DeepSkyStacker

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#406

Příspěvek od juh »

Ondra_z_hor píše:... Soubor nekomprimuji a používam tuším TIFF 32 bit. ...
Autosave je 32 bit TIFF (alebo FITS), dá sa otvoriť napríklad v Adobe PS, ale pracovať sa s ním dá až po prekonvertovaní na 16 bit TIFF.
Druhá možnosť je uložiť si výsledok spracovania v DSS ako 16 bit TIFF a potom sa s ním dá pracovať v ľubovolnom grafickom editore.
Přílohy
DSS Save Aa
DSS Save Aa
DSS_SaveAs.jpg (65.55 KiB) Zobrazeno 3346 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#407

Příspěvek od MMys »

ano, ale v tom případě je potřeba ten snímek před exportem do 16-bitového TIFFu nejprve v DSS nějak nelineárně stretchnout, je tam na to nástroj. Jinak mohou vzniknou takové mapy - posterizace - ve slabých částech mlhovin a galaxií.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: DeepSkyStacker

#408

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Díky za rady,

je to tak, když otevřu v Pixi, nebo PS tak OK. Zasekl jsem se na takový drobnosti zbytečně :lol:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#409

Příspěvek od MaG »

Otevření a práci s autosave.tif už bez obtíží zvládá i GIMP, ale jak to vypadá, i já postupně přejdu na PixInsight, jenom se budu mít co učit..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#410

Příspěvek od MMys »

Martine, když už jsi na to narazil, tak někde na jaře, pokdu si dobře vybavuji 9.-11.3.2019, mám rezervovanou Jičínskou hvězdárnu na Pixinsight workshop pro úplné začátečníky, a ještě jsou tam asi tak 3-4 volná místa. Takže pokud bys chtěl, můžeš přijít. Rád Tě zase po delší době uvidím.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DeepSkyStacker

#411

Příspěvek od MilAN »

Já mám na Pixi dost svérázný názor( protože ho nepoužívám ale jen vidím výsledky kolem sebe) :
Určitě vynikající program, velmi sofistikovaná řešení mnoha problémů, určitě vynikající nástroj pro ty, kteří s ním denně pracují a mají ho celý, se všemožnými fintami, zažitý.
To minus je to, že pokud ho někdo neovládá dokonale, má spoustu možností, jak to ve výsledku různými funkcemi pomršit. A dost často to kolem sebe vidím :( . Ale to minus není na programu, ale na uživatelích .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#412

Příspěvek od MMys »

To máš naprosto pravdu, co chvíli musím uživatele krotit, aby přemýšleli, co dělají. A vidím to naprosto jasně u různých kategorií uživatelů. Když se mi sejde skupinka spíše technicky zaměřených lidí, kteří mají alespoň tušení o nějakých základnich principech toho, jak digitální obraz vzniká, jak se s ním dá manipulovat, a trochu povědomí o fyzice a matematice, a nějakých podobných většinou přírodních vědách, je to většinou naprostá pohoda, a výsledky se dostaví docela rychle, a slušné.

U více umělecky či humanitně zaměřených lidí je to většinou cesta do pekla. To více matematicko/vědecké pojetí toho SW (od Photoshopu na hony vzdálené) je pro ně většinou nestravitelné.

Čest vyjímkám, pár jich bylo, dokonce jedna slečna ;)

Konec OT ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: DeepSkyStacker

#413

Příspěvek od astar »

Milane, Martine je to trochu jinak .To že mnoho uživatelů Pixi neovládá je fakt . Musejí se to naučit .Takže v době učení nemají nic presentovat?. Ti dotyční jsou rádi , že se už alespoň něco naučili a chtějí se trošku pochlubit. Pokud nejsou ješitní , jako jeden člen tady na fóru, tak čekají kritiku a rady jak se posunout dál . Každý program je nutné se naučit ovládat a kreativně používat , ne jen jak cvičená opice - červení, zelená, modrá :D
Hodně je to taky na sebekritice, co vlastně budu presentovat .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: DeepSkyStacker

#414

Příspěvek od MilAN »

Ale je také potřeba připustit, že se to někdo nenaučí nikdy. Což u složitých procesů není nic neobvyklého. Na druhou stranu, cesta ke slušnému snímku nevede jen přes Pixi.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: DeepSkyStacker

#415

Příspěvek od astar »

Ano, to že se to někteří nenaučí nikdy a někdo za 14 dní ,už je jen rozptyl schopností uživatelů. Použil sem to na pixi protože se tady oněm píše. Dá se to aplikovat všeobecně a nemusí se to vztahovat jen k astrofotu .
To už se ale vůbec nevztahuje k danému tématu DeepSkyStacker.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: DeepSkyStacker

#416

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Zdravím,

měl bych několik dotazů

1) Víte někdo prosím jak funguje práh detekce hvězd a proč při třeba 10% nastavení detekuje více hvězd, než při 80% ? Nemělo by to být naopak?

2) Z jakého důvodu při 80% detekuje DSS pouze 4 hvězdy na fotce, může to být moc šumu, nebo oblačnost?

3) Když při zarovnání DSS detekuje 4 hvězdy, proč má poté při slučování obrazů DSS problém sloučit obrazy a hází chybu, že sloučí pouze jeden obraz a že mám snížit práh detekce hvězd?

Předem díky za případné odpovědi

Ondra
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#417

Příspěvek od John2y92 »

1) Hvězda se detekuje podle bodu luminence, který ve všech směrech klesá, v DSS to je prostě nastavené tak, že čím méně procent, tím temnější hvězdy to detekuje a je to citlivější.

2) Vis bod 1, sniž to třeba na 30% a klepni na to spočítat hvězdy, pokud ti jich to nehodí aspoň 30, sniž to ještě víc. (když jsem používal DSS normální bylo i 7%)

3) Poslechni DSS a sniž práh detekce hvězd, 4 hvězdy jsou strašně málo, aby to dokázal spolehlivě poskládat.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: DeepSkyStacker

#418

Příspěvek od juh »

Ondra_z_hor píše:1) Víte někdo prosím jak funguje práh detekce hvězd a proč při třeba 10% nastavení detekuje více hvězd, než při 80% ? Nemělo by to být naopak?
Je tu uvedené v v príručke Deep Sky Stacker - Technical Info - Adjusting the star detection threshold

Treba si to predstaviť tak, že na pripojenom obrázku je vľavo reálny obrázok, stred je prah približne 5%, vpravo je prah približne 90%
Ondra_z_hor píše:2) Z jakého důvodu při 80% detekuje DSS pouze 4 hvězdy na fotce, může to být moc šumu, nebo oblačnost?
Šum by to nemal spôsobovať. Skôr to bude dosť podexponovaným obrázkom, na ktorom je len niekoľko výraznejších hviezd.
Ondra_z_hor píše:3) Když při zarovnání DSS detekuje 4 hvězdy, proč má poté při slučování obrazů DSS problém sloučit obrazy a hází chybu, že sloučí pouze jeden obraz a že mám snížit práh detekce hvězd?
Pretože mu z rôznych dôvodov nemusia sedieť pozície tých pár hviezd ktoré detekuje a tým pádom to nevie zlúčiť.
Přílohy
DSS threshold príklad
DSS threshold príklad
DSS_threshold.jpg (57.89 KiB) Zobrazeno 2981 x
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: DeepSkyStacker

#419

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ok, zkusím snížit ještě víc, zkoušel jsem včera skládat na 30%, sice už složil výsledný obraz, ten ale nestál za nic.

Ještě bych se chtěl zeptat, fotil jsem kometu 46P na pevném stativu 4sec expozicemi a v rohu každého snímku je vidět koruna stromu. Je třeba fotky oříznout o korunu stromu, když jsem nefotil na naváděné montáži? Obloha se pohybuje, strom ne a vychází mi z toho soubor kdy je krásně v rohu vidět koruna ale místo oblohy je šedivá plocha - přijde mi že DSS zpracoval ten strom a oblohu vůbec.
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: DeepSkyStacker

#420

Příspěvek od John2y92 »

Podle mě to všechno způsobuje ta málo citlivě nastavená detekce hvězd (záleží kolik jich je na 4s vidět, jaké ohnisko jsi měl a jaké ISO jsi nastavil?), správně by se ti měla složit obloha a koruna by měla být rozmázlá na šmouhu. Pokud to skládáš normálně, tak ta kometa bude taky šmouha, protože se pohybuje přes hvězdné pozadí, DSS má funkci comet align, kde ty snímky složí přímo na kometu, z hvězd sice budou potom čáry, ale na druhou stranu ti ta kometa líp vykoukne.
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Odpovědět