ZWO ASIAIR

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#61

Příspěvek od hades »

Nedám kvůli délce USB kabelů, zatím. Jeden mi vede k fokuséru, který se odmítá bavit s notebookem přes USB hub (ale to už je v řešení a výrobce mi včera odeslal nový kus, který už to bude umět). A druhý kabel je mezi ručkou a RS232-USB převodníkem.
Samozřejmě, že by oba tyto kabely šly prodloužit dalšími aktivními USB kabely, znamená to ale další investici.
Kondenzaci na noťasu chci pořešit tak, že bude notebook v průhledné krabici, padající rosa se tak na něj nedostane. Dnes to chci vyzkoušet poprvé
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#62

Příspěvek od Bill »

Já používám jeden pasivní USB kabel 5m a pasivní HUB. Na něm je kamera, filtrové kolo, pointační kamera, USB meteostanice a převodník na sériovou linku pro montáž...
Jenom kamera má napájení, zbytek je napájený přes USB z noťasu. Ten je asi 10 let starý vyřazený Dell. Jediný problém je, že má dost velkou spotřebu.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#63

Příspěvek od hades »

Jo tak to by mi to mohlo fungovat taky, USB hub mám teda aktivní, ale zatím jej extra nenapájím. Zkusím si někde sehnat delší USB prodližku a vyzkouším to
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#64

Příspěvek od zuzi »

No asi hlavní výhoda je ta, že ten ntb ani tablet nemusí běžet, když se fotí. Prostě montáž je autonomní ať s INDI a nebo s NUC a jen občas na to mrkneš, zda je vše ok.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#65

Příspěvek od biker.fm »

Bill píše:
biker.fm píše: Napajeni NB vezme podstatne vice nez RPI (v mem pripade ted aktualne NUC).
Jenomže tady je hodně lidí, kterým noťas vydrží fotit a pointovat > 10h na interní baterku. Navíc noťas má člověk v autě a není problém ho v zimě nabít z nastartovaného auta...
Jj, ja to resil s tim HW co mam k dispozici. Novy notas se mi nechce kupovat a ten co mam az mi umre (je to stara plecka) mne tolik bolet nebude. A ani mi ted moc nevadi pripadna vlhkost venku.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#66

Příspěvek od DaveOne »

Ta krabička se mi líbí čím dal víc :D Nová verze např. nebude již potřebovat pro volbu objektů ani SkySafari ..a je toho více

https://astronomy-imaging-camera.com/as ... bject.html
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#67

Příspěvek od biker.fm »

INDI projekt taky nepotrebuje SkySafari nebo cokoliv jineho, je tam KStars.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#68

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

INDI slouží jako zprostředkovatel přístupu k zařízením a může jej využívat jakákoli aplikace, například Cartes du Ciel ho používá k ovládání montáže.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#69

Příspěvek od Dansemacabre »

Kdo to víc sledujete: píše se někde o budoucí podpoře i jiných než ZWO kamer? (jde hlavně o pointaci). Otázka dvě: je možné vyměnit předinstalovanou malou paměťovou kartu za jinou? 32GB vypadá jako dost, ale zrovna u ASI kamer, kde není problém flákat půlminutové expozice, je to plné hned...
Krabička mne trochu zaujala jako možnost dalšího odlehčení cestovní sestavy o noťas a baterku, ale politika "ASI cameras only" je trochu na prd.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#70

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Záleží na tom, jak moc upravili INDI. Pokud by stačilo doinstalovat další moduly, tak lze na tom provozovat jakoukoliv kameru / montáž / fokusér / rotátor / kopuli / prostě cokoliv. Druhou věcí jsou použité aplikace - mohou být napsané pouze pro ASI kamery, takže člověk by musel používat něco jiného, čímž se člověk zase připraví o vzdálené ovládání jejich aplikací.

Co si matně vzpomínám, tak pro RPi3 jsem měl jen 16GB karty, ale horní limit není stanoven, takže klidně bych do toho dal i 64GB kartu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#71

Příspěvek od Dansemacabre »

"In the next version 1.0.8, the long-awaited “Dither” function will be added." - začíná to vypadat zajímavě. Doufam, že pořád mluví o firmwaru a ne o fyzických verzích té samé krabičky (aby to nebylo jak s jejich filtrama, kdy gen 1 stála za hovno a gen 2 taky, ale míň :))
Je tady už někdo, kdo tu krabičku fyzicky má? Na jednu stranu se ve mně pere naprostá nechuť kupovat od ZWO cokoli, na druhou stranu to all-in-one řešení bez noťasu venku začíná fakt lákat.

Hádám, že Star Adventurer pointaci jen v jedné ose (a samozřejmě bez ovládání montáže) to podporovat nebude?
edit: bude! "Yes, but Adventurer only have RA guider, only could guide RA."

Co jsem nevyčetl - pokud to jde bezdrátově ovládat, lze bezdrátově i stahovat fotky ze zařízení? (tzn že zařízení autonomě fotí a já si zatím v teple stahuju snímky na disk)
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 04. 12. 2018, 12:15, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#72

Příspěvek od DaveOne »

Dobry den,
krabičku nemám ,ale studoval jsem předběžně manual a
v manuálu píší, ze stáhnout foto lze 3 způsoby
A/ fyzicky vyndat sd kartu a dat do PC (toto není úplně doporučena varianta )
B/ přes Wi-Fi - nespecifikujií ale jestli to půjde současně s focenim.. předpokládám ze asi ano
C/ přes Ethernet Port do PC , kdy vytvoří asi místní síť pro toto spojení - opět nespecifikují jestli to lze přímo při probíhajícím focení
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#73

Příspěvek od Dansemacabre »

Přes wifi by to bylo fajn, pokud to znamená, že na noťasu půjde ASIair najít v sítí jako "sdílené zařízení" s přístupem na disk.
Nevidím důvod, proč by to nemělo jít "během focení" - většinu času stejně probíhá exponování a disk není v činnosti. Kopírování současně s stahováním expozic z kamery řeší buffer kamery.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#74

Příspěvek od DaveOne »

Ano mělo by to tedy přes Wi-Fi fungovat .. na notebooku bude potřeba se jen připojit k Wifi síti vytvořené AsiAir krabičkou ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: ZWO ASIAIR - horká novinka

#75

Příspěvek od juh »

DaveOne píše:Dobry den,
krabičku nemám ,ale studoval jsem předběžně manual a
v manuálu píší, ze stáhnout foto lze 3 způsoby
A/ fyzicky vyndat sd kartu a dat do PC (toto není úplně doporučena varianta )
B/ přes Wi-Fi - nespecifikujií ale jestli to půjde současně s focenim.. předpokládám ze asi ano
C/ přes Ethernet Port do PC , kdy vytvoří asi místní síť pro toto spojení - opět nespecifikují jestli to lze přímo při probíhajícím focení
Myslím, že tam ešte chýba možnosť pripojiť nejaké USB záznamové médium, na ktoré sa dajú buď priamo ukladať, alebo prekopírovať súbory.

B/ a C/ je to isté. V takom prípade tam musíte mať dostupnú nejakú službu, ktorá vám umožní prenos súborov. Napríklad pre prístup cez vzdialenú plochu (VNC), alebo niečo na zdieľanie súborov v sieti (samba), alebo nejaký server, ktorý umožňuje prenášať súbory (FTP), alebo prístup cez vzdialenú konzolu, ktorá dokáže prenášať súbory po sieti (PuTTY), ...
Dansemacabre píše:... Otázka dvě: je možné vyměnit předinstalovanou malou paměťovou kartu za jinou? 32GB vypadá jako dost, ale zrovna u ASI kamer, kde není problém flákat půlminutové expozice, je to plné hned...
Väčšia karta ako 32 GB môže práve kolidovať s tou verziou A/ Totižto problém je v tom, že Raspberry (s nainštalovaným Raspbianom, neviem ako je to u iných distribúcií) dokáže pracovať buď len s linuxovskými file systémami, alebo s FAT32. FAT32 je možné použiť len pre kraty (disky) o veľkosti úložného priestoru práve do tých 32 GB. Ak sa použije väčší úložný priestor, tak sa musí použiť buď extFAT, alebo nejaký iný file system okrem FAT32. Lenže tam už môže byť problém čitateľnosti dát medzi rôznymi OS. Takže ak tam chcú zabezpečiť prenositeľnosť dát medzi rôznymi OS, môžu použiť len tú veľkosť 32 GB, ktorú majú na oddiele s FAT32.
Naposledy upravil(a) juh dne 04. 12. 2018, 13:59, celkem upraveno 4 x.
Odpovědět