Neznámá hvězdárna na Rabštejně

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#16

Příspěvek od MMys »

Vždyť jsem to linkoval o pár příspěvků výše ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#17

Příspěvek od janek950 »

Byl jsem v Rabštejně letos začátkem července. Otevřená vrata, kontaktní telefon nikdo nebere, na volání až hulákání u domu se nikdo neozve. Ani na mail s dotazem na osobní kontakt nikdo neodpověděl. Elementární slušnost mi bránila, abych vlezl dovnitř na pozemek. V místním pohostinském zařízení mi řekli, že to je víceméně stálý stav - ale že to neznamená, že je dům opuštěný. Tak asi tak.
Naposledy upravil(a) janek950 dne 29. 08. 2018, 17:50, celkem upraveno 1 x.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#18

Příspěvek od zuzi »

Otázka také je, jak je na tom pán zdravotně, no snad se tam někomu podaří dostat a zjistí stav. Ale takhle to moc optimisticky nevypadá.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#19

Příspěvek od Psion »

Škoda že ani nevíme co tam je za techniku v kopuli. Třeba to časem koupí nějaká instituce nebo soukromá firma s nadšeným majitelem-astronomem.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#20

Příspěvek od Bill »

No možná nic:
18.8.2017
Omlouváme za dlouhou přestávku v toku informací o průběhu našeho projektu. Hlavním příčinou bylo velké zpoždění v odstraňování škod, které nám opakovaně způsobilo nepříznivé počasí ve formě lokálních větrných turbulencí a deště. Tato situace poškodila otevírání štěrbiny kopule a způsobila tím problémy s přípravou na instalaci teleskopu....
http://www.rabstejnlab.com/cs/
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#21

Příspěvek od MilAN »

Ale to už tu bylo také linkováno...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#22

Příspěvek od HonzaStr »

Celé to má poměrně smutný konec:
https://www.remax-czech.cz/reality/deta ... m2-manetin
Podle neoficiálních informací (nicméně ze zasvěceného zdroje) se o objekt už Dr. Plaček nezvládá starat a jeho rodina ho prodává. Kopule nebyla nikdy dokončená (jak je vidět i na fotkách v tom odkazu), objekt je to ale skutečně obrovský (4 patra, spousta místností - zasedaček, "laboratoří", hostinských pokojů, také dílna atd.), což ale v důsledku znamená velkou pořizovací cenu a bohužel i vysoké provozní náklady.
Je vysoce pravděpodobné, že případný nový majitel nebude pokračovat v původním "astronomickém záměru", což mi přijde docela škoda...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#23

Příspěvek od Psion »

Bohužel v době, kdy stojí 8 mil. Kč být 3+1 na vesnici 30km za Prahou , bude prodejní cena astronomická, to je asi vše, co to bude mít s astronomií společného.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#24

Příspěvek od MMys »

Prodejní cena je vzhledem ke stavu velmi rozumná (zavolejte si do realitky), ale bude to zjevně vyžadovat pár milionů dalších investic. Ale živit bych to fakt nechtěl...

Z toho asi někdo udělá nějaký penzionek (a nejspíš bez hvězdárny).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#25

Příspěvek od Psion »

Bude to zajímavé pro nějakého miliardáře, nechá to celé srovnat se zemí a postaví tam funkční dům, protože to místo je přepychové. Tahle stavba je pro normálního člověka nepoužitelná a bydlet by v tom chtěl asi málokdo, nehledě na to, že jen náklady na topení a údržbu a chystané daně budou v možná 1,5 mil. Kč ročně.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#26

Příspěvek od hades »

Ve mně to vyvolává romantické představy :) Připomíná mi to věž nějakého mága
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#27

Příspěvek od Pavebo »

V roce 2015/2016 jsem měl štěstí a při výletu do Rabštejna jsem pana Dr. Plačka zastihl v RabštejnLabu. Neomaleně jsem se vnutil na prohlídku objektu a dozvěděl se také něco málo o jeho záměrech. Informace, že chystá v koupuli dva 1 m paralelně pracující teleskopy na nepřímou detekci neutrin prostřednictvím sledování čerenkovova záření, mě vyrazila dech. Přišlo mi to jako hodně megalomanský projekt, který by bylo zatraceně těžké zvládnout soukromníkem jak technicky, tak i finančně. Představa, že takové monstrum se natočí na požadované souřadnice do 15-20 sec. po přijaté předpovědi, mě přišla hodně nerealizovatelná. V následujících letech jsem se s ním potkal ještě několikrát a záměr se začal měnit směrem od 1m na půlmetr a posléze na 25 cm. Bylo zjevné, že z projektu, nejen díky vysokému věku pana Plačka, zřejmě nic nebude zrealizováno. Škoda, že projekt byl zaměřen tímto směrem, pro každého astrofotografa by to byl rajský ostrov a stačil by třeba “jen” půlmetr…
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#28

Příspěvek od Homer »

Stačilo na tomto hezkém místě postavit normální dům s obestavěným prostorem tak cca 20% stávajícího a u něj plánované zařízení. Takto uběhl čas, vyčerpalo se spoustu prostředků a cíl nikde. Vše dostihl pokročilý věk a zůstal obrovský dům s problematickým využitím. Pokud by tento stát nemrhal prostředky tak, jak jimi mrhá, uměl bych si zde představit zakoupení objektu nějakou státní vědeckou institucí a pokračování myšlenky provozování vědy na detašovaném pracovišti dál. Majitel by se určitě nezlobil.
Ale to je za současného stavu asi jen iluze. Poučení pro všechny - dávejme si alespoň přibližně reálné cíle...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#29

Příspěvek od Psion »

Pavebo píše:...že chystá v koupuli dva 1 m paralelně pracující teleskopy na nepřímou detekci neutrin prostřednictvím sledování čerenkovova záření, mě vyrazila dech. Přišlo mi to jako hodně megalomanský projekt, který by bylo zatraceně těžké zvládnout soukromníkem jak technicky, tak i finančně.
Po tomto si začínám myslet že pan doktor nebyl úplně realista, když to řeknu hodně kulantně.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Neznámá hvězdárna na Rabštejně

#30

Příspěvek od Homer »

On to majitel značně přehnal s domem a už nezbylo na to podstatné, proč se s projektem vlastně začalo. Muselo si to vyžádal obrovské úsilí a je to velká škoda.
Naši předci to věděli dávno - na pozemku se vykopala studna jako zdroj vody, postavily zděné chlévy a velká stodola jako zdroj obživy a na obytné části se šetřilo jak se dalo. Často to byl spíše přílepek hospodářských objektů.
No a v tom duchu to chtělo celé pojmout.
Odpovědět