Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2176

Příspěvek od Artaban »

Chef : Taky blahopřeju k slušnýmu refráku a budeš se doufám podílet o zážitky z pozorování.
Na vizuál určitě každej cenťák dobrej a neboj, ještě vyrosteš :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2177

Příspěvek od Chef »

Artaban píše:Chef : Taky blahopřeju k slušnýmu refráku a budeš se doufám podílet o zážitky z pozorování.
Na vizuál určitě každej cenťák dobrej a neboj, ještě vyrosteš :)
Musim si zacit delat poznamky z pozorovani (a mozna i zacit kreslit :) ).

Jinak jsem stihl akci APM (za 2.5k Eur) na posledni chvili, dneska je jiz o 400Eur draz (hlavne nejvetsi dik patri firme Supra Praha, jelikoz to Honza Z stihl objednat jeste v akci a dokonce i vyjednal dalekohled s co nejlepsim Strehl, ktery meli na sklade).
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2178

Příspěvek od Psion »

Pokud se dobře dívám, tak ten dalekohled je v eshopu APM za 3190 Euro.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2179

Příspěvek od Chef »

Psion píše:Pokud se dobře dívám, tak ten dalekohled je v eshopu APM za 3190 Euro.
Ze bych si zase zapomnel prepnou proxy z US na CZ .... :D
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2180

Příspěvek od Chef »

Chef píše:
Psion píše:Pokud se dobře dívám, tak ten dalekohled je v eshopu APM za 3190 Euro.
Ze bych si zase zapomnel prepnou proxy z US na CZ .... :D
Uz to vidim, tech 3190E je za verzi s 3.7" focuser...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2181

Příspěvek od nosuh »

Refrak paradni, ale taky me zaujala ta ohradka před telkou a videem - to je proti detem nebo domácímu zvirectvu? :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2182

Příspěvek od Chef »

nosuh píše:Refrak paradni, ale taky me zaujala ta ohradka před telkou a videem - to je proti detem nebo domácímu zvirectvu? :D
2 děti ve věku 2 let a 3.5 let bych někdy nazval i domácí zvirectvo :))
Než jsem tam namontoval tu ohradku, tak mi stihli udělat díru do repraku, kompletně opatlat televizi presnodavkou , nalit do klávesnice mléko , a spoustu dalších rostaren :)
Hlavně mám nalevo od te televize ještě stěnu s krbem , takže ta ohradka je i pro jejich vlastní bezpečí :))
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2183

Příspěvek od FrantaB »

Pěkný kousek, zvlášť jako doplněk k 20" popelnici. A skvělý kup, ušetřených 6k můžeš dát třeba do velkého ryze planetárního aparátu-8-10" M-C nebo RC.

OT:
Tak malé děti jsou domácí zvířectvo (a někdy horší-i koze se dá snáz vysvětlit že nemá žrát pelargonie za oknem než občas něco dětem...). Osobně bych za provozu krbu ohrádku dával pryč, ať se co nejdřív přesvědčí, že svět je občas i nebezpečné místo, poslouchat tatínka s maminkou má význam a k neznámým věcem se má přistupovat opatrně. Za půl večera řevu a týden s mastičkou je to skvělý exchange rate. Jinak ohrádka i před krbem, hlava rozseknutá o rantl už tak dobrá není...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2184

Příspěvek od MilAN »

FrantaB píše: ušetřených 6k můžeš dát třeba do velkého ryze planetárního aparátu-8-10" M-C nebo RC.
Opravdu lze RC považovat za ryze planetární dalekohled ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1484
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2185

Příspěvek od hokle »

Tak jsem konečně vyrazil se svým mazlíkem na chatu. EQ8 55kg, závaží 40kg, roura 37kg = pouhých 132kg a ještě pár kilo nějakého harampádí navíc :). Na focení díky špatnému seeingu to nebylo, ale pozorování Řas, Činky, M13 a nějakých galaxií mě to bohtě vynahradilo.
Přílohy
NWT14.jpg
NWT14.jpg (202.85 KiB) Zobrazeno 4072 x
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2186

Příspěvek od zuzi »

Ta 14 newton je uz radna popelnice, velke dalekohledy na fotce vypadaji impzantne hlavne v aute, kdyz se to postavi, tak se to ztrati v prespektive :)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2187

Příspěvek od Myval »

Po ctyrech letech vcelku spokojeneho uzivani ultralightu 254/1200mm sem dam jeho fotky a popis.

Fotky dalekohledu jsou tady https://www.rajce.net/f1326614427 (neumim vlozit odkaz na celou galerii, jenom na obrazek, galerie je o jednu uroven vys)
Fotky hledacku jsou tady https://www.rajce.net/f1326609815

V dobe kdyz jsem zacal dalekohled stavet, tak jsem byl jeste student, kdy jsem nemel auto a znacne omezene financni moznosti. Podminkou bylo abych dokazal dalekohled prenest v batohu na vzdalenost nekolika kilometru dohromady s teplym oblecenim na celou noc, pripade spacakem a karimatkou, vodou a jidlem na nekolik dni v pripade nekolikadenniho pozorovani. Toto znacne limitovalo nejenom hmotnost dalekohledu, ale hlavne jeho objem. Navic pozoruji vyhradne DSO a z nich prevazne galaxie, coz znamena ze nepotrebuji mit perfektni obraz pri zvetseni 2D a take termalni problemy dalekohledu nejsou tak velky problem jako pro nekoho kdo pozoruje planety. Vznikly dalekohled je pomerne specializovany aby odpovidal mym pozadavkum, kazdemu by rozhodne vyhovovat nemusel.

Ve zbytku tohoto prispevku popisu nektere casti dalekohledu, ctenar ktery se zajima vice o to jak dalekohled ukazuje muze prejit rovnou do prislusneho samostatneho prispevku nize.

Zbytek prispevku je napsan v nadeji, ze bude pro nekoho inspiraci pri stavbe vlastniho ultralightu.

Zrcadlo pochazi z tovarniho Sky Watcheru 254/1200, a pri tloustce 35mm je pomerne tezke. Kvuli omezenemu rozpoctu jsem neusiloval o tenke zrcadlo; na druhou stranu s tezsim zrcadlem je pomerne snadne docilit toho aby bylo teziste dalekohledu polozeno pomerne nizko. Zrcadlo sedi v puvodni objimce, ktera je vklinena do sestiuhelnikoveho dilu "mirror boxu". Mirror box ma dve casti: v dolni casti se nachazi zrcadlo chranene zhora pri prevozu 6mm preklizkovym vikem, a nad nim "upper tube assembly", ktere sestava zejmena z hlinikoveho skruze.

Namisto obvyklych osmi hlinikovych tyci pouzivam kvuli snizeni vysky teziste a hmotnosti sest 20mm tyci, Zda se ze to staci. Dolni casti tyci se pri sestaveni zaklini do patek v "mirror boxu". Horni casti se pritahnou srouby k hlinikove skruzi. Cely dalekohled je konstruovan tak aby se pri sestavovani nemusela navlekat maticka na sroubek a cele sestaveni krome kolimace bylo mozne udelat v tenkych rukavicich. Temer vsechny srouby jsou 4mm (s vyjimkou osy sekundaru ktery je 5mm a drzaku patek tyci ktere jsou 6mm) tak aby mi stacil [pouze jeden sroubovak a jeden klic na cely dalekohled a nemusel jsem s sebou vozit celou bednu naradi, imbusu, atd. Take jsem udelal dalekohled tak abych (krome reddotu) neporeboval baterii - to sice vede k ponekud humpolacke konstrukci pasivni rosnice atd., ale pri cestach do pomerne opustenych mist, kde nemam moznost jednak koupit baterii o pajecce nemluve, nechci mit na dalekohledu zadnou komponentu, ktera muze snadno zradit.

Hlinikovou skruzi jsem se inspiroval na strankach Reinera Vogela, protoze mi prijde lehci a kompaktnejsi nez kdybych dany dil vyrabel ze dreva. Vyrobil jsem ji stocenim hlinikoveho hranolu 2cm*1cm o tloustce sten 2mm ve sveraku. Pro vetsi dalekohled je to pravdepodobne snazsi vyrobit, protoze zde ma skruz pomerne maly polomer krivosti a drtila mi drevene patky ve sveraku. Reseni bylo az pouzit kotouc z brzd od auta (viz foto). Drzak sekundaru je klasicky ctyrramenny a vyrobil jsem jej ze zbytku okopoveho plechu na dvere (tloustka tusim 0.2mm). Sekundar se prevazi v samostatne drevene krabicce. Je kolimovan pomoci tri sroubu, ale pouze dva srouby maji velkou, rukou utahovatelnou hlavu; treti sroub posunuji jen vyjimecne, protoze udava polohu sekundaru pri ktere dopadne ohniskova rovina dalekohledu rozumne do okularoveh vytahu (OV). i po vyndani dalekohledu z batohu neni vetsinou treba polohu tohoto sroubu menit tak abych zaostril. Oddeleny sekundar sice znamena ze sestaveni dalekohledu zabere vice casu hlavne diky zesouosovani OV, ale na druhou stranu umoznuje kompaktni rozmery dalekohledu. S neooddelenym sekundarem bych dalekohled do batohu uz nedostal. Vnitrni cast prstence a ramena drzaku sekundaru jsou natrena cernou Rewelkou.

Okularovy vytah je 1.25" helikalni Crayford od kineoptics. Mam s nim jen ty nejlepsi zkusenosti a po trochu cviku mi prijde mnohem prijemnejsi nez ten OV ktery dodava Sky Watcher. "Omezeni" rozmeru okularu na 1.25" nelituji, pozoruji zejmena galaxie, a pocet galaxii na ktery by 2" okulary byly vyhodou, je mizivy. Navic toto umoznuje nechat nizko teziste, kvuli lehkemu OV, mensimu sekundaru a take mensimu prumeru drzaku sekundaru, nemusim se tolik bat vinetace. Jelikoz jsem po case zacal pozorovat prevazne s 0.965mm starymi Carl Zeiss okulary ktere dost vytlacily ostatni okulary, tak prumeru 1.25" nelituji uz vubec. Vlastni konstrukce mi take umoznila pouzit jiny uhel OV (skloneny na 30 stupnich) a instalovat jej na druhou stranu dalekohledu nez u originalniho SW.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2188

Příspěvek od Myval »

Na horni prstenec je dale mozno namontovat zalomeny hledacek, ktery jsem vyrobil z primeho SW hledacku 9x50 (viz samostatna galerie). Odrazne zrcatko je z lidlskopu. Hledacek sice ukazuje dobre, ale vadi mi na nem ze se rosi, a take ze na tmavsi obloze nevidim cerny zamerny kriz, ktery bych musel podsvetlovat. Nakonec jsem se rozhodl jej nepouzivat a pouzivam misto toho reddot, ktery mi plne vyhovuje. Jinak me hledacek opticky prijemne prekvapil, protoze ukazuje docela rozumne i pri vetsich zvetsenich (cca 20x) a obcas jej pouzivam jako samostatny dalekohled.

Clonu pred parazitnim svetlem resim namontovanim obalu ze ctvrtek, ktere jsou z vnitrni strany polepene cernym papirem (viz foto). Ty ctvrtky jsou drzene na trech cca 35cm dlouhych drevenych tyckach vycnivajicih pred dalekohled. Pres to vsechno je pretazeny igelitovy pytel na odpadky, ktery chrani dalekohled pred vnejsimi vlivy. Zda se ze je to vyhovujici ochrana, protoze se mi nikdy nezarosil sekundar.

Kruhy ve vysce jsou o polomeru 50cm a spolecne s teflonovymi lozisky a tapety ebony star poskytuji velmi plynule pohyby i pri vysokych zvetsenich. Vubec se to neda srovnat s malinkymi (cca 10cm) lozisky originalniho SW, kde jsou pohyby mnohem tuzsi a trhanejsi. Pokud jsem nekde setril, tak tady udelat masivni loziska bylo vyhodou a povazuji je za jednu z nejsilnejsich stranek dalekohledu. Sirka lozisek je 10mm.

Pri stavbe jsem se bal aby mi nevyslo teziste prilis vysoko, a tak jsem jej udelal docela nizko a potom musel vyvazovat asi 800g protizavazim na okularovem konci vytahu (je videt na nekterych fotkach). Posunutim kruhu ve vysce jsem toto opravil a prizavazi jiz neni treba.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2189

Příspěvek od Myval »

Sestaveny dalekohled vazi skoro presne 10kg, tj. tretinu vahy plnotubusu. Po rozdeleni tycek na polovinu jsem jej prevezl na La Palmu, kde jsem s nim absolvoval nekolik nezapomenutelnych noci. Nebyl problem jej vynest na vlastnim hrbetu az do kaldery sopky do vysky cca 2300 m.n.m. a pohybovat se s nim v pomerne obtiznem, temer horolezeckem terenu.

Dalekohled me na La Palme nezklamal, a pri pozorovani byl obcas orisek najit na Uranometrii galaxii, ktera by se nedala dohledat visualne. Se zvetsenim jsem sice vetsinou nesel pres 225krat, ale minimalne do tohoto zvetseni byly pohyby velmi plynule a dalekohled nemel ani trochu snahu vibrovat nebo pruzit. Pritom jsem pouzival temer porad orthoskopicke okulary, kde by byl tento problem mnohem vetsi nez s obvyklejsimi sirokouhlymi. Take jsem nedetekoval, ze by se mi behem noci rozjizdela kolimace tak ze by mi to vadilo. Pokud neceho pris stavbe lituji, tak je to to ze jsem se bal, ze delam dalekohled moc "ultra" a dneska bych misto 6mm a 10mm preklizky pouzil 4mm a 6mm preklizku s tim ze mozna nekolik nejexponovanejsich dilu bych udelal bud sendwicovite a nebo z 8mm preklizky.

Potom co jsem videl oblohu na La Palme, tak padly vsechny plany o super UL konstrukcich a pozorovani z Alp nebo Sumavy. Misto toho planuji postavit co nejvetsi dalekohled (t.j. tesne pod 400mm), ktery jeste narvu do kufru do letadla. To je ale jeste beh na hodne dlouhou trat.

Pri stavbe dalekohledu jsem vychazel z konstrukci, ktere jsem nachazel na internetu a zadny z prvku pouzity na mem dalekohledu neni muj originalni. Hlavni inspiraci mi slouzily zejmena stranky Reinera Vogela, Stathise Kafalise, Uwe Glahna, Martina Myslivce, Michala Barese, Alvina Huey a take diskuse o UL dobsonech na Cloudy nights. Doporucuju se na ne podivat kazdemu kdo by si chtel UL dobsona postavit. Zvlast jsem vdecny Stathisovi Kafalisovi, ktery mi vysvetlil radu veci, diskuse v jeho byte ktery si predelal na dilnu byla pro me hezkym zazitkem. Ten clovek je velmi ochotny se se svymi rozsahlymi znalostmi podelit. Taky dekuju Sasovi a Michalovi1 tady na foru za cenne rady a povzbuzovani do stavby a pozorovani. Protoze nemam zadne oficialni vzdelani v truhlarine nebo strojarine, tak byla spousta jednoduchych ukonu pro me docela tezka a taky jsem spoustu dilu neudelal remeslne prilis kvalitne. Navic jsem skoro vsechny dily vyrabel po vikendech na koleji.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2190

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: Klobou dolů co dokážou naše české ruce, perfektní práce, držím palce při stavbě dalšího většího ultralightu. :)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Odpovědět