Ořech u Prahy

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Ořech u Prahy

#16

Příspěvek od dvader »

Ahoj,
byl jsem tam včera - koupil jsem si SW dobsona a nedočkavě jej musel vyzkoušet... :)
Takže v první řadě díky za tip na pozorovací místo!
Ale překvapilo mne, že na konci lesíka (cca 10 metrů před koncem té betonové cesty) byla udělaná taková "zeď" ze starých pneumatik a nedalo se jet dál. Víte o tom něco?
Díky
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Risben
Příspěvky: 696
Registrován: 11. 09. 2006, 01:51

Ořech u Prahy

#17

Příspěvek od Risben »

dvader napsal: Ahoj,
byl jsem tam včera - koupil jsem si SW dobsona a nedočkavě jej musel vyzkoušet...  :)
Takže v první řadě díky za tip na pozorovací místo!
Ale překvapilo mne, že na konci lesíka (cca 10 metrů před koncem té betonové cesty) byla udělaná taková "zeď" ze starých pneumatik a nedalo se jet dál. Víte o tom něco?
DíkyHmm ???, tak to tam předtím nikdy nebylo :-/. K pozorování sice využíváme pouze polní cestu (do pole nijak nevstupujeme), ale i ta bude dnes jistě s polem někomu patřit a je otázka kdo to tam postavil. Asi se budeme muset informovat, protože toto místo celkem hojně využíváme a lepší na okraji Prahy (deset minut od svého bydliště) neznám.
Risben
New 170/1020 i s paralaktickou montáží, vše vlastní výroba&&Rf WO Megrez 90/621 FD APO, CG-5, HEQ-5 SynScan&&Okuláry Tele Vue, Vixen&&Triedr Celestron SkyMaster 12x60&&Canon 300D
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Ořech u Prahy

#18

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Risben napsal:
Hmm ???, tak to tam předtím nikdy nebylo :-/. K pozorování sice využíváme pouze polní cestu (do pole nijak nevstupujeme), ale i ta bude dnes jistě s polem někomu patřit a je otázka kdo to tam postavil. Asi se budeme muset informovat, protože toto místo celkem hojně využíváme a lepší na okraji Prahy (deset minut od svého bydliště) neznám.
Risben
Jeste je dobre misto u Srbska, ktere objevil Achernar (viz. prislusne vlakno). V noci jsem tam jeste nebyl, ale za dne uz jo a vypada to nadejne. Je to sice dalsich tak 15km, ale mozna by to stalo za to misto Orechu, kde bude svetelne znecisteni jeste docela silne.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Ořech u Prahy

#19

Příspěvek od dvader »

Mě napadlo ještě CHKO Křivoklátsko nebo Český Kras, obě ta místa jsou řídce osídlena a nejsou daleko od Prahy. Už nějakou dobu se chystám si Křivoklátsko projet ve dne, jestli by se něco nenašlo - ono je dost kopcovité a možná že bude těžké najít něco s dobrým výhledem.
Nezkoušeli jste to už někdo, abych zbytečně nezkoumal...
Díky
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Ořech u Prahy

#20

Příspěvek od Cztwerec »

Já bych se také rád připojil, jestli by to ovšem nevadilo ;)Ale až příští pátek, když bude počasí budete pozorovat?Ve Vonoklasech mám chatu je to Český Kras ale nic moc. MHV za příznivích podmínek v zenitu kolem 5 mag.O Křivoklátsku nic nevím. Na chatě mé slečny je MHV lepší, 6 mag bezpečně, hvězdy jako z atlasu ;D Je to lae Kokořínsko a to už je dalších 40 km z Práglu. :P
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Zdenaaal
Příspěvky: 40
Registrován: 12. 04. 2007, 02:31

Ořech u Prahy

#21

Příspěvek od Zdenaaal »

Vím že to nepatří přímo do tohoto vlákna, ale...

nezkoušel jste někdo Horoměřice u Prahy??

Když jsem tam ještě před 2 roky bydlel tak směrem k Přední kopanině (v podstatě hned nad Statenicema) to vypadalo velice slibně...

Je fakt že Praha je poblíž a Ruzyně taky ale obloha tam byla nejčistčí z Prahy...a asi 15 min. P6...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Ořech u Prahy

#22

Příspěvek od vla »

Zdenaaal napsal: Vím že to nepatří přímo do tohoto vlákna, ale...

nezkoušel jste někdo Horoměřice u Prahy??

Když jsem tam ještě před 2 roky bydlel tak směrem k Přední kopanině (v podstatě hned nad Statenicema) to vypadalo velice slibně...

Je fakt že Praha je poblíž a Ruzyně taky ale obloha tam byla nejčistčí z Prahy...a asi 15 min. P6... Jistě, je to výškově nad městem, takže obloha může být relativně čistá, ale poloha prakticky nepoužitelná, východ a jih Praha, západ letiště, sever Kralupy, Roztoky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Otastan
Příspěvky: 37
Registrován: 27. 01. 2009, 14:28

Ořech u Prahy

#23

Příspěvek od Otastan »

Ahoj byl jsem se podívat jak to tam vypadá a musím konstatovat,že se tam brzo nikdo nedostane.Myslím tím že tam vzniká docela slušná černá skládka autosoučástek.
SW Dobson-200/1200, Messier -127/1200, Meade ETX-70AT. triedr 10x50
Uživatelský avatar
Martin Podhola
Příspěvky: 6
Registrován: 02. 08. 2010, 13:12

Ořech u Prahy

#24

Příspěvek od Martin Podhola »

Ad Horoměřice, je to trága, ale jezdím tam, když je to spontánní akce (večer je chvíle, tak se jede na chvíli juknout, mám to 10 min autem včetně nakládání :)). Pozoruju z pole mezi Jenerálkou a Horoměřicemi (240), v nadhlavníku se něco vykoukat dá, ikdyž od jihovýchodu září Praha a Ruzyně docela dost taky, Horoměřice něco taky přidají z druhé strany, nicméně na bleskový výjezd to jde. Na planety to stačí
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Ořech u Prahy

#25

Příspěvek od pedrosanchez »

Co Zmrlík u Kopaniny, tam by to nemuselo být špatné? Pozorujete stále někdo v tomto okolí? Já jsem Pražák a jako psal Čtwerec, kde nesvídí lampa nad hlavou, je pro mě hotová poušť Atacama, takže fakt nepohrdnu blízkým okolím :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ořech u Prahy

#26

Příspěvek od vla »

Obecně platí to co jsem psal v jiném příspěvku dnes. Zhruba 25 a dál km od okraje Prahy a to nikoli tak, abys měl Prahu na jihu, JV ani JZ. I když vyjmenuješ všechny vesničky v těsném okolí Prahy nic se na tom nezmění. Pokud jsi líný vyjet o pár km dál, neboli věnovat výjezdu trošku více dopravních nákladů a třeba půl hodinky času oproti tvé představě, tak s touto zábavou ani nezačínej. To, je tady pořád dokola, každej si myslí, že když opustí václavák bude to perfektní. Nebude! Stačí si přečíst témata o pozorovacích místech, když to vezmu za sebe, Suchomasty, jsme tam jeden až dva, vyjímečně tři, Bubovice slušné místo jako rezerva za Suchomasty, momentálně tam asi nejezdí nikdo, Suchomasty II, nové místo, byl jsem tam sám. Požáry jsou na povolení vydávám já těm, které aspoň trochu znám, tu a tam 1-2 pozotovatelé. A to jsou v okolí Prahy lokality v mém blízkém dosahu, tj. mimo Požáry 30 min. Požáry 45 min. Na dalších stranách Prahy jsou další slušná místa, stačí jen nebýt líný a vybrat si ze zdejší nabídky. Neschopnost současné generace nechápu, jezdíme několikrát za rok se studenty UK na terénní praxe, ornitologie, astronomie, botanika, geologie, 80% z nich nebylo v životě v noci venku v lese v přírodě a nejmíň polovinu studentů ta praxe ani nezajímá. Nějak mi to nápadně připomíná hledání tmy v Praze. Vážení tady tma opravdu není! No, jdu si vzít neurol, snad se to zlepší. :(
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Ořech u Prahy

#27

Příspěvek od pedrosanchez »

vla píše:Obecně platí to co jsem psal v jiném příspěvku dnes. Zhruba 25 a dál km od okraje Prahy a to nikoli tak, abys měl Prahu na jihu, JV ani JZ. I když vyjmenuješ všechny vesničky v těsném okolí Prahy nic se na tom nezmění. Pokud jsi líný vyjet o pár km dál, neboli věnovat výjezdu trošku více dopravních nákladů a třeba půl hodinky času oproti tvé představě, tak s touto zábavou ani nezačínej. To, je tady pořád dokola, každej si myslí, že když opustí václavák bude to perfektní. Nebude! Stačí si přečíst témata o pozorovacích místech, když to vezmu za sebe, Suchomasty, jsme tam jeden až dva, vyjímečně tři, Bubovice slušné místo jako rezerva za Suchomasty, momentálně tam asi nejezdí nikdo, Suchomasty II, nové místo, byl jsem tam sám. Požáry jsou na povolení vydávám já těm, které aspoň trochu znám, tu a tam 1-2 pozotovatelé. A to jsou v okolí Prahy lokality v mém blízkém dosahu, tj. mimo Požáry 30 min. Požáry 45 min. Na dalších stranách Prahy jsou další slušná místa, stačí jen nebýt líný a vybrat si ze zdejší nabídky. Neschopnost současné generace nechápu, jezdíme několikrát za rok se studenty UK na terénní praxe, ornitologie, astronomie, botanika, geologie, 80% z nich nebylo v životě v noci venku v lese v přírodě a nejmíň polovinu studentů ta praxe ani nezajímá. Nějak mi to nápadně připomíná hledání tmy v Praze. Vážení tady tma opravdu není! No, jdu si vzít neurol, snad se to zlepší. :(
Líný? Víš kolik mám své práce, aktivit a rodiny? Jsem rád, že najdu nějakou energii, tak se nediv, že člověk nechce a nemůže cestovat hodiny daleko a celou noc probdít. Tyhle radikální závěry mám fakt rád. Nevím, proč bych s tím hned měl končit. Buďto pozorovat na Mauna Kea nebo nikde. Zajímavý způsob uvažování. Já něco vidím (a vyfotím) i v okolí Prahy, i když tomu odmítáš věřit. Když hledím na jižní obzor, mám město v zádech a je to lepší. O tom, jak Karel Sandler z Lužin fotí planety už ani nemluvě. Jestli Ty se kopeš do zadku a máš hodně času, tak to chápu. Já mám dvě děti a práce nad hlavu, rád pozoruji ze zahrádky. Nedávno jsem byl výjimečně tři dny v Jizerkách a celou dobu bylo zataženo, dlouho se už tak daleko nedostanu. Nakonec házíš všechny do jednoho pytle ála dědeček, co se pohoršuje nad zkaženou mládeží. Že máš studenty, kteří v životě nebyli v lese, jednak není můj problém ani případ a jednak mi už dávno není 20 let. Spal jsem venku mockrát, třeba na Albeři, tam byla obloha! Přátelsky jsem se zeptal, kde je tu vhodné pozorovat a dostanu takovou útočnou odpověď. Neurol si klidně dej, to je vskutku geniální řešení. Pak mají studenty bavit exkurze...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ořech u Prahy

#28

Příspěvek od vla »

Hlavně že pomohl. Ovšem o té lenosti už tak trošku je. Pokud bys pročetl dobře dané sekce fora, tak si tam to co jsem si dovoli obecně shrnout našel několikrát. Dále by ti možná mohlo být divné proč jsou ta stanoviště právě tam kde jsou, proč se neujalo v Ořechu, proč nepropaguji Ruzyni, proč nikdo nenašel místa blíže u Prahy atd. Většina z nás má práci, rodinu, více či méně dětí a spoustu dalších starostí. Ale taky nějaké koníčky, které někdy vyžadují nějaké úsilí, aby mohli být naplněny. A uvažovat, že je dobré jezdit do Ořecha a nepřijatelné jet, o 30 minut dál je podle mě skutečně spíš lenost, to prostě není hodiny na cestě. To nijak rodinu ani děti neohrozí, navíc se jim může i udělat vhodný program. Pro studenty jsou to ode mě akce zdarma, to je taky zábava, navíc pro ně se právě vybírají zajímavé lokality, kde skutečně je něco k vidění a ne ty co jsou nejblíž a bezpracně dostupné a těžko sehnat atraktivnější lokality než jim v daném oboru nabízíme. Mě je celkem jedno jestli budeš pozorovat v Ořechu či jinde u dálnice. Ten můj názor je obecný, není mířen osobně na tebe, ale ono je opravdu lepší se někdy kopat se jak píšeš, než dělat všechno polovičatě a pak nestíhat nic. Rady jsi myslím ohledně možností pozorování zcela jistě dostal, pokud jsi načetl forum, tak tam máš totéž v bledě modrém i od ostatních. Tak je jen na tobě jestli se rozhodneš při výběru stanoviště pro dostupnou "kvalitu" nebo šmejd. Podle toho budeš mít i zážitky a o ty snad při zábavě jde, nebo ne? Omlouvám se, někdy prostě nejsem schopen psát sem něco popadesáté suše a bez emocí. Pokud to chceš dále rozbírat napiš soukromě, mám trošku pocit, že jsme na hraně pravidel fora.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Ořech u Prahy

#29

Příspěvek od pedrosanchez »

V pohodě, nebudeme se tu hádat, nic plodného ostatním to nepřinese. Vlákno se jmenuje "Ořech u Prahy", tak jsem vznesl dotaz na pozorování v okolí této obce. Vím, že někde na Manětínsku by se mi pozorovalo lépe než zde, ale taky není v mém případě reálné dělat si často takové výlety. Notabene, musel bych si místo obhlédnout, abych tam pak v noci znal terén, zjistit si předem počasí atd., musím to zkrátka nějak vybalancovat. Zatím "fotím" jasnější objekty, M13, M31, M27, M42, M82 a něco mi tu z toho leze. Vím, že je to bída a že je tu světelné znečištění. Jsem pořád začátečník - taky mi chvíli trvá ustanovit montáž, zkolimovat, vyvážit, pak to rosení, vy zkušení si poradíte snáze. Ty Suchomasty mám půl hodiny autem, tak až si někdy seženu napájení, tak bych si tam někam zkusil vyjet. Alespoň je teď brzy tma, i když je asi lepší seing o půlnoci než v sedm večer. S dětmi si to vůbec neumím představit, kosa, tma, únava. Ale to už je můj boj...
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět