Fotky našich miláčků...:-))

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
honza6
Příspěvky: 346
Registrován: 30. 04. 2003, 19:58
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2146

Příspěvek od honza6 »

V malé sestavě pro letní pozorování jsem k 92mm refraktoru přidal ještě 6" SCT.
H.


Obrázek
NN Newton 192/800, Atik One 6 http://www.astrodvorek.cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2147

Příspěvek od Cztwerec »

Ještě taková poznámka - dotaz k mému dalekohledu Dall Kirkham 10". Ten obraz z tohoto přístroje je na planety fantastický. Kontrast, barva, rozlišení, mimoosá koma prostě není (možná je to méně světelným primárem?)... opravdu se nestačím divit, co ta optika dokáže nabídnout a nelituji ani chvilku koupě. Na fotografii výborný.

Používám jako základní okulár SW extraflat 27 mm, zorné pole 53°. Při tom zvětšení a ohnisku je obraz vynikající nicméně i při výstupní pupile 1,35 mm když přitisknu oko více k okuláru, vidím jakoby něco stínilo na krajích. V noci to v podstatě neruší a pomáhám si vytažením očnice do maxima, kde vlastně ten problém skoro mizí. Při použití 2,5x Powermatu se obraz s kontrastem nijak nemění, nicméně to "stínění" prostě zmizí úplně. Hlavně tedy když se vytáhne ohnisko. Může za to i mnou upravený BF který jsem o pár centimetrů posunul?

Nejlépe mi vycházel např. s pohledem skoro bez tohoto efektu Hyperion 31 mm. Nejhůře Ortho 17 mm. Při pohledu například do klasického Plosslu 32 mm mám pocit jako když se mým okem dívám do (skoro nevyužitelného) triedru typu 12x70, prostě kouknete se po poli trošku do strany a je tam stín.

Čím by to mohlo být nevím, že by nějaká clona, malý průměr tubusku v primáru, nebo je to vlastnost? Jen mě to zajímá. :mrgreen:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2148

Příspěvek od Kami »

Cztwerec píše:Ještě taková poznámka - dotaz k mému dalekohledu Dall Kirkham 10". Ten obraz z tohoto přístroje je na planety fantastický. Kontrast, barva, rozlišení, mimoosá koma prostě není (možná je to méně světelným primárem?)... opravdu se nestačím divit, co ta optika dokáže nabídnout a nelituji ani chvilku koupě. Na fotografii výborný.
Plně ti to Martine věřím... Sám mám stejné zkušenosti s mým 310 Nasmythem (310/1768/5970), kde ještě navíc koukám do tmavého tubusu. Obraz je parádní a to to chci ještě vylepšit několika úpravami. Škoda je, že není doposud ještě na paralaktické montáži. :( To by bylo jinak pokoukáníčko.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2149

Příspěvek od MilAN »

Zvlášť u delších Plösslů je potřeba dát oko výrazně dál , než je jeho konstrukce. Prostě prodloužit tubusek pro oko. Např. u Eudiascopu F30 mm mám prodloužení před očnicí nějakých 20 mm a vidím celé pole krásně osvětlené a mám tím definovanou polohu oka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2150

Příspěvek od vla »

.................... Dall Kirkham 10". Ten obraz z tohoto přístroje je na planety fantastický. Kontrast, barva, rozlišení,..............., a co docela velké centrální stínění? Nekoukal jsem s ním, nechci schopnosti tohoto dalekohledu podcenit, ale přeci jen to hodnocení mi přijde jakoby kvalitního APO. Jak to vypadá vzhledem k něčemu takovému, máš možnost to porovnat?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2151

Příspěvek od Cztwerec »

Centrální stínění? Pokud se nemýlím má 23% (primár f/4 a systém f/20) procent průměru. Ten přístroj je výborný, Přijde mi to jako pohled přes newton OO 250 f 6.3 jen nepoužívám barlow při fotografování a pozorování. To je typický planetární dalekohled. Akorát si troufám tvrdit, že kontrast je vyšší! APO 250 jsem neporovnával pochopitelně :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2152

Příspěvek od vla »

Dík,(myslel jsem jestli nemáš porovnání s dostupnějším APO 130-150 mm) nedávno jsem pořídil po delší době relativně malý refraktor 115/790 a na planety je oproti newtonu 150/750 viditelně lepší. Takže řeším jestli si ještě nepořídit 150-tku refr. Uvidím, jaká bude ta od SW, případně jestli můj kandidát po její konkurenci trochu nezlevní.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2153

Příspěvek od Psion »

Cztwerec píše:Centrální stínění? Pokud se nemýlím má 23% (primár f/4 a systém f/20) procent průměru. Ten přístroj je výborný, Přijde mi to jako pohled přes newton OO 250 f 6.3 jen nepoužívám barlow při fotografování a pozorování. To je typický planetární dalekohled. Akorát si troufám tvrdit, že kontrast je vyšší! APO 250 jsem neporovnával pochopitelně :)
Rád se tím podívám, pokud bude na MHV. U výrobce jsem se nedočetl, jaké má ten dalekohled centrální stínění (pokud máme na mysli stejný dalekohled ODK10), podle fotografií mi přišlo podstatně větší než 23%. V několika příspěvcích na na CloudyNights jsem se dočetl, že 40%, tedy to musí být značný pokles kontrastu. Například 12,5" D-K astrograf má 42% centr. stínění.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2154

Příspěvek od Cztwerec »

Já na tyhle akce moc nejezdím, ale slíbil jsem, že ho možná někdy přivezu do Konojed. Velkou výhodou je totiž to, že se vejde i na zadní sedačku mého malého auta. To by s mým Newtonem nešlo. Docela rád bych ho porovnal s TEC 160 co má Chemik. Ale samozřejmě, že to nelze s apochromátem úplně porovnat, to centrální stínění má svůj, byť pro mě subjektivně malý vliv. Na mé terase bych taky rád někoho uvítal - taky už mám pěkně dlouhý seznam odborníků :D

A máš pravdu C.O. je dle výrobce 25%, (23% má můj ORION VX12L, trošku jsem si to zase s těma číslama zamíchal). Není to ODK od Orionu, je to v podstatě modifikovaný, byť ne úplně čistokrevný Cassegrain od R.F. ROYCE. Ohnisko má 5000 mm, průměr 250 mm - f/20! Je to speciál. Mě hodně zaujal příběh a ten vzhled. Vždycky jsem chtěl něco takhle dlouhého. A hlavně má mé oblíbené číslo výrobní a tím je 13. Ten pán ale již vyrábí jen optiku na newtony (Newton 200 f/8 a podobné i delší kousky) a zbytek dělá někdo jiný, tuším, že Parralax. Tohle je jeden z těch co dělal skoro celé sám. čekací lhůta je od půl roku až do několika let.

http://www.rfroyce.com/DK%20OTAs%2010%2 ... 20tube.htm

http://www.rfroyce.com/DK%20OTAs.htm

Ten střep bych od Orionu nebral, protože uměli akorát dřív a to byl Rutten - Maksutov OMC 200 (má ho teď ode mě Boris Glos - vše nejlepší k svátku mimochodem!, snad mohl být lepší meniskus, ale je to vynikající optika), nebo Newtony do 300 mm průměru (ty větší pokud vím byli dokonce věcí reklamace až u soudů). Vlastně proto, že vím, jakou kvalitu má ten můj newton (a už jen tak něco mít nebude), tak jsem si ho i nakonec nechal.

Ten DK co mám se dá porovnat opravdu s VX10L newtonem, akorát ten DK má větší kontrast a nemám potřebu barlowů, nebo jiných prodlužovacích členů na delší ohnisko. Což je zase o sklo míň.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2155

Příspěvek od Cztwerec »

vla: jo a nevím jak moc korektní by bylo porovnání s mým vzduchovým tripletem 130 mm. Protože ten při dobrých podmínkách kouká taky pěkně na planetách... Dodnes mám v živé paměti Saturn s měsíci, který byl jako z modelu Sluneční soustavy :D Zkusit to budu moct, až budu mít nové objímky.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2156

Příspěvek od Psion »

Jen k tomu dodám že výrobci začali používat takzvané lineární stínění, což znamená,kolik procent plochy zabírá sekundární zrcadlo, dělají to schválně, aby si to uživatel spletl s centrálním stíněním, které je v tomto případě 40%. Je to podobné, jako když mluví o optice difrakčním limitu, což bys nás snad ani nikdo nechtěl.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2157

Příspěvek od Cztwerec »

A cena je tak vysoká, protože je celkem těžké dát dohromady takový přístroj s vyšší světelností zrcadla a systému. Například v modifikaci Ritchey-Chrétien je na úkor vyšší světelnosti a většího sekundáru zase větší korigované pole, ale proto je zřejmě vhodnější také pro DSO. Zajímalo by mě jak se právě projeví ta ztráta kontrastu při fotografování DSO. To mě ale netrápí. Kontrast je výborný, mohlo by to být i kvůli té světelnosti?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2158

Příspěvek od MilAN »

Tak přeci zásadní rozdíl v optice RC a klasickéhoo Cassegrainu je právě v tom, že RC má rovné polem . Na výrobu je klasický RC náročnější, vzhledem k ke tvaru obou plocha vzhledem k tomu, že se dělá světelnější. Požadavek rovnosti pole a větší světelnosti je výrobně náročnější
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11541
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2159

Příspěvek od Psion »

Cztwerec píše:Zajímalo by mě jak se právě projeví ta ztráta kontrastu při fotografování DSO. To mě ale netrápí. Kontrast je výborný, mohlo by to být i kvůli té světelnosti?
Na DSO ztráta kontrastu mít velký vliv nebude, u pozorování planet a Měsíce to musí být vidět, zvláště u tak velkého centrálního stínění 40%. Pokud to vidět není, dalekohled porušuje fyzikální zákony.

Viz https://www.telescope-optics.net/obstruction.htm

Obrázek
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotky našich miláčků...:-))

#2160

Příspěvek od Sasa3 »

Cztwerec píše:Já na tyhle akce moc nejezdím, ale slíbil jsem, že ho možná někdy přivezu do Konojed. Velkou výhodou je totiž to, že se vejde i na zadní sedačku mého malého auta. To by s mým Newtonem nešlo. Docela rád bych ho porovnal s TEC 160 co má Chemik. Ale samozřejmě, že to nelze s apochromátem úplně porovnat, to centrální stínění má svůj, byť pro mě subjektivně malý vliv. Na mé terase bych taky rád někoho uvítal - taky už mám pěkně dlouhý seznam odborníků :D
Gratuluji k peknemu kousku a urcite bych jim rad kouknul. Uz jen ze zvedavosti. Brezany nejsou zas tak daleko od Rican...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Odpovědět