Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3376

Příspěvek od DaveOne »

MMys píše:já bych koupil, pokud máš omezený limit, zatím 150-ku až 200-ku dobsona. A pokud bys někdy zatoužil po slušné paralaktice (protože levná mizerná je úplně k ničemu), a měl na ni peníze, tak prostě tubus dobsona vyndáš z bedýnky, dáš ho na lištu a posadíš na paralaktiku.
- Která EQ montáž je pro Newtona 150/750 už vhodná ? EQ-3-2 nebo až EQ-5 ?

Když teď budeš šetřit, a koupíš nějaký low-end dalekohled na poddimenzované montáži (aby ses vešel do nějakého limitu), tak montáž budou vyhozené peníze, a dalekohled taky nic moc. Kup si kvalitní 150-ku až 200-ku v provedení dobson. Atrofoto jsou stejně výdaje velmi výrazně jinde, tam to dalekohledem a montáží nekončí, ale začíná.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3377

Příspěvek od DaveOne »

Pokud bych se chtěl přeci jen vyhnout Dobsonu (kvůli pozorování z balkonu atp.) mohli byste mi doporučit minimum(EQ montáž) pro toho Newtona 150/750 ?
Našel jsem třeba SW 150/750 s montáží EQ-3-2 za stejný peníz(cca 12tis) jako ten Star Discovery s AZ GoTo montáží. Na tento by se dalo určitě v budoucnu dokoupit i to navádění od SW.

nebo Omegon za cca 10 tis s montáží EQ-4 (nevím jestli se na tuto montáž dají připojit v budoucnu motorky a GoTo navádění)

Nebo má cenu uvažovat až o montáži EQ-5 a vyšší ?

Děkuji
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3378

Příspěvek od hades »

Montáž by měla být podstatnou částí investice do pozorovací techniky. Jestli máš 12k na montáž i dalekohled, tak o EQ montáži raději neuvažuj a jdi do dobsona
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3379

Příspěvek od Artaban »

Dag: Ahoj na AF: Vybrat dalekohled někomu jinému, než sobě, je problém. Nemusí to klapnout :?
V každém případě tohle http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3653.html je dalekohled s dobrým poměrem cena vs výkon. Větší se za ty peníze koupit nedá. Leda v bazaru průměr 250mm.
Ještě skladnější, ale jinak opticky stejný dalekohled http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3654.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kamilek111
Příspěvky: 5
Registrován: 15. 08. 2018, 09:42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3380

Příspěvek od kamilek111 »

Dag:
Dobrý den
vzhledem k tomu že jsem sám začátečník tak nechci rozdávat rozumy. Jen doplním předchozí příspěvek. Sám jsem si tento dalekohled koupil a jsem s ním spokojen. Splnil vše co jsem od něj očekával. Vlastně se s ním po obloze teprve rozkoukávám a je to fajn. Píšete že žijete v Praze a jezdíte na chalupu. Tímto dalekohledem asi nebude možné pozorovat z balkonu pokud ho máte úzký. A další věc když jsem se rozhodl dalekohled koupit tak v republice nebyl jediný obchod který by jej měl skladem a dodací lhůta byla několik týdnů, pokud ho máte jako vánoční dárek začněte jej shánět zavčas.
Juny1spion
Příspěvky: 3
Registrován: 29. 10. 2018, 23:02

První dalekohled

#3381

Příspěvek od Juny1spion »

Tahle otázka tu musí být hodně mainstream, takže se předem omlouvám. Ale přečetl jsem si za poslední 3 dny už hodně článků a dnes i prolistoval toto fórum a přesto nemám jasno, takže se chci stejně obrátit na zkušené pozorovatele :roll:

Rád bych si pořídil svůj první hvězdářský dalekohled. Cenová kategorie do 5.000 Kč. Naštěstí žiju v relativně příznivých podmínkách pro pozorování, pozoroval bych ze zahrady takže by dalekohled nebylo nutné moc často převážet.

Ze všeho co jsem četl jsem usoudil, že se vyplatí koupit spíše zrcadlový než-li refraktor? Byl mi doporučen tento: http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... bk1145eq1/

Rád bych si byl touto volbou jist. Je vhodný pro začátečníka a poskytne obraz přiměřený ceně? Záleží v takovém cenovém rozmezí vůbec na tom, jestli si pořídím zrovna tenhle nebo jiný jemu podobný? Něco, na co bych si měl obzvlášť u tohoto modelu dát pozor?

Děkuju komukoliv, kdo se mi rozhodne pomoct :)
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: První dalekohled

#3382

Příspěvek od Therp »

Zdravím...

Opravdu to tu zaznělo už tisískrát a jestli si důkladně pročítal fórum, tak zde rozhodně nebylo doporučeno tohle. Bude to hrozně roztřesený a myslím, že tě to akorát odradí. Samotnej jsem měl něco podobného, když jsem byl ještě úplné dítko a potom jsem na teleskop na 5let zapomněl, protože jsem v tom sotva udržel měsíc.
Kup v týhle ceně bazarovej dobson 150/1200 a uvidíš tu nádheru.
Jako nechci ti tu do toho kecat, ale tohle jsou za mě opravdu vyhozený peníze.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3383

Příspěvek od Artaban »

Otázka zní: Může tohle http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... bk1145eq1/ doporučit normální člověk? Odpověď: Nemůže! Tohle doporučí, jen někdo, kdo ho chce prodat.
Juny1spion : Jestli můžeš, zajeď si do Supry http://www.supra-dalekohledy.cz/ Pán Zahájský doporučí tenhle http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html, jak už asi tušíš ;) a nebo třeba jiný, když mu řekneš své možnosti atd.
Já ale typuju 99% na Dob.150/1200 a k vánocům, to bude pěkný dárek ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: První dalekohled

#3384

Příspěvek od Bill »

Juny1spion píše:
Rád bych si pořídil svůj první hvězdářský dalekohled. Cenová kategorie do 5.000 Kč. Naštěstí žiju v relativně příznivých podmínkách pro pozorování, pozoroval bych ze zahrady takže by dalekohled nebylo nutné moc často převážet.
Pokud jsi z Moravy tak mrkni na tenhle inzerát:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=24265

Je to sice okolo 8 tis. Kč, ale 5 tisíc je na slušný dalekohled dost málo.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: První dalekohled

#3385

Příspěvek od Zelvak »

Juny1spion píše: Rád bych si pořídil svůj první hvězdářský dalekohled. Cenová kategorie do 5.000 Kč. Naštěstí žiju v relativně příznivých podmínkách pro pozorování, pozoroval bych ze zahrady takže by dalekohled nebylo nutné moc často převážet.
Také se připojím k předchozím odpovědím. Sice ne z pozice "zkušeného", ale aspoň dostanete odpověď i od dvouměsíčního začátečníka. Mám 130 mm newtona s goto montáží. A i když se mi to "netřese", tak bych po dvou měsících dal cokoliv za dobsona kvůli jednoduchosti (radši asi 200 mm, ale 150tka taky poslouží pro začátek). Pro začátečníka je dobson to pravé. Můj názor. :)
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
miras89
Příspěvky: 48
Registrován: 12. 08. 2018, 06:19

Re: První dalekohled

#3386

Příspěvek od miras89 »

Juny1spion píše:Tahle otázka tu musí být hodně mainstream, takže se předem omlouvám. Ale přečetl jsem si za poslední 3 dny už hodně článků a dnes i prolistoval toto fórum a přesto nemám jasno, takže se chci stejně obrátit na zkušené pozorovatele :roll:

Rád bych si pořídil svůj první hvězdářský dalekohled. Cenová kategorie do 5.000 Kč. Naštěstí žiju v relativně příznivých podmínkách pro pozorování, pozoroval bych ze zahrady takže by dalekohled nebylo nutné moc často převážet.

Ze všeho co jsem četl jsem usoudil, že se vyplatí koupit spíše zrcadlový než-li refraktor? Byl mi doporučen tento: http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... bk1145eq1/

Rád bych si byl touto volbou jist. Je vhodný pro začátečníka a poskytne obraz přiměřený ceně? Záleží v takovém cenovém rozmezí vůbec na tom, jestli si pořídím zrovna tenhle nebo jiný jemu podobný? Něco, na co bych si měl obzvlášť u tohoto modelu dát pozor?

Děkuju komukoliv, kdo se mi rozhodne pomoct :)
Ahoj, jsem taky zacatecnik. Mam SW dobson 254/1200, cili jeste jednou tak vetsi zrcadlo i ohnisko a povim ti, ze uz s nim je na nasi presvicene obloze problem neco najit vypozorovat a to vubec nebydlim ve velkomeste. V tom dalekohledu co uvadis uvidis dobre mesic a planety na male zvetseni, takze bez nejakych detailu. Jupiter bude mala kulicka s mesici a za dobreho seeingu uvidis mozna hlavni pasy. Krome nejjasnejsich objektu jako M42 nebo M31 toho z DSO moc neuvidis ani na hodne tmave obloze. Mimum ten dobson 6, jinak o tom nema smysl premyslet a dalekohled se ti bude doma valet, ver mi
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3387

Příspěvek od MilAN »

Nepsal jsi, v jak velkém městě bydlíš, ale já z města se 40.000 obyvateli vidím 250 mm průměrem mnoho set DSO objektů a hvězdy bohatě do 13. mag. To jen tak na okraj, abychom nestrašili nováčky . A planety uvidíž v 95% nocí podobně průměrem 150 mm jako 250 mm i jako větším. Teprve za optimálních vyjímečných nocích se může uplatnit větší průměr pozorovatelným způsobem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Juny1spion
Příspěvky: 3
Registrován: 29. 10. 2018, 23:02

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3388

Příspěvek od Juny1spion »

Díky moc za názory, Therp: opravdu jsem fórum pročítal, ale na mnou zmíněný dalekohled jsem nikde nenarazil. O roztřesenosti jsem neměl tucha, určitě mi do toho kecejte, od toho sem píšu :)

Na ten Dobson jsem narazil hodněkrát, vím, že je zde hodně doporučovaný, ale bohužel se mi nevejde do cenového limitu... takže otázkou je, jestli má vůbec cenu vybírat jiný do těch pěti tisíc :oops:

MilAN: bydlím na kraji vesnice, tak problém s přesvíceností by snad hrozit nemusel :roll:
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3389

Příspěvek od Bill »

Juny1spion píše:
Na ten Dobson jsem narazil hodněkrát, vím, že je zde hodně doporučovaný, ale bohužel se mi nevejde do cenového limitu... takže otázkou je, jestli má vůbec cenu vybírat jiný do těch pěti tisíc :oops:
Ale odpověď byla hned v první příspěvku:

"Kup v týhle ceně bazarovej dobson 150/1200 a uvidíš tu nádheru."
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3390

Příspěvek od Artaban »

Juny1spion píše:Na ten Dobson jsem narazil hodněkrát, vím, že je zde hodně doporučovaný, ale bohužel se mi nevejde do cenového limitu... takže otázkou je, jestli má vůbec cenu vybírat jiný do těch pěti tisíc
Každá sranda něco stojí a pozorování vesmíru zrovna tak. Není nutné utrácet mnoho tis. ale zase koupit šunt, jen proto, že je levný, je blbost. Nepozorovat vůbec, jen proto, že slušný dalekohled stojí o trochu víc, je taky škoda.
Já neznám tvé možnosti, nebo jak třeba dokážeš jít za svým cílem, nebo jakou máš trpělivost atd.
Proto navrhnu nějaký možnosti a sám si můžeš vybrat cestu.
Ještě to, že koupí dalekohledu, to nekončí a trpělivosti, je třeba někdy hodně ;)
1. Za 5 tis. se dá koupit Dobson 150/1200 tady na AF v bazaru.
2. Druhá možnost, je šetřit dál a koupit ho později.
3. Další možnost, je jiný dalekohled, ale né ty levný hračky. Jedna z možností, je začít pozorovat např. triedrem. Ten je ucházející na DSO a trochu Měsíc. Na planetách nic neukáže, snad jen měsíce kolem Jupitera. Výhoda bude znalost oblohy, což se hodně uplatní, až bude větší dalekohled.
Taky lze doporučit zajít někam na astropozorování. Na AF asi někoho, nebo nějakou skupinu hvězdářů ve svém okolí najdeš. Je to dobrá zkušenost a třeba se nejdřív podíváš dalekohledem, který si jednou taky koupíš. Jestli je poblíž nějaká hvězdárna, tak se tam taky jukni.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět