče :) . A co máš konkrétně v plánu? ED refrák a jak velký? Už jsi koukal na ceny? :) 80mm ED bude dobře fungovat na planetách. Rozlišovací schopnost ale celkem malá. Na DSO, to bude slabota. ES okuláry, jsou prostě trochu dražší a lepší, než Hyperion.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Poraďte vhodný okulár

#690

Příspěvek od mino07 »

to je taky teoretycky napad neaky ed.chcel som vedet ci na tu moju montaz by to slo namontovat...tak ed 80by som si moc nepolepsil!?ten neaky dobson bude lepsia volba zvladne aj planety aj dso.a bol so teraz pozorovat mesiac aj mars skusal som tie kruzky a najlepsi je 90mm pouzil som desinu setovy okular mesiac v prvej stvrti ok pridal som barlow 2krat 120 zvacsenie a tiez dobre a potom som nasadil extrem sw4mm planetary 150krat pekne sa dalo zaostrit kratery na mesiaci a este knemu ten barlow cize 300 a tiez celkom uspokojive sledovanie mesiaca takmer bez farebnej vady.ale s tymto vsetkym som vyrukoval na mars a nula bodov nedokazal som zaostrit z niciim zakazdym to bola rovnako zltooranzova machulka.ale nevadi bojujem dalej.
Odpovědět