Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3541

Příspěvek od Artaban »

Jirka247 : Tak to asi vítej v klubu refraktoriánů ;) U větších dalekohledů, je ta temperace holt delší, ale zase se může pozorovat menším zvětšením, než se dotemperuje. Když jde člověk ale rovnou pozorovat planety, tak se delší temperaci nevyhne. Výhoda je, když se dalekohled může skladovat někde venku.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3542

Příspěvek od Jirka247 »

Ano to máš pravdu .
Nipik
Příspěvky: 1
Registrován: 04. 01. 2019, 12:57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3543

Příspěvek od Nipik »

Ahoj všem!
Přišel jsem se poradit, který dalekohled bych si měl pro své potřeby vybrat.
Snažil jsem se projíždět tuto rubriku, ale je natolik obsáhlá, že jsem nedokázal najít to co bych přesně potřeboval.
Po letech jsem se opět dostal k tomu, že si dalekohled pořídím.

Tak tedy, jsem začátečník, úplný. Naštěstí se v hvězdné obloze dokážu, v rámci možností, orientovat. Jako kluk mi děda ukazoval hvězdy, souhvězdí a měl i malý dalekohled.

Sháním takový, který by byl v cenové relaci od těch 5ti maximálně do 12ti tisíc, určený převážně pro pozorování DSO. Žiji v malém městě, auto mám takže dojíždět za temnotou pro mě není problém.

Co jsem tak koukal tak by pro začátek mohlo stačit třeba něco takového? https://www.muziker.cz/bresser-national ... -telescope

Za všechny rady, tipy, poznatky i kritiku budu vděčný.

Diky a hezký den (nebo spíš noc?)
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3544

Příspěvek od Therp »

Ahoj, no asi jste tuhle rubriku nečetl dostatečně, jelikož byste určitě narazil na dolekohled, který naprosto vyhovuje vašim potřebám, je doporučován snad vždycky. Obzvlášť na DSO je každý foton, který zachytíte navíc velice užitečný= co největší průměr. A kde dostanu největší průměr za nejmenší cenu? U dobsona, do těch 12 tisíc se dá sehnat asi i 254/1200 (bazarový), nebo koupit 200/1200 a dokoupit ještě nějaký okulár. Jako jen pro představu s tím 254/1200 "zachytíte" o 380% více světla.., než s tím vaším výběrem, což je obrovský rozdíl. A hlavně.. nebude se vám to klepat.
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3545

Příspěvek od L@dis »

Therp píše:A hlavně.. nebude se vám to klepat.
On se i dobson někdy oklepe. Stačí větší zvětšení a silnější vítr.
Je ale pravda, že tahle montáž je kostitřas.
Kdysi jsem měl tu čest s 130/900 na EQ2 a to byla vůbec katastrofa. Tohle je sice kratší verze, ale bude se to klepat i tak.
Jestli chceš něco na DSO, dřž se toho, co napsal kolega Therp.
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3546

Příspěvek od Artaban »

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3547

Příspěvek od g »

GSO má určitě lepší AZ bedýnku než SW, ta ale úplně špatná není:
http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... pyrex.html
a obecně optika SW nezaostává, spíš naopak (ale vybraná quartz GSO je podle mne nad OO /Dr.Rohr testy/strhl+hladkost plochy)
Žádná z běžných dobsonových bedýnek mne nenadchla, ušla kovová OO. Vyjma lightbridge, ta je opravdu moc dobrá. Vždy se dá časem změnit.
Můj známý si pořídil:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... eisen.html
..a nadchnul mne. A ještě doplním 6'' je minimum, 8'' F/6 bude vhodnější
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3548

Příspěvek od embeathome »

Ahoj vsetkym,

ako mnoho ludi tu predomnou, aj ja by som si rad zaobstaral dalekohlad na planety a DSO. Uz od malicka ma fascinuje vesmir. Vdaka rodicom to vsetko zacalo. Teraz, ked uz mam cez 40r, tak prisiel cas si nieco poriadne zaobstarat. Doteraz som nic nekupil, lebo nebol cas, peniaze...atd.

Pred casom soom si uplne nazaciatok kupil binokular dalekohlad Nikon 10x50 6,5, ale to len skor na vychadzky....

Moja situacia:

- byvam na dedine v rodinnom dome, ale blizko Bratislavy a Senca cize svetelne to tu neni uplne super. Pozorovat chcem hlavne na zahrade.
- prevoz autom aj vacsieho dalekohladu nie je problem, no primarne by som rad pozoroval zo zahrady. Maximalne co by som chcel dalekohlad prenasat je z domu von na zahradu
- mam z cias fotenia stativ, Velbon Sherpa 450n s hlavou Velbon PH-157Q, neviem, ci to vobec je mozne pouzit na hvezdarsky dalekohlad? https://www.digidirect.com.au/accessori ... -157q_head
- co sa tyka fotenia, zatial nemam v plane, ale jeden nikdy nevie...takze mozno nieco take, na co by sa casom dala nahodit zrkadlovka. Este sa mi tu niekde povaluje Canon 400D so setovym objektivom, vsetky Lkove objektivy som uz predal davno. Nebol cas na fotenie.
- rozpocet max 1.000 EUR. Dobsony co som tu cital, su okolo 200-400 EUR + nejake okulare k tomu...

Proste zhanam nieco take, na planety, na DSO, aby to neboli len smuhy, ale aby to nebola zase obrovska krava ktoru budem musiet prenasat paletakom a v dodavke, ale uvedomujem si ze uplne minimum je 200mm, takze zas take lahke to nebude. Preto si aj myslim, ze to bude asi aj trosku viac stat.

Dik za kazdy tip. Inak forum je super!

Maros
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3549

Příspěvek od vla »

Tato sekce má cca. 3500 příspěvků, jaké informace si jejich pročtením nezískal? Napiš v čem jsou tvé požadavky odlišné od těch zde mnohokrát probraných. Je mi divné, že bys v tom množství nenašel odpovědi, které hledáš, ale je to i možné, zkus se v tom případě zeptat na to co tam chybí, rádi ti odpovíme.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3550

Příspěvek od Artaban »

Tohle tady zmiňuji už celkem často, ale každý je asi jedinečný :) , tak podle toho reaguje ;)
Ale tak kolaga embeathome, je alespoň jeden z mála, co nám dal nějaké informace. Víme jaké má podmínky, kolik může investovat atd.atd. Jako první rada, je podívat se někde na ty dalekohledy, jak v reálu vypadají a jak a co asi dokážou ukázat DSO atd.aby pak nebyl sklamaný, že velkým dalekohledem vidí ( a kor blízko velkých měst) jen nějaký šmouhy. Teprve pak, by měl koupit dalekohled. V opačném případě ho možná bude zase brzo prodávat z otázkou, co na té astronomii vidíme.
Čistě podle toho, co napsal, bych radil zaměřit se na ten největší Dobson, co zaplatí a tím, je 300mm a nějaký okuláry. Pak bude mít dalekohled na hodně dlouho a nejspíš napořád.
Doporučil bych tenhle. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3736.html ,nebo nějakou skládačku, ale tohle GSO, je opravdu šikovný, jen to je holt popelnice, ale i malé auto, ho uveze ještě dobře, když se složí sedačky.
Nejdříve ale ten přehled o dalekohledech a pak to klapne.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3551

Příspěvek od vla »

No jo, jenže co mu nakonec doporučuješ? Dobsona s velikostí dle jeho ceny, to už tu fakt bylo mnohokrát. Chápal bych, kdyby někdo nějak přesně specifikoval nějaké zvláštnosti, co od dané výbavy potřebuje, nebo přesnější radu jak se rozhodnout mezi nějakými méně obvyklými přístroji. Jenže každý je líný jak veš a čeká, že mu bude stále znova servínováno pod nos to co je zde 100X vysvětlené, vyargumentované atd. On se totiž vždy nějaký blbeček, který posté napíše tutéž radu najde, tak proč se namáhat. Zase vycházím z toho, že pokud mě něco baví snažím se o tom nejprve nastudovat všechny dostupné informace a teprve pak se případně ptám zkušenějších. Prosím účastníky této diskuse nevztahujte zde napsané konkrétně na sebe, je to spíše postek nad obyčejnou leností, kterou je společnost přeplněna, když se všem nabízí přinést vše na zlatém tácu, místo aby sami sbírali zkušenosti samostudiem. Vždyť když mě něco baví tak si najdu čas, abych získal aspoň trošku znalostí v dané problematice ve všech směrech. Pokud to někdo sezná příliš útočné klidně příspěvek smažte, ale skutečně je myšlen zcela neosobně, ale tato sekce mi přijde fakt zoufalá.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
embeathome
Příspěvky: 53
Registrován: 05. 01. 2019, 23:49
Bydliště: Nová Dedinka
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3552

Příspěvek od embeathome »

@ vla - vidis, zaver si uplne vystihol. Je to tu zufale. Tak ako mozes na druhej strane chciet, aby to tu niekto prechadzal?

Zacal som citat toto vlakno, uplne od zaciatku. Precital som x stran, no vacsinou ludia hladaju dalekohlad do 5.000 czk +/-, takze aj ked sa otazky a odpovede opakuju, ja som sa nedozvedel to co by som sa potreboval. Moj budget je cca 24.000 czk max. ked pises o lenivosti, prepac, ale to sa ma trochu dotklo, pretoze nevies o com hovoris. Nie kazdy totiz moze cely den sediet pri knihach, pc a podobne. Pri 2 malych detoch, tretom na ceste, pri zamestnani atd. A ako si asi myslis, napriek tomu, ze som asi objavil toto forum? Pozeranim nezmyslov na facebooku vo volnom case ktory nemam? Nebude to nahodou tym, ze sa zaujimam, hladam, studujem, atd?

Takze teraz spat k teme.

@ Artaban. Dik za tip, pozrem. Tento kusok ale asi moc nebude na prenasanie hore-dole.

A co ten stativ co mam, ten asi nevyuzijem ?

A este sa vratim k vla. Vies takymito radami alebo komentarmi....ked som mal pred 2r trochu casu, pozeral som nejake dalekohlady, nasiel som nejaky shop, dalekohlady za cca 2000 a viac eur, a nebyt najdenia tohto fora a precitania si stoviek prispevkov, ktore casto odbacaju od temy btw, tak by sa mohlo stat, ze kupim dalekohlad, ktory sice bude drahy, ale bude stat za prd.
Skywatcher EQ35M Pro
Bresser Messier DOB 254/1270, Morpehus 12.5mm, Morpheus 6.5mm, setovy Super Plossl 25mm, Bresser 25mm Wide angle, Canon D60
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3553

Příspěvek od MilAN »

to vla :
Pod tohle se nelze než podepsat a není potřeba k tomu nic dalšího dodávat.
Vyrábějí se desítky (stovky) dalekohledů, každý si "najde" svého kupce - jinak by ho nevyráběli.
A odpovědět na otázku : co si mám koupit ? si musí pouze tazatel. Protože, pokud mu bude někdo radit, tak do odpovědi vkládá vlastně svoje individuální preference.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3554

Příspěvek od MilAN »

embeathome píše:.ked som mal pred 2r trochu casu, pozeral som nejake dalekohlady, nasiel som nejaky shop, dalekohlady za cca 2000 a viac eur, a nebyt najdenia tohto fora a precitania si stoviek prispevkov, ktore casto odbacaju od temy btw, tak by sa mohlo stat, ze kupim dalekohlad, ktory sice bude drahy, ale bude stat za prd.
Jenže ono to je jinak. Ten dalekohled bude stát za prd pro někoho, a pro jiného to bude špičková záležitost.A oba mohou mít svoji pravdu.
A jak má někdo za tebe vědět, platí-li pro tebe to první nebo to druhé ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3555

Příspěvek od s0f »

Dosť by mohlo vyriešiť, ak by sa založil FAQ topic s označením ako dôležitý, aby bol navrchu. A tam by sa pridávali body často kladené - sme to tak spravili kedysi na inom fóre kde som adminoval, aby som si uľahčil moderovanie. Vyzeralo to asi takto:
► Ukázat spoiler
Niečo podobné by šlo spraviť aj tu, možno by to odbúralo tonu opakujúcich sa príspevkov.
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Odpovědět