Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3511

Příspěvek od Karell »

Pro jentzek, petofedor : s těmi citacemi nakládejte střídměji, děláte celou diskusi nepřehlednou v tomto případě neměly citace vůbec smysl, navíc se dají zkracovat. Dík za pochopení
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3512

Příspěvek od jentzek »

To Karell: Omlovám se
Jak kdysi pravil zde na foru pan zdenek, mrazy maji tu vyhodu, ze kdyz je - 15°C, tak te vlhkosti je minimum. Kazdopadne je zapotrebi rosnice (homemade z karimatky) nebo vyhrivani. U meho Schmidt Casse je to nezbytne, v mrazu tam mam za hodinu jinovatku (-5°C, 76% vlhkost). U newtona 20 cm za 2 h na primaru byla ta sama. Ale staci na 5 min hodit do mistnosti (vyhrateho autas bufikem) a mas hodinu pozorovaciho casu navic.
Lze to.
Základ je to pak doma neotvírat (!!!) a nenechat zarosit zrcadlo
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3513

Příspěvek od jentzek »

To Karell: Pardon, za svou nesrozumitelnost,
píšu a radím ze zkušenosti, pokud zkolimuju newtona při 20 stupních, myslím, že je celkem slušná šance, že se optika bude po tempraci v -5°C chovat podobně, což sem ověřil nejednou. A většinou se mě vyplatilo a oplatilo počkat a tečka protla terčík...
A co se námrazy týče, tak to bylo srkze doporučení - u newtonů je choulostivý sekundární zrcátko, ale to nechci řešit, protože to vymezí rosnice atd.
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3514

Příspěvek od MilAN »

Tak srozumitelněji:
Už jsi někdy při změně teploty zjistil něco laserem- nějakou změnu kolimace? Protože , když to uvádíš jako návod a dotyčný tazatel si kvůli tomu chce koupit kolimátor, tak by to chtělo asi nějak vysvětlit.Osobně jsem přesvědčen, že to je pitomost, optika i tubus i pavouk jsou symetrické věci, a tak se bude projevovat pouze délková roztažnost u mechaniky a u optiky symetrická změna plochy- takže laser nemá co ukázat. Pouze se posune poloha ohniska podél osy - což laser nezaznamená a okrajové efekty, které jsou symetrické, také ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3515

Příspěvek od jentzek »

Má zkušenost i vzdělání, je takové které mě praví, že vyrovnávání teplot, resp dilatace není perfektní , (dalekohled v 60 elevaci) a proto jedna packa pavouka není tolik vychlazená jako ty zbylé, proto jsem schopen laserem odhadnout kvalitu souosení, jelikož světlo v mrazu svítí laser stějně. Tudíž věřím, že má rada není špatná, ale jen přibližná, a bude naprosto dostačující,
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3516

Příspěvek od Karell »

Hele, fakt nic ve zlém, ale co píšeš je naprosto neprůkazné. Jaký vliv na to má "dalekohled v 60 elevaci" (co to vůbec je?)? Jedna packa zůstává nevychlazená trvale nebo jak? Umím si představit, že se dalekohled rozkolimuje pohybem v montáži, to ale nijak nesouvisí s jeho temperací. A už vůbec nejsi schopný to zjistit laserovým kolimátorem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3517

Příspěvek od MilAN »

Jakou odchylku laseru jsi schopen zazegistrovat? Předpokládejme tedy, že 1 mm. A jaký je rozdíl v tepelné roztažnosti pavouka, tedy té nesymetrické složky díky rozdílené teplotě. Počítat také umím, takže položím tu otázku ještě srozumitelněji :
Měnila se při změně teploty kolimace tak, aby to bylo vidět na laserovém paprsku ? Tedy tak, aby laserem šlo kontrolovat změnu kolimace vlivem změny teploty ?
A když je to tak jasné, tak ještě tedy výpočtem ( a samozřejmě na obyčejném amatérském dalekohledu, na 8" Newtonu) Jsem přesvědčený ,že to nedokážeš. ( spočítat ano, ale tu odchylku laseru ve velikosti 1 mm)
P.S. : a jak píše Karell: jakýkoliv pohyb dalekohledu ve výšce dovede viditelně změnit kolimaci ( a pokud někdo tvrdí, že u jeho dalekohledu ne, tak to buď nezkoušel, nebo má mimořádně tuhou konstrukci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
petofedor
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2018, 21:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3518

Příspěvek od petofedor »

noooo,uz sa v tom stracam,ale snad aspon medzi sebou zistite nieco nove a vzajomne si doplnite informacie....;-) kazdopadne si pockam kym mi dorazi dobson a az po prvych pokusoch budem rozmyslat ci bude pre mna potrebne si dokupit nejaky ten laserovy kolimator,alebo ci sa zaobidem aj bez neho....este raz vdaka za kazdu radu....
petofedor
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2018, 21:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3519

Příspěvek od petofedor »

zdravim vas znova priatelia...;-) uz som tu cital ze niekto zhanal tak isto ako ja manual k dobson 200/1200,ale bez odpovede...objednavam si z anglickej stranky,tak mi pride v anglictine a ako som si stiahol anglicky manual dopredu nech sa s nim trosku zoznamim aspon teoreticky zatial,tak skor by som uvital cesku verziu,no nejako sa mi nedari ju najst....:-( plus rad by som nejake odkazy na literaturu pre zaciatocnikov,najlepsie na internete,nakolko zijem v zahranici a ako som sledoval postovne,tak ma to vyjde dvojnasobne....;-) ked tak odkaz do ss.zaujima ma nieco komplet o dobsone s vysvetlenim kazdej casti,zatial som nenasiel nic uplne,len tu trosku,tam trosku....;-) a nieco co by ste mi odporucili ako skuseni amaterovi na zaciatok,nieco ako prirucku pre zaciatocnikov....vdaka vam zas a znova....;-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3520

Příspěvek od vla »

Tak já ten manuál vydám: Dalekohled sestavíme a hýbáme s ním tlakem ruky doprava, nebo doleva, případně nahoru či dolů, takovými směry abychom ho namířili na objekt, který chceme pozorovat. Toť vše. Takže pokud nemáš, pořiď si nějakou mapku pro začátečníky, abys věděl, kde se objekty nacházejí a kam tedy máš dalekohled dostrkat. Tolik manuál k pozorování. Manuál k sestavení bude zřejmě obrázkový, takže sestavuj dle nich. Jediný zádrhel je seřídit si hledáček tak, aby míři tak kam dalekohled. Tedy sesouosit jejich osy, používá se nějaký vzdálený pozemní objekt, stačí pár set metrů daleko, nebo Měsíc, jasná hvězda atd.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3521

Příspěvek od g »

"vla" napsal shrnutí z toho, co je rozepsáno níže:
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/k ... sp?idk=266
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
petofedor
Příspěvky: 8
Registrován: 15. 12. 2018, 21:01

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3522

Příspěvek od petofedor »

vla píše:Tak já ten manuál vydám: Dalekohled sestavíme a hýbáme s ním tlakem ruky doprava, nebo doleva, případně nahoru či dolů, takovými směry abychom ho namířili na objekt, který chceme pozorovat. Toť vše. Takže pokud nemáš, pořiď si nějakou mapku pro začátečníky, abys věděl, kde se objekty nacházejí a kam tedy máš dalekohled dostrkat. Tolik manuál k pozorování. Manuál k sestavení bude zřejmě obrázkový, takže sestavuj dle nich. Jediný zádrhel je seřídit si hledáček tak, aby míři tak kam dalekohled. Tedy sesouosit jejich osy, používá se nějaký vzdálený pozemní objekt, stačí pár set metrů daleko, nebo Měsíc, jasná hvězda atd.
tak dik....:-) skladanie zvladnem,to nieje problem,skor som myslel nieco o spravnom pouzivani,na ake pozorovanie je lepsie pouzivat aky okular,popripadne aky okular si dokupit pre lepsie pozorovanie urcitych cielov,ci na to vsetko pridem popri vizualnej praxi??budem ho casto asi prepravovat autom,tak si myslim ze budem musiet castejsie kolimovat,ci najlepsie si zadovazit laserovy kolimator,ci to zbadam ze je to potrebne a ako,ako sa on starat....ako najlepsie odstranit prach,vraj staci len prud vzduchu,spominali mi tu ze v mrazoch je lepsie mat nejake rosnice,alebo vyhrievanie a nasledne po pouziti vraj ho zatvorit a neotvarat doma aby sa nerosil...proste nejaky ten komplet pre zaciatocnika,aby som sa vyhol zbytocnym komplikaciam....;-)
s0f
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 12. 2018, 13:13
Bydliště: Brno
Věk: 37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3523

Příspěvek od s0f »

Zdravím,

chcem sa len poradiť, prešiel som si všetky možné zdroje jak kupovať ďalekohľad a mám celkom jasno v tom čo chcem:

- zväčšenie tak medzi 250-300 (ja viem, že atmosfera moc nepustí, ale chcem mať tú možnosť)
- pozorovanie planet ale aj vzdialených objektov, len vesmír
- strop 10-12kkč
- montáž najradšej elektro, ale len za predpokladu možného neskoršieho upgradu (?), je mi jasné, že k tomu poriadny tubus nebude v tej mojej cenovej rovine..

Mám niečo vyhliadnuté, viz odkazy dole, môžte mi prosím nejak poradiť/vyjadriť sa na základe vašich skúseností? Ja sa v tom nevyznám a nechcem spraviť chybu, keď už za to dám polku výplaty :D

Tuna je plus to elektro, ale ak sa to nedá upgradnuť časom, tak nechcem:
Meade ETX80 Pozorovací teleskop https://www.mikroshop.cz/cz/meade-etx80 ... i-teleskop

Tu je velké plus to zväčšenie, montáž ok, len vybavenie nulové, čo si o tom myslíte?
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Skyline 130x900 EQ https://www.alemat.cz/dalekohledy-optik ... escription

A do tretice horký kandidát, vybavenie super, montáž ok, len si niesom istý či to nieje len nejaký nekvalitný starter pack, prosím poraďte.
Hvězdářský dalekohled Levenhuk Strike 900 PRO https://www.alemat.cz/dalekohledy-optik ... ucer[64]=1
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3524

Příspěvek od Artaban »

s0f : Ahoj na AF. Tvé zdroje nejsou moc spolehlivé :)
Být tebou, tak zatím nebudu trvat na pohonu, páč za dané peníze lze pořídit dalekohled s pohonem, ale bude malej a zdaleka nezvládne tvoje požadavky na pozorování planet a DSO.
Chce to větší dalekohled, ikdyž třeba bez montáže s pohonem. Tím může být Dobson 200mm http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3525

Příspěvek od SIRIUS_758 »

sOf :

Meade ETX 80 je pouze achromát a ještě dost světelný, takže s kvalitním obrazem bez rušivé barevné vady končíš tak u 50 - 60x zvětšení. Ten poslední refraktor je také achromát, ale téměř 1:12, takže snese to zvětšení o cca polovinu větší pro velmi kvalitní obraz a pro některé objekty snese ještě víc... Jeho velkým mínusem je ale mizerná montáž - stejná je i u toho 130 mm Newtona. Ten prostřední dalekohled snese hodně velké zvětšení, ale to se, jak už jsem naznačil, absolutně neslučuje s tím, na čem je posazen.
Takže :
Ta druhá a třetí možnost jsou právě ty nevhodné "starter pack". První možnost má slušnou montáž, ale je jen pro menší zvětšení a žádný upgrade tam možný není..

Je nutno tady na AF prostudovat příslušná vlákna pro začátečníky, kde se to podobnými sestavami nezkušených začátečníků jen hemží...
Odpovědět