Rychlý FITS prohlížeč

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#106

Příspěvek od MMys »

Parádní výsledek, krásně hladký obraz, a zpomalení u mě o 80ms. To nehraje roli, stejně se to 300ms čte ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#107

Příspěvek od MMys »

Teď jsem ještě objevil nějakou botu s klávesami - šipkami vpravo a vlevo. V závislosti na tom, jaký máš fokusovaný objekt, tak se někdy provádí posun v seznamu souborů o dva obrazy, prostě to poskočí dvakrát. Typicky to dělá, když je fokusovaný právě onen listbox, většinou i okno s obrazem (ale chytil jsem i stav kdy ne) a nikdy to nedělá například když je fokusovaná FITS tabulka.

Podle mě tam máš chybu, že máš posun pověšený na nějaké události od klávesnice (třeba onKeyDown) ale když je fokusovaný objekt, který na tu událost reaguje i nativně (což je asi případ toho listboxu - reaguje posunem) a následně uděláš cíleně posun ještě jednou, na onKeyDown odchycené jiným objektem (třeba hlavním oknem aplikace).

---------------------------------------------------------

Jinak jsem si tím prolezl už relativně velké množství dat, jak úzkopásmových, tak přes L filtr. A na některých snímcích ten auto-stretch produkuje divné výsledky, třeba téměř jednolitě bílý obraz, prostě to stretchne strašně moc. Zatím to ale neřeš, já zkusím prozkoumat, co v těch FITS-ech je za problém (a jak s nimi dělají auto-stretch jiné aplikace). Až to rozlousknu, tak se ozvu, případně pošlu ty FITSy k prozkoumání, pokud na nic nepřijdu.

Ještě jsem zjistil, že třeba klasická CCD vs. nějaká CMOS kamera při vysokém zisku mají dost odlišné rozložení šumu v pozadí, a tudíž se to dost odlišně stretchne. Takže by to asi stejně ve finále chtělo mít ten percentil pro bílý a černý bod nastavitelný. A kdyby tam ještě přibylo zaškrtávátko, aby to pro každý snímek počítalo auto-stretch automaticky, bylo by to úplně ideální. Mívám totiž dva typické případy použití:

1) zkoumám pozadí snímku, tedy co tam kdy zasvítilo, jestli přešly mraky atd... Tam se víc hodí fixní stretchnutí, jsou vidět ty rozdíly mezi snímky
2) zkoumám drobnosti ve snímcích (hledám co se hýbe, vyhazuju snímky se stopami po letadlech, které tam nechci atd..) a zde by se hodilo, kdyby se stretchnutí udržovalo stále na stejný vzhled snímku, i když pozadí courá.

Jo, a mimochodem, když udělám z kontextového menu autostretch, obraz vždy nejprve problikne do stavu bez stretchnutí (skoro černé) a pak se znova stretchne. Ničemu to nevadí, jen je to takové divné, rušivé. Pak by to asi vadilo, kdybys tam dodělal to procházení s automatickým stretchnutím.

On by to asi v tomhle případě na to stretchnutí ale už neměl být checkbox, ale spíš radiobutton, s přepínáním následujících voleb, co se má dělat při přechodu na další snímek:
* plný rozsah histogramu
* pamatovat si poslední stav
* histogram automaticky (a u něj mít nastavitelné ty dva percentily)

a checkboxy jen pro:

X Škálovat do okna
X Inverzní zobrazení

(a v kontextovém menu samozřejmě dále nechat tu volbu pro ruční udělání stretchnutí, kdykoli je třeba)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#108

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Včera jsem si dal pauzu, dneska jsem se do toho pustit:
1.) dál mačkejte šipky kdekoliv v aplikaci, určitě jsem zapomněl na nějaké místo, kde to zase nebude fungovat :lol:
2.) přidal jsem ty radiobuttony pro akci s histogramem při procházení, autostretch jsem odebral z kontextového menu u táhla a dal jsem u samostatné tlačítko. V kontextovém menu obrazu je pořád.
3.) jde nastavit ty procenta, nicméně v případě krajních hodnot to nejdřív nedělá nic, a pak se mi zdá, že to toho udělá zase moc. Nemám ponětí, jestli je to tak i v jiných SW..
4.) při stretchtnutí už to neproblikne, už se to počítá odděleně od přepočtu obrazu
panel.jpg
panel.jpg (42.64 KiB) Zobrazeno 2357 x
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#109

Příspěvek od MMys »

Stahnul jsem si to z té původní lokace (v tvém posledním příspěvku link ke stažení chybí), ale soubor má opravdu dnešní datum, čas 15:59. Nicméně ty limity pro bílý a černý bod vůbec nic nedělají. Ať tam napíšu cokoli, a zmáčknu tlačítko uprav histogram, nic se nezmění, rozsah na bílém konci je pořád do 64k ADU. černý koněc nějak reauje. Asi ti pošlu pár ukázkových FITSů.

Jinak v MaxIm DL se to také chová podobně, jak píšeš, v poměrně velkém rozsahu se skor nic neděje, a pak nejvíce citlivé je to kolem 97-99.9xx, to ovlivnňuje docela citlivě skoro přepálená místa blízko saturaci, protože jejich procentuální zastoupení je relativně malé. Až to bude fungovat (mě to fakt nechodí, takže to teď nemůžu vyzkoušet) tak by to chtělo opravdu možná minimálně na 3 desetinná místa. Tu bílou stranu určitě. Strana stínů už tak citlivá není, tam jsou obvykle jednotky až desítky procent, přeci jen stíny jsou vlastně celé pozadí, a toho je tam nejvyšší procento, a roztažené do docela širkoého kopce v historamu. To chování je celkem logické, když si člověk uvědomí, jak vypadá histogram typické lineární 16-bitové fotky slabšího objektu.

MaxIm ten nastavovací komfort pro ty meze řeší tak, že tam má navíc ještě drop-down list, kde jsou přednastavené nějaké typické předvolené hodnoty percentilů, a pojmenované třeba low strech, middle, high, planets, moon atd... By to člověk nemusel pro každé typické použití pořád psát ručně. Třeba LRGB snímky potřebují o dost jiné meze, než úzkopásmo. Každá předvolba je od autorů toho SW nějak přednastavená, případně jdou pro ni ty percentliy předefinovat uživatelsky.
MaxImDL-ScreenStretch.jpg
MaxImDL-ScreenStretch.jpg (245.57 KiB) Zobrazeno 2338 x
A pak jsem ještě našel chybně odchycenou klávesu DEL. Když chci přepsat to číslo v těch percentilech, a nemažu to pomocí BackSpace, ale pomocí DEL, tak to nemaže číslice v tom boxu, ale soubory :) Naštěstí jen do _smazano_
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#110

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Soubory nahrávám stále na stejné místo, na odkazy jsem zapomněl.
Na tři desetinná místa je to nastavení citlivější, ale i tak: nic, nic, nic, HODNĚ ;)
Jaké má Maxim hodnoty pro jednotlivé profily?
Paletku už začínáme dost plnit, nejspíš smažu nastavení počtu vláken a pojede to vždy na maximu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#111

Příspěvek od MMys »

Tam musíš mít nějakou chybu. Mě se to chová tak, že po prvním spuštění s parametrem souboru je to stretchnuté (nějak, možná i správně), podle minule zapamatovaných limitů. Ale po přechodu na jiný soubor je už horní limit histogramu vždy 64k a obraz zčerná, a jsou vidět jen hvězdy.

A je to opravdu neskutečně citlivé, minimálně o řád víc než MaxIm, spíš ještě vícekrát. To není možné, v tom algoritmu musíš mít nějakou chybu. u jednoho L snímku třeba 87% produkuje úplně přepálený obraz, ale 87,1% a výše už úplně černý, s horním limitem 64k ADU.

Ten automat, co tam byl naposledy byl 1% a 99% To funovalo většinou dobře, ale když tam nyní dám 1 a 99%, tak je to úplně blbě. Není to vůbec stretchnuté, a to jsem zkoušel snímky i z různých kamer.

U normálních snímků to je na bílém konci rozumně citlivé na jednotky procent, na černém konci až i na desítky. Na zlomky procenta je třeba si pohrát u snímků s extrémně vyrovnaným a slabým pozadím, typicky úzkopásmo velmi slabých objektů. v MaxIm DL je to celkem tolerantní, tady neskutečně citlivé.

Jak to vlastně počítáš ? Já bych spočítal z histogramu (ten už máš) distribuční funkci, resp. v tomhle případě diskrétních dat spíš kumulativní četnosti (ta v tomto případě popisuje, kolik procent dat leží pod danou hodnotou jasu ADU), a pak se inverzně podíval (případně lineárně dointerpoloval z nejbližších četností) pro jaké hodnoty ADU se ta v boxu zadaná procenta vyskytují, a ty hodnoty nastavil pro stretchnutí. Pokud bys potřeboval help po matematický stránce, dej vědět. Něco sesmolím.

Jo, a zapakuju pár odlišnejch FITSů, abys to měl na čem zkoušet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#112

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Je těžké psát naslepo funkci, o níž nemám nejmenší ponětí, jaký má dát výsledek.

Potřebuju tohle:
  • Jeden zdrojový soubor (tomasgrygarcik@atlas.cz)
  • Nastavené hodnoty procent
  • Jak ta funkce nastaví stretchnutí pro tento soubor
Z toho už tu funkci odvodím. Momentálně střílím naslepo, od boku, mířím za sebe a snažím se trefit letící mouchu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#113

Příspěvek od MMys »

No z vzorku, bez nalosti jak to funuje, toho asi moc dokupy nedáš (nebo dáš, ale bude ti to asi trvat, než to prokoukneš), ale pošlu ti ho. Ale spíš ti nejřív popíšu ten algoritmus.

Co je histogram, to víš a udělat ho umíš. Ten historam vyjadřuje, jakým poměrem je v obraze zastoupená jaká hodnota jasu. Např. že 1000 ADU je tam plácnu 7356x z 16milionů bodů, 1001 ADU třeba jen 7340x atd... Zřejmě to počítáš v absolutních hodnotách, nikoli v procentech, a pak to nějak zobrazíš v měřítku, ale to je fuk. Také to můžeš počítat ne po jednotlivých hodnotách ADU, ale v širších rozsazích, tedy třeba kolik pixelů leží v rozsahu 0-100ADU, pak 101-200ADU atd... Historam je pak vyhlazenější, není tak rozlítaný. Nevím, jak to počítáš, ale to není pro ten účel úplně podstatné.

Teď popíšu, co vyjadřuje nikoli histogram, ale ta kumulativní četnost. Je to totiž dost podobné. Jen hodnota pro třeba 1000 ADU nevyjadřuje, kolik pixelů v obraze hodnotu 1000 ADU, nýbrž kolik pixelů je MENŠÍ nebo ROVNO 1000 ADU (jaké procento z celkového počtu pixelů obrazu).

Z toho plyne, že funkce kumulativní četnosti je stále rostoucí (proto se tomu říká kumulativní), pro jas 0 ADU má buď velmi malou hodnotu nebo hodnotu 0 (protože tam žádné takové černé pixely nejsou) a pro jas 65535 má ta četnost hdonotu 100%, protože tu podmínku splňují všecky pixely. Mezi tím to procento nějak rychleji či pomaleji ale stále roste, podle toho jaké tam je zastupení jednotlivých jasů.

Když si ten graf či průběhu kumulativní četnosti zkonstruuješ, stačí v nějakém poli o velikosti 65536 prvků (u 16-bit FITSu), dostaneš něco takovéhleho:
kumul_cetnost.jpg
kumul_cetnost.jpg (211.98 KiB) Zobrazeno 2277 x
No, a pak provedeš už určení hodnot pro bílý a černý bod z těch nastavených percentilů jednoduše. Dejme tomu že budu chtít obraz stretchnout tak, že 10% nejtmavších pixelů bude černých, a 10% nejsvětlejších pixelů už bude přepálených, bílých, a mezitím to bude lineárně stretchnuté. Tak se podívám na Y ose kumulativních četností na těch 10% procent odspoda a 10% odshora (tedy na 90%) a najdeš k tomu odpovídající hodnoty v ADU (ty samé co jinak nastavuješ těmi šoupáky) a podle toho to prostě stretchneš tak, jako dosud.

Tedy celý problém vlastně spočívá jen ve výpočtu toho pole kumulativních četností, což uděláš souběžne s histogramem, nebo v druhém průchodu z něj, to je celkem fuk, jen si ještě do nějaké jiné proměnné budeš tu četnost kontinuelně pořád přičítat.

No, a pak už se jen podle nastavených percentilů koukneš do té tabulky obráceně (prostě ji prohledáš a k daným precentilům, nebo jejich nejbližším hodnotám co v tabulce najdeš) určíš ty ADU pro bílý a černý bod.

A jdu teď udělat nějaký referenční FITS a k němu jak vypadá při známém stretchnutí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#114

Příspěvek od MMys »

OK, takže FITS (zmenšenej na třetinu, ať to není moc zašuměný) je tady:

http://hvbo.cz/data/uploads/LBN777-004_L_resize.fit

a takhle to vyplivne MaxIm při stretchnutí 40 a 80%
stretch_sample.jpg
stretch_sample.jpg (1.03 MiB) Zobrazeno 2267 x
Ale nemusí ti to vyjít úplně stejně, je známá věc, že MaxImDL nepočítá ten historam úplně přesně po 1ADU , používá nějaký rychlejší výpočet a vyhlazení, a pak je nějak vyhlazená i ta kumulativní četnost. Spíš jde o to, že u tohle FITSu se to chová v MaxIm velmi tolerantně, změna těch percentilů v řádu jednotek až desítek procent má celkem normální vliv na obraz, nic extrémního. Jakmile se ti to povede (pokud se s tím chceš programovat) tak to testnu na nějakých horších datech, kde je ten historam užší. Ale podle mě se to teď už povede. ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#115

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Naspal jsem sestavení kumulativního histogramu, lineárně ho vyhladil a lehce upravil výpočet tak, aby se to blížilo hodnotám z MaxIm DL při nastavení min 40% a max 80%.
Linux | Windows
FITS_prohlizec.jpg
FITS_prohlizec.jpg (550.24 KiB) Zobrazeno 2221 x
Všiml jsem si, že na Win se občas nepřekreslují popisky s aktuálními hodnotami, jestli je to testováním ve VM, to netuším.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#116

Příspěvek od MMys »

Na těch pár FITSech co mám na notebooku zatím OK.
Až budu večír doma, otestuju na více různých sadách.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#117

Příspěvek od MMys »

Tak jsem to otestoval, to stretchnutí už nyní funuje v zásadě jak má. Po nastavení vhodných percentilů na daný typ snímku pak lze krásně procházet celou řadu a pořád tam je dobře vše vidět, i když pozadí courá. To byla největší slabina, musela se nechat větší rezerva ve stretchnutí a zase to bylo celé nekontrastní, šedé. Teď je po problému a plánovaný účel to splnilo parádně.

Ty tisíciny zase můžeš zrušit, nyní to není nijak extra citlivé. Myší to nech klikat po procentu, s možností zápisu na desetinu prcenta, jako to už jednou bylo.

Ale máš tam nějakou chybu ve vykreslování při režimu auto-historam. Po přechodu na další snímek se tento vykresluje natřikrát. Nejprve se vykreslí strecthnutý jak byl ten předchozí, a pak se překreslí ještě 2x, nejprve zřejmě po změně černého a pak ještě i bílého bodu. A celé je to velmi výrazně pomalejší. Přitom by podle mě nemuselo. Historam počítáš tak jako tak, tedy ta obrazová data jednou projdeš všechna tak jako tak. Výpočet těch kumulovaných hodnot je proti zpracování celého obrazu naprostý zlomek času, prostě z již existujícího histogramu spočteš jen ty kumulace, vyhladíš je a pak určíš ty dva limity pro stretchnutí. To jsou ale všecko velmi rychlé operace nad relativně směšným množstím dat, a přesto to trvá minimálně 2-3x tak dlouho. Tipuji, že bota je v tom trojnásobném vykreslování. Protože se celý ten obraz přepočítává natřikrát. To až odstraníš, tak to zase půjde rychle jako předtím.

A pak se ti tam ještě objevila chyba, že když popotaheš myší H a V scrollbar od obrazu, když je zobrazeno 1:1, tak se vždy zresetuje poloha vlevo nahoru. Ale šoupání obrazu myší s kurozrem v ploše obrazu chodí normálně.

A ještě jedna chybka - v nějaké datové struktuře, nejspíš historamu či kumulativnímu historamu, ti zůstává část dat z minulého obrazu. Mám případ, kdy se snímky v řade viditelně liší, a když na nějaký snímek přijdu z předchozího a pak z následujícho, tak ten samý snímek je pokaždé auto-stretchnutý jinak. Pokdu to neodhalíš bez dat, pošlu tři fitsy, u kterých jsem to našel.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#118

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

To vícenásobné překreslování se týká jen Windows a nechápu proč. Při všech akcích z táhel odstraním metody OnChange a Win to stejně provede. Na Linuxu všechno lítá jak splašené, zkompiluju to pro Windows a nestačím se divit té pomalosti. :shock:
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#119

Příspěvek od MMys »

A ještě je tam nějaká chyba v určení té meze pro bílou (černá se zdá být OK). Normálně by to mělo chodit do 100%, ale chodí to do 80% bílé. Jakmile tam dám 81% a víc, tak to už nastavuje bílý bod permanetně na 64k ADU, a dělá to s jakýmkoli DSO snímkem z CCD či CMOS kamery, nezávisle na tom, kolik je tam přepálených hvězd. A je nesmysl, aby saturované body tvořily 20% plochy obrazu, mrkni na to, vypadá to jako nějaká chybka v měřítku historamu. Na ten vzorek z MaxIm nekoukej, nemusíš to ladit vzhedově podle něj. Ty korekce vyhoď, čistý percentil musí fungovat správně.

Na druhou stranu, v MaxIm to skutečně reaguje změnou stretchnutí až do 100%. U tebe se od 80% už nic nemění, je to bez stretchnutí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlý FITS prohlížeč - nezná někdo ?

#120

Příspěvek od MMys »

Pokud by to vícenásobné překreslování nešlo přemoci, tak to vykreslování ve funkci, která se volá na OnChange nějak opodmínkuj, a příznak pro tu podmínku povol až po zaktulizování posledního prvku (asi šoupáku pro bílý bod). Takže OnChange se sice volat bude několikrát, ale časově náročné kreslení se odehraje až nakonec při tom třetím zavolání.

Jednou se mi stávalo v jedné aplikaci něco podobného u Bolrand C++ builderu, a vypořádal jsem se s tím až takhle.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět