USB ASCOM Focuser

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#31

Příspěvek od hades »

S SGP problémy nemám, jen mi APT dokázalo zaostřit přesněji než SGP, toť vše
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#32

Příspěvek od hades »

Musím opět pochválit a doporučit fokusér od Pavla Gartnera. Řešil jsem s ním problém, kdy mi fokusér nebyl ochotný spolupracovat s PC když byl připojen přes USB hub. Pavel byl tak moc hodný a na své náklady mi po několika vyměněných mailech sám odeslal novou verzi krabičky a elektroniky fokuséru. Na mě už pak jenom bylo abych z původního vytáhnul motor a osadil jej do nové krabičky. Nyní vše funguje jak má, fokusér lze ovládat přes USB hub, a dokonce, po zběžném prohlédnutí PCB, to vypadá, že na ni budu moct osadit i teplotní čidlo.
Takový přístup už se jen tak nevidí ;)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: USB ASCOM Focuser

#33

Příspěvek od Fugas »

A v čem byl problém, nevíš ? Já ho totiž mám normálně zapojený přes USB hub a funguje ... ??
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#34

Příspěvek od nosuh »

Me od nej dorazi v tydnu. Udelal mi ho na miru na Steeltrack, který nenabizel v nabídce, takze ja sem takovej jeho první tester ;)
A souhlas, komunikace perfektni, nic není problém, všechno vyresi..sem zvedavej!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#35

Příspěvek od hades »

Fugas píše:A v čem byl problém, nevíš ? Já ho totiž mám normálně zapojený přes USB hub a funguje ... ??
Netuším, asi kombinace Arduina a mého USB hubu. Teď už to funguje i na pětimetrové pasivní USB prodlužce. Chyba se projevovala tak, že notebook nedokázal rozpoznat připojené USB zařízení, přesněji USB-RS232 převodník, co má v Arduino Nano
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#36

Příspěvek od nosuh »

hades píše:budu moct osadit i teplotní čidlo
Muzu se zeptat, jaky to teplotni cidlo hodlas pripojovat? Taky homemade nebo neco komercniho?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#37

Příspěvek od hades »

Zatím jsem si žádný nevybral, ale bude to něco komerčně dostupného. Znamená to ale i upravit jak firmware Adruina tak i ASCOM ovladače - a to pro mě nebude zrovna jednoduché, nejsem žádný zběhlý programátor. Každopádně Pavel mi na mou otázku skrz to místo na sensor odpověděl, že to má připraveno na teplotní čidlo, na WiFi a na vzdálené ovládání. To je ale otázka až nového fokuséru s označením AF2
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: USB ASCOM Focuser

#38

Příspěvek od MilAN »

Kam zabuduješ to teplotní čidlo ? To všechno předpokládá ale dokonalé vytemperování dalekohledu s okolím. ( pokud nebudu chtít použít zase nějaký algoritmus a měřit teplotu optiky a vzduchu a mít daný vztah mezi tím. - což ale nepředpokládám.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#39

Příspěvek od hades »

Můžu ho dát přímo na desku do krabičky fokuséru. A nebo vyvést ven kabelema a pak umístit kamkoliv. První možnost mi přijde dostatečná pro měření změn teploty a následné spuštění přeostření, když se teplota změní o nastavený počet stupňů
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: USB ASCOM Focuser

#40

Příspěvek od MilAN »

Tomu rozumím, ale tohle všechno má význam pro dokonale vytemperovanou sestavu v bodě 0 ( = za několik hodin temperace).
Pokud nedosáhnu rovnováhy, je jednodušší provést každou hodinu automatické přeostření.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: USB ASCOM Focuser

#41

Příspěvek od MMys »

Tohle potvrzuji. Po otevření kopule se to chová naprosto chaoticky, prostě zrcadlo temperuje pomaleji než tubus, a nevím, jakou teplotu bys měřil, vzduchu ? Zrcadla ? tubusu ? Na tohle snad ani model udělat nejde, kor pokud nemáš pyrexové (nebo nějaké podobné) zrcadlo. Ono se totiž umí i prohýbat, pokud je přední strana studenější než zadní, čímž se mění ohnisko daleko výrazněji.

Teprve po několika hodinách, když už je vše hodně vytemperováno, tak elektronika stíhá kompenzovat pomalé ochlazování. Ale do té doby je to nepoužitelné, nadělá to snad víc škody než užitku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#42

Příspěvek od hades »

Naštěstí mám refraktor. A tak mě bude zajímat teplota okolního vzduchu. Ale to až časem
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: USB ASCOM Focuser

#43

Příspěvek od MilAN »

U refraktoru to funguje naprosto stejně, jen ta míra posuvu ohniska je trochu mírnější. Všechny ostatní efekty jsou jaku u zrcadla. Navíc pro každou barvu jinak. U zrcadla to lze navíc dobře kompenzovat materiálem zrcadla Pyrex, Zerodur, křišťál, - u objektivu to nejde. Triplety různých výrobců v různých dobách dokazují, že to může být všechno i daleko horší,
Ale pokud si myslíš, že to vyřeší teplota vzduchu .... a samochvála výrobců...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Fugas
Příspěvky: 476
Registrován: 04. 03. 2007, 04:35

Re: USB ASCOM Focuser

#44

Příspěvek od Fugas »

Taky jsem od čidla ustoupil. Přeostření po 3-4 (10 min) expozicích je naprosto dostačující....
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: USB ASCOM Focuser

#45

Příspěvek od hades »

Jo, to zní rozumně. Běžně přeostřuji po 10-ti expozicích, tedy po hodině (10x5 minut + 10 minutových pauz)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět