Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2506

Příspěvek od xarrow »

Tak "všechno" špatně. O víkendu jsem zkoumal konstrukci střechy na kterou jsem chtěl dát ten sloup a kopuli. Zjistil jsem, že jako tepelná izolace byla použita vzduchová mezera. Takže můj předpoklad, že střechu podepírá uprostřed nosná zeď byl fatální omyl. Jsou tam trámy, na nich prkna a pak plechová střecha. O tuhosti nemůže být řeč.
Momentálně řeším koupi nebo dlouhodobý pronájem vhodného pozemku a snažím se přesvědčit stavební úřad aby to prošlo na územní souhlas. Hádám, že budou dělat ofuky kvůli plynový elektrocentrále nebo lépe řečeno nádrži na PLG/CNG. Máte někdo zkušenosti, pls.
Nový design je půdorys 3m x 3m výška podstavy 1,5m na betonových patkách. Sloup v zemi, buď základ nebo chemické kotvy do skály. Kopule 3m. Díky tomu, že je to dobrý místo není úplně po ruce :) . Nějaký typy na zabezpečení, pls? Plot, kamery, štěrbina s žiletkovým drátem :D...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2507

Příspěvek od Homer »

Všechno zlé je pro něco dobré. S místně příslušným úřadem je vhodné předem své záměry konzultovat ( mají to rádi a předejde se mnoha potížím )a jejich požadavky ( pokud nejsou takového rázu, že záměr zhatí ) respektovat. Zkušenosti nejsou mnoho platné, jelikož to je vždy od místa k místu jiné, někde jsou vstřícní a sami poradí, jinde debatu či jiné řešení než své, nepřipustí a nejede přes to vlak.
Jak zabezpečit odlehlé místo? Odlehlému místu se vyhnout. Co jsem se najezdil při planých poplaších do našeho obchůdku - obvykle mezi půlnocí a třetí hodinou ráno a to bylo ve městě. Uvnitř kvílela siréna, několik namíchnutých sousedů koukalo za záclonami a proklínalo nás, ovšem pavoukovi, který se prošel po čidle, to nijak nevadilo:-).
Pokud vedle nebydlí nějaký bdělý penzista, co má na dvoře ostražitého psa a okolí je pusté, tmavé, to je pro poberty ráj. A i když nestihnou nic ukrást, nadělají škodu. Dobrý soused je ideální. Vedle nás je malá chatka, současní majitelé nám řekli, že než jsme postavili dům, vykradli je 8x. Teď si chrochtají, jelikož mají klid. Jednak jsme téměř vždy doma a druhak máme toho velkého a ostražitého psa. Jen jsem zatím nenašel odvahu jim říci o příspěvek na jeho krmení, když už hlídá i jim :-).
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2508

Příspěvek od xarrow »

Co se pozemku týče nic nového, Vánoce. Tak jsem kreslil jak bych si to představoval.
Obrázek
Obrázek
Betonový patky a základ pro kovový pilíř s pískem cca tento design https://www.stjarnhusetonline.se/magnify/1998.2.html.
Geologická mapa říká, že je tam Migmatit a pararula, tak možná budou stačit chemický kotvy.

Zaselk jsem se u kopule, o kolik musí jít štěrbina za zenit?
Obrázek
Délka L+rezerva. Počítám do budoucna s větší montáží i dalekohledem.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2509

Příspěvek od Homer »

Začnu od konce - štěrbinu přes zenit tak, aby se dalo tímto směrem pozorovat bez omezení štěrbinou + nějaká rezerva.

Co se týče zamýšlené stavby hvězdárničky, z mého soukromého pohledu toto:
je dobré mít pilíř pokud možno krátký, je fajn mít parapet štěrbiny kopule v podobné výšce jako u okna, či o trochu výš, ale tak, aby se člověk mohl pohodlně koukat ven a celé to naplánovat tak, aby se dalo budoucím dalekohledem koukat k zenitu.

Pokud bych měl před sebou úkol postavit hvězdárničku této kategorie ( a dovolily by to okolnosti - místo, manželka, sousedi, úřady ) potom bych zvolil zděnou, patrovou stavbu, kde dole by byla víceúčelová prostora s jednoramenným schodištěm do kopule. A vlastní kopule by pak mohla mít už jen nízkou nadezdívku do výše, kterou jsem popsal a buď klasickou kopuli, nebo typ "Paranal", který se mi osobně moc líbí. Někde zde na AF měl studii Hamr, ale už ji nějak nemůžu najít.
Pokud bych měl ještě více místa a prostředků, udělal bych půdorys obdélníkový a na něm tu zmíněnou nástavbičku pro kopuli s tím, že zbytek by byl zakryt plochou střechou s pozorovací teráskou ( v létě lehátko, nápoj, binokulár ).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2510

Příspěvek od Homer »

Oprava a omluva - "dalekohledem koukat k horizontu" :? .
mp68
Příspěvky: 2
Registrován: 17. 11. 2018, 18:56

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2511

Příspěvek od mp68 »

tak ja som sa dostal zatial sem.



Obrázek

mp
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2512

Příspěvek od Beda »

Homer napsal:
"... zděnou, patrovou stavbu, kde dole by byla víceúčelová prostora s jednoramenným schodištěm do kopule..."
Zhruba před deseti roky jsem podobnou stavbu projektoval a osadil laminátovou kopulí 320 cm. Pokud vím, majitel si takové členění s pracovnou v přízemí, pochvaluje.
Přílohy
projekt hvězdárny s kopulí COMES.jpg
projekt hvězdárny s kopulí COMES.jpg (435.26 KiB) Zobrazeno 2371 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2513

Příspěvek od MilAN »

Mohu potvrdit, hvězdárnu jsem v létě navštívil a majitel je velmi spokojený.
Mě se ale tohle řešení se schodištěm v kopuli zamlouvá méně, a pokud to terén umožňuje a není potřeba nabrat stavbou výšku, šel bych do přízemní stavby a určitě s boční místností
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2514

Příspěvek od xarrow »

Krásný funkční stavby. Občas se taky nechám unést při procházení webu a sledování dokumentů o profi observatořích.
Ale v zadaní je i "nízká" cena :) , takže bych rád zůstal u dřevostavby, ovládání z "obýváku" a stavbě na ohlášení. Aktuálně vybrané místo nevyžaduje stavbu do výšky. Jak to ale dopadne je stále ve hvězdách.
Přemýšlím ještě o podstavě 8-mi úhelník nebo 16-ti úhelník, kruhová podstava je asi zbytečně náročná na výrobu. Na "paranal" jsem taky narazil, když jsem zkoumal aerodynamiku, ale nenašel jsem amatérské stavby. Musela by se spočítat ta "rovná" střecha na sníh nebo vyhřívaná :?: a konstrukce příhradový nosník z hliníkových profilů :?:
Obrázek
Vůbec netuším jak je na tom cena dřevo vs. hliník

Co se týče toho pilíře, tak doporučuješ armovanej beton i v případě, že by byl na chemickejch kotvách ve skále :?: .
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2854
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2515

Příspěvek od Homer »

MilAn:
souhlas, schodiště přímo v kopuli, zvl. při menším průměru, jednoznačně omezuje. Já měl ale na mysli řešení, kdy se do kopule vystoupá ze spodního podlaží a průlez v podlaze se potom zavře poklopem, který je pak součástí podlahy. Je tak k dispozici celá podlaha kopule bez omezení.Tak to mám já či Martin Myslivec a nepochybně další. To je ta výhoda dvoupodlažního řešení, nehledě na další získaný prostor v I.NP.
Přízemní stavba s boční přístavbou vede k vysoko osazené kopuli, to se mi osobně nelíbí, koukat jen kamsi nahoru. Zvykl jsem si vidět pěkně, pohodlně z kopule kolem dokola. Na druhou stranu to je jistě jednodušší a levnější. Ale přiznávám, že uvažuji jen z hlavy, kreslit se mi různé varianty nechce.
Xarrow:
z pohledu úředníka bude použitý materiál prakticky lhostejný, snad jen případné požárně-technické řešení stavby vyjde trochu jinak ( bude-li v daném místě požadováno ). Požárně nebezpečný prostor kolem to vygeneruje tak jako tak, jen jiný. Takovouto stavbu snadno navrhne kdekterý projektant a to včetně ploché stříšky. Zdivo to rozhodně významněji neprodraží, stačí tl. 25-30 cm, bude to snazší, než dřevěný víceúhelník. Kopat jednotlivé základové patky nebo průběžný základový pás u tak malé stavby taky není velký rozdíl. Jako zedník jsem pro zdivo :-). Nad klasickou konstrukcí není třeba zase tolik hloubat, soustředil bych se na vlastní dispoziční řešení...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2516

Příspěvek od MilAN »

xarrow píše: Na "paranal" jsem taky narazil, když jsem zkoumal aerodynamiku, ale nenašel jsem amatérské stavby. Musela by se spočítat ta "rovná" střecha na sníh nebo vyhřívaná :?: a konstrukce příhradový nosník z hliníkových profilů :?:
Válcová kopule se dá udělat ve tvaru komolý válec . Takovou má třeba i hvězdárna v Rimavské Sobotě ,a je to celkem jednoduché řešení. Jen větrné problémy budou násobně větší, než u klasické kopule.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
xarrow
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 06. 2018, 14:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2517

Příspěvek od xarrow »

MilAN píše: Válcová kopule se dá udělat ve tvaru komolý válec . Takovou má třeba i hvězdárna v Rimavské Sobotě ,a je to celkem jednoduché řešení. Jen větrné problémy budou násobně větší, než u klasické kopule.
Našel jsem jen fotky z dálky. Až bude líp, tak nakopnu mašinu a zajedu se tam podívat.

Nezkoušel někdo sledování polohy dalekohledu pomocí gyroskopu MEMS, magnetometru, případně kombinace. Nebo link :)?
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2220
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2518

Příspěvek od juh »

Problém s vetrom by mohol čiastočne riešiť prienik valcových plôch, niečo ako je Hampshire Astronomical Group - 24" Dome, alebo prvý príspevok na CN Alternative Dome Geometries
Ďalšia z možností je prienik mnohouholníkov, to tu už tuším aj bolo, niečo v štýle krytia LSST LSST Preliminary Design Review
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2519

Příspěvek od MilAN »

Jenže proti tomu je klasická kopule na stavbu daleko jednodušší a z hledisky obtékání bezproblémová,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2520

Příspěvek od MMys »

xarrow píše: Nezkoušel někdo sledování polohy dalekohledu pomocí gyroskopu MEMS, magnetometru, případně kombinace. Nebo link :)?
Všechny tyhle metody mají moc nízké rozlišení, přesnost v řádu jednotek stupně u kompasu, v řádu desítek arcmin u akcelerometru, tedy použitelné pouze na velmi hrubé určení polohy dalekohledu. Navíc kompas je velmi ovlivňován ocelovými díly dalekohledu a montáže.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět