Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3406

Příspěvek od LaH »

MMys píše:No nechci ti brát iluze, ale u Unhoště určitě nebude obloha na nějaké slušné pokoukání na deep-sky objekty. Praha je prostě moc blízko, a okolo je to taky dost hustě zalidněné. Za lepší oblohou je to podle mě zralé aspoň někam na Roztoky, křivoklátsko...
To je samozřejmě pravda. Pozoruji teď často v podobném místě za Unhoští.
Ale lepší je v klidu pozorovat alespoň něco než nic, ono to tam kupodivu není o tolik horší než Suchomasty. A myslím, že já to mohu porovnávat.
Směrem na jihozápad 5 km od Unhoště už jsou rozsáhlé lesy, tam je to od zenitu k západu slušné,sever a východ je logicky mizerný. Chce to si na objekt počkat, až se dostane k meridiánu.
A já tam ty své mrňavé galaxie pracně, ale pozoruji s 18'' i 12'' . Naposled vzpomínám třeba na Stephanův kvintet (tam tedy spíše jen kvartet).
I triedrem je tam docela pěkné pokoukání a řada Messierů je tam v něm je hezky viditelná.

Na to, aby si tam začátečník nacvičil základy techniky pozorování a orientace na obloze to tam stačí. Subtilnější objekty neuvidí, na to jsou výjezdy.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3407

Příspěvek od honjan »

LaH: Děkuji za zmínku o této lokalitě. Ano, bydlím přesně jihozápadně od Unhoště, okolí Malé Kyšice, a je to tu obklopené hustými lesy. Nebydlím ale přímo někde v lese, výhled na oblohu mám slušný. Východ až jihovýchod je večer trochu, ale i tak viditelně degradovaný světelným znečištěním, ale jihozápad a severozápad bývá docela plný hvězd, dokonce i menších, je to nebe takové docela zaplněné. Tedy v případě, že nezáří měsíc. S příchodem noci se to světelné znečištění nějakým způsobem vždy potlačí a jsou krásně jasné hvězdy, kupodivu i nějaké ty menší, i jihovýchodně. Samozřejmě to není temnotemné nebe, jako na vytipovaných pozorovacích místech. :-)
Dej když tak tip na dobré místo blízko Unhoště, se kterým máš dobré zkušenosti. Díky
Ty zmiňované Suchomasty někdy určitě zkusím, už ze zvědavosti a pro srovnání, tedy až si budu moct dovolit větší dalekohled, abych z toho něco měl. :-) V které části, na jakém místě v okolí těch Suchomast je to tak nejlepší?
Dííííkeees
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3408

Příspěvek od Bill »

honjan píše: V které části, na jakém místě v okolí těch Suchomast je to tak nejlepší?
Mrkni tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=46&t=3837
(případně se tam zeptej...)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3409

Příspěvek od LaH »

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... start=1605
Suchomasty - 100m od závory se doprava najede na louku, je vidět stopy na leteckých mapách.
Na klíč od závory se ptej Vla.

ad
... až si budu moct dovolit větší dalekohled, abych z toho něco měl
Malým dalekohledem pod dobrou oblohou uvidíš víc než velkým pod špatnou. Na Suchomasty jsem zpočátku jezdil s pozorovacím dalekohledem 90mm. Klidně jsem tam ne tak dávno vyjel i s ED100 a užil jsem si to také.
Pozn.
Předevčírem jsem z lodžie v Praze 6 Liboci při zákalu triedrem pozoroval M33, kterou jsem dříve na Požárech nenašel ani s 12''. Proto píši - co nejvíc pozorovat, získávat zkušenostia nenaříkat nad podmínkami. A temperovat, jsem na to psychopat, temperuji i triedr! :D
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3410

Příspěvek od honjan »

Hmmmmm, myslíš, že bych si i se svým 114/900 přišel na své? Někdy musím ještě vyzkoušet, co se dá nejvíc tímhle newtonem vidět.
Poslyš, co je to to "temperování"? Barevné filtry???
brumda
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 11. 2018, 14:06

Pomoc s výběrem dalekohledu

#3411

Příspěvek od brumda »

Prosím o pomoc s výběrem dalekohledu pro mě.

Je mi 40 let, bydlím na vsi 6 km od Pardubic.

Jaké mám astro zkušenosti: poznám pár souhvězdí, najdu Polárku, Venuši, snad i Mars a někdy Jupiter. Mám základní přehled o astrofyzice sluneční soustavy.

Čím jsem se kdy díval na oblohu – zatím pouze na Měsíc a Jupiter jakýmsi refraktorem opřeným o futra apod.
Amatérskou astronomii si chci vyzkoušet, láká mě to už léta, ale zatím na ni ale nemám moc času. Možná i proto, že nemám dalekohled:-)

Pozoroval bych spíš na venkovské zahradě, výjimečně bych byl ochoten vycestovat do odlehlejší oblasti. Auto mám.

Co chci pozorovat především: nejdřív asi Měsíc a planety. Rád bych viděl na planetách aspoň nějaké detaily, dále jejich měsíce a prstence (pochopitelně tam kde je to relevantní:-))

Pochopil jsem (netvrdím, že správně), že pozorovat DSO je vyšší level a spíš pro fotografování. Fotit zatím neplánuji – mám pouze lepší kompakt, a obyčejný starý mobil. Ale kdyby šlo pozorovat i hvězdy, bylo by to fajn (v kontextu výše uvedených očekávání).
Pozorování pozemských objektů – využil bych také.

S celonočními pozorovacími maratony nepočítám, spíš bych se díval „hodinku před spaním“.

Kolik investovat peněz – nemám představu, kolik takový dalekohled vybraný podle těchto mých kritérií může stát, ale nechci se omezovat levnějšími dalekohledy na úkor jejich výkonu. Jinými slovy – peníze na koníčky mám. Dokoupit v budoucnu vybavení – v případě potřeby ano.

Předem díky za rady.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3412

Příspěvek od hades »

Temperace je vyrovnání teploty dalekohledu s teplotou okolí
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3413

Příspěvek od honjan »

hades: Áaaaha, nějak jsem si to zprvu spojil s barvami, asi ty tempery, :-) místo se slovem temperatura, děkuji za vysvětlení...
A jak se nejčastěji dalekohled temperuje, něčím zatepluje, obaluje, případně chladí, či jinak???
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3414

Příspěvek od Therp »

Nené.. zkrátka necháš vyrovnat teplotu dalekohledu a okolí, jak zaznělo výše. "Vytáhneš z domu, z auta ven a čekáš"
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Pomoc s výběrem dalekohledu

#3415

Příspěvek od gunaroid »

Zdravím, jezdíme občas z Pardubic pozorovat do Bělečka, k Boice nebo do Hostovic, tak se můžeš někdy přidat. Já mám MAKa na poháněné EQ montáži a kolega weszter velkého Dobsona, takže si můžeš vyzkoušet oba směry a pak se rozhodnout kterým se vydat..
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3416

Příspěvek od honjan »

Jo táááák, teď už chápu.... No jóóó, začátečník..... :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3417

Příspěvek od MilAN »

Jo, dalekohled musíš temperovat a sebe zateplit :)
A v zimě nezapomenout oteplouš
https://paulczynski.blog.idnes.cz/blog. ... tver=touch
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3418

Příspěvek od honjan »

MilAN: A sakra, tak to se bude hodit na ten nejmenší dalekohlídek, co vlastním......... :-):-):-)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3419

Příspěvek od Artaban »

Therp píše:Nené.. zkrátka necháš vyrovnat teplotu dalekohledu a okolí, jak zaznělo výše. "Vytáhneš z domu, z auta ven a čekáš"
Já bych tu temperaci zase tak neprožíval. U vizuálu, je dobrá temperace důležitá při pozorování planet, nebo tam, kde je třeba velké zvětšení. Pokud je už tma a dá se pozorovat DSO, tak stačí začít menším zvětšením a postupně zvětšení přidávat, jak se dalekohled temperuje.
Průměr 114mm, se bude temerovat celkem rychle. Podle rozdílu teplot tak asi 30-60 minut. Větší zrcadla pak samozřejmě déle, ale i tam se dá pozorovat nejdříve menším zvětšením a postupně přidávat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3420

Příspěvek od LaH »

Artaban píše:
Therp píše:Nené.. zkrátka necháš vyrovnat teplotu dalekohledu a okolí, jak zaznělo výše. "Vytáhneš z domu, z auta ven a čekáš"
Já bych tu temperaci zase tak neprožíval. U vizuálu, je dobrá temperace důležitá při pozorování planet, nebo tam, kde je třeba velké zvětšení. Pokud je už tma a dá se pozorovat DSO, tak stačí začít menším zvětšením a postupně zvětšení přidávat, jak se dalekohled temperuje.
Průměr 114mm, se bude temerovat celkem rychle. Podle rozdílu teplot tak asi 30-60 minut. Větší zrcadla pak samozřejmě déle, ale i tam se dá pozorovat nejdříve menším zvětšením a postupně přidávat.
No a má zkušenost, jak už jsem dříve psal, je taková, že temperuji i triedr. Tady je to možná až overkill, ale i tak mám alespoň lepší pocit, podporovaný tím, co vidím později, i když se ve vytemperovaném hlavním dalekohledu seeing už kazí. Do ED100 se alepoň 15 minut raději nedívám. První starost při skládání Newtonů mám, aby už bežel(y) ventilátor(y).
Ano, u Vobludy i Dřeváka se po půl hodině začínám koukat menším zvětšením, co taky jiného lze, že? Ale na galaxijky si troufnu až min. po hodině. Dávno jsem to přestal zkoušet dříve. A to mám u Vobludy tenké "žebrované" zrcadlo a tři ventilátory jedou od začátku. Ne za všechno může blbý seeing.
Pokud někdo vytahuje dalekohled z nevytápěných prostor, má ale samozřejmě velký náskok.
Závěrem - zásadně nesouhlasím s tím, že na DSO není nutná pořádná temperace. Planetu jako rozmazaný flek uvidím bez temperace, slabší DSO ale v tom případě neuvidím vůbec. Nebo podobně rozmazaně jako planetu. Uff.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Odpovědět