NGC 7293 - Helix

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#106

Příspěvek od Bill »

Bill píše:Tak nevím, zda mám ty své staré expozice spracovávat, nebo rovnou smazat :(
Tak jsem je nesmazal - po třech létech jsem se k nim vrátil. Je to RGB ze zrcadlovky - cca 30*10 minut. Ale kde nic není, tam asi ani PI nepomůže...
Kdyby nebylo furt tak hnusně, tak bych to smazal a vyfotil znovu.
NGC7293_cor_mala.jpg
NGC7293_cor_mala.jpg (134.45 KiB) Zobrazeno 4518 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 7293 - Helix

#107

Příspěvek od Roman (Rick) »

Tak som si skúsil túto potvorku odo mňa z balkóna. Mesto urobilo svoje a spolu s malou výškou nad obzorom a mizernou viditeľnosťou mi z toho po zložení vyšlo toto mlieko (a to som fotil cez 7nm Ha filter za bezmesačnej noci!):

Obrázek


Po spracovaní z toho nakoniec niečo vyliezlo, ale ten sajrajt budem musieť prebiť ešte množstvom ďalších dát, aby som to mohol publikovať v plnom rozlíšení (hoci detaily sa mi už začínajú páčiť ;)). Aspoň som zároveň testol verziu GPU komakorektora od TS. Sadol perfektne. Ešte sa mi nestalo, že by som veci pozapájal a korektor proste kreslil krásne bodové hviezdy až pekne k okrajom :). Ani s predraženým komakorektorom od TeleVue ...

Snímané ako vždy, tuna tak obľúbenými 4 sekundovými expozíciami bez pointácie. Technika: TS Newton 200/1000 + TS GPU komakorektor + 1.25" Baader Ha 7nm + ZWO ASI 1600mmc. Bez flatu. Na klik astrofotky.

Obrázek
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#108

Příspěvek od Cztwerec »

Dobrý! Když si uvědomím, jaké to potřebuje podmínky, že tam neni jinak vlastně nic, tak je to dobrej vysledek.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: NGC 7293 - Helix

#109

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Dobrý! Když si uvědomím, jaké to potřebuje podmínky, že tam neni jinak vlastně nic, tak je to dobrej vysledek.
H-alfa v 7 nm se "propasíruje" i bordelem. Když neznáme celkovou dobu focení, je těžké něco hodnotit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 7293 - Helix

#110

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec, dík.

Milane, treba lepšie čítať, dozvedel by si sa aj čas. A ako som písal vyššie, ani tá H alfa veľmi nepomohla v daných podmienkach (viď môj príspevok vyššie) ...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#111

Příspěvek od MaG »

Roamne kdyby to šlo, nasekej toho víc dat, je to úžasné.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#112

Příspěvek od MMys »

já mám pocit, že si to neskutečně kazíš těmi extrémně krátkými expozicemi. Víš kolikrát tam máš vyčítací šum ? 1000x. A u takhle plošně slabého objektu je ten šum vůči užitečnému signálu už významný. To nebude ani tak těmi podmínkami jako spíš tímhle efektem. Natahni to aspoň na 30sec. nebo minutu a hned to bude lepší.

Ale to už jsme tady vlastně rešili. A nevyřešili :?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#113

Příspěvek od John2y92 »

Tak jsem ji taky zkoušel vyfotit, ale ukázalo se, že je to dost velký oříšek pro mou montáž, která se tak nízko nad obzorem splašila jak býk a začala mi pekelně oscilovat vis mé hvězdné knedlíky. Původně jsem chtěl za večer sfouknout bicolor 2+2h, ale jak jsem začal fotit kyslík, zjistil jsem, že do pár minut se mlhovina schová za strom, takže z kyslíku mám závratných 6 minut. Jde o celkem velký ořez a opět mě potěšilo, že ASIna nemá problém s mou krátkou trubkou (571mm) a stejně tam má dost detailů.

na klik astrofotky
Obrázek
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 7293 - Helix

#114

Příspěvek od Roman (Rick) »

MaG dík, mám v pláne nafotiť o dosť viac dát, aj O III, nech je y toho bicolor. DSS zložilo asi polovicu snímkov bez drizzle, takže sú tam ešte rezervy.

MMys, ale ja poznám technické pozadie, netreba mi to vysvetlovať. Mňa to baví presne takto a vyhovuje mi to, tak by ste to mohli konečne akceptovať. Ste ako tí veriaci, ktorí všetkým potrebujú vnucovať svoju vieru. Ja si rád idem svojou cestou a to ma na tom baví, nie opakovať, čo tu už bolo. Nemám potrebu naťahovať expozíciu, rád fotím takto provizórne, na lacnej montáži, bez pointácie a rád tým štvem poniektorých na tomto fóre :lol:. Skúsil som si aj pointáciu a fotil 1-2 minúty cez OAG, ale ako vidieť v sekcii bazár, neoslovilo ma to a zostávam pri nepointovanej fotografii ;).

John2y92 vypadá to slušne :). Ešte plánuješ dofotiť Ha? Zdá sa mi, že je tam ešte dosť šumu, resp. odšumovania ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#115

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem po focení Plejád skončil s výsledkem takovým, že krásné fotky nechám zdejším borcům a budu se věnovat transneptunickým tělesům a hnoji ve Sluneční soustavě. Vlak mi asi ještě neujel, ale kdybych chtěl zase všechno dělat trošku jinak a jak bych chtěl, už bych se asi nedoplatil.

Ve finále už fotím vlastně jen Měsíc, i ty planety mě nějak nejdou, mám je nízko :D

Romane, chápu!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
John2y92
Příspěvky: 339
Registrován: 26. 08. 2017, 16:05
Bydliště: Brno
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#116

Příspěvek od John2y92 »

Roman: Jako pořád bych chtěl mít ten bicolor, ale problém je, že 95% času fotím z balkónu a helix nevidím, tohle bylo foceno z chalupy, na kterou se zas tak často nedostanu, ale za týden bych tam měl na pár dní být, tak pokud bude přát počasí dofotím to Ha, Oiii bohužel kdo ví kdy vzhledem k tomu, že příští středu má být úplněk. Ty máš v plánu fotit i kyslík? Co se týče tvého focení, tak ti rozumím, jen mi prosím tě řekni jak dlouho ti trvá složit třeba 2k fotek? Já teď skládal 250 a moje pc mě za to málem uškrtilo a to mám i7 :D
Explore Scientific AP 102/714 ED APO Triplet + Lightwave 0.8x rovnač, Celestron 127/1500, Malokuk 60/240, Canon 100D, Canon 6D, ZWO ASI1600MM-Pro, ZWO ASI120MM-mini, Celestron Nexstar SLT, iOptron CEM60, Skywatcher Star Adventurer Mini
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: NGC 7293 - Helix

#117

Příspěvek od MMys »

Roman (Rick) píše: MMys, ale ja poznám technické pozadie, netreba mi to vysvetlovať. Mňa to baví presne takto a vyhovuje mi to, tak by ste to mohli konečne akceptovať. Ste ako tí veriaci, ktorí všetkým potrebujú vnucovať svoju vieru. Ja si rád idem svojou cestou a to ma na tom baví, nie opakovať, čo tu už bolo. Nemám potrebu naťahovať expozíciu, rád fotím takto provizórne, na lacnej montáži, bez pointácie a rád tým štvem poniektorých na tomto fóre :lol:. Skúsil som si aj pointáciu a fotil 1-2 minúty cez OAG, ale ako vidieť v sekcii bazár, neoslovilo ma to a zostávam pri nepointovanej fotografii ;).
Ale to já vím, že pointovat nechceš, myslel jsem jen natahnout expozice na hranici, kterou ta montáž ještě ustojí, a 30sec. by snad mohla, ne ? Nebo to je fakt taková bída, že víc jak 4 sec. nejde ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 7293 - Helix

#118

Příspěvek od Roman (Rick) »

John: Aha, tak to chápem, ani ja to s tým výhľadom nemám ideálne, z balkóna viem fotiť max tak do 22:30 a potom už fotím bratrancov satelit upevnený na okraji balkóna :D. Teraz ma zastihla choroba, tak už som nemohol využiť tie pekné, bezmesačné noci, ale nevadí, skúsim to stihnúť, keď zmizne Mesiac s tým, že asi vybehnem za mesto, nech to má aspoň o trochu lepší kontrast. Chcem aj OIII, hlavne tie "paprsky" zachytiť a zložiť to tak, aby dominovala O III (preto Ha zámerne nechám spracovanú podobne ako je teraz, nech velmi neprebije ten kyslík a nech tam vyniknú tie "kudrlinky" v jadre). Čo sa spracovania toho kvanta dát týka (bežne okolo 1-4 tisícky 16Mpx fitsov, bežne 100-200 GB dát), nechám to pochrúmať DSS a idem si zatiaľ dať kávičku ;). Neviem koľko to presne trvá, lebo buď robím niečo iné, alebo popri spracovaní robím ďalšie veci. Mám notebook, je tam tiež i7, ale koľko to trvá, to je otázka, asi 2-4 hodiny cca?

edit:
MMys, s tou montážou to nie je taká bieda, dalo by sa ísť na cca 16 sekundové subexpozície. Tie 4 sekundy sú ale aj tak na hrane, čo sa detailov týka. 8 sekúnd už je veľa, lebo seeing výrazne rozostrí obraz a výrazne klesne počes seeingom nepoznačných snímkov. Ideál by bolo snímať 0.5-2 sekundové snímky, ale to plánujem na lovenie globúl v M42 a na iné jasné objekty, ako M13, ktoré budú snímané cez RGB filtre, resp. L.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: NGC 7293 - Helix

#119

Příspěvek od Bill »

MMys píše:Nebo to je fakt taková bída, že víc jak 4 sec. nejde ?
Ty už jsi dlouho neviděl "reálnou" levnou montáž...
Já EQ6 pointuji většinou 0.5s - už ty 4s je dodela dost na delší ohnisko s kamerou s malými pixely a Rick má tuším EQ5, která bude pravděpodobně ještě horší. Tohle asi nemá řešení - buď přesnější montáž, pointovat, nebo expozice spíše ještě zkrátit - ale to bude použitelné pro pár nejjasnější objektů.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: NGC 7293 - Helix

#120

Příspěvek od Roman (Rick) »

Bill, skús lepšie čítať moje príspevky. Rád by som pripomenul zopár vecí, dúfam, že naposledy.

1. S tou montážou viem ísť aj na 8 sekundové expozície a to nemám z balkóna výhľad na polárku.
2. Mne toto riešenie vyhovuje a do pointácie, ani drahšej montáže nemám momentálne potrebu ísť. Asi ti nemusím pripomínať môj snímok M16.
3. Bol by som rád, keby ste dookola neriešili to isté, čo sa týka môjho štýlu fotenia, alebo technického pozadia. Mne tento štýl fotenia vyhovuje a technické vedomosti o tom mám tiež. Som si vedomý výhod aj nevýhod tohto prístupu, netreba tu zakaždým opakovať elementárne veci.
Odpovědět