ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#91

Příspěvek od Dansemacabre »

v mauálu píšou "The ASIAIR is connected to the equatorial mount via a USB-RS232 and RS232 equatorial lines (some equatorial mounts do not require a USB-RS232 serial cable and can be connected directly, such as EQMOD or Celestron's equatorial hand controller)"

V balení byl tenhle kabel, který do montáže nejde, protože má ty kolíky napevno (EQ dir má šroubky): https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg

Takže pokud to musí být skutečně zapojené přes ručku (čemuž nerozumím, když k ovládání motorů stačil jen ten EQ dir), pak by mělo fungovat tohle? https://www.aliexpress.com/item/DM432C- ... 8c0bb51044

Pardon jestli se ptám jako retard.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#92

Příspěvek od juh »

To čo je v príspevku #89, je potrebné v prípade, ak sa pripája montáž bez RO priamo k DB9 konektoru sériového rozhrania či už priamo na PC/NB/..., alebo k USB-RS232 prevodníku.

To čo je v príspevku #91 v tom prvom odkaze, vyzerá, že to je USB-RS232 prevodník. Čiže ak nie je na PC/NB/... vyvedené sériové rozhranie cez DB9 konektor, tak sa dá zrealizovať s týmto prevodníkom a k nemu sa dá pripojiť kábel DB9-RJ12 ktorý sa dodáva s GOTO montážami, ten sa potom pripojí k RO na montáži.
Naposledy upravil(a) juh dne 03. 01. 2019, 15:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#93

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Dansemacabre píše:pak by mělo fungovat tohle? https://www.aliexpress.com/item/DM432C- ... 8c0bb51044
Nikdo ti nezaručí, že jsou jednotlivé piny zapojeny tak, aby to fungovalo s ručkou! Tady je nejbezpečnější řešení originální kabel k ručce.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#94

Příspěvek od Dansemacabre »

Možná už se chytám. Na jedné straně USB do AsiAir, na druhé plug do ručky. A ten kabel co byl v balení vůbec nepoužiju. Škoda že je to zas drahé jak .... :(
"FTDI EQDIR USB Adapter for Sky-Watcher Mounts" https://www.firstlightoptics.com/sky-wa ... ounts.html
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#95

Příspěvek od MilAN »

Kdysi jsem si přečetl jen zběžně popis, takže můj názor vychází jen z toho. Ae nepřijde mi vůbec smysluplné, aby to někdo vyrobil tak, aby to bylo nutno zapojovat přes ručku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#96

Příspěvek od juh »

Napríklad ja som mu v mojom príspevku #92 odpovedal na jeho dotaz v príspevku #89, kde sa na to priamo dotazoval.
V žiadnom prípade mu mechcem vnucovať, že to musí prepojovať cez RO ...

K príspevku #94. To je pre zmenu kábel na priame pripojenie montáží HEQ5/AZEQ6-GT/... s PC/NB/... cez USB rozhranie. Treba si pozrieť dokumentáciu k EQ direct control circuits aby v tom bolo trochu jasnejšie.
V tom odkaze k tomu káblu to aj píšu "... FTDI EQDIR USB Adapter for Sky-Watcher EQ5 PRO, HEQ5 Syntrek & PRO, EQM-35 PRO, AZ EQ5-GT, EQ6-R PRO, AZ EQ6-GT and EQ8 Mounts. ..."
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#97

Příspěvek od Dansemacabre »

Projíždím zahraniční fóra a custommer support ZWO doporučuje někde tohle, někde zas něco úplně jiného (většina těch redukcí jsou v příspěvcích níže) a ještě jinde píše, že je vina na straně nekompatibilní montáže (což mi u EQ6 sysncan přijde fakt neporavděpodobné). V manuálu je tohle, o ručce tam není zmínka. Aby se v tom čínský prase vyznalo... :( Každopádně na propojení ručky s R232 prodává kabel za 20 EUR přímo SkyWatcher - ale je teda otázka, jestli to přes tu ručku tahat, nebo ne.

Našel jsem každopádně novou nápovědu, proč to přes EQ dir jde v appce, ale už ne v planetáriu: "currently SkySafari does not support
EQMOD."
Přílohy
air.jpg
air.jpg (211.54 KiB) Zobrazeno 3306 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#98

Příspěvek od hades »

Nejdřív si ujasni jestli chceš nebo nechceš používat ručku. Pak se můžeme posunout dál v otázce výběru správných kabelů
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#99

Příspěvek od Dansemacabre »

Nechci používat ručku, psal jsem to už na začátku.
Chci ovládat montáž i focení přes mobil pomocí téhle krabičky, tedy propojit AsiAir s montáží a přes SkySafari řešit najíždění na objekty a synchronizaci.
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 03. 01. 2019, 16:21, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#100

Příspěvek od hades »

Tak pak jedině eqdir kabel usb-montáž bez mezikusu. Ale když nefunguje be SkySafari tak máš smůlu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#101

Příspěvek od Dansemacabre »

Fakt mám někdy pocit, že se tu rychleji reaguje než čte, co vlastně někdo jiný píše. A nebo že se odpovídá jabkama, když se řeší hrušky, a pak je v tom čím dál větší zmatek. :roll:
Od samého začátku opakuju to samé. Ve všech videích k AsiAir je naprosto jasně a explicitně řečeno, že se ovládá připojením přes SkySafari a že EQ6 synscan je podporovaná montáž. Takže žádné "smůla".

Níže je obrázek z manuálu. Píšou o propojení přiloženého USB-RS232 kabelu s RS232 kabelu od montáže. Pokud se to spojuje přes ručku (ale ovládá už z mobilu), mohli to napsat do manuálu a Sam ze ZWO by tak měl odpovídat i na fórech (a ne házet odkazy na nesmyslné redukce). :( A pokud je to tak, pak by to měl být tenhle kabel https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... oller.html

EDIT: nakonec jsem anšel nějaké video, kde je jiná montáž propojená taky kabelem přes ručku. V tom samém vlákně o něco výš custommer support ZWO radí (nekompatibilní) EQ dir. To je fakt komedie... :D
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 03. 01. 2019, 16:50, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#102

Příspěvek od hades »

Rs232 kabel od montáže bude velmi pravděpodobně kabel přes ručku, aspoň u mé HEQ5 to tak je
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 497
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#103

Příspěvek od peto »

Dansemacabre píše: EDIT: nakonec jsem anšel nějaké video, kde je jiná montáž propojená taky kabelem přes ručku. V tom samém vlákně o něco výš custommer support ZWO radí (nekompatibilní) EQ dir. To je fakt komedie... :D
preco si nesiel do tohto - https://www.stellarmate.com/

tam je problem so SkySafari vyriesený - https://indilib.org/devices/telescopes/skysafari.html
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#104

Příspěvek od juh »

RO v PC Direct Mode je to isté, ako EQDIRECT kábel. Jediný rozdiel je to, že vnútri je namiesto MAX232 použitý obvod 3232, ktorý robí namiesto konverzie 12 V <-> 5 V konverziu 12 V <-> 3.3 V. O konverziu na TTL, potrebnú na komunikáciu so sériovým rozhraním PC/NB/..., sa už asi stará elektronika RO. Detailne som to neskúmal. Výmenou EQDIRECT kábla za prepojenie cez RO montáže sa pravdepodobne nič nezmení.

Podľa toho, čo je napísané v príspevku #85
Dansemacabre píše:... Co se mi zatím bohužel nepovedlo, je propojení se SkySafari. Něco mi nejspíš uniká. Když zapojím mezi montáží a AsiAir svůj EQ direct kabel, tak sice můžu montáž přes mobil ovládat, ale nelze se připojit přes Sky Safari ...
problém určite nie je v prepojení cez EQ direct kábel. Keby bol problém tam, tak by určite nebolo funkčné ovládanie montáže podľa vyššie uvedeného popisu. Odhadujem, že problém bude buď niekde v konfigurácii použitého SW, alebo v SW od ZWO. Začal by som hľadať niekde tam.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#105

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Fakt mám někdy pocit, že se tu rychleji reaguje než čte, co vlastně někdo jiný píše. A nebo že se odpovídá jabkama, když se řeší hrušky, a pak je v tom čím dál větší zmatek. :roll:
Od samého začátku opakuju to samé. Ve všech videích k AsiAir je naprosto jasně a explicitně řečeno, že se ovládá připojením přes SkySafari a že EQ6 synscan je podporovaná montáž. Takže žádné "smůla".

Níže je obrázek z manuálu. Píšou o propojení přiloženého USB-RS232 kabelu s RS232 kabelu od montáže. Pokud se to spojuje přes ručku (ale ovládá už z mobilu), mohli to napsat do manuálu a Sam ze ZWO by tak měl odpovídat i na fórech (a ne házet odkazy na nesmyslné redukce). :( A pokud je to tak, pak by to měl být tenhle kabel https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... oller.html

EDIT: nakonec jsem anšel nějaké video, kde je jiná montáž propojená taky kabelem přes ručku. V tom samém vlákně o něco výš custommer support ZWO radí (nekompatibilní) EQ dir. To je fakt komedie... :D
Já jenom nerozumím tomu, proč to přes tu ručku aspoň nezkusíš. Máš kabel ZWO ASIAIR USB/RS232 a pak máš k EQ6 RS232 kabel k ručce. Tak je jenom zastrč do sebe a otestuj - i kdyby to nemělo být finální řešení. RS232 interface musí snést +/-25V na všech pinech, takže nějaké poškození by hrozit nemělo. Já bych to tipoval tak, že přímé propojení je možné, ale nepodporuje SkySafari.
M:736 750 113
Odpovědět