snapshot sluneční soustavy - kde sehnat

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Aleš13
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 12. 2018, 11:44

snapshot sluneční soustavy - kde sehnat

#1

Příspěvek od Aleš13 »

Zkoušel jsem naprogramovat jednoduchou numerickou simulaci pohybu hmotného bodu v gravitačním poli a napadlo mě, že bych tím mohl nasimulovat pohyb planet sluneční soustavy. Když pominu nekonečnou objevnost tohoto nápadu, zatím jsem se zasekl na tom, že se mi nedaří sehnat nějaké reálné počáteční hodnoty, třeba polohu a vektor rychlosti jednotlivých planet k určitému okamžiku. A jak se tak nad tím zamýšlím, asi i polohu a rychlost pohybu Slunce vzhledem k barycentru sluneční soustavy. Sakra, ono to asi nebude tak jednoduché jak jsem si myslel. Ale přesto, neporadil byste prosím někdo, kde se taková data dají sehnat? Mně se to zatím nepovedlo, nebo aspoň ne tak, abych tomu rozuměl (moje znalosti v oboru astronomie nejsou nic moc) :-) Děkuji :-)
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: snapshot sluneční soustavy - kde sehnat

#2

Příspěvek od KpS »

Pravoúhlé souřadnice planet a jejich rychlostí pro nějaký časový okamžik lze vygenerovat na http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi#top

Pohromadě již ve formě tabulky např. zde:
ftp://ssd.jpl.nasa.gov/pub/eph/planets/ ... lChap8.pdf
8.8 The Initial Conditions and Constants of DE405/LE405, Table 8.8.1.
Karel
Aleš13
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 12. 2018, 11:44

Re: snapshot sluneční soustavy - kde sehnat

#3

Příspěvek od Aleš13 »

Díky
Aleš13
Příspěvky: 14
Registrován: 28. 12. 2018, 11:44

Re: snapshot sluneční soustavy - kde sehnat

#4

Příspěvek od Aleš13 »

A už mi to dokonce i funguje. Ve srovnání se simulátory co se dají najít na netu je to samozřejmě nekonečně primitivní, ale pěkně jsem si pohrál :-) Jen mi chvíli vrtalo hlavou co je to EM Bary, ale pak mi došlo, že je to těžiště soustavy Země-Měsíc, tak to teď mám i s Měsícem :-)
Odpovědět