Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#1

Příspěvek od Lvíčátko »

Ahoj lidi,
jelikož sháním kameru vhodnou pro fotometrii komet a proměnných hvězd v ceně do 10-12 tisíc, rád bych se vás zeptal, jestli někdo tuto kameru nevlastníte. Tahle kamera vypadá velmi slibně a trochu se bojím, jestli v ní není zakopaný nějaký pes. Dozvěděl jsem se, že na fotometrii jsou nejlepší kamery monochromatické, s velkými pixely. Taky jsem se doslechl, že podobná kamera (Orion StarShoot Monochrome II) s trochu jiným čipem je na fotometrii nevhodná. Proto se ptám na alternativu, nebo bych rád ověřil tuhle konkrétní. Pokud máte nějakou alternativu k tomuto přístroji, děkuji.

Pokud by někdo měl tuto kameru, chtěl bych ho poprosit o to, jestli by neudělal několik desítek FITS snímků, ze kterých by se dalo zjistit jak je tato kamera pro fotometrii komet vhodná.

Kamera o které je řeč

Moc děkuji jak za alternativy, tak za případné snímky - Jakub
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#2

Příspěvek od MMys »

Ve StarShoot G3 je senzor ICX419ALL, Ve StarShoot 2 je ICX429ALL.

Ty senzory jsou dost podobné, takže nevím proč by měla být jedna kamera vhodná a druhá nevhodná. I vlastnosti kamer jsou podobné, obě jsou chlazené.

Ono se nedá říci, kde je hranice mezi vhodností a nevhodností na fotometrii. Spíš je limitována použitelná jasnost objektů a dynamický rozsah, ve kterém je fotometrie ještě dostatečně přesná pro daný účel (a je rozdíl, jestli hledáš exoplanety a honíš poklesy v setinách magnitudy, nebo měříš relativně jasnou kometu).

Jak už jsem psal do e-mailu, interline transfer senzory s antibloomingem nejsou primárně určené pro takovéhle měřící aplikace, z důvodu jejich nelinearity v horním rozsahu dynamiky. Tedy profesionál ti samozřejmě řekne, že ty kamery (obě) jsou na fotometrii nevhodné. A má pravdu, na špičkovou fotometrii jsou fakt nevhodné, ale neznamená to, že by s nimi nešla fotometrie dělat vůbec. Jen si musíš hlídat expoziční čas a dosažené úrovně měřeného objektu a srovnávací hvězdy. Nesmí se dostat do nelineární oblasti.

Fotometrie se dokonce dá dělat i barevným nechlazeným senzorem v digitální zrcadlovce, ale má to také svá omezení a specifika.

Pokud máš tenhle finanční limit, tak v chlazených mono kamerách opravdu asi nic jiného není. Z chlazených CMOS mono kamer (výrobci ZWO, QHY) se do toho limitu nevejde nic. A ceny skutečných vědeckých kamer se senzory bez antibloomingu, lineárními v celém rozsahu, jsou úplně někde jinde.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#3

Příspěvek od Lvíčátko »

Prozatím děkuji za odpověď, většinu z těch informací vím - tenhle limit mě omezuje hodně. Určitě je pravda i to, že se to dá dělat v rámci možností. Mně jde o to dosáhnout co nejlepšího výsledku v tomhle limitu, jsem začátečník, abych nenaletěl na třeba planetářskou kameru, hledám tu co by nejlépe vyhovovala mému účelu. Slyšel jsem od Cassiho, že se StarShoot Monochrome II má špatné zkušenosti. Děkuji za to srovnání, protože jsem nevěděl, jak velký je mezi nimi rozdíl. Šlo mi hlavně o to, jestli někdo tu kamerku nemá, aby se dalo zjistit jaké snímky z toho lezou. Aby pak nebyla nakonec lepší například ZWO ASI120MM.

Děkuji moc za názor a další ujasnění - Jakub
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#4

Příspěvek od MMys »

ZWO ASI 120mm je nechlazená, termální šum při normální teplotě okolo 15°je fakt velký. Po zkušenostech, co jsem ji měl na pointaci a prodal, tak se odvažuji tvrdit, že na fotometrii je totálně nepoužitelná.

Ještě mě napadá, poptej se v komunitě proměnářů, jestli se někde někomu neválí nějaká starší nevyužitá kamera, kterou už nepoužívají, protože mají modernější. A kterou by třeba půjčil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2337
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#5

Příspěvek od Cassi »

Já mam osobní zkušenost s onou Orion StarShoot Monochrome II a fotometrie z ní nevychází moc dobře. Viz ukázka světelných křivek - přes sebe jsou proloženy křivky proměnky RS Sct, jedna je ze zmíněné CCD Orion (červeně), šedě je z Meade DSI Pro. Oboje snímáno přes lídlskop R70/700mm.
A to je bohužel ta nejlepší křivka, kterou jsem z Orionu dostal, jiné křivky (na jiných hvězdách) dopadly hůře (rozptyl dat je docela velký - na měření proměnek nevhodné). Musí se velmi hlídat ADU hvězdy, i ne úplně jasné hvězdy se snadno saturují. To i ta Meade DSI dávala o trošku lepší výsledky.

K ASI120MM - zde je pozorovací deník jednoho kolegy, který k fotometrii používá ASI 120MM. Pokud se hvězda dobře naexponuje, tak aby signál nebyl příliš slabý, ale aby ještě nedošlo k saturaci, tak z toho lezou docela slušné křivky, lepší než z toho chlazeného Orionu StarShoot Monochrome II.
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (61.69 KiB) Zobrazeno 2496 x
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#6

Příspěvek od MMys »

Jak může bejt z ASI120 takhle malej rozptyl ??? To snad musí mít dodělané chlazení, ne ? Když jsem viděl, co mi z ní padá při pointaci v létě, tak si to nedokážu představit. Leda bych měl nějaký defektní kousek.

Jakube, zatím vyčkej, prověřuju ještě jednu možnost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#7

Příspěvek od John2y92 »

MMys píše:Leda bych měl nějaký defektní kousek.
Pořídil jsem nedávno ASI120mm mini a ač jsem se šumu bál, tak si ji nemůžu vynachválit, je mi jasný, že v létě během tropických nocí to nejspíš celkem šumět bude, ale nemyslím si, že by to mělo dělat až takové problémy, dost jsem se při pořizování bál, protože už jsem pár tvých komentářů k téhle ASIně zahlédl, ale řekl jsem si že to risknu a uvidím a opravdu si spíš myslím, že jsi měl vadný kus. Když jsem koukal na darky, když měla pokojovou teplotu, tak to nějaký šumový peklo nebylo. Není to žádná Lodestar, ale kekel z pekel taky ne. :)
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#8

Příspěvek od LukasNestak »

Lvíčátko: Skús sa poobzerať po bazarovej ZWO ASI 174 keď potrebuješ chladenú mono kameru s veľkými pixelmi.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#9

Příspěvek od Lvíčátko »

Prozatím vám všem děkuji za odpovědi, hledám spíš nový kousek. Přestože za nabídku ASI174MM děkuji, o té kameře vím. Cena nové nechlazené je asi 18K a nové chlazené je 28K. Za tuhle cenu už bych šel do nějakého kvalitního přístroje od Moravských. Jak jsem psal do bazaru se mi moc nechce - asi raději slabší a novou, kupuji to celkem na dlouho. Pokud jde o ASI120MM je tam pár slabin oproti Orionce, třeba A/D převodník 12 bitový a právě malé pixely. Ty pixely ASI174MM řeší, převodník ne. 16bit je určitě nejlepší varianta. Jen Cassi s ní měl celkem špatné zkušenosti, hodil jsem i tuhle světelnou křivku. Nechám si od zkušených (MMys, Cassi a určitě i další z vás) poradit.

Bazarovou montáž, nebo dalekohled bych asi bral, ale kameru, které bude sloužit ještě dlouho bych raději novou.
Navíc ta kamera už mi celkem spěchá a čekat na bazarovou nabídku se mi opravdu nechce :).

Děkuji vám všem mockrát - Jakub
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#10

Příspěvek od MMys »

Ony ty nechlazené CMOSy budou asi všecky podobné. Cassi teď zkoušel data z prototypu nové CMOS-ky od Moravskcýh přístrojů, C1-3000 (nechlazená, senzor IMX252) a žádná hitparáda to není. Asi bude třeba počkat na chlazené modely, tam to bude lepší (i když tenhle konkrétní pokus byl zrovna "přírodně" chlazený na teplotu někde okolo 1°C).

Víc tady:
https://www.gxccd.com/art?id=554&cat=1&lang=409
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Orion Camera StarShoot G3 Monochrome

#11

Příspěvek od Lvíčátko »

Ano, o nich jsem také již slyšel od Cassiho, ale moc se mi do nick nechce, ani nejsou na trhu a cena bude asi o dost vyšší než třeba u ZWO ASI. Kvalita je ale zaručená.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Odpovědět