Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2161

Příspěvek od Sasa3 »

Tady je fotka meho posledniho prirustku FOA60-Q (ovsem s vysroubovanym prodluzovacem ohniska, takze je to prakticky FOA-60). Jeste nemam finalne vyreseno pripevneni k montazi Telementoru (provizorni uchyceni je osklive). Takze zatim jen fotka bez montaze:

Obrázek
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2162

Příspěvek od Psion »

Gratuluju! Jak to kouká s tím extendrem, to je F15? Koukal jsem, že ty ceny kompletu jsou teda masakr.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2163

Příspěvek od Cztwerec »

Počkej já tedy pořád nevím jak si to mám vyložit, žiju v domněnce že jsem na centrální obstrukci 25%, pokud se to nemění světelností (tedy i délkou samotného ohniska v prospěch této hodnoty). Já jsem ty dalekohledy měl vedle sebe, Dobson VX10L a ten můj DK, to byl jeden z testů jestli si nechám nebo ne i Oriona VX12L, to není plácání do větru. Oriona jsem si nechal pro Měsíc, kde nepotřebuji ADC a manipulace s DK je lepší s ohledem na tento element. Spíš jsem vnímal větší dosah s 12".

Tak by mě zajímalo, kde já porušuji s tím přístrojem fyzikální zákony :D Ten kontrast je opravdu vynikající a ano nebojím se říct, že lepší než ve zmiňovaném VX 10L. Já bych to hrozně rád demonstroval, ale mám dojem, že se už k tomu srovnání asi jen tak nedostanu. A ano, bylo to vizuálně a pouze jednu noc.

P.S.: do budoucna mě čeká téměř jistě srovnání s SCT bežné výroby.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2164

Příspěvek od Sasa3 »

Psion píše:Gratuluju! Jak to kouká s tím extendrem, to je F15? Koukal jsem, že ty ceny kompletu jsou teda masakr.
Vyborne, ale stejne vyborne to kouka i bez nej. Extender je zaroven rovnac, takze pak lze vyuzit cele zorne pole 2". V tom bych videl jeho hlavni prinos. S extendrem kresli ATC 40mm Plossl (prumer polni clony kolem 42mm) ostre az do kraju. Bez nej je to ve 40mm okularech bida. Prece jen je sklenuti pole u refraku s 530mm ohniskem uz docela velke. Nastesti z tech tri 40mm okularu, ktere mam - krome 2" 40mm ATC Plossla, jeste CZJ O-40 a ATC 40mm Kellner (tyhle v provedeni M44), ma jeden z nich sklenuti pole, ktere prakticky kompenzuje sklenuti pole refracku bez extendru. Je to ten Kellner, hvezdy na kraji zorneho pole vykazuji drobny astigmatismum, je ale potreba se na nej soustredit, aby sel vubec videt. Ortho je sice bez astigmatismu, ale hvezdy na okraji zorneho pole jsou tak rozostrene (nekolikrat vetsi nez astigmaticka carka v Kellneru), ze je to nepouzitelne. Preostrenim se sice dostanou ostre hvezdy na kraji. ale to cloveku moc nepomuze...

Takze mam bud s extendrem ostre 3 stupne ostre v 2" Plosslu, nebo temer 3 stupne bez extendru s M44 okularem a T2 zenitovym hranolem. Temer prast jako uhod...

Ceny tady v Evrope jsou opravdu drasticke. Ja si ten dalekohled privezl z cesty po Japonsku, tam to bylo prece jenom o trochu levnejsi. Puvodne jsem si chtel dovezt 100mm DC, ale kdyz jsem videl tenhle maly refrakturek, hned jsem se do nej zamiloval.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2165

Příspěvek od Psion »

Czwerec: Uz jsem to psal, centralni stineni ma 40 %, linearni stineni je 25 % (coz je plosna velikost zastinene plochy). Optika bude jiste kvalitni, v tom problem nevidim.

Sasa3: Uz i tech F9 je super, tenhle objektiv by unesl i podstatne mene.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2166

Příspěvek od Cztwerec »

Psion: mohl bys mi prosím podat nějaký odkaz na vzorce, popřípadě základní poučky optiky, abych si dokázal vyvodit jaký je rozdíl mezi tím centrálním a lineárním stíněním? A už opravdu nebudu otravovat...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2167

Příspěvek od MilAN »

V podstatě se vyjadřuje centrální stínění 2 způsoby.
1/ jako poměr průměrů zrcadel v procentech = d/D *100
2/ jako poměr ploch v procentech = d2/D2 *100

Takže je jasné, že to druhé je první poměr na druhou = (d/D)2

To první např. SUPRA udává jako" centrální stínění lineární" ( na rozdíl od Pepy , který tím označuje to druhé :) ), ale po pravdě jsem se s názvem daných poměrů nesetkal .
Jedno je poměr průměrů druhé poměr ploch
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2168

Příspěvek od Cztwerec »

Děkuju Milane, s tímhle už se asi můžu poprat, abych to pochopil :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2169

Příspěvek od Psion »

Parkát jsem se s tím setkal, nyní to začali používat někteří výrobci, vypadá to hezky když se napíše lineární stínění 25% a uživatelé to zamění s centrálním stíněním, které je ve skutečnosti 40%. Centrální stínění se používalo v 90% případů a byl to jak píše Milan (průměr sekundáru/průměr primáru) x 100 = %. Lineární stínění je analogicky poměr ploch. Výraz centrální stínění lineární je nesmysl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2170

Příspěvek od MilAN »

No jo, Pepo, ale , ale 40% podle průměru není 25% podle plochy, to je přeci 16%.
Stejně si ale myslím, že termín "lineární stínění " je nesmysl a netuším, odkud ho máš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2171

Příspěvek od Psion »

Tenhle termín jsem nikdy nepoužíval a prvně jsem ho zahlédnul na pěkném webu o optice od p. Sacka. Občas používá výraz linear obstruction a občas linear aperture reduction cituji 0.25D c.obstruction lowers contrast level for extended details over most of the range of resolution from about 0.75D to 0.61D (19% linear aperture reduction). Tako se tento výraz vyskytuje v knize Star testing H.R. Suiterse na str. 164. Pak to začali používat někteří výrobci a prodejci. Orion UK to u dalekohledu ODK10 neuvádí vůbec, ale uvádí 96mm sekundár, tedy cca 38.4% centrální stínění, někdo uvádí 40%. Pravda, nakonec jsme se dobrali že Cztwerec má úplně jiný dalekohled, který má c. stínění opravdu 25%. Máš pravdu 40% c. stínění je 16% plochy.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2172

Příspěvek od Cztwerec »

Pak co dále nechápu, proč by mělo být to (už radši ani nebudu psát jaké) stínění 25% tak výrazným problémem pro kontrast na pozorování planet, nebo co víc na fotografování, kde je ten vliv ještě menší? Protože pokud budu uvažovat dokonalý dalekohled (APO bez obstrukce) tak bych to jako protiváhu chápal, ale v praxi určitě ne. To by pak vyznělo, že vše co není tím dokonalým dalekohledem je na planety špatné, nebo nemá dostatečný kontrast na tento druh pozorování/fotografování.

P.S. Jsem rád, že jste se konečně dostali k výsledku, že nemám ODK ani jiný speciál na DSO s větším zástinem ;)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2173

Příspěvek od Psion »

Já jsem mluvil o výrazném snížení kontrastu při 40% centrálního stínění, 25% zdaleka nemá takový efekt, už si rozumíme? Já mluvil o koze a ty o voze :)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2174

Příspěvek od Chef »

Po dlouhlem vyberu refraku jako doplnek k memu 20" Dobsonu nakonec vyhral APM ED152 na AZ-EQ6 se Strehl 0,947 (malem jsem vzal Astro-Physics Starfire 140 za 8.5k EUR , ale na visual bych asi rozdil moc nepoznal (urcite ne za rozdil 6k EUR:) ) ).
Uz se tesim na prvni svetlo (jako vzdy je po koupi noveho dalekohledu zatazeno:/ ).


Obrázek

Obrázek

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2175

Příspěvek od Psion »

Pěkný kousek od APM, samozřejmě SF 140 je velká klasika s dokonalou optikou, ale jak se říká, na vizuál je každý centimetr znát.
Odpovědět