Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Minister
Příspěvky: 23
Registrován: 20. 06. 2018, 21:18
Bydliště: Trenčín, Slovensko
Věk: 30

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3346

Příspěvek od Minister »

majklus píše:Pokud nemáš hodně širokoúhlý okulár, tak je dobrý hledáček seřídit na nějaký terénní dominantě - komín apod. Ten v hlavním dalekohledu najdeš relativně snadno a pak těma stavěcíma šroubkama na hledáčku laboruj tak, aby byl ten třeba komín ve středu pole toho hledáčku. Pak už by se v noci hvězda / planeta měla v okuláru ukázat a hledáček jen pak jemně doladíš. Mělo by to být snadné.

Co máš za dalekohled?

EDIT: aha, koukám, že máš MAKa s reddotem. To ale funguje úplně stejně. Vidíš v zaplém reddotu červenou tečku? Pokud ano, tak ten reddot má takový dvě točítka většinou a těma se seřizuje. Zbytek platí jako pro optický hledáček.

Veľmi pekne ďakujem namieril som teleskop na lampu a pohral sa s kolieskami na Red Dote ako si povedal, problém vyriešený :)
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Skywatcher Star discovery 150 Newton SynScan GoTo

#3347

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím Vás pánové,
chtěl bych se začít trochu věnovat pozorování hvězd a planet a zajímal by mne Váš názor na tento dalekohled - Skywatcher Star Discovery - 150 Newton

http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... ewton.html

Chtěl bych hlavně pozorovat měsíc, planety a něco z hlubokého vesmíru. Astrofotografii jsem trochu pročetl a je to zatím z mého pohledu dost komplikované a také drahé..i když do budoucna bych si rád udělal i nějaký ten snímek :) Pozorovat budu hlavně z balkonu rodinného domu, případně ze zahrady..a ano také naše oblast trpí světelným znečištěním :-(

Už jsem tady na fóru něco málo přečetl a dospěl jsem k názoru, že pro mne jako naprostého laika bude vhodný tento typ dalekohledu tj. s GoTo SynScan montáží a možná později pokud mne to opravdu chytí bych šel do něčeho lepšího (výměna optiky nebo celé sestavy). Díval jsem se, že pokud se budu držet limitu 5kg na montáž moc toho na výběr asi nebude, ale dá se třeba koupit klasická 150 Newton optika od Skywatcheru (edice Black diamond), která Váží zrovna těch limitních 5kg tak to by možná šlo. Ale to jen přemýšlím do budoucna..

Pochopil jsem taky, že pokud koupím zmíněný dalekohled tak tím mé investice určitě nekončí, jelikož budu muset pořídit min. i nějaké další okuláry a případně nějaké filtry(např. na světelné znečištění, měsíc apod. ). Doporučíte mi nějaké typy a velikosti okulárů případně filtrů vhodné pro tento dalekohled ? díval jsem se třeba na okuláry Skywatcher SWA Plossl, ale nevím např. jaké velikosti bych mohl pro začátek potřebovat (přibalené jsou 10 a 23mm) tak abych takříkajíc úplně finančně nevykrvácel :( Vím, že dalekohled umožňuje se správným okulárem max. zvětšení 300x ,ale je to vůbec u tohoto dalekohledu a montáže prakticky využitelné ?

Děkuji Vám za rady, připomínky a podněty.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Skywatcher Star discovery 150 Newton SynScan GoTo

#3348

Příspěvek od Artaban »

DaveOne : Vítej na AF. A už ten dalekohled máš? Jesli ne, tak bych okuláry řešil později. A máš nějaký vážný důvod ohledně menší hmotnosti dalekohledu? Páč jinak za ty peníze koupíš dalekohled, kterým je vidět víc, jen nemá GOTO.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3349

Příspěvek od g »

nemyslím, že je to rozumné rozhodnutí. Montáž je Go-To, ale AZ (stáčení pole).. Pokud je nezbytné navádění, pak za podobnou cenu je uživatelsky (i velmi, velmi pravděpodobně opticky) lepší:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... eisen.html
Samozřejmě s F/5 by vadila i koma, u f/8 nebude problém.
Nejlepší je klasický dobson F/8 150mm SW za polovinu ceny s mapou oblohy k tomu..
Podívej se, co lze pozorovat kvalitními achro. refraktory <=100mm.. s 6'' f/8 dobsonem budeš mít nemenší šanci a špatný nekoupíš (měl jsem jich více)..
Dobson se nehodí jen z pohledu, cituji: "pokud mne to opravdu chytí bych šel do něčeho lepšího (výměna optiky nebo celé sestavy)"
A doplněno: dobson 150/1200 má hmotnost asi 15,8 kg a je kompaktní, na krátkou vzdálenost dobře přenosný. Ohledně návrhu AZ GO-TO čtu hmotnost min. 16kg bez baterek a v celku se přenáší hůř než ten dobson. Kvalita provedení dobsona o třídu výš - viz např. okulárový výtah. Stabilita výrazně na straně dobsona ..no atd...
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... 200mm.html
Naposledy upravil(a) g dne 17. 10. 2018, 20:58, celkem upraveno 5 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3350

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím Vas,
ohledně výběru jsem jen chtěl říct , ze se mi líbí to celkem kompaktní a přenosné řešení . Nechtěl bych se tahat po domě nebo zahradě s něčím takovým jako je ten dobson . A GoTo jsem myslel kvůli tomu, ze jsem celkem laik a toto mi pomůže se lépe zorientovat na obloze.. Ještě mi zkuste vysvětlit co s tím komatem.. moc tomu nerozumím ale měl jsem za to, ze čím menší hodnota ,,f,, tím lepší optika ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3351

Příspěvek od Shark »

Ahoj
pro DaveOne
:arrow: pokud jsi začátečník doporučil bych spíše dalekohled bez goto navádění. Nejprve je potřeba se naučit orientovat na obloze abych znal kde co kdy mohu vidět apod. Sežeň si k dalekohledu atlas a mapku oblohy a nauč se hledat dle nejjasnějších bodů (hvězd). Na první seznámení s oblohou budou stačit setové okuláry.
:arrow: K prvnímu dalekohledu bych se bych se klonil také k Dobsonu (zrcadlo 150-200mm). Pokud nechceš dobsona tak nějaký achromát např. Bresser AR102/1000, ale k tomu je třeba montáž (dalších cca 5 tis.)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3352

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím Vás pánové,
děkuji Vám za poznámky, rady a připomínky. Podívám se samozřejmě i na ty dobsony, jen se mi to zdá pořád pro mé účely takové neohrabané řešení (nejde jen o váhu, ale mám taky obavu o náklon dalekohledu přes zábradlí balkonu, které mu bude asi bránit se natočit do určitého úhlu, dále mohu asi zapomenout i na jakékoliv focení). V každém případě uznávám, že tato montáž je velice stabilní a oblíbená.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3353

Příspěvek od hades »

Máš z toho balkonu výhled na Polárku? Pokud ne tak by byl problém s ustavením ekvatoriální montáže, focení by se nekonalo. A alignment by se ti taky zkomplikoval
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3354

Příspěvek od MilAN »

hades píše:Máš z toho balkonu výhled na Polárku? Pokud ne tak by byl problém s ustavením ekvatoriální montáže, focení by se nekonalo. A alignment by se ti taky zkomplikoval
Ale nebyl by žádný problém. Jednou se ustaví jinou metodou a označí se poloha noh stativu a je to.A na alignment to nemá naprosto žádný vliv
Fotí takhle spousta lidí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3355

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,

díval jsem se ještě, že se dá sehnat i Dobson 8´(200/1200) s GoTo montáží (Flex Tube)..Je sice dražší a težší, ale má to Vámi doporučovaného Dobsona i mnou požadovanou GoTo montáž..tak by se s tím v budoucnu dala udělat i nějaká fotka ?
Co byste řekli na tuto variantu?
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3356

Příspěvek od zuzi »

Je naprosto klíčové zjistit, zda se s dobsonem (newtonem) vůbec na balkonu otočíš a nebudeš se muset naklánět přes zábradlí. Newton má okulár v části tubusu co směruje k obloze. Pokud jo, tak pak je otázka zda GoTo nebo ne.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3357

Příspěvek od Bill »

DaveOne píše:Zdravím,

díval jsem se ještě, že se dá sehnat i Dobson 8´(200/1200) s GoTo montáží (Flex Tube)..Je sice dražší a težší, ale má to Vámi doporučovaného Dobsona i mnou požadovanou GoTo montáž..tak by se s tím v budoucnu dala udělat i nějaká fotka ?
Co byste řekli na tuto variantu?
Může to být rozumný kompromis, ale:

1) první dalekohled nikdy není úplně přesně to, co člověk časem bude chtít. Někdo chce větší, někdo menší. Někoho přestane bavit pozorovat a chce fotit, někoho to přestane bavit úplně... Klasický dobson 6-8" prodáš bez větší ztráty (zejména pokud koupíš starší). Pokud budeš prodávat Flex-tube s GoTo, budeš hledat kupce déle a případná ztráta bude větší.

2) "tak by se s tím v budoucnu dala udělat i nějaká fotka"
Bohužel dobsonem s pohonem se nedají fotit DSO expozice s delším časem - jednak pohon není dost přesný a hlavně dochází ke stáčení obrazového pole. Takže dá se vyfotit Měsíc, planety a možná několik jasných objektů krátkým časem...

Pokud chceš pozorovat a fotit, tak je lepší mít dvě různé sestavy - na pozorování větší dobson a na focení EQ montáž s malým refraktorem nebo lepším fotografickým objektivem...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3358

Příspěvek od DaveOne »

Rozumím..musím to trochu poměřit a promyslet..Jasné, že mám možnost být i na zahradě, ale to už zase není takový komfort + přenášení..Ale topografie terénu by mi takto(z naší malé zahrady) nedovolila sledovat prakticky nic poblíž obzoru..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3359

Příspěvek od Bill »

Nejlepší by bylo zajet na nějaké společné pozorování v okolí aby člověk věděl do čeho jde...

Ono každý má nějaké preference a na dálku se špatně radí.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#3360

Příspěvek od Shark »

DaveOne píše:Zdravím,

díval jsem se ještě, že se dá sehnat i Dobson 8´(200/1200) s GoTo montáží (Flex Tube)..Je sice dražší a težší, ale má to Vámi doporučovaného Dobsona i mnou požadovanou GoTo montáž..tak by se s tím v budoucnu dala udělat i nějaká fotka ?
Co byste řekli na tuto variantu?
Dobson není vhodný na astrofoto, je vynikající na vizuální pozorování. Pokud chceš sem tam " cvaknout" měsíc, planety tak to ano, ale jinak toho moc nepůjde.Dobson 8" je dobrá volba, ale popřemýšlel bych o tom goto navádění, raději vezmi klasiku a ušetřené peníze později investuj do kvalitnějších okulárů.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Odpovědět