46P/ Wirtanen

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 46P/ Wirtanen

#76

Příspěvek od MilAN »

Znáš rychlost pohyby komety - např v : "/minutu. A Znáš rozlišení svojí soustavy : v : "/pixel . U asteroidu lze ještě tolerovat pohyb v rozmezí 1,5 pixelu, u komety se lze smířit s 2 pixely ( v případě výrazného jádra, ), u rozplizlé komety klidně i více. Takže víš, kolik kometa uletí a víš, kolik chceš, aby byla maximálně hnutá .A čas ti vyjde podělením těch pohybů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
feromich
Příspěvky: 417
Registrován: 01. 10. 2006, 22:36
Věk: 63

Re: 46P/ Wirtanen

#77

Příspěvek od feromich »

Včera večer sa zdalo, že sa bude dať fotografovať. Kometu som našiel bez problémov, no okrem jasného jadra, bolo všetko neisté. I tak som spustil 60sekundovú sekvenciu. Po sto minutách som to prerušil, lebo podmienky sa vôbec nezlepšili. Bol silný namrzajúci opar, a doslova hustli mraky. V kombinácii s Mesiacom sa nedalo čakať zázraky. Mimo pár jasných Geminíd, to nestálo za veľa. Zo zvedavosti som 88 snímok zložil, čo z toho vylezie.http://www.astronomia-je-moje-hoby.estr ... ofoty.html
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: 46P/ Wirtanen

#78

Příspěvek od ladis »

Tak dnes to byl boj o čas a ruleta k tomu. Již od večerních hodin bylo vidět, že na jilemnicku se udělalo malé lokální okno v inverzi. Čekal jsem a sledoval MSG, zda-li se potvrdi setrvačnost stavu a poté, co se vrátil z Jilemnice MaG s tím, že si zapozoroval a vyfotil kometu, jsem v 00:45h neváhal, vzal naložené auto se Sometem a vyrazil na jilemnicko...

Cestou deka, v Studenci mi dokonce sněžilo :lol: Ovšem jen pár km za Studencem nastal zázrak a otevřela se mi půlka oblohy, naštěstí přesně JZ část, kde byl Býk a kometa. Dojel jsem na své oblíbené stanoviště na Mříčné u Jilemnice, vytáhnul Somet, triedr a rychle pozoroval a užíval si překrásně jasné komety. V Sometu to byl zážitek, těžko popsatelný. Snad podobný kometě Holmes, když byla v outburstu!

K tomu jedna rozpadající se geminida se stopou a pár slabších. Nevěděl jsem, zda spíše koukat do okulárů Sometu a triedru na kometu či na oblohu na geminidy 8-)

Venkovních -8.5°C bylo "challenging".

Po 30 minutách se zatáhlo a ani hodina čekání v autě a modlení se za jasnou oblohu nepomohla, tak jsem vše sbalil a jel domů. Jsem rád i za těch 30 minut jasné oblohy.

Doufám, že i dnešek nakonec vyjde, snad alespoň k ránu. Myslím, že pokud u mě bude deka, jilemnicí ani další noc nepohrdnu...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#79

Příspěvek od MaG »

Já tam byl asi 3/4 hodiny, z toho tak 5 minut se dalo kometu vidět bez problémů okem přes jakžtakž jasnou oblohu. Jinak mi tam chodily mraky, nebo byl zákal patrný i na fotkách. Teprve po nastoupení do auta a shlédnutí tepoměru a sešlápnutí plynu mi došlo, jak strašně mě zebou boty :-) Bylo -7 °C a vzal jsem si jen jedny obyč ponožky. Moc jsem nepočítal s dlouhým koukáním, ale nadšení asi přebylo mráz, který jsme nevnímal :-)

Pokusil jsem se foto vystavit, ale je to vážně jen pro radost: http://udalosti.astro.cz/?p=9158
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#80

Příspěvek od Cztwerec »

Postnu sem hezkou fotku kometky s Plejádama, která mě zaujala. Je to jen 12 x 30 sec. přes Canon 550D, na 50 mm Macro, ovšem na obloze 6 mag + jak napsal sám Maximilian Teodorescu.

https://maximusphotography.files.wordpr ... 1850mm.jpg
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: 46P/ Wirtanen

#81

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem zvážil své možnosti, předpovědi počasí a fázi Měsíce a dal jsem letošní "Vánoční" kometě poslední šanci v noci na dnešek.

Česko bylo pod inverzí a tak jsem vyrazil na bavorskou stranu Šumavy. S přítelem na telefonu (Konihlav), který mne navigoval podle mapy a aktuálních snímků oblačnosti jsem nakonec skončil na lesní mýtině 10km na jih od Chamu v oblasti kde již trochu strašila SZ od podunajských měst (Šumava byla v té době ještě pod inverzí).

Když jsem dorazil na místo okolo 23.00 tak už byla obloha vymetená a Měsíc se skláněl k západnímu obzoru. Kometa Wirtanen byla pár stupňů východně od Plejád, ale ani po delším rozkoukání jsem ji neozbrojeným okem nevykoukal. V příručním monokuláru 10x50 (z rozbitého triedru) již byla velmi jasná a pěkná s velkou kruhovou komou. Při přímém porovnání to mohla být o něco málo jasnější než M33, ale nejsem zkušený vizuální pozorovatel takže mne neberte moc vážně.

Zbytek noci než se okolo 3 začalo pomalu zatahovat vysokou oblačností od západu, jsem pak cvakal objektivem 135/F2 na ASI071 color a ASI1600 B&W na EQ montáži 60s nepointované expozice.
Také jsem si vyfotil něco málo na široko 14mm objektivem DSLR ze stativu. Bohužel se mi na krycím skle snímače ASI071 objevily nějaké bublinky a tak nevím zda to půjde rozumně zpracovat. Mono fotky vypadaly rozumně, tak se tady pochlubím až najdu pár hodin času na zpracování...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: 46P/ Wirtanen

#82

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

včera jsem se také pokusil o Wirtanen, předpověď měla být pro oblast jižně pod Prahou (Sulice) cca od půlnoci dobrá.

Dorazil jsem kousek za Sulicemi zhruba v 00:30 a přes nízkou oblačnost nebylo vidět ani ň. Mezitím Aladin posunul rozpuštění oblačnosti na 2h ranní. Vyčkával jsem tedy v autě do 2:30, ale oblačnost byla stále silná, ani náznak zlepšení.

Zabalil jsem to tedy cca před 3. a jel domů. Doufám, že se v týdnu počasí vylepší, zatím mám vytypované úterý/středu brzy ráno opět kus od Prahy.

S pozdravem
Ondra
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#83

Příspěvek od MaG »

V Krkonoších se udělaly dvě díry, jedna kolem jedné, druhá kolem půl čtvrté. Já stihl pozorování v té druhé. Byla to epizoda na pár minut čisté oblohy, takže jsem zase krom stativovky nestihl žádnou skládanou expozici. Kdo ještě neviděl, může si prohlédnout zde: http://udalosti.astro.cz/?p=9169
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: 46P/ Wirtanen

#84

Příspěvek od Vabra »

Tak ještě ten snímek:


Obrázek

Dokonce je tam i drobný náznak ohonu...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#85

Příspěvek od MaG »

Je vidět, žes na to focení měl víc času :-) Na Šumavu to bylo pro nás daleko, ale co už.

Předělal jsem panoramu, zjistil jsem, že skládáním v JPG tam vznikaj artefakty v obloze a dokonce tam mám zdvojený smrk, tak jsem to celé předělal.

Obrázek
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
petrpa
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 11. 2003, 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#86

Příspěvek od petrpa »

Tak posílám ještě jednu kometu 46P Wirtanen. Tentokrát jsem ji zkoušel lovit 14.12. spolu s Geminidy. Nakonec se mi jich pár do společného zorného pole dostalo. Složil jsem snímek se dvěma nejhezčíma.

Obrázek

Pořízeno Fuji X-Pro2 + Samyang 12mm F2.0, montáž iOptron Skytracker, 20 expozicí, každá 30s, clona 2, ISO 6400. Předzpracováno v Capture One 12 Pro, složeno v Starry Sky Stacker, doladěno v Affinity Photo.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: 46P/ Wirtanen

#87

Příspěvek od juh »

Veľmi podarené foto aj s tými stopami po bolidoch.

Skúsil by som orientovať to foto SV nahor (otočiť o 90° vpravo), vyznelo by to prirodzenejšie.
Uživatelský avatar
petrpa
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 11. 2003, 16:44
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#88

Příspěvek od petrpa »

juh píše:Veľmi podarené foto aj s tými stopami po bolidoch.

Skúsil by som orientovať to foto SV nahor (otočiť o 90° vpravo), vyznelo by to prirodzenejšie.
Jo to je dobrá připomínka, děkuji. Petr
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: 46P/ Wirtanen

#89

Příspěvek od MaG »

Petře všechny tvé snímky komety jsou super.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

Re: 46P/ Wirtanen

#90

Příspěvek od hendrich »

Pokus zachytit zmenu polohy komety.
Fotil som to na AZ montazi, netusil som, ze sa pole tak rychlo staca ;-)

46P-wirtanen_171218.gif
46P-wirtanen_171218.gif (289.42 KiB) Zobrazeno 2958 x
[/url]
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Odpovědět