Potřebuji radu (začátečník)

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
miras89
Příspěvky: 48
Registrován: 12. 08. 2018, 06:19

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1351

Příspěvek od miras89 »

Davifi píše:Ahoj, děkuji za předešlé rády ohledně kamerky ZWO ASI 120 MC, již bez problému tam vidím měsíc i ho zaostřím atd. Ale potýkám se s jedním problémem a to je Jupiter. Na obrazovce ho vidím, ale vždy je jako kuličku bez detailu a to si hraju s nastavením jak mužu nikdy tam žádný aspoň náznak pásu nevidím. Zaostření jsem zkoušel různé i zaostřit předem na nějakou hvězdu a poté Jupiter. Ale bohužel vždy je to jen kulička bez nějakého detailu. Když natočím video a švihnu to do registrax6 tak z toho vyleze krásná kulička, ale bez ničeho. Samozřejmě je třeba doplnit, že seeing byl docela špatný. Měsíc se třásl jako kdyby někdo na zrcadlo kropil hadicí. myslíte, že by to mohlo být tím ? Nebo je nějaký jiný problém ? Ještě doplním že jsem to zkoušel i přes barlow 2x a 3x.
Zkus snizit dobu expozice a gain. Muze byt proste presviceny dlouhou expozici. Pokud si jsi ovsem jisty ze mas dobre zaostreno. Ja mel u sveho dobsona problem ze jak je ta kamerka nizka tak s tim adapterem co jsem u toho mel se mi nepodarilo doostrit. Proste ta draha toho vytahu byla kratka musel jsem koupit kratsi redukci. Jinak naznaky pasu apod. by mely vylezt i za spatneho seeingu. Samozrejme v kompozitu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1352

Příspěvek od MMys »

Tak hlavní problém je, že on zřejmě snímá planety stejným způsobem, jako měsíc. Tedy v primárním ohnisku. A proto je kotouček malý a jasný. Na planety je nutné použít projekci, při ohnisku 1200mm nsjpíš pomocí okuláru. Jinak tam žádné detaily nebudou. To že použil Barlow 2x a 3x je stále pořád málo. Kamera ASI 120 má ještě poměrně velké pixely, a i kdyby bylo ohnisko natažené na 3.6m, pořád je to málo.

Zkusil bych nastavit expozici někde okolo 10-20ms, a pak nastavit gain tak, až bude obraz OK, nepřepálený.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1353

Příspěvek od LukasNestak »

Prosím vás aký je rozdiel medzi:
- Astro Photography Tool "platenou verziou"
a
- Astro Photography Tool "neplatenou verziou - demo"

Je demo verzia plnohodnotne použiteľná?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1354

Příspěvek od Bill »

Nestak píše:Prosím vás aký je rozdiel medzi:
- Astro Photography Tool "platenou verziou"
a
- Astro Photography Tool "neplatenou verziou - demo"
Je demo verzia plnohodnotne použiteľná?
Placená verze zahrnuje roční podporu a možnost v průběhu roku stahovat aktuální verze. Vzhledem k ceně jsem neplacenou nikdy nezkoušel...
Ale podle manuálu zahrnuje "skoro všechny" možnosti plné verze.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1355

Příspěvek od LukasNestak »

Myslel som si ze bude jednoduchsie vzfotit DSO :{
Vybavenie mam viacmenej kompletne, ale zladit to vsetko aby to fungovalo tak ako ma je velmi taske.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1356

Příspěvek od francek »

Nič nie je ťažké, keď sa do toho pustíš. Tých necelých 20 €, popri výdavkoch na optiku hádam za to stojí! Má to i lokalizáciu do CZ, manuál-síce EN, D.
Ja som tiež jazykov neznalý a všetko si musím krvopotne prekladať cez google. Trošku si naštuduj úvodné stránky pre začiatočníkov, aby si vedel, do čoho ideš. Astrofoto a "denné" foto sa diametrálne líši.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1357

Příspěvek od LukasNestak »

Hlavne sa mi nedarí ustanoviť montáž, alebo je niečo s GoTo navádzaním.
Takto som na tom:
- Montáž mám rozloženú na betónovom podklade "vo vodorovnom stave".
- Vyváženie ďalekohľadu "+ príslušenstvo" so závažím prebehne v poriadku.
- Myslím že na severný pól to mám viacmenej presne nasmerované.
- Ďalekohľad + pointačný ďalekohľad + hľadáčik smerujú na ten istý bod.
- Ďalekohľad + pointačný ďalekohľad mám čo najpresnejšie zaostrené.
- V GoTo nadstavím moju polohu + čas.
- Nadstavím spresniť podľa dvoch hviezd "napríklad Vega a Deneb"
No a myslím že by na začiatok malo byť hotovo.
Ale keď dám na skúšku vyhľadať napríklad niektorú planétu alebo mesiac, tak sa to navedie vedľa cieľa aj 10 stupňov! :(
A tak som úplne bezradný a neviem čo ďalej :(
Prosím vás o radu, čo robím zle?
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1358

Příspěvek od Bill »

Nestak píše:Hlavne sa mi nedarí ustanoviť montáž, alebo je niečo s GoTo navádzaním.
A tak som úplne bezradný a neviem čo ďalej :(
Já bych začal kontrolou jak máš zadané vlastní souřadnice (pokud nemáš GPS modul). Zda nemáš prohozenou šířku/délku nebo špatné znaménko ap.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1359

Příspěvek od LukasNestak »

Súradnice zadávam podľa mapy.cz v NB a pre kontrolu aj z app PolarScope v mobile "súradnice sú tie isté".
Jedine že by to v ovládači k montáži bolo opačne napísané "to sa mi nezdá pravdepodobné".
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Kedar
Příspěvky: 22
Registrován: 26. 04. 2017, 12:28
Bydliště: Hustopeče
Věk: 58

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1360

Příspěvek od Kedar »

A u kterých souřadnic máš tak velkou odchylku - Ra nebo Dec? Když jsem zapomněl v nastavení na letní čas, dávalo mi to v Ra podobné odchylky
Meopta Sport 25x70, Dobson ES 16" Gen.I, ES 11mm, ES 8,8 mm, TV Panoptic 24 mm, Powermate 2x, Vortex 12x50, Carl Zeiss Jenoptem 10x50W
miras89
Příspěvky: 48
Registrován: 12. 08. 2018, 06:19

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1361

Příspěvek od miras89 »

Zdravím,

mám prosbu o radu. Mám newton 10", kamerku ZWO ASI 120mc a chtěl bych s ní zkusit nějakou fotku či video planet skrz okulárovou projekci.
Mám okuláry baader hyperion, propojovací kroužek M43/T2, takže sundám objektiv z kamery, připojím skrz kroužek okulár přímo na čip, ale ani boha doostřit. Předpokládám, že do té sestavy asi budu muset nacpat víc distančních členů mezi kamerku a okulár, ale jak poznám kolik, aby mi kamerka doostřila ? Vidím tam jen velký světelný flek. Nebo dělám něco úplně špatně. Vizuálně okulár ostří v pořádku a v primárním ohnisku kamera taktéž ostří.

Tady je nějaký návrh přímo z brožury od BAADER, bude to takto fungovat i s mojí kamerou ? Jak to poznám ? Jak kdyžtak dopočítám kolik distančních členů potřebuji

Děkuji za radu :oops: :oops: :oops:

Obrázek
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1362

Příspěvek od Jirka247 »

Tohle by mne také zajímalo. mám ED 100 /900. a už několik let fotím mou DSLR Canon v ohnisku měsíc a slunce. Zkoušel jsem i planety a prostě jsou moc malé. přidal jsem za rovnač pole Barlow Ed 2x a pořád to bylo málo nehledě že už to mělo málo světla a s powermate 4x už nejde dobře ani slunce.
Tak jsem planety zavrhnul v tom smyslu, že mám malý průměr. A ono by to šlo vyřešit projekcí za okulárem. Ale vlastně jak? To y znamenalo s reduktorem (rovnačem pole) nebo bez ? , S objektivem na foťáku nebo bez? Jaký okulár mám tady jeden co nepoužívám Hyperion Mark III 8-24 a k tomu se dá připevnit tělo zrcadlovky. Kdysi jsem to zkoušel ale barvy a kvalita obrazu nic moc.

V současnosti se zkouším dostat co nejblíž k měsíci a případně slunci na skvrny, ale musím napsat, že čím jsem blíž, tak je to složitější na ostrost a sening.

Tady mám pár fotek pro zajímavost. http://astrofotky.cz/~Jirka

Děkuji za informaci Jirka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1363

Příspěvek od MilAN »

Možná by se mělo nejdřív uvést, že čím chci mít obraz větší, tím bude tmavší a bude potřeba prodloužit expozici. A to ve všech případech, ať prodlužuji Barlowem, nebo projekcí nebo afokálně. 2x větší obraz= 4x delší expozice. Těch fotonů projde objektivem vždy stejně.
V případě, že chceš obraz více zvětšovat, asi bych vynechal ten rovnač/reduktor.
Pokud chceš používat projekci, tak už z názvu je jasné, že foťák musí být bez objektivu. Pokud používáš s objektivem , jedná se o afokální focení.
V každém případě jako okulár použít slušný okulár, asi ne zoom a ne moc širokoúhlý. Slušný Plössl bohatě vyhoví.
V principu : čím kratší ohnisko okuláru a čím větší vzdálenost za ním , tím bude obraz více zvětšený. Obecně tak nejde nejde říct jaké kroužky a jaká vzdálenost. Tohle je potřeba zkusit a pak už lze dál počítat. Každá konstrukce okuláru je jiná a každý okulár má někde jinde polohu optického středu. Lze ji jen odhadnout. A potom platí jednoduchý vztah: zvětšení = (vzdálenost do nového ohniska / F okuláru ) -1
K tomu je potřeba zaostřit tak , že se okulár vysune dál od ohniska o: vzdálenost= F okuláru * (z+1)/z
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 509
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1364

Příspěvek od Jirka247 »

Jasně děkuji za informaci. fotím v ohnisku samozřejmě bez objektivu. Tohle jsem potřeboval vědět a je mi jasné, že s mím průměrem a světelností dalekohledu, budu pozorovat planety jenom okem, protože kdybych to měl tolik zvětšovat a fotit na delší časy a vyžší ISO, bylo by to samý šum a stejně by to podle mě nestálo za to. Tak snad někdy, jestli si pořídím větší průměr. Děkuji.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#1365

Příspěvek od LukasNestak »

V akej postupnosti to treba zložiť?
Doteraz som to používal v tejto postupnosti bez VariLocku alebo bez tej redukcie z T2 na 2", ale fotky boli divné.
Budem potrebovat VariLock pre astrofoto?
Přílohy
rada 1.jpg
rada 1.jpg (824.87 KiB) Zobrazeno 1946 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět