Je to ještě zábava?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Je to ještě zábava?

#16

Příspěvek od juh »

S tou automatizáciou je to rovnako vo všetkých oblastiach života. V prvom rade by mala niečo uľahčiť, zjednodušiť. Ak robí pravý opak, potom nemá zmysel. Ja som ju zakomponoval do svojho koníčka práve z dôvodu, že mi uľahčuje dopracovať sa k veciam, ktoré by bez nej išli s väčšími obtiažami. U mňa to prišlo nejak tak samo a stáva sa už pomaly nevyhnutnosťou. Zvyšok je tu napísaný v predchádzajúcich príspevkoch.

btw tráviť krásny večer pod hviezdami si predstavujem inak ako s ďalekohľadom, ale to sa už dostávame dosť mimo tému ...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#17

Příspěvek od ok1in »

juh píše:...btw tráviť krásny večer pod hviezdami si predstavujem inak ako s ďalekohľadom, ale to sa už dostávame dosť mimo tému ...
Trefa :!: :lol:
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Je to ještě zábava?

#18

Příspěvek od Svart »

Před rokem můj kamarád s dobsonem taky nemohl pochopit, co mám s tou Goto montáží. Že prý už to nebude zábava, když to nemusím hledat ručně, od hvězdičky k hvězdičce. Dnes můžu říct, že jsem o zážitky nepřišel, spíš se změnily. Teda dokud jsem pod hvězdama. Při focení nechávám dalekohled dělat svou práci a surfuju po obloze triedrem, sleduju roje apod. Bez té noční oblohy už by to nebylo ono. Pokaždé to mám jako se vším všudy zážitek, únik, odreagování. Rozhodně mám pořád co vyprávět. Doma můžu sedět, když je hnusně.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#19

Příspěvek od L@dis »

Svart píše:Před rokem můj kamarád s dobsonem taky nemohl pochopit, co mám s tou Goto montáží. Že prý už to nebude zábava, když to nemusím hledat ručně, od hvězdičky k hvězdičce.
GOTO či jiná technika má určitě své výhody, o tom žádná.
Pro mě je ještě stále zábava a radost si to či ono najít bez použití techniky a jen tak, podle mapy.
Vzít si pár okulárů, dalekohled, strávit noc pod hvězdnou oblohou a vidět to na vlastní oči je pro mě ten pravý zážitek..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Svart
Příspěvky: 36
Registrován: 08. 06. 2017, 08:44
Bydliště: Velké Hamry

Re: Je to ještě zábava?

#20

Příspěvek od Svart »

L@dis píše:GOTO či jiná technika má určitě své výhody, ale pro mě je ještě stále zábava a radost si to či ono najít bez požití techniky a jen tak, podle mapy. Vzít si pár okulárů, dalekohled, strávit noc pod hvězdnou oblohou a vidět to na vlastní oči je pro mě ten pravý zážitek..
Na to všechno nedám dopustit, vždycky mě bavilo čistě manuální pozorování. Co jsem se nablbnul se slaboučkými DSO, chytal pádící ISS, lovil detaily na planetách, to všechno byla velká zábava. Co chci říct je, že dokud je člověk pod hvězdama, má o zážitek postaráno. Prostě být tam, zažít.
Bresser NT-203/1000 EXOS-2 GOTO "Lucifer"+ Canon EOS 1200D + Lacerta MgenII ;triedr Bresser Hunter 10x25
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Je to ještě zábava?

#21

Příspěvek od ladis »

Já byl odjakživa čistý DSO vizualista, ale musím říci, že proměnné hvězdy a zákryty hvězd planetkama mně otevřely oči zjistil jsem, že lze dělat naprosto neskutečné věci s jakýmkoliv průměrem. Když pak člověk vidí svoje jméno ve vědeckém článku na aanda.org či vidí "své" tětivy na zajímavém zákrytu, říká si, že to má skutečně cenu.

Zde je ovšem velmi vhodné až nutné goto a kvalitní bw chlazené kamery, filtry fotometrické ad. Není to levné samozřejmě.

Tyto dva obory se dokonale doplňují s čistým vizuálním pozorováním, kde si naopak vystačím s dobrou oblohou, dobsonem, mapkami a červenou baterkou.

Mohu takto doporučit. Zjiš'tuji, že je tolik programů, kde je možné přispět vědě svým malým dílem, že jeden život jedince nestačí. Člověk si musí vybírat na danou noc, kolik potenciálních cílů lze měřit. Když je hnusně, analyzují se pořízená data. Je to analogie focení, to je ale pro radost, zde mě baví i vědecký příspěvek. Vše ovšem pro radost, bez ambice vyšších cílů. Výsledky jsou již jen bonus.

Mně se na astronomii líbí právě to, že si v ní každý může nalézt "to svoje" - relax, estetický či vědecký příspěvek, technické vyžití apod.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Je to ještě zábava?

#22

Příspěvek od LaH »

vla píše:... Chápu, profesionálové mají robotizované systémy ovládané z celého světa. Ale jako relaxační astronom, což by každá zábava nějak měla být nevidím v dálkovém ovládání nic přínosného.
Myslím si, že pokud to má někdo za cíl svého snažení, není na tom naprosto nic špatného a prezentované výsledky se mohou hodit všem, i "ortodoxním" astroamatérům. Pro někoho je prostě vrchol automatizace pointace Lacertou, pro někoho kompletní robotizace focení. Míra potěšení z koníčka může být min. podobná.
Když třeba pozoruji, jak si po nocích můj pracovní výtvor (SW) sám místo mne obsluhuje PC a správně reaguje na různé události, mám radost. Třeba proto, že bych to ručně ani časově nezvládl. A třeba tu technologii jednou použiji pro astrokoníčka.
Když jsem prvně doma rozhýbal Hvězdostroj, měl jsem sakra radost. Když to bylo přes PC planetária, tak taky. I bez oblohy.

Naprosto souhlasím s tím, že pobyt pod hvězdami se robotizací nahradit nedá a je to základní zážitek astroamatéra, vždyť se pod oblohou setkáváme. Ale spojit se to dá určitě.

Mimo - neměli bychom my, starší (jako třeba já) nebo starší a zkušenější (jako ty ale hlavně jiní!), ty mladší a do technologií nadšenější spíše hecovat v implementaci novinek a v různých pokusech, než od toho zrazovat? A opakovat a potom rušit své pravdy? Připomenu - třeba že astrofoto ohniskem nad 1m je v našich podmínkách nesmysl. I event. negativní výsledek je přece výsledek.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#23

Příspěvek od biker.fm »

MilAN píše:A mohl bys napsat, co ti udělá automatizace rychleji, než uděláš ručně - a kdy pracuje sama, bez toho, abys u toho mohl být. ? Jasně , u vlastního focení nemusíš být, ale to dělá program ke kameře, bez kterého stejně nic nenafotíš.
Slozim sestavu a provedu ustaveni na polarku.

Automatizovany system mi ulehci praci:
- zaostreni
- aligment
- najeti na objekt (zde zkontroluji zda objekt je ve spravne kompozici, kdyz tak upravim)
- automaticka kalibrace pointace a nasledne spusteni pointace
- dle potreby se provede prolozeni montaze
- kontrola zda dalekohled presne miri na objekt pred prelozenim a pokud ne, podle aktualniho snimku posune dalekohlede na spravne misto
- automaticka kalibrace pointace a spusteni pointace po prelozeni montaze
- spusteni pokracovani foceni

Kdyz se vse zdari, mam spoustu casu na pozorovani a jen sem tam pres mobil kouknu jestli vse slape jak ma.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Je to ještě zábava?

#24

Příspěvek od hades »

Vybral jsem si astrofoto jako koníčka proto, že jsem už na začátku věděl, že o tom nic nevím, a že mě to posune dál, mnohem dál. A to ve spoustě oblastí, včetně automatizace. A plně souhlasím s tím, co napsal mirkovacik
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Je to ještě zábava?

#25

Příspěvek od MilAN »

to: biker.fm _,
No, ale nenapsal si mi nic, co bych nedělal také, a co se dělá v daných programech samo stejně.
Alignment . GoTo najede, já dorovnám. Na tom nic nezautomatizuješ
Ostřím tedy sám, je to otázka 1 minuty..Nevím, zda to udělá automatika rychleji nebo přesněji
Najetí na objekt: opět dělá GoTo- - a upravím. Co se děje automaticky u tebe ?
PHD- stisknu kalibraci a víc se o to nestarám. Tobě to dělá něco jiného ?
Proložení montáže: Přece vím, co budu fotit a kde to je . Nemusím po těch úkonech přeci prokládat
Spustím focení: to děláš také.
Kdy tedy odpočíváš a máš čas na oblohu ? Řekl bych, že na tom jsme naprosto stejně. Celé to ovládám z jedné obrazovky. Nic neprogramuju, nic nemám naprogramované nějak extra. S ničím nelaboruji
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#26

Příspěvek od biker.fm »

MilAN píše:to: biker.fm _,
No, ale nenapsal si mi nic, co bych nedělal také, a co se dělá v daných programech samo stejně.
Alignment . GoTo najede, já dorovnám. Na tom nic nezautomatizuješ
Ostřím tedy sám, je to otázka 1 minuty..Nevím, zda to udělá automatika rychleji nebo přesněji
Najetí na objekt: opět dělá GoTo- - a upravím. Co se děje automaticky u tebe ?
PHD- stisknu kalibraci a víc se o to nestarám. Tobě to dělá něco jiného ?
Proložení montáže: Přece vím, co budu fotit a kde to je . Nemusím po těch úkonech přeci prokládat
Spustím focení: to děláš také.
Kdy tedy odpočíváš a máš čas na oblohu ? Řekl bych, že na tom jsme naprosto stejně. Celé to ovládám z jedné obrazovky. Nic neprogramuju, nic nemám naprogramované nějak extra. S ničím nelaboruji
Kdyz delas aligment, davas hvezdu "rucne" do stredu snimku nebo program sam pohne montazi aby hvezda byla v prostredku ?
Objekt fotim celou noc (pokud to vyjde) a kdyz je zapotrebi prolozit, tak se to prolozi a ja se tomu nevenuji a ani tomu co pak nasleduje.
Když mám nějaký objekt rozfocený, tak jen ustavím montáž a to je vše. Aligment, ostreni, najeti na objekt (porovna se snimkem z predchoziho foceni a dorovna), pointace, prolozeni (pokud je treba), opetovne spusteni pointace a pokracovani ve foceni ... Na to ani nesahnu. Ovsem bavime se o pripadu kdy to vse funguje jak ma. Je to prece jen technika a ta se rada po... v ten nejblbejsi okamzik. To zname vsichni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#27

Příspěvek od biker.fm »

No a tady asi ani nejde zda rychleji rucne nebo nejakou automatizaci ale o cas, ktery muzu venovat pripadne jine cinnosti. Ovsem je fakt, ze kdyz to vse se samo hybe kalibruje, zarovnava ... tak kolikrat jsem u toho a sleduji co se deje.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Je to ještě zábava?

#28

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni, vy ste tu fakt niekedy, ako babky na trhu :D. Kazdy tu robi to co ho bavi, nie? Nikto tu nad nami nestojí a nenúti nás do tohto koníčka. Všetci to tu robíme z našej slobodnej vôle, lebo nás to baví. Keby nie, nie sme tu :D.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Je to ještě zábava?

#29

Příspěvek od biker.fm »

prd baby na trhu, diskutujeme :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Je to ještě zábava?

#30

Příspěvek od MilAN »

biker.fm píše: Kdyz delas aligment, davas hvezdu "rucne" do stredu snimku nebo program sam pohne montazi aby hvezda byla v prosredku ?
Protože Alignment je první krok po zapnutí montáže, tak si tam docentruji hvězdu ručně. Jak to trvá dlouho 3-5 s ?
Opravdu si nekomplikuji život věcmi, které mohu udělat jednoduše a naprosto spolehlivě. No a hned si ručně přes Bahtinovu masku zaostřím, když už jsem u dalekohledu. A ostatní už mohu ovládat odkudkoliv
A hlavně, takhle mi to funguje už přes 10 roků, 1x mi shořel kabel EQDIR a jednou odešel NB. Nepamatuju žádný problém, a to dělám hodě ptákovin jako honění rychlých asteroidů, družic a pod. Ale tam se od toho nehnu - to je takové "video" pozorování :) a před tím nějaké hodina na přípravu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět